Samsung Galaxy Tab 10.1 root

IMG_3773

Věnujte zvýšenou pozornost tomuto upozornění: Root provádíte na vlastní nebezpečí!

Pokud jste již četli naši recenzi Samsungu Galaxy Tab 10.1 3G, jistě jste si všimli, že snad jediným neduhem tohoto tabletu je vyladěnost systému. Jelikož si s tabletem každý den hraji, pouštím si na něm filmy a podobně, nevyladěnost systému mě neustále trápila. Takže jsem se odhodlal, na tabletu provedl root, nahrál upravenou ROMku a upravil nějaké drobnosti. Nyní jsem podstatně spokojenější, tablet je podstatně svižnější a já mám klid v duši.  Pokud jste si také tuto nelevnou hračku koupili a trápí vás pomalejší odezvy, mám zde pro vás návod a nějaké tipy na rychlejší chod.

Root je základ

Základem je root, který nám zpřístupní hned několik možností. Vzhledem k tomu, že toto je především návod a ne encyklopedie, nebudu tu okolnosti a podrobnosti kolem rootu popisovat dopodrobna. Vrhneme se tedy na postup.

Co potřebujeme?

 • Samsung Galaxy Tab 10.1 Wi-Fi nebo 3G verzi
 • USB kabel
 • tento soubor: root.zip

Postup

Upozornění: doporučuji celý návod nejprve přečíst a až poté podle něj postupovat.

Staženou složku root.zip rozbalíme a otevřeme. Pokud si nejste jisti, zda máte nainstalovány ovládače pro Galaxy Tab, tak je nainstalujte z přibaleného instalačního souboru (GT-p7510_USB_Driver_v1_3_2360_0-Escape.exe). Z názvu souboru vyplývá, že je ovládač určen pro verzi P7510, tedy verzi pouze s Wi-Fi. Sám vlastním verzi s 3G a s instalací této verze jsem neměl žádný problém.

Než se dostaneme k samotnému rootování, je k zapotřebí zapnou v tabletu USB ladění. Učiníte tak v nastavení, konkrétně zde: Nastavení > Aplikace > Rozvoj > Ladění USB. Přesvědčíme se, že jsme zaškrtli USB Ladění a můžeme pokračovat dál.

Vypneme tablet. Vypnutí tabletu je signalizováno krátkým zavibrováním a zhasnutím displeje.

Nyní se přepneme do tzv. Download režimu. Držte levé tlačítko hlasitosti (snížení hlasitosti) současně s tlačítkem Power(vypínací tlačítko) tak dlouho, dokud se nezobrazí 2 ikonky (krabice a vedle ni Android). Před těmito zmiňovanými ikonkami se zobrazí pouze logo Samsung Galaxy Tab 10.1. Jakmile vidíte tyto dvě ikonky (jak lze vidět i na fotce níže), bude vám blikat Android (vpravo), což znamená, že je tato volba vybrána. Nyní tuto volbu potvrďte stisknutím pravého tlačítka hlasitosti (zvýšení hlasitosti). Nyní připojte tablet k počítači přes USB.

2011-10-05 19.31.36

Tablet připojený k PC nyní odložíme a přejdeme na další část, ke které potřebujeme počítač. Ve složce root, o které jsem psal v dřívějších krocích, je soubor Odin3_v1.85.exe. Ten nyní spustíme. V levé horní části by jsme měli vidět ID:COM připojeného tabletu a zelený indikátor, že je vše v pořádku.

V pravé spodní čísti programu Odin3_v1.85.exe je pod sebou několik tlačítek (Bootloader, PDA, Phone, CSC). My zvolíme tlačítko PDA. Po stisknutí tlačítka jsme vyzváni k vybráni souboru. Proklikáme se tedy do stažení složky root, kde je umístěný další potřebný soubor, který vybereme. Soubor se jmenuje recovery-cwm_4.0.0.4-sam-tab-10.1.tar.md5. Po vybrání klikneme na tlačítko START v pravé části programu Odin3_v1.85.exe. V levé spodní části v kolonce Message můžeme vidět průběh nahrávání. Po nahrávání se tablet restartuje a tablet již můžete odpojit od PC. Tablet můžete odpojit například až po tom, co se tablet restartuje. Program Odin3_v1.85.exe můžete také zavřít.

