TOPlist

Test Galaxy Watch3: Dokáže parádní otočná luneta obhájit cenu hodinek?

Samsung Galaxy Watch3 recenze

Společnost Samsung představila v rámci letního Galaxy Unpacked pětici nových produktů, mezi kterými byly i nové chytré hodinky Galaxy Watch3. Pokud v paměti marně hledáte předchůdce s označením Watch2, rovnou to vzdejte. Samsung toto jméno přeskočil a do „dvojkové“ generace virtuálně zařadil dřívější hodinky ze série Active. Současné Watch3 jsou z hlediska specifikací i designu pokračovatelem původních Watch z roku 2018. Nejzajímavějším prvkem, který se po dvou letech znovu vrátil na výslunní, je nepochybně otočná luneta. Ovšem nejen ona stojí za zmínku, nové Samsung hodinky zaujmou několika dalšími parametry. V některých oblastech ale zůstal vývoj i po dvou letech na bodu mrazu. Však se přesvědčte sami…

Právě čtete interaktivní recenzi. Co to je?

Interaktivní recenze je formát, při kterém chceme dát co největší prostor dotazům a připomínkám čtenářů. Jednoduše proto, aby se z textu dozvěděli to, co je nejvíce zajímá. Při běžném testování můžeme některý aspekt produktu opomenout nebo nedostatečně vyzkoušet. Proto jsme před vydáním této recenze sesbírali dotazy čtenářů (červeně) a v průběhu čtení najdete na ty nejzajímavější odpovědi. Vydáním recenze zároveň interaktivita nekončí. I nadále budeme rádi za další dotazy.

Předem musím zmínit, že i když jsem v posledních měsících v rámci recenzí vyzkoušel řadu chytrých hodinek různých značek, nikdy jsem na ruce neměl nějaké starší od Samsungu. S čímž souvisí i to, že jsem se v tomto ohledu až nyní detailněji seznámil s možnostmi aplikací Galaxy Wearable a Samsung Health. Omlouvám se čtenářům, kteří očekávali přímé porovnání se staršími Samsung hodinkami, nebude tady. Pouze „papírové“. To platí i o systému a aplikaci. Pokud tedy budete mít při čtení pocit, že se rozplývám nad něčím, co už uměly dřívější hodinky, víte důvod. Majitelé starších Samsung hodinek nicméně tento fakt snadno odhalí a text může naopak pomoci těm, kteří si třeba chtějí koupit Samsung Galaxy Watch3 jako první chytré hodinky této značky nebo vůbec. V porovnávání se ovšem občas obracím třeba na Huawei Watch GT2 nebo TicWatch Pro LTE, které běží na WearOS.

Krabička a její obsah

Samsung hodil za hlavu design balení předchozích modelů a tentokrát hodinky dostanete v podlouhlé krabičce. Za mě je to trochu hezčí řešení než u Galaxy Watch Active ležících v boxu na boku, ale zase o něco horší než u prvních Galaxy Watch, kterým vyčníval v elegantním provedení ciferník. V tomto případě je nicméně rovnou vidět tělo i s řemínkem a své plusy to má. Tak to jen tak úvodem k věci, na které stejně moc nesejde.

Jak je v současnosti u Samsungu zvykem, dodatečné příslušenství k produktu se nachází v menší ploché krabičce pod víčkem. Tady je to stejné. Když vysypete tu u Samsung Galaxy Watch3, vyskočí ven uživatelské příručka, informace o záruce a hlavně magnetická bezdrátová nabíječka s USB-A konektorem.

Design a pohodlnost Samsung Galaxy Watch3

Do ruky se mi dostal větší model (dělají se průměry 41 a 45 mm) ve stříbrné variantě s koženým řemínkem. Lesklá stříbrná úprava se mi osobně moc nelíbí a připadá mi tak trochu laciná. I kvůli ulpívajícím otiskům. Jde ale pochopitelně o subjektivní pohled, já fandím spíš sportovnímu designu. Díky koženému řemínku je nicméně nošení opravdu hodně pohodlné. Pomáhá i hmotnost 53,8 gramů, která je o 10 gramu nižší oproti původním Galaxy Watch.

