Recenze kamery Samsung Gear 360 (2017): Jen malý posun dopředu

samsung gear 360 nahledovy

V minulém roce jsme poprvé mohli vidět od Samsungu kameru, která umí natáčet 360° videa. Při představení Galaxy S8 se ukázal nástupce Samsung Gear 360 (2017), kterého si dnes otestujeme. Dokázala korejská společnost posunout sférická videa o úroveň výše?

Obsah recenze

Gear 360 (2017) vypadá úplně jinak

Zatímco první verze kamery byla ve tvaru koule, ke které se přímo přidělávaly stojánky, druhá verze kamery má navíc ještě protáhlé tělo, takže ji můžete držet pohodlně bez potřeby mít nějaký dodatečný stojan. Pokud nepočítáme tělo, tak samotná koule s objektivy je viditelně menší. Ke snímání se používají dva objektivy na protější straně. Boční strana pak nabízí dvě tlačítka pro zapínání/vypínání kamery a vstup do menu.

Samsung Gear 360 2017 (6)

Na vrchní straně již nenalezneme malý displej a spoušť. Tyto dvě věci se přesunuly na podlouhlé tělo kamery a jsou nyní tak na mnohem lepším místě. Na displeji najdeme veškeré důležité informace, zároveň se přes něj dá změnit nastavení, není tak vůbec potřeba mít telefon na blízku. V kamerce dále najdeme slot na microSD kartu, USB-C konektor a také závit na stativ. Na spodní straně také nalezneme úchyt na poutko, které bylo přibaleno v krabičce.

Příjemným bonusem v balení byl vak na ochranu kamery. Samsung Gear 360 (2017) sice splňuje certifikaci IP53, takže odolá stříkající vodě a prachu, ale i tak jsou stále velmi náchylné na poškrábání optiky. Proto doporučujeme uchovávat kameru v přiloženém vaku kdykoliv to půjde.

Recenze Samsung Gear 360 (2017) – specifikace

 • Snímač: Dual CMOS 8,4 Mpx
 • Objektiv: 2 x F2.2, rybí oko
 • Rozlišení videa: až 4096 x 2048 (24 FPS)
 • Rozlišení fotografií: až 5472 x 2736 px
 • Rozměry: 100.6 x 46.3 x 45.1 mm
 • Hmotnost: 130 g
 • Displej: 0,5″ PMOLED
 • MicroSD: (do 256 GB)
 • Baterie: 1160 mAh
 • Senzory: Gyroskop, akcelerometr
 • Konektivita: Wifi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, NFC, USB-C 2.0
Samsung Gear 360 (2017)

Samsung Gear 360 (2017)

1.0
 • Rozlišení fotoaparátu 8,4 MPx
 • Rozlišení videa 4096 x 2048 px
 • Úložiště microSD
 • Baterie 1 160 mAh
 • Konektivita USB-C, Wi-fi, Bluetooth, NFC
 • Displej 0,5" PMOLED

Displej nalezneme na lepším místě

Samsung Gear 360 (2017) funguje samostatně bez nutnosti mít u sebe telefon. Veškerá nastavení lze měnit bez mobilní aplikace. A to díky malému displeji, který se přesunul z vrchní strany na tělo. Ovládání pak probíhá pomocí třech tlačítek. Přes displej jde například změnit rozlišení videa a fotek, zapnutí různých módů. Upozorňuje také, když dochází baterie nebo když dochází místo na paměťové kartě.

Při nahrávání nebo nabíjení telefonu můžete vidět diody na horní straně kamery, pokud je telefon propojen s telefonem, tak se u tlačítek na boční straně rozsvítí modrá dioda. Kamera se pomocí těchto věcí ovládala velmi dobře i u předchozí generace, teď je to o to lepší, že se displej a spoušť přesunuly na lepší místo.

Propojení s telefonem funguje spolehlivě

I když jde Gear 360 ovládat bez telefonu úplně normálně, je jasné, že většina zákazníků bude chtít využít propojení s telefonem. Majitelé Android telefonů jiných značek nemůžou počítat s oficiální podporou, nicméně komunita už pracuje na upravené verzi. Mezi plně podporované telefony patří Galaxy S8, S8+, S7, S7 Edge, Note5, S6, S6 Edge, S6 Edge+, A5/A7 (2017) a poslední modely Apple iPhone.

