Jak si udělat dokonalou selfie a vyfotit se co nejlépe?
- Návody
- David Trlica
- 5.7.2023
- 8
Selfie je fenomén posledních let, kdy se tzv. selfíčka rozšířila hlavně díky chytrým telefonům. Asi každý si už někdy vyzkoušel vytvořit autoportrét a třeba jej sdílet na sociální sítě. V tomto článku vám prozradíme několik klíčových věcí k tomu, jak si udělat dokonalou selfie.
Tipy a triky k focení dokonalých selfie
Historie selfie fotografií
První opravdová selfie fotografie se datuje k roku 1839 a stojí za ní Robert Cornelius. Pořízení selfie bylo hodně složité, hlavně na trpělivost, kdy Cornelius musel více jak 60 sekund nehybně stát na místě a čekat na vytvoření fotografie. Sebemenší pohyb by znamenal rozmazanou fotografii. Dokážete si představit, že byste dnes drželi telefon v ruce a nehybně čekali na vytvoření selfie jednu minutu? :)
Co je to selfie?
Selfie je moderní pojem, který se ještě před pár lety vůbec nevyužíval. Označuje ale autoportrét, což není nic nového. Lidé zachycovali své podobizny už od nepaměti. Stačí si vzpomenout na malby slavných malířů, mnoho z nich se snažilo vytvořit i vlastní portrét. A i to už je v podstatě selfie.
Později už se začaly využívat i různé pomůcky jako zrcadla. Už více než 100 let je zrcadlo jeden z největších „kamarádů“ při focení autoportrétů a nic nenasvědčuje tomu, že by se to v následujících letech mělo změnit. V posledních letech jsme mohli vidět i několik trendů, které nám již nyní přijdou jako samozřejmost. Velkým mezníkem je například využívání selfie tyčí, anebo přidávání filtrů, které různě poupravují a vylepšují výsledný snímek. K vylepšení selfie ale nemusíte pokaždé používat filtry, stačí se jen řídit našimi tipy a bez větších problémů vytvoříte skvělý autoportrét.
Foceno s telefonem HONOR 10 Lite
Veškeré fotografie v tomto návodu byly pořízeny HONOREM 10 Lite. Telefon byl vybrán z toho důvodu, že se cenou pohyboval kolem částky 5 tisíc Kč (Aktualizace: dnes už se však tento telefon neprodává a za stejnou cenu nyní můžete koupit telefony s daleko lepším fotoaparátem – nicméně si myslíme, že níže uvedené body, jak fotit selfies, jsou stále platné). Pro většinu mladých lidí, které baví selfie, se tak jednalo o cenově dostupné zařízení a budou mít lepší přirovnání, než kdybychom používali prémiové telefony s cenou 20 tisíc a více.
Jak vznikaly selfies?
Všechny selfie fotografie, které v testu uvidíte, tvořily modelky HONOREM 10 Lite. Každá slečna měla půjčený telefon jeden až dva dny na osahání telefonu a vytvoření co nejvíce selfie fotografií. Díky tomu jsme získali velké množství snímků, ze kterých si můžeme ukázat nejen ty podařené fotografie, ale i ty nepodařené a rovnou si na nich říct, co a jak vylepšit.
„Na HONORU 10 Lite se mi nejvíce líbila kvalita až 24Mpx předního fotoaparátu, který vykouzlil jakékoliv dokonalé selfie s reálnými(živými) barvami. Tento mobil mě určitě také překvapil jeho moderním designem s oblohovitým nádechem, který přecházel ze světlé do tmavé barvy. Určitě doporučuji“. Na Instagramu ji najdete pod jménem Teri Havlová.
Modelkám jsme řekli, aby fotily i záměrně špatné fotografie, které by normálně vůbec nezveřejnily. Fotografie v článku neprezentují zmiňované osoby tak, jak by si to přály, ale vznikly za účelem poukázání na běžné chyby. Pokud chcete modelky vidět v plné kráse, mrkněte na jejich profily na Instagramu, které uvádíme níže ve článku.
