150 megapixelů? Samsung připravuje nový fotografický senzor

Samsung ISOCELL Bright 150 megapixelů

Mobil Samsung Galaxy S20 Ultra a telefony Xiaomi Mi 10 a Mi 10 Pro. To jsou tři přístroje, které jsou (nebo brzy budou) na trhu s fotografickými senzory Samsung ISOCELL Bright HM1. Ten chytrým telefonům umožňuje pořizovat snímky s extrémním rozlišením o 108 megapixelech. Jasně, obrovské rozlišení senzoru automaticky neznamená i kvalitnější výstup, ale o schopnostech fotoaparátu toto číslo hodně napovídá. Lehké překročení hranice stovky milionů pixelů ale jihokorejské firmě evidentně nestačí. Objevily se informace, že Samsung pracuje na další generaci senzoru ISOCELL Bright, který má nabídnout rozlišení 150 megapixelů. Honba za co nejvyšší hodnotou tedy rozhodně nekončí.

108-MP-GALAXY-S20-ULTRA.jpg

Nový Samsung čip bude stejně jako předchůdce vybavený technologií Nonacell. Ta umožňuje “vložit” do prostoru pro jeden pixel bodů devět, čímž zprostředkovává několikanásobnou kvalitu pro export. Očekává se, že nový senzor bude dokončen ještě letos a Xiaomi ho chce dokonce ještě v posledním kvartálu roku 2020 představit v jednom ze svých telefonů. V řadě na použití Samsung ISOCELL Bright s rozlišením 150 megapixelů mají stát i firmy Oppo a Vivo. Jejich přístroje s těmito extrémními fotografickými parametry by měly spatřit světlo světa v začátkem roku 2021. Sony nicméně ukazuje, že není úplně nutné hrnout se bezhlavě za počtem magepixelů. Jejich senzor IMX586 má “jen” 48 Mpx a přitom v tuto zprostředkovaně ovládá žebříček DxOMark v těle Oppo Find X2 Pro. V seznamu ale zatím chybí Galaxy S20 Ultra, na jehož výsledek se netrpělivě čeká.

xiaomi mi 10 pro

V zástupu stojí ale i další konkurenti. Qualcomm při představování čipsetu Snapdragon 865 zmínil, že vyvíjí senzor s rozlišením 200 megapixelů. Samotné pokořování této hranice ale nikam nevede, pokud na to nejsou připraveny i telefony. V tomto směru zatím vedou právě Samsung a Xiaomi. A evidentně bude mít v tomto ohledu podle zmíněných zpráv odbyt i Samsung ISOCELL Bright s rozlišením 150 megapixelů. V žebříčku DxOMark si nicméně několik prvenství připsaly i telefony Huawei a je to právě tento čínský gigant, od koho se očekávají konkurenční hodnoty. Tak uvidíme.

Už jste vyzkoušeli 108Mpx fotoaparát v Galaxy S20 Ultra?

Zdroj: giz

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)