Samsungu se podařilo zredukovat i rozměry. Potěší hlavně tloušťka, která činí 11,1 milimetru. To je jen o čtyři desetiny více než u parádních Watch GT2 od Huawei a současně o téměř dva milimetry méně než u prvních Galaxy Watch. V tomto ohledu si tedy jihokorejská firma určitě zaslouží pochvalu. I čitelnost displeje je stejně uspokojivá jako u konkurentů. Obrazovka je větší a současně zabírá větší část celého těla, takže došlo i k redukci rámečků. A to úplně nejdůležitější (z mého pohledu) na hodinkách Samsung Galaxy Watch3 se nachází právě na rámečku kolem displeje…

Největší tahák je otočná luneta

Po dvou letech se na hodinky Samsung vrátilo ovládání otočným kroužkem neboli lunetou. Když jsem si zvykl na to, co všechno s ní lze provádět v kombinaci s tlačítky (jedno z nich má primární funkci „zpět“ a druhé otevírá hlavní nabídku), nemám skoro chuť už ani zkoušet jiné hodinky bez ní. Je to jako když přepnete displej telefonu na frekvenci 120 Hz nebo začnete jezdit autem s tempomatem. Displeje se stačí dotýkat vlastně jen při klikání na konkrétní softwarová tlačítka, jinak se dá vše ostatní obstarat lunetou a hardwarovými tlačítky. Při otáčení je cítit příjemný odpor a kruh zapadá do kvalitně připravených drážek po obvodu. Dva skoky odpovídají pěti minutám, dohromady je jich tedy na celou kružnici 24.

Samsung Galaxy Watch3 otočná luneta

Luneta může být nastavena třeba i na probouzení displeje a dá využít nejen k procházení nabídek a rolování po obrazovkách, ale třeba i k ovládání různých funkcí. Můžete s ní měnit hlasitost, přepínat skladby v přehrávači a také přijímat či odmítat hovory. Na tomto místě tedy zodpovídám první otázku čtenářů: Jak je možné z hodinek vyřizovat telefonáty? Stačí mít hovory povolené v nabídce notifikací. Hodinky pak na zápěstí vibrují a vyzvánějí a je možné skrze ně hovořit. Telefonát z nich můžete i zahájit. Vše funguje i v kombinaci se sluchátky. Jelikož jsem testoval model bez LTE, varianty volání s a bez SIM karty bohužel neumím posoudit. Pomalu se každopádně dostáváme k softwarové výbavě hodinek.

Systém v Samsung Galaxy Watch3 je téměř perfektní…

I když jde o uzavřené prostředí, vůbec nic podstatného v něm nechybí. Tedy kromě regionem omezených věcí, které uvádím v další sekci. Skrze širokou nabídku ciferníků (mnohé jsou parádně interaktivní), úprav položek v menu nebo i v horní roletce si můžete systém hodinek parádně přizpůsobit dle libosti. Moc se mí líbí malé detaily, které třeba v hodinkách od Huawei nebo TicWatch nejsou. Například prevence omylem snímaných dotyků při ponoření hodinek do vody nebo horní roletka s několika kartami. Samostatnou kapitolou je pak již zmíněné ovládání lunetou.

V telefonu můžete hodinkám nabídnout dvě partnerské aplikace. Jsou to Galaxy Wearable a Samsung Health. První jmenovaná je zodpovědná za obecné nastavení. Například ciferníků, zvuku, vibrací, displeje a tak dále. Spousta z těchto věcí se dá ovšem nastavit i přímo v hodinkách. Galaxy Wearable je užitečná hlavně pro výběr aktivních notifikací z konkrétních aplikací a také pohodlnější instalaci dodatečných nástrojů do hodinek skrze Galaxy Store. Nabídka je obrovská, mnohem větší než třeba u WearOS. Hry, novinové čtečky, speciální sportovní pomocníci, prohlížeče, pracovní nástroje…je toho opravdu spousta. Už v základu například mají Samsung Galaxy Watch3 aplikaci Microsoft Outlook nebo funkci pro posouvání snímků v prezentacích.

