Menu

SkySpy: podívejte se, co vám letí nad hlavou!

Věřili byste, že obloha může díky chytrému telefonu vypadat mnohem zajímavěji? Tak například: před rokem a půl jsme recenzovali aplikaci Google Sky Map, která nejen zobrazovala názvy souhvězdí, jména hvězd a planet, ale uměla také pomoci s vyhledáváním vesmírných objektů. V září pak kolega Nepšinský představil obdobný prográmek Satellite AR, sloužící k vyhledávání satelitů.

V obou případech se jedná o aplikace takzvané “rozšířené reality” (augumented reality), kdy telefon optikou fotoaparátu snímá obraz, do kterého na displej promítá další doplňující informace. Aby byly tyto informace správné vzhledem k aktuálnímu místu a času, využívá údaje o poloze získané z GPS a o směru pohledu z kompasu, případně z dalších čidel. Tak fungují mobilní aplikace, se kterými stačí namířit na hvězdu, satelit, dům, památku, nebo jiný objekt, a ony vám poskytnou další podrobnosti.

Už jsme se tedy dívali na hvězdy a satelity, tak co kdybychom nakoukli ještě o kousek níže – k letadlům? Asi nikdy nebylo jednodušší zjistit, co se právě děje nad našimi hlavami. Jediné, co musíte udělat, je pohlédnout k obloze skrze telefon, jako kdybyste chtěli pořídit fotografii.

Uživatelské prostředí

Připravte se na ale na to, že SkySpy má poměrně netradiční uživatelské rozhraní, které se ani zdaleka nepodobá většině aplikací s přepínáním tlačítky v horní liště, nebo horizontálním posunem mezi obrazovkami ve stylu Holo UI. Program funguje jen a pouze v režimu na šířku, přičemž má tři sekce, mezi kterými se přepíná pomocí šedých vertikálních lišt s nenápadnými ikonkami.

V první sekci je nápověda, kde se dočtete následující postup:

 1. Otevřete záložku pro zkoumání (tj. ta s ikonou dalekohledu).
 2. Uchopte telefon stejným způsobem, jako byste chtěli pořídit fotografii.
 3. Miřte na oblohu a pohybujte telefonem, dokud nezaměříte požadované letadlo (podobně, jako v bojových letadlech, se křížek změní na čtvereček).
 4. Tapněte kamkoli na displej.
Instrukce k používání aplikace SkySpy

Instrukce k používání aplikace SkySpy

Logicky tedy v následující sekci uvidíte na displeji obraz snímaný fotoaparátem telefonu a zaměřovací kříž. Kromě toho se ještě v dolní části obrazovky ukazuje aktuální směr a úhel pohledu, a u letadel, které aplikace zná, lze odečíst číslo letu a jeho vzdálenost od vás. Pokud nejsou tyto údaje k dispozici, pak SkySpy nemá o daném letu žádnou informaci.

Letadlo je zaměřeno, dole je vidět směr a úhel pohledu

Letadlo je zaměřeno, dole je vidět směr a úhel pohledu

Jestliže je letadlo úspěšně identifikováno a zaměřeno (barva cíle se změní z oranžové na zelenou a čtverec se k němu přichytí), zobrazí se na poslední stránce následující informace:

 • Identifikátor letu se zobrazuje v roletovém menu. Jde o identifikaci používanou řízením letového provozu.
 • Position – GPS poloha letadla, výška (ve stopách) a vzdálenost od místa pozorování. První řádek je tedy poloha ve vztahu k planetě, druhý řádek ukazuje polohu vzhledem k vaší pozici.
 • Speed – aktuální rychlost, kterou letadlo letí, v námořních mílích za hodinu (uzlech) a km/h respektive m/h.
 • Heading – letový kurs v azimutu (0 = sever, 90 východ, 180 = jih, 270 západ).
 • Registration – registrace letadla. Jedná se o jedinečný identifikátor stroje – obdobu registrační značky auta. Tento údaj je zpravidla k vidění na ocasní části letadla.
 • Aircraft type – výrobce a model letadla.
 • Airline – letecká společnost, která letadlo provozuje
 • Route – informace o tom, odkud kam letadlo letí.
Informace o zvoleném letadle

Informace o zvoleném letadle

Většinou je také k dispozici fotografie, která se stahuje ze serveru Airliners.net, na níž si můžete daný stroj prohlédnout z blízka. Autoři aplikace mají povolení od většiny nejaktivnějších fotografů k publikování jejich snímků (300 000 fotografií z celého světa). Bohužel nelze zaručit, že v databázi bude každé letadlo, nicméně ve většině oblastí je úspěšnost dostupnosti fotky 80 až 90 %, což je docela dobré číslo.

