TOPlist

Samsung Galaxy Spica (i5700), tak trochu nedotažený Android

samsung nahledovy

hned v úvodu bych se chtěl všem čtenářům omluvit za pozdní zveřejnění recenze. chyba je pouze na mé straně, jelikož jsem se nečekaným vývojem událostí ocitl v časových a technických potížích. děkuji vám i redakci světandroida.cz za pochopení.

korejský výrobce vsadil jako jeden z prvních výrobců mobilních telefonů na svěží systém android. zda se mu nápad a iniciativa vyplatila, posuďte sami, připravili jsme pro vás recenzi samsungu galaxy spica. na telefon se budeme opět dívat z pohledu dvou uživatelů, tímto děkuji martinovi za postřehy a druhý pohled. na závěr recenze přinášíme také odpovědi na vaše dotazy.

úvod

spica měl být původně odlehčenou verzí samsungu galaxy i7500 (někde se dokonce prodává pod označením galaxy lite), ve skutečnosti jej ale v ledasčem překonává a vylepšuje. když už jsme u porovnání obou telefonů, kterému se ostatně ani v dalších částech recenze nevyhneme, spica se od galaxy liší především rychlostí procesoru (spica: 800 mhz, galaxy: 528 mhz). rozměrově jsou také téměř totožné, spica je jen o necelé dva milimetry tlustší.

martin doplňuje: již před delší dobou mě zaujala původní verze toho přístroje (samsung galaxy i7500), proto jsem se na galaxy spica poměrně těšil. pro mne to byl druhý komunikátor od samsungu s os android, který jsem si vyzkoušel (první byl samsung moment s vysouvací qwerty klávesnicí, ten jsem ale držel v ruce pouze pár minut).

první dojem

když spicu poprvé vybalíte a vezmete do ruky, neubráníte se rozporuplným pocitům. telefon je sice poměrně lehký a do ruky padne bez větších problémů, zarazí vás ale rozložení a množství ovládacích tlačítek. osobně mi spica připomněl starší vysouvací (slide) telefony od samsungu, tento je jen o pár čísel přerostlý a nemá žádnou vysouvací externí klávesnici. co vás možná prvních pár sekund při práci s telefonem potrápí, je způsob, jakým telefon vůbec zapnout. spica má na pravé straně speciální tlačítko, jehož stisknutí a krátkým podržením se telefon odemkne/zamkne. tlačítko ale občas mívá pomalejší odezvu, někdy proto chvíli trvá, než se „něco“ stane. pokud budete netrpěliví stejně jako já, a stihnete vždy tlačítko raději zmáčknout podruhé, podaří se vám telefon nejen odemknout, ale ihned opět zamknout.

martin doplňuje: po vložení sim karty (lze i bez vyndání baterie, nejdříve mi nešla sim karta do telefonu vůbec zacvaknout, ale nakonec s použitím větší síly se to povedlo) přístroj pár minut najíždí. klasická samsung animace vítá uživatele do systému android ve verzi 1.5. jenže žádná „wow chvíle“ se nekoná. samsung do tohoto modelu nepoužil své uživatelské prostředí touchwiz (známé hlavně z přístrojů s windows mobile), takže vše jede na „holém“ androidu. to si myslím, že dnes (když je venku už android 2.1) bude pro mnoho lidí zásadní problém tohoto telefonu.

hardware

  • 3,2″ tft displej s hvga rozlišením (320 x 480 px)
  • procesor: arm 800mhz
  • ram: 128mb
  • síť: gsm/edge/3g
  • fotoaparát: 3mpx (max. 2048×1536 px)
  • rozměry: (v x š x h): 115 x 57 x 12,9 mm
  • hmotnost: 116 g
  • usb mass storage
  • externí paměť: microusb (až 32gb)