Faux pas s kaloriemi

Aplikace Samsung Health je pak logicky zodpovědná za uchovávání, analýzu a prohlížení sportovních a zdravotních dat. Ta se nacházejí i přímo v hodinkách, ale na displeji telefonu je procházení přece jen pohodlnější. O měření se starají například senzory pro měření tepu, okysličení krve, kroků nebo určování polohy a gyroskop. Společně pak umí hodinky a aplikace nabídnout i informace o kvalitě a délce spánku, hladině stresu nebo hodnotě VO2. Mají snahu vás i přinutit se hýbat, napít nebo správně dýchat. Jako novinka se objevila detekce pádu. V této situaci umí hodinky i přivolat pomoc.

Po sportovní stránce je k dispozici armáda různých módů včetně třeba horolezení nebo jógy. Samozřejmě nechybí běh, cyklistika nebo různé druhy posilování. A abych odpověděl na otázku Dá se s hodinkami v pohodě plavat?, zmíním samostatně i tento mód. Samozřejmě to v pohodě jde. Hodinky mají patřičnou odolnost 5ATM a dokonce splňují i armádní standardy MIL-STD 810G. Mně osobně ale chyběl v základní nabídce fotbal, ten u konkurence většinou je.

Pro tuto sekci vlastně padlo hned několik zajímavých otázek čtenářů. Tak například Měří hodinky spálené kalorie jen podle času cvičení? Ano, je to tak. Vyzkoušel jsem dvakrát tři minuty cviku „prkno“. Jednou při skutečné zátěži, podruhé úplně v klidu v sedě. Tepovku samozřejmě hodinky spolehlivě odlišily, ale počet spálených kalorií byl v obou případech stejný – závislý jen na době, po kterou záznam probíhal. Pokud tedy zkusíte ošidit hodinky, ty na oplátku ošidí vás. Další čtenář se ptal, zda Mají Samsung Galaxy Watch3 stopky? Ano, jsou rovnou mezi základními nástroji v hlavním menu.

…ale na něco musíme v ČR zapomenout

Samsungu se bohužel stále nedaří poskytnout stoprocentní paletu funkcí majitelům hodinek po celém světě. I když tedy mají například NFC modul, v ČR s nimi přes Samsung Pay nezaplatíte. Se zdejšími bankami se jihokorejská firma zatím nedohodla na podpoře a jestli se chcete k platbám pes hodinky dostat, musíte si nepohodlně „pohrát“ se systémem a ještě navíc sáhnout po zahraničním bankovním účtu.

Podobně jsou na tom třeba i elektrokardiogram (EKG) a tlakoměr. Aby mohly tyto funkce v dané zemi fungovat, musí Samsung oběhat úředníky a doktory, aby dostal povolení. A to se u nás zatím nestalo. I tady existují neoficiální metody, znovu ale dost komplikované. Kdy přijde na řadu i ČR? U Samsung Pay ani u pokročilých zdravotních funkcí se zatím oficiálně neví. V tomto ohledu se tedy nedivím nespokojeným zákazníkům, kteří chtějí u stejného produktu za stejné peníze i stejné parametry jako ostatní (významné mrknutí na majitele Galaxy telefonů s Exynosem).