Jak správně fotit selfie fotografie?
Samotné tipy na focení selfie pro vás připravil přímo ten nejpovolanější z redakce. A to náš grafik a zároveň i profesionální fotograf Tomáš. Připravil pro vás rovnou i video návod, pokud dáváte přednost modernější formě obsahu před textem. Neochudíme vás ale ani v textové verzi. Všechny tipy na lepší fotografování selfie naleznete níže.
Jak si udělat dokonalou SELFIE? ⭐ Český návod
1) Nepodceňujte při selfie výběr lokace
Vyfotit fotografii na telefonu je strašně jednoduché. A to lidi často láká prostě vytáhnout telefon z kapsy a „cvaknout“ si selfie. Často ale zapomenou na to, že okolí nemusí být úplně reprezentativní. Problém mohou být procházející lidé, nepořádek v místnosti nebo třeba jen sloup veřejného osvětlení, který pak na fotografii trčí z hlavy. Přesně jak to můžete vidět níže.
Pozor na nesprávný výběr místa či prostředí.
Přitom kolikrát stačí popojít někam bokem, nebo se jen otočit s kamerou na jinou stranu, případně z budovy vyjít ven, kde bývá většinou mnohem lepší světlo. Stačí jednoduchý pohyb a výsledná fotografie vypadá mnohem lépe. Hodně se dá čarovat i pomocí selfie tyče, která slouží jako prodloužená ruka. Musíte však počítat s tím, že selfie tyč může v určitých případech zabírat větší okolí. Na druhou stranu právě pozadí můžete využít k lepšímu dotváření příběhů.
Vhodné prostředí můžete zapojit i do příběhů selfie.
„Nejvíce mě telefon zaujal tím, jak si poradil snad s jakýmkoliv osvětlením. Na párty, v metru i v koupelně jsem se musela snažit, abych vyfotila něco vyloženě nepovedeného. Fotky vypadají ostře a jsou dostatečně detailní. Mimo jiné musím pochválit velikou výdrž baterky. Všem selfíčkářům a nadšencům do sociálních sítí bych ho určitě doporučila.“ Na Instagramu ji najdete pod jménem Mikeira Krulikovská.
2) Při pořizování selfie neriskujte. Může jít o život
Lidé kvůli několika minutám slávy dělají nebezpečné kousky před fotoaparátem. Bezpečnost je rozhodně na prvním místě a rozhodně byste se neměli pouštět do různých pokusů o šplhání na vysoké budovy, komíny, ale i třeba útesy, střechy nebo když čekáte na příliv. Celkově na celém světě od roku 2011 do roku 2017 zemřelo kvůli pořizování selfie 259 lidí.
3) Více světla vám zajistí lepší selfie fotky
Od světelných podmínek se odvíjí vše. Je to v podstatě základ každé úspěšné fotky. Můžete se vyfotit se sebelepším makeupem, krásných šatech a třeba na zámku, ale jakmile tam bude tma nebo vám bude svítit slunce do zad, tak zničíte celou fotografii. Pochopitelně focení je hodně subjektivní, a je to o hledání nových kompozic a zkoušení nových nápadů – fotit se v protisvětle tedy nemusí být hned špatně, ale je potřeba vědět jak na to.
Nevhodné využití světla u selfie
Nejideálnější světlo je takové, které nevrhá ostré či tvrdé stíny. Zpravidla sluníčko v pravé poledne, které je hodně vysoko, může způsobit to, že kvůli stínům vám třeba nebudou vidět oči. V letních měsících s ostrým sluncem, doporučujeme zajít někam, kde je lehce stín a přesto dostatek světla, případně si se sluníčkem pohrát tak, aby na vás svítilo pod úhlem, který vás nezkresluje = zkoušejte a experimentujte.