Největší plus je samozřejmě u automatického spojení videí z obou polokoulí. Takové video jednoduše stáhnete do Samsung telefonu, kde se vám automaticky spojí do 360 stupňů a hned z telefonu jej můžete nahrát na YouTube, Faceboook, nebo zpátky do vašeho oblíbeného stříhacího programu. Živé streamování na sociální sítě, je rovněž jedna z věcí, která téhle kamerce jde opravdu velmi dobře.

Samotná aplikace vypadá velmi podobně jako klasická aplikace fotoaparátu. Nabízí živý náhled toho, co zrovna natáčíte, dále nabízí poměrně detailní nastavení, jako je například rozlišení, expozice, vyvážení bíle nebo ISO. Mezi režimy najdeme video, foto, timelapse, video looping, krajina a možnost zapnout HDR. Nastavení je pak dostupné pro všechny režimy.

Propojení s telefonem funguje spolehlivě, zpoždění obrazu je minimální. Posílání velkých videí z kamery do telefonu je rychlé. Kamera komunikuje s telefonem přes Bluetooth, nicméně u velkých dat se vytvoří Direct Wi-Fi.

U aplikace pro Windows už je to horší

Videa samozřejmě můžete upravovat i v počítači, Samsung dodává oficiální aplikaci s názvem Action Director. V hlavní řadě to je spíše o spojování snímků a videí než o nějaké větší úpravě. Přidat můžete několik jednoduchých efektů. Bohužel i když se jedná o oficiální aplikaci, tak jsme občas měli problém s převodem videa, kdy ve výsledku bylo převedené video černé. Spojování fotografií na druhou stranu funguje velmi dobře.

Výdrž baterie je stále uspokojivá

Díky tomu, že kamera Samsung Gear 360 (2017) je oproti svému předchůdci menší, musela se zmenšit i kapacita baterie. U první generace měla 1350 mAH, nyní má 1160 mAh. Dále také již není vyměnitelná. Na druhou stranu konektor USB-C není schovaný za krytem, takže se dá kamera nabíjet například z powerbanky při používání.

A i když byla zmenšena kapacita baterie, stále vydrží poměrně dlouho na jedno nabití. Powerbanku jsme při testování téměř nevyužili. Baterie šla dolů poměrně rychle při posílání dat do telefonu, při normálním používání je ale kapacita stále dostatečná.

Fotografie a videa přinesly zklamání

Kvalita fotografií a videa je spíše průměrná. To je opravdu škoda, protože jsme čekali u nového modelu, že se dočkáme zlepšení. Video se může nahrávat v rozlišení až 4096 x 2048 pixelů, což je sice o trochu více než v minulé generaci, ale nahrává se pouze ve 24 FPS. Pořízené fotografie mají rozlišení až 5472 x 2736 pixelů, což je méně než u prvního modelu.

To je způsobeno tím, že se oproti původní Gear 360 rapidně snížilo rozlišení. Když se zaměříme na samotnou kvalitu, tak u videa nejde vidět velké zlepšení. Vylepšeno bylo ale spojení obrazů, které už není ve výsledku tak patrné. Horší je to u fotografií, kde nižší rozlišení jde znát a nejsou již tak ostré. Fotografie jsou rovněž hodně zrnité a trpí chromatickou aberací, což znamená, že hrany objektů jsou fialové/modré.

Samsung Gear 360 2017 – ukázka záznamu

Samsung Gear 360 2017 - ukázka záznamu

Závěr

Od nové generace Samsung Gear 360 (2017) jsme očekávali, že se půjde cestou vylepšování. Těch jsme se ale ve finále moc nedočkali. Kvalita videa je na téměř stejné úrovní jako v minulém roce, fotografie nám přišly ještě horší. Ovládání kamery přes tlačítka funguje celkem dobře, ale bohužel aplikace je na Androidu stále dostupná jen pro vybrané modely od Samsungu. Jedna z věcí, kde kamera funguje velmi dobře, je streamování obsahu na sociální sítě.

Za cenu 6 990 Kč se jedná o povedené zařízení, je to takový mezikrok mezi těmi nejlevnějšími 360 kamerami a pak těmi lepšími za desítky tisíc korun. Samsung má nakročeno u Gear 360 správným směrem, jenže oproti první generace udělali minimální krok dopředu, brzy by se mohlo stát, že se konkurence v podobné cenové kategorii dostane před ně.

Klady

+ kvalitní zpracování
+ snadné ovládání
+ dobře umístěný displej
+ streamování na sociální sítě
+ NFC, Bluetooth a Wi-Fi

Zápory

– omezení pro Samsung telefony
– program pro spojování obsahu na PC
– malé rozlišení
– menší kapacita baterie

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Jak se vám líbí nová kamera od Samsungu?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)