Samsung Powerbot VR9300 recenze: Perfektní robotický vysavač, za který si připlatíte

samsung-roboticky-vysavac-powerbor-vr9300-test

Samsung Powerbot VR9300 je chytrý robotický vysavač od korejské společnosti. Spadá tak do chytré domácnosti Samsung Home. Díky tomu jej můžete ovládat například pomocí chytrého telefonu, zároveň je ale i plně automatický. A to díky několika senzorům a mapování místnosti. Vyplatí se ale za poměrně vysokou cenu? To zjistíme v dnešním krátkém testu tohoto robotického vysavače Samsung.

Samsung robotický vysavač – test

Obsah balení Samsung Powerbot VR9300

U tohoto robotického vysavače najdete i zajímavé příslušenství, vzhledem k vysoké ceně se dá ale očekávat. Kromě samotného vysavače, tak v balení naleznete dálkové ovládání, nabíjecí stanici, náhradní filtr a také manuály. Sáčky ani nic podobného v krabici nenajdete, jde totiž o bezsáčkový vysavač. Zatím tedy poměrně standardní vybavení. Tím zajímavým příslušenstvím myslíme zařízení s názvem Virtual Guard. Pomocí něho můžete například zakázat vysávání v dané oblasti.

roboticky vysavac samsung obsah baleni

Samsung vysavač designové ceny zrovna nevyhraje

Když se řekne robotický vysavač, většina lidí si pravděpodobně vybaví zakulacená zařízení Roomba, která připomínají velký puk. To můžeme vidět i u Samsungu, ale jen ze 75 procent, zbylých 25 procent si ukrojila velká sací hubice. Na jednu stranu nevypadá vysavač tak elegantně, ale díky tomuto designu se používá kartáč se šířkou 311 mm, který je mnohem větší než u většiny robotických vysavačů.

inteligentni vysavac samsung powerbot design

Samotný kartáč má jednoduše odnímatelnou krytku. Pokud se vám do něj něco zamotá, nebo například budete chtít odstranit vlasy či provázky, tak není problém. Je to otázka několika vteřin. Zmáčknete dvě tlačítka a krytka se odemkne. Poté už máte přímý vstup ke kartáči. Z druhé strany hubice se nachází senzory a kamera.

Robotický vysavač Samsung není žádný drobeček

To, že se Samsung zaměřil na výkon ukazuje i velikost a hmotnost celého vysavače. Nejde o žádného drobečka. Váží téměř 5 kilogramů a měří 378 x 362 x 135 mm. Nemůžete tak počítat s tím, že by se dokázal dostat pod nábytek, jako je třeba gauč nebo postele.

O pohyb se starají dvě velká gumová kola, která mají poměrně velké odpružení. Díky tomu je tělo vysavače trochu nad zemí a vysavači tak nedělají problém koberce, kabely i menší práh dveří. Uprostřed se také nachází dvě malá kolečka, díky kterým se může vysavač otáčet na místě. Na spodní straně se také nachází hlavní vypínací tlačítko.

roboticky vysavac nadoba prach spina

Na vrchní straně si nejvíce místa bere nádoba na prach a špínu. Ta má objem 0,7 litru. Což není zrovna moc, vzhledem k tomu, kolik toho vysavač vysává. Naštěstí se tato nádoba velice jednoduše vyndává. Stačí jen trochu zatáhnout a nádoba se ihned vypojí. Poté tlačítkem otevřete kryt a obsah můžete vysypat do koše. Vrácení do vysavače je rovněž jednoduché. Nádobu vrátíte na místo a trochu zatlačíte. Filtr v této nádobě se dá vyprat a zároveň je v balení i náhradní, takže nemusíte čekat až se vysuší.

[aps_product_sz id=“490419″]

Samsung Powerbot VR9300 jde ovládat třemi způsoby

Robotický vysavač má i jednoduchý LED displej, který informuje o vysávání a také tři tlačítka. Jedno slouží k zapnutí/vypnutí vysávání, další k důkladnějšímu vysávání v dané oblasti a třetí pro návrat vysavače do nabíjecí stanice.

samsung tlacitka vysavac robot

Druhou možností, jak ovládat robotický vysavač, je pomocí dálkového ovladače. Pomocí něj můžete ovládat vysavač i manuálně, nečekejte ale, že s ním budete jezdit podobně jako s RC autem. Prodleva mezi stiskem tlačítka a vykonáním pohybu je poměrně malá, avšak nemůžete plynule jet a přitom zatáčet. Otáčení jde pouze když vysavač stojí. Na ovladači si pak můžete zvolit výkon sání, vypnutí/zapnutí, návrat domů, automatické vysávání, ale také plán či hodiny.

dalkove ovladani samsung roboticky vysavac

Důvod proč ale existujte dálkové ovládání je v něčem jiném. Funkce se nazývá Point Cleaning a jde v podstatě o laserově naváděné vysávání. Po zmáčknutí tlačítka na ovladači se z něj bude vysílat červený laserový terč. Ten následně míříte zhruba metr před vysavač. A podle toho, kde laser přemístíte, tam se i robotický vysavač vydá.