Tipy, jak správně využít světlo pro lepší fotografie
Pokud je naopak noc anebo jste v místnosti, kde jsou zhoršené světelné podmínky, tak můžete využít funkci blesku pomocí displeje. Některé telefony disponují předním “bleskem”, kdy se na krátkou chvíli telefonu rozsvítí displej bílou barvou na plný výkon. Na tuto funkci ale moc nespoléhejte, protože funguje spíše na velmi krátkou vzdálenost. Jedná se tak spíše o poslední možnost přisvětlení.
Jak vylepšit selfie ve zhoršených světelných podmínkách?
Pokud nemáte možnost přisvětlení a fotíte selfie při nedostatku světla, tak telefon nastavuje delší čas expozice. V takových případech by měl být telefon umístěn na stativ, aby byly fotky ostré. Tím, že telefon držíte v ruce, se při focení telefon neustále hýbe a výsledkem je rozmazaná selfie. Hodně pomůže telefon stabilizovat na potřebnou dobu opření o pevný objekt jako je zeď, strom, auto apod.
4) Zkoušejte selfie z různých stran
Lidské tělo není symetrické. U obličeje to platí dvojnásob. Každá strana obličeje vypadá jinak a každému z nás se může líbit jiná polovina. Pokud se při focení “z boku” necítíte dobře, nebo nejste spokojeni s výsledkem selfie, možná je to právě tím, že fotíte vaši méně oblíbenou stranu obličeje. Zkuste se vyfotit z druhé strany, anebo vyzkoušejte selfie z přední strany.
Vyzkoušejte si selfie z více stran.
„Z telefonu jsem byla překvapená. Je lehký,elegantní a lehce ovladatelný. Fotky jsou úžasné, focení šlo samo a hned bych ho vyměnila za můj iPhone 6S.“ Na Instagramu ji naleznete pod jménem Pavlína Bartošová.
Pozor ale na nevhodné úhly. Typickým příkladem jsou selfie z pohledu, které většinou vytváří dvojité brady a musíte počítat i s jinými věcmi, které jdou na těchto fotografiích vidět. Pozor také na příliš velký náklon, ideálně byste měli natáčet fotku do 45 stupňů. Fotografie z nadhledu vychází nejlépe, ale berte v potaz to, že selfie z těchto úhlů zvětšuje hlavu a vypadá větší, než zbytek těla.
Nesprávný úhel vám může zkazit fotografii.
Chcete vypadat hubenější?
Natočte se více bokem :) Postava se tak opticky zúží a vy pak vypadáte o pár kilo lehčí (nezapomeňte zatáhnout břicho :))
5) Experimentuj a budeš mít cool fotky
Netvařte se na každé selfie stejně. Zkuste vymyslet vždycky něco nového. Udělejte raději více fotografií s různou pózou či výrazem a poté vyberte tu nejlepší. Nebojte se inspirovat u stylu někoho jiného, zkuste ho ale obohatit o něco svého, co vás lépe vystihuje.
Zkoušejte novou image, nové věci a vizáž.
„Já byla s focením na telefonu spokojená. Pěkné a ostré fotky. Když jsem chtěla něco vyfotit v rychlosti, většinou se mi to hned povedlo. Ovládání bylo poměrně jednoduché a na mé laické používání nebylo třeba jej dlouho zkoumat.“ Na Instagramu ji naleznete pod jménem Eva Koláková.
Dobrý příklad inovace u focení selfie se zrcadlem můžete vidět níže. Nejedná se o nic těžkého, stačí se jen správně natočit do strany a selfie u zrcadla vypadá ihned mnohem unikátněji a na první pohled zaujme více, než desítky klasických fotografií před zrcadlem.
Dávejte si také pozor, aby se z focení selfie nestala rutina. Fotit se každý den před zrcadlem ve stejné místnosti a s téměř stejným výrazem není zajímavé. Takové fotky se můžou hodit k časosběrnému videu, ale ne na pravidelné uploadování na sociální sítě.
