Recenze Galaxy Buds Plus: Neúnavná sluchátka se špičkovým zvukem
- Recenze
- Marek Houser
- 24.3.2020
- 4
Společně s vlajkovou řadou telefonů Galaxy S20 uvedl Samsung v únoru na trh také novou generaci bezdrátových sluchátek Galaxy Buds. Po roce jsme se tak dočkali nástupce prémiových „špuntů“, které byly od počátku konkurentem hlavně pro AirPods od Applu. Co nového bluetooth sluchátka z jihokorejské dílny nabízejí oproti staršímu modelu? Jak dlouho vydrží jejich baterie? A jak dobře vlastně hrají? To vše na sluchátka Samsung Galaxy Buds Plus (nebo také Buds+) prozradí tato naše recenze.
- Obsah balení
- Pohodlí
- Ovládání
- Kvalita zvuku
- Výdrž baterie
- Rozšířené možnosti díky aplikaci
- Rozdíly oproti staršímu modelu
- Cena a dostupnost
- Závěrečné hodnocení
Obsah balení
Sluchátka jsou dodávána v decentní papírové krabičce, která nijak nevybočuje z klasického stylu produktových obalů. Po vysunutí horního dílu odhalí na prvním místě minikrabičku s návodem a záručním listem. Pod tímto „čtverečkem“ se pak nachází v minimalistickém uložení samotné pouzdro se sluchátky a další krabička s příslušenstvím. Mezi to patří USB-C kabel a dva páry alternativních špuntů a kroužků, kdyby vám ty základní náhodou neseděly. Pouzdro ještě chrání i váleček tenké fólie, při jejímž sundávání máte podobně nedočkavý pocit jako při otevírání Kinder vajíčka. V tomto hnízdě se pak pochopitelně nachází samotná sluchátka. V našem případě v modrém provedení. Kromě něj se vyrábí i černé a bílé.
Pohodlí
Designéři se se základní variací špuntu a výplně perfektně trefili. Hned první nasazení sluchátek naznačilo, že asi není potřeba nic vyměňovat, což potvrdily i následující hodiny poslechu. Pokud by to ale nebyl váš případ, k dispozici jsou dva další páry špuntů a dva páry „kroužků“ pro vyplnění prostoru mezi tělem sluchátka a boltcem. S ohledem na to, co všechno v sobě tyto dva malé kousky schovávají, jsou překvapivě lehké. Ani několik hodin poslechu nevyvolává pocit bolesti či tlaku. Nepřítomnost kabeláže pak často dává na sluchátka úplně zapomenout. A to hlavně v případě, kdy si spustíte mód pro poslech či zesílení okolního zvuku. O něm píšeme níž.
Sluchátka Samsung Galaxy Buds Plus jsou vhodná i pro sportování. Nebyl problém s nimi běhat, z ucha se ani nehnula. Bez kabelů pochopitelně nedochází k žádnému nechtěnému drhnutí o oděv nebo vytahování. Samozřejmě ovšem existuje riziko, že při aktivnějším pohybu sluchátko vypadne a zahučí třeba někam do vysoké trávy. V ní se ale dá špunt hledat pomocí dálkově spuštěného pípání. Pád do kaluže nebo na beton by byl horší.
Ovládání
Na ovládání si musí nováček v segmentu bezdrátových špuntů trochu zvykat. Ovládací dotyková plocha (ta tmavší) zabírá celou vnější stranu sluchátka a zprvu tak občas dochází k poklepání omylem. Případně jinému, než bylo zamýšleno. Na různé varianty poklepání je plocha dost citlivá. Tento nešvar ale po pár hodinách nošení zmizel. Člověk se prostě musí s rozměry zařízení sžít a pak přesně ví, kde a jak je v uchu uložené.
Instrukce se sluchátkům tedy předávají ve formě krátkých či delších dotyků. Pro přehlednost uvedeme kombinace v seznamu.
- jedno klepnutí – zahájení nebo přerušení přehrávání
- dvojité klepnutí – spuštění další skladby / přijetí nebo ukončení hovoru / podržení hovoru / přepínání mezi hovory
- trojité klepnutí – spuštění předchozí skladby
Speciální funkci pak má dlouhé přidržení. Tyto varianty lze měnit skrze aplikaci Galaxy Wearable, jejíž funkci popisujeme v samostatné sekci. Ovládání přes dotykovou plochu pak doplňuje také možnost ovládat hlasitost klepáním na tělo sluchátek mimo ni. To je také nutné zapnout v aplikaci.