konstrukce telefonu a vzhled

co se týká zpracování, je to s ním podobné jako s korejskými automobilkami. plastový kryt občas někde skřípne, vrzne. vesměs to ale není nad hranicí, kdy byste měli potřebu telefonu něco vytýkat. podle všeho si ale materiál potrpí i na horší zacházení. zadní strana telefonu je vyrobena z pogumovaného plastu, takže je matná, prsty po ní tolik nekloužou a naopak telefon nemá tendenci klouzat po svislejších plochách.  vzhledem k cenové kategorii spicy (cca 6 tisíc korun) nemá příliš smysl polemizovat nad čistě plastovou konstrukcí. pochválit konstruktéry ale musíme za výbornou tloušťku telefonu, lépe řečeno spica je poměrně štíhlý, asi 14mm. s hmotností 116 gramů to také ujde, oproti t-mobile g1 se 158 gramy je to určitě úleva. samsung zřejmě chtěl modelem spica oslovit především mladší generaci, proto se vzhled snažil trochu oživit. výsledkem jsou červené dekorace kolem potvrzovacího tlačítka „ok“ a červená je také mřížka sluchátka.

spica má podobně jako nexus one dva mikrofony, jeden je klasicky u spodní hrany telefonu, druhý pak poblíž zmíněného sluchátka. mikrofon u sluchátka by měl ale sloužit pouze pro zachytávání zvuku při nahrávání videa, nikoli pro zlepšení kvality hovoru. což je trochu škoda, protože u nexus one se druhý mikrofon velmi osvědčil.

 

martin doplňuje: nebudu po několikáté opakovat specifikace telefonu, které nejsou v ničem převratné, a tak rovnou přejdu k samotnételefon jsem měl půjčený pouze na jeden den, přesto jsem toho stihl vyzkoušet poměrně dost. na první pohled telefon působí spíše jako kus plastu, žádná kovová či jinak zajímavá konstrukce. na přední straně přístroje najdeme typický 3,2 palců veliký dotykový displej, pod ním pak spoustu hadrwarových tlačítek, které by měly používání telefonu usnadnit. ani po několika hodinovém používání jsem si ale na tlačítka nezvykl a stále jsem mačkal něco jiného, než jsem chtěl. mezery mezi nimi totiž nejsou v podstatě žádné, a tak k překliku dochází velmi často. na obou bočních stranách přístroje naleznete další hardwarová tlačítka. na levém boku je to kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti a na pravém se nachází tlačítka pro odemknutí telefonu a spoušť fotoaparátu. zbývá už jen zadní strana, která je převážně plastová a kromě objektivu fotoaparátu na ní nic důležitého nenajdeme. celkově na mě konstrukce telefonu nepůsobila moc dobře, do ruky sice pasoval dobře, ale tolik plastu neudělá dvakrát dobrý dojem.

ovládání

ovládání je opravdu jiné, než je tomu zvykem u jiných android telefonů. celkem šest funkčních tlačítek a d-pad s potvrzovacím tlačítkem „ok“ uprostřed jsou seskupené pod displejem. tlačítek je opravdu hodně a jejich uspořádání dá každému, kdo již měl v ruce jiný telefon s androidem, pořádně zabrat. musím říct, že teprve díky samsungu spica jsem docenil funkčnost malého trackballu (kolečka, ať už virtuálního nebo fyzického). otázkou je, zda je d-pad u dotekového telefonu opravdu potřeba. v podstatě jsem jej použil jen pro přesunutí kurzoru při psaní zprávy, ve většině případů si vystačíte s prstem a dotekovým displejem. pokud vezmu v úvahu velikost prostoru, kterou d-pad oproti trackballu zabírá, měl bych pár nápadů na vylepšení.

nestandardní podobu má tlačítko menu. to v aplikacích jako zprávy, kontakty nebo kalendář zobrazí pomocné menu. do počtu, a tak trochu zbytečně, je tu tlačítko pro rychlé spuštění prohlížeče. trochu nepochopitelná je i absence podsvícení u ovládacích tlačítek na přední straně telefonu. rozložení tlačítek souvisí s ergonomií ovládání, která mi přišla o několik řádů horší, než na telefonech t-mobile g1 nebo htc hero. nepochybuji ale, že ovládání je převážně o zvyku. osobně bych ale potřeboval více času než jen týden, po který jsem telefon mohl testovat.

martin doplňuje: uprostřed hardwarového panelu na přední straně přístroje je umístěn 5směrný d-pad s potvrzovacím tlačítkem „ok“. d-pad jsem prakticky, kromě zkoušení přesnosti, nepoužil ani jednou. trackball na konkurenčním htc hero také moc nepoužívám, ale rozhodně je více použitelný než pro mě dnes již zaostalý d-pad.

