Menu

Bude Android N označen číslem 7? Samsung neuhlídal informace

Jak se zdá, Samsung si neuhlídal utajované informace a na veřejnost vyklouzla informace o čísle následující verze operačního systému Android. Informace byla zahrnuta v seznamu změn v SDK pro vlastní „multi-window“ řešení od Samsungu. Následující verze systému byla uvolněna začátkem tohoto roku jako Android N Developer Preview, přičemž nejvíce se od té doby předvídá a odhaduje samotný slovní název. Ani číselné označení ale není pasé a v posledních týdnech je poměrně častým předmětem diskusí.

Bude to Android 7.0 nebo Android 6.1?

Úplně oficiálně bychom se vše měli dozvědět již na květnovém Google I/O, kde se očekává oficiální představení systému. Samsung nám ale střípky servíruje sám, i když zřejmě omylem. Právě podle jeho informací z „multi-window“ SDK vychází najevo, že je systém (alespoň u Samsungu) označován jako „Android N (7.0)“. A číslo verze je opravdu předmětem zájmu, protože se podle něj dá určit, zda je aktualizace pro Google významná či se spíš jedná o postupnou evoluci verze současné.

samsung multiwindow Android verze

Dlouhodobě používané multi-window řešení od Samsungu

Pokud například vzpomínáte na představení verze Androidu 4.4 KitKat, možná pamatujete i obrovský humbuk kolem čísla verze. Veřejnost již tenkrát očekávala, že ponese číslo 5.0, protože se nejen na pozadí odehrála hromada změn. Google již ale asi věděl, jakým směrem se bude ubírat následující verze (Lollipop), a tak se číslo KitKatu změnilo jen za tečkou. Lollipop prostě přinesl novinek mnohem více, než aby mělo smysl zvyšovat celé číslo již u KitKatu.

O všem bychom ale mohli diskutovat na dlouhé hodiny. Například současný Android 6.0 Marshmallow sice přinesl několik novinek, ale byly natolik významné, aby byl systém povýšen celým číslem? Podle nás ne, ale přesto tak Google učinil. Dokonce je možné, že jsme v číslování verzí trochu vedle a pro číselné značení má Google přesně stanovená kritéria, která nemusí být splněna, ani když bude novinka sebevýznamnější a naopak. Na druhou stranu, buďme rádi, že máme o čem přemýšlet, nad čím hloubat a na co se těšit. Následující verze si již dle současných Developer Preview povýšit o celé číslo zaslouží.

Zdroj: talkandroid.com.

 

Komentáře

Jirka2014

z aplikace
13.4.2016 15:15

Nezajímá.

Uni

uni -53

13.4.2016 15:27

Okurková sezóna, už?:)

avenged

z aplikace
13.4.2016 15:33

třeba klidně Android Q111, důležité je co vylepší a co zmrsi.

Pet64

13.4.2016 16:36

@uni jaká okurková sezona? ;)

Vladimr_jcha

Vladimír Jícha 0

14.4.2016 10:52

Mě třeba přijde, že novinky Androidu 6 jsou mnohem významnější než u Androidu 5. U pětky si vybavím snad jenom nový vzhled a opětovné umožnění přístupu k SD kartě.

Android 6 přinesl zálohu aplikací a jejich nastavení, možnost povolovat a zakazovat přístup aplikacím, úsporný Doze mód, možnost použít SD kartu jako interní úložiště a další menší vylepšení.

Verze 6 mi přijde jako nejinovativnější od 4.0. Pokud další verze přinese okenní mód a změnu Java knihoven z Harmony na OpenJDK, což jsou už téměř jisté věci, bude už jenom tohle jednoznačný důvod povýšit verzi na 7.0. Změna o celou verzi je nutná i z důvodu marketingu. Uživatelé prostě chtějí vyšší celý číslo.

RSS (komentáře k článku)