Kvalita zvuku
Na tomto místě asi není sluchátkům co vytknout. Kdyby šlo o obyčejné špunty bez jakýchkoli dalších funkcí, v klidu by obstály v segmentu vyšší třídy s cenou v řádech tisíců. Opět se potvrdilo renomé špičkové značky AKG. Na rozdíl od první generace Buds se nová Plus verze dočkala dvoupásmových reproduktorů, což samo o sobě dává tušit širší spektrum. V AKG se rozhodli této skutečnosti využít k vyladění frekvencí zejména směrem dolů, takže nová sluchátka od Samsungu uspokojí zejména fanoušky elektronické a rockové hudby bohaté na basy. Předchozí generace měla zvuk trochu „věrnější“. V tomto ohledu by se ale asi názory více uživatelů rozcházely.
Někomu bude chybět aktivní potlačení hluku
Kromě reprodukce se upgradu dočkal i příjem zvuku. Samotný Samsung v propagaci sluchátek avizoval, že se jejich počet zvýšil ze dvou na tři. A je to pěkně znát. Díky adaptivnímu systému si sluchátka skvěle poradí s hovory v různých ruchových podmínkách. Ať už do nich mluvíte kdekoli, mikrofonní vstup si dokáže signál sám upravovat. Vylepšené mikrofony (a jejich počet) je pochopitelně přínosem i u funkce „Okolní zvuk“, která do uživatelova ucha přenáší vnější ruchy. V aplikaci jsou k tomuto přednastaveny tři různé úrovně hlasitosti. Čtvrtá, extrémně hlasitá, se ukrývá pod položkou Labs.
Systém s reprodukcí okolního zvuku má několik výhod. Tou hlavní je, že má uživatel lepší povědomí o svém okolí a může tak předejít nepříjemnostem či fatálním následkům. Sluchátka Samsung Galaxy Buds Plus ale mohou dobře posloužit i lidem se slabším sluchem. I když v nich totiž nemáte nic puštěno, funkce Okolní zvuk funguje. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že pro vyrovnání v poměru 1:1 s realitou stačí v aplikaci nastavit spodní ze tří hladin. Ty další už pak okolní zvuk zesilují. Pro mnoho lidí bude mínusem, že sluchátka nedisponují aktivním potlačením hluku. Musíme také říct, že se v našem případě objevovaly občasné…nedá se tomu asi říct výpadky. Jednou za čas prostě v rychlém sledu na velmi krátký moment přestalo hrát jedno a pak hned druhé sluchátko. Jako by někdo velmi rychle trhl posuvníkem balance doprava, doleva a pak zpět na střed. Stalo se to zhruba jednou za hodinu a nevíme, čím to bylo.
Výdrž baterie
Samsung ve svých materiálech tvrdí, že sluchátka vydrží hrát za standardních podmínek 11 hodin. A všichni víme, jak to s těmi standardními podmínkami bývá. Proto jsme se rozhodli sluchátka zapřáhnout do plnohodnotného tahu a přes Bluetooth jsme do nich posílali v maximální hlasitosti hudbu několik hodin v kuse. Výsledkem bylo vybití po cca osmi hodinách přehrávání. Šlo přitom o elektronickou hudbu s velmi bohatými hloubkami, takže měly měniče celou dobu plno práce s rozkmitáním. Musíme tedy říct, že v tomto ohledu jsou sluchátka Samsung Galaxy Buds Plus opravdu excelentní. A nenapadají nás jiná Bluetooth sluchátka, která by při započtení všech ostatních vlastností něco takového dokázala.
K tomu je potřeba ještě připočíst kapacitu pouzdra, které je schopné na cestách jednou sluchátka znovu naplno nabít. A to velmi rychle, zhruba za 30 minut. Když chcete po vybití znovu poslouchat co nejrychleji a klidně kratší dobu, po třech minutách nabíjení můžete mít hodinu poslechu. Sluchátkové pouzdro lze navíc nabíjet i bezdrátově, třeba i na zádech kompatibilního telefonu. Je ovšem pravda, že mohlo mít i větší kapacitu.
Rozšířené možnosti díky aplikaci
Aplikace Galaxy Wearable násobí dostupné možnosti využití sluchátek. Má vlastně jen jednu obrazovku a na ní několik podsekcí. Drtivá většina jejich položek je ale aktivní pouze v případě, že jsou sluchátka připojená. To jsou dva základní stavy – buď je máte v uších, nebo se nabíjejí v otevřeném pouzdře. Pokud ho zavřete, položky v aplikaci nejsou aktivní. Úplně nahoře jde po připojení vidět stav baterií jako ve sluchátkách, tak i v pouzdře. Následuje přepínač pro zapnutí funkce Okolní zvuk a tři volitelné levely její hlasitosti. Přítomen je také ekvalizér, který kromě standardního vyladění nabízí dalších pět předvoleb – zesílení basů, měkký, dynamický, jasný a zesílení výšek. Zkoušeli jsme všechny a pak znovu skončili u základního. Asi se s inženýry z AKG na správném zvuku shodneme.