Nyní již máte v tabletu nahrát recovery režim, pomocí kterého nahrajeme upravenou ROMku, která zpřístupní root.

Tablet jste odpojili od PC a nyní je třeba vypnout USB ladění, které jsme v úvodu zapnuli. přejdeme tedy do Nastavení > Aplikace > Rozvoj > a odškrtneme Ladění USB. Nyní tablet opět připojíme přes USB k PC. povolte připojení tabletu a do kořenového adresáře tabletu (Kořenový adresář je ten, ve kterém vidíte všechny složky a soubory, které v tabletu máte) zkopírujte soubor Samsung_Galaxy_Tab_10.1_root.zip, který se nachází ve složce root, kterou jste v úvodu stahovali. Soubor Samsung_Galaxy_Tab_10.1_root.zip nerozbalujte!

Odpojte tablet od PC a tablet vypněte.

Ujistěte se, že je tablet vypnutý. Tablet opět zapneme držením kombinací tlačítka Power (vypnutí) a levým tlačítkem hlasitosti (snížení hlasitosti). Tlačítka držíme opět do doby, než uvidíme dvě ikonky (krabice a Android). Tlačítka pustíme. Nyní nebudeme mačkat pravé tlačítko hlasitosti, tím by jsme se opět přepnuli do Download režimu, který už nechceme. Zmáčkneme tedy levé tlačítko hlasitosti, kterým se přepneme na krabici vlevo. Jakmile je krabice vybrána, potvrdíme volbu pravým tlačítkem hlasitosti. Nyní nám naběhne Recovery, který jsme v předešlých krocích nahrávali a ze kterého nyní nahrajeme upravenou ROMku a zpřístupníme tak root práva.

Nyní se nacházíme v textové nabídce. Tlačítky pro ovládání hlasitosti se v tomto menu pohybujeme. Volbu pak potvrzujeme tlačítkem Power. Nyní pomocí tlačítek hlasitosti vyberte volbu “Install zip from SD card” a potvrďte tlačítkem Power. Dále pak vybereme následující položky, které opět potvrdíme tlačítkem Power. Takže > “Choose zip from SD card” > z dlouhého seznamu vybereme “Samsung_Galaxy_Tab_10.1_root.zip”, který bude někde úplně dole. Soubor potvrdíme vybráním položky “Yes – Install…”. Po potvrzení se začne nahrávat vybraná ROM. Stejným způsobem se budou později nahrávat i další ROM, které budete chtít. Jakmile je nahrávání dokončeno, objeví se hláška “Install from sdcard complete.”. Nyní se vrátíme do hlavní nabídka Recovery menu. Zvolíme krok zpět, tedy vybereme volbu “*****Go Back*****”, která je umístěna ve spodní části nabídky. Nyní vybereme horní položku “reboot system now” a opět potvrdíme tlačítkem Power. Tablet se nyní restartujte.

Máte root práva a tímto návod končí. Pokud vám stačí root práva a nechcete nehrávat nějako upravenou ROM, případně nějaký KERNEL, který umožňuje přetaktování tabletu bez nutnosti upravovat originální ROM, je toto pro vás konec článku.

Pokud máte se rozhodnete pokračovat, dám vám nějaké rady, jakou ROMku nebo Kernel zvolit.

Potřebuji jinou ROM nebo mi stačí tablet pouze přetaktovat?

Nyní se dostáváme do druhé části článku. Tato část počítá s tím, že máte Root a taky nahranou Recovery. Pokud jste Postupoval podle návodu výše, root i recovery máte a můžete pokračovat ve čtení. Pokud jste nepostupoval podle návodu výše, ujistěte se, že root a recovery máte.

