Sjednocení nabíjení pro telefony se nedaří: Evropská komise přemýšlí o razantnějším řešení

evropska komise sjednoceni nabijeni

Evropská unie se již téměř deset let snaží domluvit s výrobci telefonů na jednotném nabíjení pro všechny druhy telefonů. Jenže po dobrém to moc nešlo a v podstatě se za celou dobu nic nevyřešilo. Evropská komise tak nyní přemýšlí o razantnějším řešení, tvrdí agentura Reuters. Sjednocení nabíjení by tak mohlo znamenat, že telefony budou mít stejné konektory.

Sjednocení nabíjení pro telefony se moc nedaří

“Vzhledem k neuspokojivým výsledkům a malému pokroku, zahájí EK studii, kde se posoudí nové možnosti,” uvedla eurokomisařka Margrethe Vestagerová. V roce 2009 tvrdila EK, že nekompatibilní nabíječky telefonů přispívají k nepohodlí spotřebitelů a přispívají každoročně k 51 000 tun elektronického odpadu. Ve stejném roce souhlasilo celkem 14 výrobců telefonů, že v Evropě se budou používat microUSB konektory.

Nabíjíte přes microUSB, nebo USB-C

Mezi těmito společnostmi byly i firmy jako Apple, Samsung nebo Huawei. Mnoho z firem přijalo tohle opatření, i když ne na moc dlouhou dobu. Vše se změnilo s příchodem USB-C, který začal postupně nahrazovat microUSB. Jedinou výjimkou byl Apple, který přišel s vlastním konektorem Lightning. Evropská komise vyhrožovala, že si jednotné nabíjení vynutí zákonem, nakonec se ale s Applem dohodli na tom, že budou pracovat na novém standardu.

Nejvíce má k tomuto standardu nakročeno právě USB-C, které se nachází na velké většině Android telefonů poslední doby. MicroUSB už se nachází víceméně pouze na levných telefonech. Z velkých výrobců je to tak opět na Applu, který stále používá Lightning. A jak jsme si i nedávno sami odzkoušeli v našem testu nabíjení, je hodně otravné kvůli jednomu telefonu shánět speciální kabely.

Podle výsledků studie může vzniknout nový zákon. Kvůli němu by pak výrobci museli sjednotit nabíjení. A tomu už by se nevyhnul ani Apple. Vliv na studii může mít i výše zmíněný elektronický odpad. Už v minulosti zavedla EU povinnou záruku dva roky a jeden z hlavních důvodů bylo redukování odpadu.

Uvítali byste sjednocení nabíjení pro telefony?

Zdroj: engadget.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)