Samsung aplikace má k dokonalosti daleko

Poslední možností je ovládání pomocí mobilního telefonu. K tomu se využívá aplikace Smart Home, která je dostupná pro iOS i Android. Ta bohužel nepatří k tomu nejlepšímu softwaru od Samsungu. Například s Pixel telefonem se nám vůbec nepodařilo vysavač propojit. Na druhý pokus jsme použili Samsung Galaxy S9+ a vše již fungovalo. Jak ale ukazuje i hodnocení aplikace na Google Play, tak s kompatibilitou má problém více uživatelů.

mapovani samsung roboticky vysavac

Propojení robotického vysavače s telefonem probíhá pomocí Wi-Fi sítě, kterou při nastavování vysavač vytvoří. Poté v telefonu zadáte přihlašovací údaje k vaší Wi-Fi síti a vysavač se k ní připojí. Pozor ale na to, že nepodporuje 5 GHz sítě. Po propojení můžete aplikaci používat podobně jako dálkový ovladač. Přímé ovládání si ale po prvním odzkoušení odpustíte, prodleva mezi telefonem a vysavačem jsou zhruba dvě vteřiny.

Než vysavač tímto způsobem správně nasměřujete, je mnohem rychlejší použít dálkové ovládání, případně vysavač přenést na místo, pokud nechcete čekat na automatické vysávání. Druhá hlavní funkce aplikace je možnost mapování místnosti. Podle mapy v telefonu bychom ale ani zdaleka nepoznali, že jde o redakci. Nicméně vysavač se časem zlepšoval, což jsme poznali například tím, že již nenarážel do stolů, objížděl překážky. Tohle má Roomba mnohem lépe vyřešené, a navíc přidává i užitečné funkce jako třeba měření signálu Wi-Fi sítě. Na něco takového můžete u Samsungu zapomenout.

Samsung Smart Home
Samsung Smart Home

Jak Samsung Powerbot VR9300 vysává?

Nyní už ale k tomu nejdůležitějšímu. A to je u vysavače samozřejmě samotné vysávání. Samsung garantuje, že na jedno nabití vydrží až 90 minut, záleží podle toho, jak velký výkon nastavíte. Při testování jsme nechali střední sílu sání a vysavač byl aktivní zhruba jednu hodinu. Poté se automaticky vrátil do nabíjecí stanice. Jakmile byla baterie plná, tak se vrátil k vysávání, přesně do míst, kde skončil.

Samsung – POWERbot Premium

Samsung - POWERbot Premium

Navigování po místnosti zvládal velmi dobře. Problém mu ze začátku dělaly menší redakční stolky, kde se párkrát zachytil, rozjel se dopředu a jedním kolem se dostal do vzduchu. Museli jsme ho ze začátku přemístit ručně, později už se ale naučil správně vyhýbat a nebyl problém. Po stránce hluku je na tom také velmi dobře, Samsung udává, že na nejnižší sání vydává 55dB, na nejvyšší otáčky pak 78dB.

O opravdu tomu tak je i v reálném použití, vysavač je velmi málo slyšet. Pokud ale narazí například na něco rozsypaného, aktivuje se vyšší sací výkon a kompletní okolí, kde se něco rozsypalo důkladně pročistí. V té době je hlučný, většinou jde ale maximálně o desítky vteřin. Stejně tak to je i v rozích pokojů. Vysavač aktivuje tohle vyšší sání, aby dokázal vysát i v koutech, do kterých se normálně velmi těžko robotické vysavače dostávají.

roboticky vysavac samsung powerbot VR9300 vysavani

Nejvíce nás ale překvapilo, kolik toho dokázal pokaždé vysát. V relativně čisté redakci, ve které se pravidelně vysává klasickým vysavačem, dokázal při důkladném, zhruba hodinovém čištění, zaplnit zásobník (kapacita 0,7 litru) vždy z poloviny. Jedním z důvodů je i to, že sací výkon je srovnatelný s klasickými tyčovými vysavači. Poradí si například i se zašlapanými chlupy od zvířat v kobercích. Po stránce vysávání tak rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co můžeme na trhu s robotickými vysavači vidět.

Závěr recenze Samsung Powerbot VR9300

Tento robotický vysavač Samsung nám hodně připomíná Samsung telefony. Po stránce hardwaru patří na úplnou špičku trhu, avšak telefony si to většinou pokazí softwarovou stránkou. Nejinak je tomu i zde u tohoto Samsung Powerbot VR9300. Nabízí skvělé zpracování, výborné senzory, sací výkon i velký kartáč. Jakmile jej ale chcete použít s telefonem, tak vám to přijde jako nějaký vtip. Od vysavače za 27 tisíc Kč očekáváte, že každá část bude fungovat perfektně.

Naštěstí můžete používat i dálkové ovládání, které funguje mnohem lépe. Hlavním plusem je pro nás sací výkon. A to respektive to, kolik špíny a prachu dokáže vysát. S baterií ani s kapacitou zásobníku jsme neměli problém. Pokud tedy plánujete koupi TOP robotického vysavače, nemusíte se bát, že byste s tímto Samsungem udělali krok vedle. Jen tedy pozor na tu aplikaci.

Klady

+ Vysoký sací výkon 
+ Vysává důkladně
+ Kvalitní zpracování
+ Dálkové ovládání

+ Velký kartáč
+ Jednoduché vynesení nádoby s prachem

Zápory

– Katastrofická aplikace
– Problémové propojení s telefony
– Vyšší cena
– Velikost

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Jak se vám líbí robotický vysavač Samsung Powerbot VR9300?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)