 

displej

spica bývá někdy chybně spojována s amoled displejem. podle oficiálních specifikací je však 3,2 palcový displej typu tft s rozlišením 320 x 480px a 65 tisíci barev. displeji není ani po týdenním používání moc co vytknout. barevné podání je na tft technologii opravdu skvělé, stejně jako jas a kontrast. i ovládání prstem je díky kapacitnímu displeji příjemné, i když občas trochu nepřesné, displej sem tam nereaguje jak má. nejčastěji se to projevuje tak, že prstem přejedete po displeji, ale ten nezareaguje nebo váš táhlý pohyb vyhodnotí jako dotek. ukázku práce s displejem najdete níže na videosnímku.

kapacitní displej možná hned z počátku úplně nesedne uživatelům přecházejícím z telefonů s odporovým displejem. telefon obsahuje také akcelerometr, natočením telefonu na stranu se automaticky přepíná zobrazení mezi portrait a landscape módem.

systém

samsung spica stejně jako předešlý galaxy přichází s předinstalovanou verzí androidu 1.5. ani jeden z nich ale nedostal do vínku upravené uživatelské prostředí. nebudu se proto samotným systémem do detailů zabývat, bylo by to nošení dříví do lesa. pokusím se naopak zaměřit na detaily, které mi při používání spicy přišly důležité. odvážným jazykem řečeno, pro zbytek systému android se dá říct, že je stejný jako ten použitý v t-mobile g1 nebo htc magic. ve skutečnosti to ale díky malým detailům není až tak pravda.

samsung pro spicu alespoň připravil malý softwarový doplněk. a vlastně hned dva. jedním je podpora divx a xvid kódovaných videí. tím druhým je pak přeinstalovaná aplikace switchers (přepínače), která slouží pro zapínaní a vypínání modulů wi-fi, bluetooth, gps nebo synchronizace. plocha (home screen) je klasicky rozdělena do tří částí, na které můžete přidávat widgety, rychlé odkazy na kontakty, aplikace, apod.  výkon procesoru je na běhu systému znát, procházení nabídkami je plynulé, dokonce i načítání dlouhých seznamů jako jsou kontakty netrvá tak dlouho, jako to má ve zvyku t-mobile g1.

martin doplňuje: rychlost a odezva telefonu nebyla špatná, i když občasné trhání jsem také zaznamenal, hlavně při přejíždění mezi obrazovkami na domovské stránce. aplikace jako kontakty, mapy, nastavení či zprávy nabíhaly rychle, k tomu žádné připomínky nemám.

organizátor, e-maily a klávesnice

spica umí odesílat zprávy standardu sms, mms, im a e-maily. nechybí samozřejmě ani integrovaný mobilní gmail klient. jelikož telefon nemá hardwarovou klávesnici, pro psaní zpráv vám bude muset stačit ta softwarová. konkrétně spica nabízí vlastní klávesnici, která podporuje režim natočení portrait i landscape. ve landscape režimu se na klávesnici píše nejlépe, tlačítka jsou velká tak akorát. klávesnice má klasické qwerty rozložení písmen. e-mail, kontakty a kalendář lze synchronizovat s google účtem, bohužel android ve verzi 1.5 nenabízí možnost spravovat více účtů. synchronizace s exchange serverem v této verzi také chybí. standardní internetový prohlížeč webkit je velmi rychlý, i náročnější stránky se zpracovávaly bez viditelných potíží. jediná nevýhoda, která se váže k celému telefonu, je absence podpory multitouch ovládání. pokud budete chtít zvětšit nebo zmenšit layout stránky, budete tak muset učinit prostřednictvím tlačítek plus a mínus.  není to škoda? pro datové přenosy můžete využít gprs/edge nebo rychlejší hsdpa.