Na této záložce si můžete prohlížet i jiná letadla, jež jsou aktuálně ve vašem dohledu – stačí rozbalit lištu v horní části a vybrat si. Ve verzi Pro se pak můžete na zvolené letadlo nechat navigovat.

Pokud stisknete tlačítko Menu, dostanete nabídku s pěti možnostmi – konkrétně je zde přepínání mezi kilometry a mílemi, schování záložky s nápovědou (tu asi nebudete potřebovat po každém spuštění) a ukončení SkySpy.

Nabídka pod tlačítkem Menu

Nabídka pod tlačítkem Menu

Možnosti využití

Aplikaci SkySpy využijete když:

 • budete chtít udělat dojem na své přátele (wow efekt podobných aplikací u laiků, neznalých možností chytrých telefonů, bývá značný ;) ),
 • chcete vědět, odkud nebo kam letí letadlo, jež prolétá pravidelně nad vaším domem,
 • jste nadšenec a fanda do letadel, který chce vidět, co přiletí na místní letiště. V tomto případě je ale vhodné upozornit na skutečnost, že pod určitou letovou hladinu aplikace “nevidí,” takže například přistávající nebo právě odlétající stroj s ní nezaměříte.

SkySpy je užitečný pro každého, kdo chce nebo potřebuje informace o letadlech, ale stejně tak poslouží i jako zdroj zajímavé zábavy pro zkrácení dlouhé chvíle.

Jak to funguje?

Možná to na první pohled může vypadat jako kouzla a čáry, ale není tomu tak! Ostatně základy rozšířené reality jsme si probrali výše. SkySpy potřebuje ke své činnosti tři hlavní pilíře

 1. Aktuální data o tom, jaká letadla se nacházejí v prostoru kolem vás. Tato data se stahují z webu, proto SkySpy nebude fungovat bez připojení k Internetu.
 2. Informace o poloze a orientaci zařízení v 3D prostoru.
 3. To je nejtěžší: poměrně složité matematické algoritmy, které berou v úvahu polohu vás, telefonu a letadel, a když se dají všechny tyto skutečnosti dohromady, můžete vidět virtuální cíle na displeji.

K bodu č. 1: poloha letadel je získávána z tzv. ADS-B (“Automatic dependent surveillance-broadcast”), což je poměrně nová technologie, používaná v letectví. Koncept ADS-B umožňuje identifikovat letadla bez nutnosti klasické radarové stanice. Letadla, která jsou vybavena ADS-B transpondérem, neustále vysílají identifikační kód, pozici, směr, výšku a některé další letové parametry. Při použití ADS-B přijímače může kdokoli získat tato data, ať už se jedná o letiště, nebo soukromé uživatele. Jednou z ukázek praktického využití je server FlightRadar24, na kterém můžete sledovat v mapových podkladech reálnou polohu a údaje o letadlech téměř po celém světě. Více o ADS-B najdete na Wikipedii.

Všechna moderní letadla jsou systémem ADS-B vybavena z továrny a některé letecké společností se snaží instalovat ho i do všech svých starších letadel. Neexistuje ale žádné mezinárodní nařízení, který by je nutilo to dělat, takže aktuálně je ADS-B vybaveno asi 60 % ??všech letadel z více než 80 % společností. Pokud jde o SkySpy, hlavní nevýhodou je, že nemůže získat informace o letadlu, které nemá ADS-B.

Výše jsme si řekli, že jedním ze senzorů, které aplikace využívá, je kompas – tj. nějaký druh z elektronického snímače, které měří elektromagnetické pole v telefonu. Stejně, jako v případě skutečného kompasu, ukazuje k magnetickému severnímu pólu. Problém je, že jsme téměř všude obklopeni nějakým elektromagnetickým polem, které narušuje fungování tohoto senzoru. Dokonce i samotný telefon vyzařuje elektromagnetické vlny, takže snímač občas potřebuje kalibrovat. Nejjednodušší formou kalibrace je opsat telefonem třikrát osmičku, případně ho několikrát otočit kolem všech os.

http://www.youtube.com/watch?v=ZVq-HXyxeJU

Zaplatit, nebo zdarma?

