Tip na aplikace: Jak z mobilu provést “sken” obrázku do PDF?

mobilní aplikace skenování Android Microsoft Lens Disk Google Adobe Scan

Znáte ten pocit, kdy po vás pojišťovna, úřad nebo třeba operátor nutně chce nějaký vyplněný dokument ve formátu PDF a vy zrovna ve své blízkosti nemáte žádný skener, případně je pro vás komplikované jej použít? “Proč to jako nemůžu vyfotit mobilem a jenom tak poslat?” napadne leckoho. Můžete. Doby, kdy mobilní telefony zvládaly posílat jen obyčejné fotografie, jsou samozřejmě pryč. Na přímé vytvoření PDF skrze objektiv fotoaparátu a pár dalších kroků postačí správná aplikace.

Mobilní aplikace pro skenování do formátu PDF

Ve výběru jsou tři konkrétní mobilní nástroje, které patří k těm úplně nejlepším. Žádný z nich v základním režimu, který je pro focení a převádění do PDF dostatečný, není zpoplatněný.

1) Microsoft Lens

Pravděpodobně úplně nejoblíbenější aplikace, která je k požadovanému účelu přímo určena. Není potřeba se nikam přihlašovat a skenování i ukládání je naprosto jednoduché. Navíc jsou k dispozici pokročilé druhy snímání například pro tabulky, vizitky nebo tabule. Přímo v aplikaci je zabudované OCR neboli strojové čtení textu z obrázku.

Microsoft Lens - PDF Scanner
Microsoft Lens - PDF Scanner

Samozřejmostí je schopnost automatického ořezání podle okrajů stránek a jsou zde k dispozici i různé filtry i dodatečná možnost kreslení. Skenovat je možné i již existující fotky.

2) Disk Google

Největší výhodou Disku je, že v Android telefonu jej máte pravděpodobně předinstalovaný a propojený s Google účtem, takže není potřeba nic dalšího instalovat či přihlašovat. Pro skenování staí v libovolné složce klepnout na tlačítko “+” a vybrat Skenování. Disk zvládá snímání také ve velmi dobré kvalitě a to včetně automatického ořezu, nicméně některé další kroky už nejsou tak snadné jako u výše uvedeného konkurenta od Microsoftu.

Google Drive
Google Drive

PDFka například ukládá do cloudu, takže je musíte manuálně stáhnout, pokud je chcete mít v úložišti v mobilu. Případné použití OCR vyžaduje několik kroků navíc, protože se provádí v jiném formátu a v Dokumentech.

3) Adobe Scan

Pokud by vám náhodou nevyhovovala ani jedna z prvních dvou variant (třeba kvůli averzi k Microsoftu a Googlu, jiná možnost mě teď úplně nenapadá), můžete vyzkoušet i aplikaci od společnosti Adobe, která mimo jiné stojí za čtečkou Acrobat Reader a hlavně za vznikem formátu PDF. Do aplikace je potřeba se přihlásit a provést propojení s Adobe ID. Výsledné naskenované dokumenty či fotky jsou rovněž ukládány na cloud.

Adobe Scan: PDF Scanner, OCR
Adobe Scan: PDF Scanner, OCR

I zde je k dispozici například snímání tabule nebo dokonce knihy nebo průkazů totožnosti a Adobe se hodně povedl i editor pořízených snímků.

Vyzkoušeno? Která aplikace vám nejvíc vyhovuje?

Původní tipy převzaty od AndroidPolice

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (2)