Samsung si patentoval zajímavé pohyblivé foťáky do mobilu

samsung patent pohyblivé foťáky patent

Redakce serveru LetsGoDigital, která se specializuje na odhalování a vizualizaci patentů, má na kontě další zajímavý zářez. V dokumentech objevila registraci, která ukazuje na velmi nekonvenční pohyblivé foťáky na zádech mobilu. Patent pochází od Samsung divize Electro-Mechanics a zmíněné fotoaparáty mají být schopné díky posouvání v drážkách měnit svou clonu. To by byla pro variabilitu při pořizování snímků velmi zajímavá příležitost. Dokumenty byly zapsány vloni na podzim.

Samsung patent pohyblivé foťáky variabilní clona animacePo kliknutí se spustí animace...

Podle výkresů a popisu by měly být v první pozici objektivy fotoaparátů v jedné přímé linii, v druhém případě by pak tvořily vrcholy trojúhelníku. V každém z těchto dvou uspořádání by přitom “seděla” každá optika na jiném základu. Bavíme se o hlavním, širokoúhlém a telefoto foťáku. Změna clony, která rozhoduje o propustnosti světla ke snímači, by v podstatě vytvořila nový druh velmi schopných fotomobilů.

Samsung patent pohyblivé foťáky variabilní clona

Teoretické klady jsou ovšem vyváženy i hrozícími nevýhodami. Pohyblivé části fotoaparátů, zejména pak na citlivých zádech mobilu, mohou být například dost náchylné na poruchy. Nejspíš by utrpěla (nebo úplně zmizela) i vodotěsnost. Samsung už nicméně nějaké zkušenosti s pohyblivými foťáky má, tak se nechejme překvapit, jestli tento patent skutečně převede z papíru do reality.

Jak dobře znáte parametry foťáků ve vašem mobilu?

Zdroj: LGD

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)