martin doplňuje: ogranizátor, neboli kalendář, je běžný, jak ho známe z ostatních přístrojů běžících čistě na holém systému android. sychronizace mailů, kontaktů a kalendáře s vaším gmail účtem je samozřejmostí a vše běhá tak jak má. při psaní na klávesnici jsem dělal asi tak 5x víc chyb než při psaní na htc hero. na hrdinu jsem sice zvyklý,ale i když jsem si dával pozor, abych psal bez chyb, ne vždy se mi to dařilo. to je dáno hlavně možnou kalibrací klávesnice přímo na prsty uživatele, což nabízí právě htc hero a další přístroje s ui sense. klasický webový prohlížeč také splnil moje požadavky na občasné používání, zkoušel jsem jak připojení přes edge (chvíli i hspda), tak přes wi-fi a v obou případech si telefon vedl dobře. wi-fi mi při používání nespadla ani jednou, jen se občas odpojila během delší nečinnosti telefonu (cca pár minut), což například při uploadování fotografií na facebook či twitter by mohl být problém.

 

hudba, foto, divx a xvid

samsung nenabízí žádný vlastní hudební přehrávač, budete muset vystačit s defaultním. o to víc vás ale potěší video přehrávač, který podporuje přehrávání divx a xvid kódovaných videí. díky 800mhz procesoru můžete přehrávat videa o rozlišení až 720 x 480 px s datovým tokem 1 500 kbps a až 30 snímky za sekundu. při tomto rozlišení se ale můžete setkat s drobnými výkyvy v rychlosti a jemnou neplynulostí videa. podle diskuzí na internetu je dobré pro plynulé přehrávání konvertovat video do rozlišení 640x480px s datovým tokem kolem 1400 kbps a se 30 snímky za sekundu.

k telefonu dostanete v balení také sluchátka, špuntová. ta k telefonu připojíte skrze klasický 3,5mm jack audio konektor, který u spicy najdete na vrchní straně, stejně jako microusb konektor pro připojení datového kabelu (po připojení k pc telefon funguje jako mass storage zažízení). přímo na sluchátkách lze regulovat hlasitost zvuku a díky integrovanému mikrofonu je můžete použít i jako handsfree do auta. po stránce kvality zvuku samozřejmě nesmíme čekat zázraky, pokud bych měl zvuk srovnat s jinými telefony, tak určitě nedosahuje kvality hudebních telefonů nokia xpressmusic nebo walkmanů od sony ericssonu. ale přiložené špunty nepatří mezi nejhorší, zvuk je trochu plochý se zvýrazněnými výškami, bohužel možnosti pro nastavení zvuku nejsou téměř žádné.

kamera má opět standardní ui. jelikož fotoaparát spicy není doplněn o blesk nebo přisvětlovací diodu, focení za šera či tmy není dobrým nápadem. během dne, zejména pak slunečného, je to nesrovnatelně lepší.  fotky jsou subjektivně posuzováno o něco kvalitnější, než například ty z g1. přímo v telefonu je nemůžete nijak upravovat, nastavit nejde ani vyvážení bílé, případně jiné efekty fotoaparátu. ještě malé upozornění, fotit lze pouze pokud v telefonu máte microsd kartu. pořizovat můžete také videa v maximálním rozlišení 320 x 240 px. díky nízkému snímkování  (15 fps) ale působí už tak dost nekvalitní video sekavým dojmem.

s multimédii souvisí i vyšší spotřeba baterie. pokud na telefonu rádi posloucháte hudbu, sledujete filmy nebo hrajete hry, připravte se na dobíjení už po pár hodinách používání. s lehkým využitím multimédií by telefon měl vydržet den. v běžném provozu s pár hovory a sms denně se výdrž pohybuje mezi 2-4 dny.

martin doplňuje: další věcí, kterou jsem samozřejmě vyzkoušel, byly multimédia. používal jsem 2gb microsd kartu, která je standardně přibalená u htc hero, a například při přehrávání hudby jsem žádný problém nezaregistroval. to samé bylo i u videí. v předinstalovné nabídce aplikací najdeme i divx přehrávač pro soubory avi (k tomu jsem se bohužel nedostal). kvalita zvuku, ať už z reproduktoru či sluchátek, je průměrná.

co najdete v balení?