Rozporuplná baterie

Jedna z nejčastějších otázek u mobilů, hodinek, sluchátek nebo jakéhokoli jiného mobilního zařízení je Jak dlouho v tom vydrží baterka? U Galaxy Watch3 se Samsung rozhodl použít článek s kapacitou 340 mAh, což je v porovnání s dva roky starým předchůdcem pěkný sešup. První Galaxy Watch měly 472mAh baterii. Jelikož nepřibylo moc zásadních funkcí, které by vyžadovaly extra porci energie, a modernější procesory jsou úspornější, zmenšení kapacity (a tím pádem i příjemná redukce rozměrů) se nabízí. Ale až takové? Tabulkově mají hodinky vydržet při „běžném používání“ až 56 hodin, ale to byste se asi museli hodně snažit.

Dostal jsem se na dva dny výdrže, když jsem nesportoval, vypnul zbytečné notifikace a netrápil hodinky zapínáním GPS. Neustálé měření tepu a stresu nicméně běželo a zkoušel jsem i telefonovat. Pro „byznysmeny“ to tedy znamená, že v kombinaci s oblekem hodinky opravdu stačí nabíjet obden. Jakmile k tomu přidáte notifikace i s vibracemi, ovládání hudby a hlavně jednou za den nějaké sportování s GPS, procenta mizí před očima. A nabíjet pravděpodobně budete každý den nebo občasně po malých dávkách, abyste se pak nemuseli o další výdrž strachovat. Když s hodinkami nechcete spát, prostě je jen odložíte na noc. V opačném případě si ale musíte nějakou tu chvíli na nabíjení najít.

Otázka je, jak vnímat funkci Always-On-Display, která nepřetržitě ukazuje zvolený obsah (hlavně hodiny) na obrazovce. Na jednu stranu logicky vybíjí baterii, ale při jejím použití zase nemusíte hodinky kompletně probouzet. A nutit je rozsvítit celý displej. Vliv AOD na výdrž je pak tedy dost individuální.

Cena a dostupnost Samsung Galaxy Watch3

Všechny aktuálně dostupné velikosti i barevné varianty prodávají různé české kamenné i online obchody. Nebudete mít problém je sehnat. Jsou k zakoupení i na oficiálním webu Samsungu. Čeká se ještě i na příchod LTE varianty a při představení jsme mohli vidět i titanovou verzi, která u nás zatím není. Doporučená maloobchodní cena větší 45mm varianty, kterou se řídí největší obchody, je 12 490 Kč. Najdete ale i o několik tisíc nižší. U menšího 41mm modelu je oficiální cena 11 490 Kč. Velké Samsung Galaxy Watch3 jsou dostupné v černé a stříbrné barvě, ty menší v bronzové a stříbrné.

Samsung Galaxy Watch3: Závěrečné hodnocení

Hodinky stojí opravdu hodně peněz. Pokud se podíváte jen na specifikace a cenu, asi u vás virtuální srovnání vyhrají například Huawei Watch GT2. Majitelům původních Galaxy Watch se budou také těžko hledat důvody, proč upgradovat. Navíc v situaci, kdy lákavé funkce v ČR nefungují. Z mého pohledu hrají ve prospěch Samsung Galaxy Watch3 dvě hlavní věci. Tou první je otočná luneta, která prostě ovládání chytrých hodinek posouvá na úplně jinou úroveň. A jsem rád, že se k ní výrobce vrátil. Tou druhou je perfektně vyladěný systém podpořený aplikacemi naplněným Galaxy Store a množstvím interaktivních ciferníků. Když se ještě vrátím k baterii, tak klidně bych překousl zvětšení tloušťky hodinek třeba o milimetr výměnou za pár desítek či stovku mAh navíc.

Klady

+ Otočná luneta
+ Systém a aplikace
+ Interaktivní ciferníky
+ Rozměry a váha
+ Přizpůsobitelnost

Zápory

– V ČR nedostupné EKG, tlakoměr a NFC platby
– Vysoká cena
– Malá kapacita baterie

Hodnocení redakce: 85 / 100 %

Co dalšího máme v Samsung Galaxy Watch3 otestovat?

Za zapůjčení děkujeme českému Samsungu.

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)