Nyní by jste si měli odpovědět, zda potřebujete jinou ROMku nebo vám stačí tablet přetaktovat pro svižnější chod. V současnosti není výběr ROMek nějak extra široký a vesměs se jedná téměř o originální ROM pouze s drobnými úpravami. V budoucnu se však pravděpodobně objeví nějaké odvážnější ROMky, které budou podstatně vyladěnější a určitě bude stát za to, je vyzkoušet.

Důvod, proč jsem si nahrál upravenou ROMku je prostý, doufal jsem v podstatné zrychlení odezvy systému a změnu vzhledu spodní lišty (ta šedá prostě není ono). Kupodivu se obě mé očekávání naplnila. Nahrál jsem si upravenou ROMku s upraveným grafickým prostředím a aktivovanou HW akcelerací Launcheru a jsem spokojený, dokonce jsem natolik spokojený, že jsem tablet nemusel ani přetaktovat. Originální ROMku jsem totiž z počátku pouze přetaktovat z 1 GHz na 1,4 GHz. Tablet byl sice svižnější, ale nebylo to ono.

Takže nyní se nabízí několik možností, konkrétně asi 3:

 1. Nahrajete si pouze Kernel pomocí kterého si tablet přetaktujete až na 1,4 GHz
 2. Nahrajete si upravenou ROMku, a ušetříte baterii tím, že si nenahrajete Kernel, který umožňuje přetaktování na 1,4 GHz (Moje volba, jsem spokojen)
 3. Nahrajete si upravenou ROMku a také Kernel, tablet si přetaktujete a budete mít super rychlý tablet, což nejspíš nevyužijete a přijdete tím spíš o nějaké procento baterie

Podle zvoleného čísla možnosti pokračujte dál.

V následujících krocích budu počítat s tím, že jste již stali zkušenějšími na základe předchozího návodu na root, který jste si přečetli minimálně 2x.

1. Kernel

Pokud jste zvolili tuto možnost, mám zde doporučení na kernel, který jsem osobně zkoušel. Podrobnosti k tomuto kernelu naleznete na stránkách XDA. Kernel umožňuje tablet přetaktovat až na 1,4 GHz.

Postup

 • Stáhněte si verzi kernelu, která je určena pro váš tablet:

10.1-Wifi, Touchwiz UX (OTA, GT-P7510): Download: boot-cm_2636.4_ux-oc-xtra-vfpv3-d16_fp-093011.zip

10.1 3G, Touchwiz UX (HC 3.1 (stock); GT-P7500): Download: boot-cm_2636.4_p4_ux-oc-xtra-vfpv3-d16_fp-100311.zip

 • Stažený zabalený soubor zkopírujte do kořenového adresáře tabletu (například přes USB kabel, nebo soubor stáhněte rovnou v tabletu a přes průzkumníka jej přesuňte do kořenového adresáře)
 • Vypněte tablet a přepněte tablet do Recovery modu (držte Power + levé tlačítko hlasitosti dokud se neobjeví 2 ikonky, levým tlačítkem myší vyberte pravou ikonku a pravým tlačítkem hlasitosti potvrďte volbu)
 • V recovery vyberte “Install zip from SD card” >”Choose zip from SD card” > vyhledejte v seznamu stažený kernel “boot-com 2636.4 …… .zip” a volbu potvrďte “Yes – Install…”
 • Po úspěšným nahrání kernelu se zobrazí “Install from sdcard complete.”
 • Běžte zpět do menu a tablet z menu restartujte
 • Máte nahraný kernel

Nyní si z Android Marketu stáhněte aplikace SetCPU. Pokud za ni nechcete platit, stáhněte si ji z XDA fóra zde: https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419

Jakmile SetCPU stáhnete a nainstalujete tak aplikace spusťte. Po prvním spuštění vám SetCPU nabídne, že sám určí optimální frekvenci (mě ji nastavil automaticky na 1,4 GHz). Pokud SetCPU bude požadovat root práva, tak je samozřejmě povolte.