Pěkné selfie fotky, pozor ale na nadměrné používání stejného výrazu
6) Nebojte se využívat vychytávky v telefonech
Většina dnešních moderních telefonů nabízí různé režimy focení, které vdechnou vašim selfie úplně nový život. Například HONOR 10 Lite nabízí režim zkrášlení obličeje – v Asii velice populární, v Evropě spíše ne. I proto doporučujeme fotit selfie bez filtrů a podobná vylepšení omezit spíše na nepříliš agresivní vyhlazení. Vhodné nastavení dokáže zakrýt nežádoucí vrásky. Co se týče filtrů, tak je lepší si následně už pořízené snímky upravit a přidat filtry v klidu, než se při focení spoléhat, že filtr vytvoří ideální foto.
HONOR 10 Lite dále nabízí speciální režimy osvětlení, které simulují světlo přicházející z jiných stran a úhlů. Velmi známý režim je také tzv. “portrétní režim”, který dokáže rozmazat pozadí. Fotografie tak potom může působit, že byla vyfocena drahým fotoaparátem. Doporučujeme ale vytvořit několik selfie, protože na první pokus se nemusí vždy rozmazání povést. Plusem rozmazaného pozadí je to, že dokáže zakrýt zbytečné detaily v pozadí a díky tomu bude pozornost více věnovaná vám, než rušivým elementům v pozadí.
7) Jak se vyfotit, aby to mělo šmrnc?
Kompozice je velice důležitá, a to nejen u selfie, ale i u klasických fotografií. Před tím, než stisknete spoušť, byste se měli pořádně zaměřit na to, jak výsledná fotografie na displeji vypadá. Velice dobrým pomocníkem jsou mřížky neboli dělící čáry. Pomáhají rychle určit tzv. zlatý řez, což je považováno za ideální oblast fotografie, kde by měl být hlavní objekt zájmu.
Co je to kompozice?
Úplně zjednoduše se dá kompozice vyjádřit jako ideální složení objektů do snímku. Bez kompozice kvalitní snímek neuděláte, anebo způsobí, že se divák soustředí na úplně něco jiného. Ze správné kompozice by mělo jít hned poznat, co jste s fotkou či selfie zamýšleli.
Například obličej uprostřed není ideální a nevypadá úplně zajímavě. Dalším problémem může být useknutí obličeje anebo to, že si nevšimnete, že vám doslova z hlavy trčí strom, lampa, sloupy apod. Jsou to všechno zbytečné chyby, které jsou většinou způsobeny zbrklostí.
Hodně se rovněž používá diagonální kompozice, objekt zájmu by měl být na pomyslné uhlopříčce. A zároveň zarovnání na střed, kde můžete vidět objekt zájmu (obličej) v horní polovině fotografie.
8) Dodatečná editace selfie
Jak už jsme krátce zmínili výše, s dodatečnou editací selfie můžete dokázat doslova zázraky. Stačí i například využít základní filtry, oříznout tak, aby splňovala správnou kompozici, přidat kontrast případně ostrost. Zkrátka subjektivně fotografii vylepšit tak, jak se vám líbí. Přímo sociální sítě už nabízí možnosti úprav. Pokud si ale chcete se selfie vyhrát více, doporučujeme speciální aplikace, které můžete zdarma stáhnout z obchodu Google Play.
Oblíbeným nástrojem nejen u nás v redakci je Snapseed, což je speciální fotoeditor přímo od Googlu. Obsahuje celkem 29 nástrojů, se kterými vytvořit opravdové zázraky. Oblíbený je i kvůli tomu, že se strašně jednoduše ovládá a každý ihned pochopí, jak si fotky upravit.
Jak se vám naše tipy a triky k dokonalé selfie líbí? Máme v podobném duchu pokračovat i v budoucnosti a zaměřit se například na úpravu fotografií v telefonu, jak lépe fotit s hlavním zadním fotoaparátem anebo vás napadají jiné návody spojené s focením? Napište nám rozhodně do komentářů.
[aps_product_sz id=“530275″]
Pomohl vám náš článek, máme v podobných návodech pokračovat?
Telefon HONOR 10 Lite byl zapůjčen a článek vytvořen za podpory společnosti HONOR.
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (8)
Přidat komentář