  • cestovní nabíječka – kabel od nabíječky bohužel nelze odpojit jako v případě některých htc telefonů nebo t-mobile pulse
  • microusb kabel
  • 1gb paměťová karta
  • redukce na paměťovou kartu
  • rychlá příručka

galaxy vs. spica

určitě byste se nás dříve či později v komentářích zeptali, v čem se oba telefony zásadně, nebo i jen nepatrně liší. proto nabízím krátké srovnání těchto do jisté míry podobných telefonů. jak galaxy, tak spica dostaly v základu android verze 1.5 bez jakékoliv kosmetické úpravy uživatelského prostředí. pro spicu je ale plánována aktualizace na verzi 2.1 (podle společnosti sunnysoft během května 2010). pro galaxy by měla existovat aktualizace pouze na veri 1.6. u obou telefonů mluvíme o oficiálních verzích, informace u spicy se pak týká přímo českého trhu.

samsung galaxy samsung galaxy spica
displej 3,2″ amoled, kapacitní 3,2″ tft, kapacitní
rozlišení 320 × 480 px, 16 mil. barev 320 × 480 px, 65 tisíc barev
procesor 528 mhz 800 mhz
rozměry 115 × 56 × 12 mm 115 × 57 × 13,2 mm
hmotnost 114 g 124 g
uživatelská paměť 8 000 mb 180 mb
ram 192 mb 128 mb
fotoaparát 5mpx (2 592 × 1 944) + blesk 3mpx (2048 x 1536 pixelů), bez blesku
nahrávání videa ano (352 × 288 px) ano (320 x 240 px)
podpora divx/xvid ne ano

hodnocení

pokud bych měl samsung galaxy spica ve zkratce zhodnotit, vzal bych to ze dvou hlavních úhlů. první pohled se týká přístupu samsungu. mrzí mě nedotaženost telefonu, tomu telefonu vlastně chybí téměř vše. samsung nachystal dobrý základ, na relativně slušný hardware ale implementoval holý systém. vždyť i čínské značky jako huawei mají pro android vlastní uživatelské rozhraní. samsung si moc nepomáhá ani slabší podporou – udržovat uživatele neustále napnuté v pohotovosti, kdy konečně vyjde aktualizace androidu na verzi 2.1 eclair. druhý pohled se týká ovládání. samsung se bohužel vrhnul na produkci telefonů s androidem tak, že vzal vzhled a konstrukci svých starších modelů a jen změnil os. bohužel, jak se ukazuje, kombinace d-padu a androidu není zrovna nejlepší a v tomto jsou ostatní výrobci dále. na druhou stranu nemůžeme spicu srovnávat s telefony jako htc desire. konkurenty pro spicu jsou především htc tattoo nebo t-mobile pulse. spica ale musí počítat s tím, že i mezi těmito telefony to nebude mít lehké.

dlouho jsem přemýšlel, jak toto hodnocení alespoň trochu optimisticky a smysluplně zakončit. v úvodu recenze jsem svůj první dojem ze spicy označil slovem rozporuplný. bohužel to stále platí. proto jsem se rozhodl dát samsungu spica ještě jednu šanci a počkat s hodnocením na aktualizaci systému android na verzi 2.1. jakmile bude update k dispozici pro český trh, otestujeme samsung galaxy spica ještě jednou, a nabídneme vám recenzi zaměřenou na aktualizovaný systém.

martin doplňuje: sečteno podtrženo, odlehčená verze modelu i7500 není v ničem převratná, působí spíše jako plastová hračka a android ve své původní podobě nepřináší ani jednu novou věc. a to je podle mého škoda. přesto jestli hledáte telefon s os android do 7 tisíc korun, tak právě galaxy spica je možný kandidát.