Kde je jako hlasitost?
Pod ekvalizérem se už nacházejí různé rozbalovací položky. Mezi nejvýznamnější rozhodně patří menu pro Touchpad. V něm máte možnost naučit se základní ovládání a hlavně přiřadit ovládacím plochám sluchátek funkci pro dlouhé přidržení. Na tomto místě se vlastně nachází taková malá past. Sluchátka mají pod dlouhým přidržením z výroby nastaveno spuštění asistenta Bixby a zabírá tím vlastně místo mnohem důležitější věci – ovládání hlasitosti sluchátek. Pro možnost zvyšování a snižování hladiny prostřednictvím dlouhého podržení je tak potřeba přepnout v nabídce Touchpad plochu pravého sluchátka na zesilování a levého na zeslabování (nebo naopak). Hodně nás překvapilo, že něco takového musíme nastavovat manuálně. V experimentální nabídce Labs je pak k dispozici i možnost ovládání hlasitosti klepáním mimo plochy touchpadu, ale to je evidentně jen alternativní metoda.
Zajímavá je určitě také funkce pro hledání sluchátek. V dosahu Bluetooch je můžete vybídnout k hlasitému pípání a zahájit po nich pátrání po zvuku. Dají se hledat také jednotlivě. Na tomto místě je trochu škoda, že dojde po zavření pouzdra k odpojení sluchátek od aplikace. Dokážeme si představit situaci, ve které by bylo fajn mít možnost hledat celé zavřené pouzdro. To ale bohužel nejde. Při hledání zavřeného hnízda si pípáním nepomůžete.
Rozdíly oproti staršímu modelu
Několik rozdílů mezi Galaxy Buds a Galaxy Buds Plus jsme už popsali, ale pojďme si je teď uvést pěkně pohromadě. V budoucnu plánujeme také praktické porovnání obou modelů z hlediska kvality zvuku. Zejména u mikrofonů.
- Reproduktory. Galaxy Buds Plus mají dvoupásmové, starší generace pouze jednopásmové. Je to znatelné na trochu jiném zvuku.
- Mikrofony. Sluchátko verze Plus má tři (dva vnější a jeden vnitřní), starší má dva (vnější a vnitřní). Je to hodně poznat u kvality hovorů, hlavně v různých prostředích.
- Baterie. V novějších sluchátkách vydrží skoro dvakrát tak dlouho – při běžném použití cca 11 hodin.
- Rychlejší nabíjení. U Plus sluchátek stačí tři minuty nabíjení na to, abyste mohli hodinu poslouchat. Starší model se nabíjí asi 3x pomaleji.
Cena a dostupnost
Samsung oficiálně prodává sluchátka Galaxy Buds Plus za 4 499 Kč. Jsou dostupná u většiny tuzemských prodejců a to v barvách bílá, černá a modrá. Brzy by měly přibýt červená a růžová. Buds Plus vstoupila na trh 14. února, tedy téměř shodně s vlajkovými telefony Galaxy S20. K variantám S20 Plus a S20 Ultra se také vázala speciální předobjednávková akce, kdy byla sluchátka k telefonům zdarma. To byla s ohledem na cenu sluchátek velmi zajímavá nabídka.
Sluchátka Samsung Galaxy Buds Plus – závěrečné hodnocení
Vyplatí se koupit sluchátka Samsung Galaxy Buds Plus za čtyři a půl tisíce? Podle nás asi ano, pokud si kupujete nové bezdrátové pomocníky a chcete se spolehnout mimo jiné i na značky jako Samsung či AKG. Jestliže ale máte předchozí generaci Buds, bude hodně záležet na vašich požadavcích. Pokud jste spokojení s výdrží baterie a kvalitou zvuku, nemáte asi moc důvod upgradovat. Jestli byste ale vylepšení minimálně jednoho z těchto parametrů u sluchátek uvítali, můžeme posun v rámci značky doporučit. Galaxy Buds Plus každopádně doporučujeme na poslech hudby, práci, sportování i telefonování. V samostatných oborech by asi byla příliš drahá, ale dohromady s parametry a svou chytrostí za tu cenu stojí.
Klady
+ Zvuková kvalita reprodukce a mikrofonů
+ Ergonomický design a pohodlnost při nošení
+ Dlouhá výdrž baterie a rychlé nabíjení
+ Vylepšená funkce pro reprodukci okolního zvuku
Zápory
– Nepochopitelně ukryté ovládání hlasitosti
– Divné minipříhody s výpadky
– Nepřítomnost aktivního potlačení hluku
Hodnocení redakce: 85 / 100 %
Zajímá vás ke sluchátkům Galaxy Buds Plus ještě něco? Ptejte se v komentářích…
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (4)
Přidat komentář