Můžete používat verzi zdarma s reklamními proužky, nebo placenou Pro za necelých 40 Kč, která přidává ještě dvě funkce a je bez reklam.

Tou první je tlačítko s obrázkem kompasu, které vás navede na letadlo, které si vyberete ze seznamu. Kdo hrál nějaký bojový letecký simulátor, tomu bude tento způsob navigace blízký – nejprve vás bude šipka na displeji navádět na příslušný směr, ve finální fázi se pak změní v zaměřovací čtverec oranžové respektive zelené barvy.

Druhé tlačítko je určeno k manuální synchronizaci času, kterou využijete, pokud hodiny ve vašem telefonu neukazují stejný čas, jako hodiny na serveru, jež odesílá polohu všech objektů.

Aplikaci spustíte na jakémkoli telefonu či tabletu s Androidem 2.2 a vyšším, potřebovat budete Internet, zapnutou GPS a senzory polohy. Některá zařízení ale mají omezení nebo chyby, které brání správné funkci programu, proto doporučujeme zkontrolovat seznam zařízení, u kterých uživatelé reportují nedostatky. SkySpy funguje v celé Evropě a Spojených státech – konkrétní dostupnost viz mapa pokrytí (zelené plochy jsou sledovány 24 hodin denně, což znamená, že v daném místě je alespoň jedna stanice, poskytující údaje. Žluté plochy jsou částečně pokryty, což znamená, že stanice nepokrývá celou oblast, nebo může fungovat jen někdy).

Další informace můžete najít na oficiálním webu www.skyspy.info.

SkySpy free
spydroid
Verze1.1.0a (19. 4. 2012)
Velikost177 kB
2.2+


Zdarma


39,99 Kč

 

Komentáře

jouda

jouda

4.7.2012 7:28

Chtel jsem otestovat, ale bohuzel pro muj Google Nexus S market pise, ze je nekompatibilni :(

ans

ans

4.7.2012 7:44

vypada to, ze funguje dobre. ale pres tu desnou mlhu, co je venku, si nemuzu bejt jistej na 100% :D

JirkaS

JirkaS

4.7.2012 8:41

Používám už dlouho, funguje vcelku dobře, jen mám pocit, že občas ukazuje kraviny ohledně trasy letu. Nevzpomenu si teď na konkrétní případ, ale v podstatě jde o to, že občas u nějakého letadla tvrdí, že třeba letí z Řecka do Turecka, což se mi zdá, že je přes Moravu trošku velká oklika…
Ale to nebude chyba programu, ale poskytovaných dat.

Policak

Policak

4.7.2012 9:35

@Jouda Stačí stáhnout jiným zařízením a poslat apk, musel jsem to tak taky udělat a běží to v Nexus S bez problémů.

Hendrik

Hendrik

4.7.2012 10:51

Hi,

we had to take the Nexus S from the list of supported devices, because we had a lot of complaints by the users of this device. This is because the magnetic sensor is built near the phones speaker, which makes it nearly unusable for our app. See also here http://www.spydroid.de/?page=devices.
(Please could someone translate this text to the czech languange?)

Hendrik of spydroid

franta

franta

4.7.2012 11:48

Ahoj,

Z důvodu mnoha stížností od uživatelů tohoto zažízení jsme museli Nexus S odebrat ze seznamu podporovaných zařízení. A to z důvodu, že magnetický senzor je v přístroji umístěn poblíž reproduktoru, což jej činí zcela nepoužitelný pro naší aplikaci. Více informací naleznete zde http://www.spydroid.de/?page=devices.

Hendrik ze spydroid

2Hendrik: Done!

jka79

jka79

4.7.2012 13:37

pro nexus s bohuzel neni…

Hendrik

Hendrik

4.7.2012 17:53

Hi, its me again!

If someone is able and willing to translate the app’s description text in google play plus the resource files to czech, this would be great. The next version would support your language and we are willing to give 50% of the money earned in your country for the next 4 weeks. (We did this with your polish neighbor guys too!) Just email us!