závěrem bychom chtěli poděkovat společnosti sunnysoft a panu aleši káclovi za zapůjčení telefonu a výbornou spolupráci.

klady

  • kvalitní tft displej
  • nadprůměrný fotoaparát
  • rychlost systému
  • podpora divx/xvid videí

zápory

  • zatím pouze android 1.5 (android 2.1 by měl být dostupný v květnu/červnu 2010)
  • občas nepřesný a méně citlivý displej
  • rozdílné rozložení hardwarových tlačítek (+ je jich mnoho)
  • nemá multitouch

video

http://www.youtube.com/watch?v=zjrvim6hkqq

otázky & odpovědi

tak zajimalo by me jestli 800mhz procesor se nak viditelne (pozitivne) podepsal na plynulosti androidu oproti napr 600-500 mhz snapdragonum. a jeste jestli se vam nahodou nepodarilo zjistil neco o nakem budoucim update na nakou dvojkovou radu android(u/a). dik (etrius)

  • ano, rychlost je znát, zejména v listování delšími seznamy (kontakty) a rychlosti zpracování webových stránek v integrovaném prohlížeči (např. oproti t-mobile g1 a htc hero s procesorem arm s 528 mhz).

skus spravit makro snimmok displeja, tak aby bolo vidiet rozlozenie subpixelov. dik. (vlk)

vyplati se prechod s g1 na samsung spica? (miki)

  • netroufám si hodnotit. podle mého názoru, pokud by spica v tuto chvíli běžel na androidu 2.1 eclair, mělo by to nějaký smysl. s androidem 1.5 cupcake mi to ale až tak velký smysl nedává.

chtěl bych vědět, jak se píše na virtuální klávesnici tohoto telefonu. v recenzi na mobilmanii to redaktoři docela zkritizovali.vím, že je to individuální záležitost,ale můžete napsat jak se na klávesnici píší sms apod?díky (jiří)

  • klávesnice mi sama o sobě přišla vyhovující. nejlépe se mi psalo na klávesnici v horizontální poloze telefonu. co občas trochu naštve je citlivost displeje, který někdy nezareaguje, jak by měl (viz recenze).

píšete, že displej je amoled, tedy shodný s předešlým galaxy. z obrázku je vidět, že není tak svítivý, tzn. není to pouze tft? jste si jist, že to je amoled? (rayden)

  • displej je tft, v původním článku jsme měli chybu. amoled má starší samsung galaxy.

… a jeste jak je na tom spica s pameti pro procesy ram? staci? (randyz)

  • 128 mb ram je docela málo, při testování jsem se nesetkal se zpomalením telefonu nebo podobně, ale lze očekávat, že u náročnějších aplikací by telefon mohl mít potíže.

můžete prosím popsat svoje zkušenosti s během java aplikací na tomto telefonu? druhý totaz se týká výdrže baterie tohoto telefonu.vydrží aspon 2 dny? (jsmile)

  • spica podporuje javu, respektive v rámci romky umožňuje spouštět a instalovat jar soubory. pokud ale nemusíte, moc bych používání javy na androidu nedoporučoval. jednak aplikace běží už z podstaty pomaleji než ty napsané přímo pro android. a hlavně nikdy není jisté, jak se zobrazí grafika aplikace. v mnoha případech bývá rozbitá. zkušenosti s gibo sms nemám.
  • výdrž se pohybuje s běžným voláním + sms mezi 3-4 dny. samozřejmě lze se dostat i na menší čísla :)

me by zajimal dojem z hardwarovych tlacitek na spodku telefonu. dle fotek na me pusobi krapet „detsky“. a muzete pripojit i pocit z celeho telefonu, jak pusobi, zda drzi a nema tendence se „rozvrzat“. (libor)

  • tlačítka jsou vyrobená z tvrdého plastu. konstrukce je pevná, ale vzhledem k tomu, že zadní část je z plastu, zákonitě to musí občas někde skřípnout. ale není to nic vážného. také viz recenze.
Jan Šesták
O Autorovi - Jan Šesták

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)