SecuTablet: bezpečný a drahý tablet od Samsungu a BlackBerry

secutablet_ico

Společnosti Samsung a BlackBerry spojily své síly a přicházejí s jedním z nejbezpečnějších tabletů na světě. Jmenuje se SecuTablet a je ďábelsky drahý. Cílem bylo vytvořit dostatečně zabezpečené zařízení, které bude vhodné pro používání vládními úředníky v Německu.

Spolupráce mezi BlackBerry a Samsungem se zrodila jako odpověď na požadavek po zařízení schválené německým Spolkovým úřad pro informační bezpečnost, které poskytne úroveň zabezpečení pro úroveň “utajované skutečnosti – pouze pro úřední účely.”

SecuTablet: bezpečnost až na prvním místě

SecuTablet využívá BlackBerry Hub pro bezpečnou komunikaci a šifrovací kartu od dceřiné firmy SecuSmart. Karta SecuSmart šifruje všechna data uložená v tabletu i přenášená z/do něj. BlackBerry a SecuSmart také integrují systém řízení certifikací, který není podrobněji specifikován. Připojení k síti je z pochopitelných důvodů realizováno přes VPN. BlackBerry plánuje, že do konce roku vybaví tablety zabezpečenou hlasovou technologií.

SecuTablet: bezpečný a drahý tablet od Samsungu a BlackBerry SecuTablet: bezpečný a drahý tablet od Samsungu a BlackBerry

Nesporný podíl na celém projektu má také jihokorejský Samsung, který dodává hardware (jedná se v podstatě o Samsung Galaxy Tab S2) a svou zabezpečovací platformu Knox. Knox přidává další úroveň zabezpečení Androidu a usnadňuje vývoj řešení pro mobilní bezpečnost.

Záchrana pro BlackBerry?

Tablet oznámila společnost BlackBerry na veletrhu IFA v Berlíně, s tím, že je používán vládními agenturami v Německu, kde zajišťuje zaměstnancům možnost pracovat i na cestách, aniž by se stali obětí špionáže. Přestože BlackBerry zatím na Androidu zaujalo nejvíce svým modelem Priv, je zřejmé, že hlavní prioritou společnosti má být i nadále bezpečnost informací a ochrana soukromí.

BlackBerry se snaží v posledních několika letech zachránit svou nepříznivou pozici, a to dokonce za cenu skoncování s vlastním operačním systémem ve prospěch Androidu. Již dlouhou dobu se očekává, že společnost uzavře svou divizi mobilních telefonů, nicméně zatím se tak zjevně nestane. Možná, že úspěch v segmentu bezpečnosti bude onou nalezenou mezerou, kterou je nutné vyplnit.

SecuTablet se bude prodávat za zhruba 2250 eur, což je v přepočtu asi 64 tisíc korun. Samsung Galaxy Tab S2 se v českých e-shopech prodává za cenu od 9 do 16 tisíc korun (v závislosti na velikosti displeje). Za zvýšenou úroveň bezpečnosti si tak případní zájemci připlatí zhruba padesát tisíc korun.

Tento tablet navazuje na předchozí model, který byl představen v březnu loňského roku. Tehdejší verze byla postavena na tabletu Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE 16 GB a o software se staraly především firmy IBM a SecuSmart.

Zdroje: androidauthority.com, reuters.com, crackberry.com, digitaltrends.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)