Hendrik ze spydroid

Foxx

Foxx

4.7.2012 19:11

Zajímalo by mě pod jakoej FL se už info o letadlech nezobrazí. Bydlím kousek od Ruzyně a na koukání používám Flightradar Pro.. ale tomu zrovna tato funkce úplně neběhá jak bych si představoval.

svobikk

svobikk

4.7.2012 22:13

prosím vás nevíte někdo název té aplikace jak se tu oní píše v téhle větě ? ” Tak fungují mobilní aplikace, se kterými stačí namířit na hvězdu, satelit, dům, památku, nebo jiný objekt, a ony vám poskytnou další podrobnosti.” jak se jmenují týhle aplikace které vám poskytnou informace o památce nebo domu ?

THeBaNDiT

THeBaNDiT

4.7.2012 22:32

svobikk, neboli tym myslene napr. “Google Goggles”? :)

Thab

Thab

6.7.2012 21:49

Moc líbí, teď asi hodinu jen pobíhám po zahradě a zírám na oblohu :))

maht

maht

8.7.2012 16:23

Tato aplikace nejde na SG III tudiz predpokladam ze na ICS.

Dan

Dan

10.7.2012 13:51

To: maht
Mám SGII s ICS a běhá bez problému. S OS tedy její funkčnost souviset nemůže.

Michal

Michal

12.7.2012 10:45

Bohužel je to úplně na h…,bydlím v Ruzyni a do letadel můžu skoro strkat klackem ze zahrady když přistávaj:-)ale ani jednou se to nestefilo správně(jsem trochu fanda letadel)Naprosto mě to dostalo když mně to napsalo o 747 která šla na přistání že to je airbas a za 20 min přistává v Londýně.Takže když vám to něco nakecá,tak tomu nevěřte(ve 10000 poznáte prd co to je)já to dva dny zkoušel a ani jednou se to netrefilo a to ani s letištěm.

artie

artie

14.7.2012 16:55

na sgs2 nefunguje korektne.bydlim primo pod koridorem a ukazuje to jinak,nez to lita.samo ze mam vse zklaibrovano a nastaveno.skoda,je to zajimava apk.

me

me

15.7.2012 17:21

Nemuzu si pomoci, ale neni to dobry SW. Pokud pominu spatne navrzene GUI/ovladani, pak z praktickych testu v Praze si myslim, ze tam nase letadla nama, anebo vyhladavni nefunguje dobre. Zajimavy napad, ale vlastne je to v CZ k nicemu… Nad hlavou mi leta mnoho letadel, kter emizri na Ruzyn, pripadne od tama startuji, ale SkySpy o nich nevi, pokud nejake letadlo najde, tak to leti v jine casti Evropy.

me

me

15.7.2012 17:25

Jeste poznamenam, ze SkyMap, tedy mapa hvezne oblahy, na mem mobilu funguje dobre, magneticky senzor a senzor nakloneni funguji korektne. Problem je skutecne v SkySpy…

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

23.7.2012 10:18

To: Foxx
Dobrý den,

jak uvádím v článku: k nízko letícím (přistávajícím či odlétajícím) letadlům nejsou informace. Ty jsou až od nějaké výšky.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

23.7.2012 10:22

To: svobikk
Dobrý den,

Ad. “se kterými stačí namířit na hvězdu”
Například Google Sky Map – viz https://www.svetandroida.cz/google-sky-map-planetarium-v-mobilu-201011

Ad. “satelit”
Satellite AR – https://www.svetandroida.cz/satellite-ar-sledujte-co-vam-leta-nad-hlavou-201109

Ad. “dům, památku, nebo jiný objekt”
Layar a Wikitude – https://www.svetandroida.cz/zkuste-rozsirenou-realitu-layar-a-wikitude-201012

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

23.7.2012 10:29

To: Michal
Dobrý den,

aplikace je schopna detekovat jen letadla, která jsou vidět na “flightradaru,” čili jen od určité výšky.
Přistávající ani vzlétající letadla “nevidí”.

tatkot Tom

tatkot Tom

20.11.2012 17:47

Už nefunguje a zmizol aj z GooglePlay… :(

jaaaaaaaaj

jaaaaaaaaj

20.11.2012 19:38

Mám prosbu – mohol by mi niekto poslať pôvodný APK súbor verzie free zbalený do ZIPu na mail vecnyoptimista@mailbox.sk ?
Som si ho odinštaloval a nemôžem ho už nikde zohnať – ďakujem.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