2. nahrání upravené ROM

Toto se mi zatím projevuje jako ideální volba. Mám Galaxy Tab ve verzi s 3G, pro kterou je omezené množství ROM, takže jsem toho na výběr moc neměl, ale přesto jsem si vybral. Nejprve jsem zkoušel ROM BroodComb, která je vyvíjena speciálně pro 3G verzi. Nesplňovala však moje požadavky v podobě změny vzhledu spodní lišty se zachováním TouchWiz UX a jejich vychytávek, jako je screenshot tlačítko a povedené Samsung menu.

Moje požadavky splňuje až druhá ROM, která je dostupná pro verzi 3G, ale i pro čistou Wi-FI verzi. ROMka se jmenuje Overcome a aktuálně se nachází ve verzi v1.1.0.

Postup

 • Zjistěte, jakou verzi ROMky máte aktuálně v tabletu. Tato upravená ROMka je totiž založená na nejnovější verzi KI1 (3G), respektive KME (Wi-Fi)

Verzi ROM zjistíme v Nastavení > O zařízení > Verze základního pásma > poslední znaky

 • Pokud nemáte požadovanou verzi – KI1 (3G), repsketive KME (Wi-Fi), stáhněte si požadovaný upgrade:

P7500_KI1_Restock.zip – http://www.multiupload.com/5RMKLEFCTA

P7510_KME_Restock.zip – http://www.multiupload.com/5V5Y52AMYF

 • Po stažení upgradu nebo pokud již máte v tabletu verzi KI1 respektive KME si stáhněte samotnou upravenou ROM podle verze vašeho tabletu:

001004-Overcome_10.1_Series_v1.2.3_P7510_Full.zip – http://www.multiupload.com/XTU4GRTKCN

001003-Overcome_10.1_Series_v1.2.3_P7500 3G_Full.zip – http://www.multiupload.com/FAGDWBJ9KY

 • Oba stažené a zabalené soubor zkopírujte do kořenového adresáře tabletu (například přes USB kabel, nebo soubor stáhněte rovnou v tabletu a přes průzkumníka jej přesuňte do kořenového adresáře)
 • Vypněte tablet a přepněte tablet do Recovery modu (držte Power + levé tlačítko hlasitosti dokud se neobjeví 2 ikonky, levým tlačítkem myší vyberte pravou ikonku a pravým tlačítkem hlasitosti potvrďte volbu)
 • !Zálohujte aktuální stav tabletu tak, že z nabídky vyberete “Backup/Restore” a vyberte “Backup”. Nyní se bude celý tablet zálohovat, což chvíli potrvá!
 • Vraťte se do hlavní nabídky a vyberte “Install zip from SD card” >”Choose zip from SD card” > vyhledejte v seznamu stažený update “P7500_KI1 …… .zip”  respektive “P7510_KME …… .zip” a volbu potvrďte “Yes – Install…”
 • Po úspěšným nahrání updatu(ROM) se zobrazí “Install from sdcard complete.”
 • Běžte zpět do menu a znovu vyberte “Install zip from SD card” >”Choose zip from SD card” > vyhledejte v seznamu staženou upravenou ROM “Overcome_10.1_Series …. .zip” a volbu potvrďte “Yes – Install…”
 • Po úspěšným nahrání updatu(ROM) se zobrazí “Install from sdcard complete.”
 • Běžte zpět do menu a zvolte WIPE Data/Factory reset a volbu potvrďte “Yes…”
 • Běžte zpět do menu a z nabídky vyberte restart tabletu
 • Máte nahranou upravenou ROM a tím návod končí

Jak jsem se nyní dozvěděl. Součástí této ROM je nejspíš i novější verze recovery, takže při další návštěvě recovery se nezalekněte lehce pozměněné struktury. Ovládání je stále stejné.