21.11.2012 14:16

Dobrý den,

SkySpy se už zase objevil v Obchodě Play. Nechápu, proč zmizel – možná něco mezi vývojáři a Googlem, nebo ho stáhli z nějakého důvodu sami.
Nicméně nyní byste ho měl být schopen stáhnout obvyklou cestou.

nieje na GP

nieje na GP

15.12.2012 11:55

Karel Kilián napsal: 21.11.2012 14:16

Dobrý den, SkySpy se už zase objevil v Obchodě Play. Nechápu, proč zmizel - možná něco mezi vývojáři a Googlem, nebo ho stáhli z nějakého důvodu sami. Nicméně nyní byste…

Opäť tam nieje neviete kde by som to stiahol?

Kat

Kat

4.2.2013 9:32

opět nefunguje. Nevíte někdo o něčem podobném?

babu

babu

7.2.2013 17:20

Stahnula jsem nekolik verzi v domeni,ze alespon jedna bude fungovat.Nasla jsem nahodou jednu,ktera mi v tabletu samsung 7,7 fungovala, ale sikulce se podarilo a uz jsem jinou nenastartovala a puvodni jsem jiz nenasla. Na GP ci marketu jako by zmizela tato aplikace.Nevite co se deje?

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

8.2.2013 11:18

To: nieje na GP, Kat a babu
Dívám se právě nyní (8. února 11:17) na Obchod Play a SkySpy free i SkySpy pro tam jsou.
Splňují Vaše zařízení podmínku, že na nich musí běžet minimálně Android 2.2?

Vera

Vera

19.2.2013 14:43

At se koukam, jak se koukam, na Play neni ani SkySpy pro a ani free (19. února 2013, 14:42). Jak tuhle aplikaci teda sehnat?

Martin

Martin

12.3.2013 17:46

Dnes ani včera (11.,12.3.2013) na googleplay není :(

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

13.3.2013 13:55

To: Martin
Dobrý den,

bohužel nedokáži zjistit, proč se aplikace SkySpy pořád dokola objevuje a mizí z Obchodu Play :(

Roman

Roman

27.3.2013 18:07

:(
Nefungují ani stránky aplikace skyspy.info

babu

babu

1.4.2013 7:36

Puvodne stahnuta verze mi fungovala na tabletu samsung 6800.Odinstalovala jsem ji a jakakoliv jina instalace mi jiz nefunguje a zmizely jiz skoro vsechny stranky s fungujicim linkem.Nemuze mi nekdo poslat mu v tabletu samsung tuto mu fungujici aplikaci? Ze by prevence vuci pripadnym teroristum?
Dekuji za pripadnou pomoc.

Jarda

Jarda

3.6.2013 21:41

Dobrý den,

prosím všechny o radu, kde je možné nyní aplikaci koupit. Před časem jsem si ji na Play koupil, ale po čase přestala fungovat. Smazal jsem ji, znovu stáhnul, ale stále mi hází chybu s portem. Poradí mi prosím někdo? jardhr@seznam.cz Jedná se o mobil Samsung Galaxii S Advence. Díky za pomoc

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

4.6.2013 6:48

To: Jarda
Opravdu netuším, co se kolem této aplikace děje :(
Já ji například v Obchodě Play mám a mohu ji instalovat i na další zařízení.
Nicméně předpokládám, že oficiálně asi byla pro nové instalace stažena.
Možná byl projekt ukončen – soudě přinejmenším z toho, že doména http://www.skyspy.info už nefunguje, resp. je rezervovaná.

Jarda

Jarda

5.6.2013 20:39

Redaktore, mohl by jste mi prosím poslat odkaz na stránku, kde je na obchodě Play nabízena? já ji mám koupenou, ale nešlape. Moc děkuji

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

6.6.2013 12:38
Jarda

Jarda

11.6.2013 22:17

Moc děkuji, ale chyba bude jinde, zobrazí se např. i slunce, ale letadla to zkrátka nevidí. Pokud by jste věděl co s tím, bylo by to moc fajn. V každém případě moc díky. Jo, noviny raději nečtu :)

Hendrik

Hendrik

17.10.2013 10:13

Hi,

We are back with a new provider, but we will take the SkySpy app out of market by the end of the year. Please download the improved version of this app here: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.radarworkx.radarspotter

(Could someone please translate my post to czech? Thank you)

RSS (komentáře k článku)