Doporučení: Pokud nechcete přijít o data hraním si s upravenými ROMkami nebo Kernelem, doporučuji před každým takovým nahráváním udělat zálohu v recovery!

postup

 • Vypněte tablet a přepněte tablet do Recovery modu (držte Power + levé tlačítko hlasitosti dokud se neobjeví 2 ikonky, levým tlačítkem myší vyberte pravou ikonku a pravým tlačítkem hlasitosti potvrďte volbu)
 • !Zálohujte aktuální stav tabletu tak, že z nabídky vyberete “Backup/Restore” a vyberte “Backup”. Nyní se bude celý tablet zálohovat, což chvíli potrvá! (Tato část se může lišit podle verze Recovery, ale každá Recovery umožňuje zálohu, takže hledejte, někdo to tam bude)

3. Nahrání upravené ROM a Kernelu

Pokud jste se rozhodli pro tuto možnost, možná vám jíž došlo, že se jedná o kombinaci dvou předchozích možností a taky podle toho se odvíjí i postup.

Postup

 • Postupujte podle návodu číslo 2. nahrání upravené ROM
 • Postupujte podle návodu číslo 1. Kernel
 • máte nahranou upravenou ROM a Kernel

Doporučené aplikace

Jak již majitelé tabletu zjistili, kvalitních aplikaci optimalizovaných pro tablet zatím moc není. Osobně tablet používám jen na sledování filmů a surfování, takže moc aplikace nevyhledávám, spíš jen testuji. Přesto tu mám však doporučení na nějaké zajímavé aplikace

Na přehrávání videí používám MX Player, který přehrál zatím vše, co jsem potřeboval, podporuje i titulky a nabízí přehledný správce videí ve vašem tabletu. Především je aplikace zdarma!

Jako správce souborů mohu doporučit hned 3 aplikace:

ASTRO File Manager & Cleaner
ASTRO File Manager & Cleaner

f4f8995c9e950b550567b897ac36a452?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Třetím správcem je oblíbený Total Commander, který není dostupný na Android Marketu, ke stažení je zde: http://www.ghisler.com/android.htm

Základní Honeycomb Launcher mi nějak nesedl a tak s plnou spokojeností používám ADWLauncher EX, který běží hodně svižně a využívá celou plochu tabletu. Mimo jiné nabízí i spoustu nastavení jako je počet ikonek na ploše, animace mezi obrazovkami, nastavitelný počet obrazovek a podobně. Bohužel, je placený.

hi 256 4 6862bdc304a913030a9837292778a6a4f9a4f539
ADWLauncher EX
AnderWeb
Verze 1.3.3.1 (16. 8. 2011)
Velikost 1,8 MB
1.6+


57,10 Kč

Jelikož je tablet poměrně velký a často jej používám v poloze na šířku, blbě se mi píše na klasické SW klávesnici, protože tablet při psaní většinou držím v ruce. Proto jsem si oblíbil tuto super klávesnici s tímto rozložením kláves:

 

SC20111006-190857

Thumb Keyboard
Thumb Keyboard

Pokud něco vyfotím a mám tendenci fotku sdílet, hned si ji většinou nahraji na svou picasu. K tomuto účelu využívám skvělou aplikaci Picasa tool, který umožňuje vaši picasu i prohlížet.

Photo Tool
Photo Tool

Shodou okolností dnes vyšel update Google Dockumentů, které jsou nyní optimalizované i pro tablety

Google Drive
Google Drive

Máte nějaký tip na užitečnou Android aplikaci optimalizovanou pro Tablet? Podělte se v komentáři, pomůžete tím ostatním uživatelům.

Za nakopnutí k rootu děkuji uživateli patlen. Za postupy děkuji několika uživatelům z XDA fóra.

Tomáš Očadlý
O Autorovi - Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (105)