Samsung Galaxy S6 vs. Galaxy S5: vyplatí se upgrade?

s5_s6_ico

V rámci veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress, který proběhl minulý týden ve španělské Barceloně, byla představena nová jihokorejská vlajková loď – Samsung Galaxy S6. Mnozí majitelé dosavadního “top modelu” Galaxy S5 si možná nyní lámou hlavu nad otázkou, zda se jim vyplatí investovat (nutno konstatovat, že nemalé) peníze do novější verze. Pojďme se nad tímto hlavolamem zamyslet společně, přičemž jako první vezmeme v úvahu fakta – tedy technické specifikace.

Srovnání parametrů telefonů Samsung Galaxy S6 a Galaxy S5

Parametr Galaxy S6 Galaxy S5
Operační systém Android 5.0.2 Lollipop s nadstavbou TouchWiz Android 5.0.2 Lollipop s nadstavbou TouchWiz
Obrazovka 5.1″ QHD (2560×1440) 577ppi Super AMOLED 5.1″ FHD (1920×1080) 452ppi Super AMOLED
Procesor Čtyřjádrový 2,1GHz + 1,5GHz 64bit 14nm Exynos Čtyřjádrový 2,5GHz Snapdragon 801
Interní úložiště 32GB, 64GB, 128GB 16GB, 32GB, 64GB
Podpora paměťových karet ne ano
Operační paměť 3GB LPDDR4 2GB
Hlavní fotoaparát 16MPx, OIS, f/1.9 16MPx, f/2.2
Přední fotoaparát 5MPx, f/1.9 2MPx
Mobilní data LTE cat. 6 (300/50Mbps) LTE cat. 4 (150/50Mbps)
Bezdrátová konektivita Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1 LE, GPS, NFC Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0 LE, GPS, NFC
Senzory Akcelerometr, okolního osvětlení, barometr, kompas, otisk prstu, gyroskop, Hallův, tepové frekvence, HRM, přiblížení Akcelerometr, gyro, přiblížení, kompas, barometr, Hallův, okolního světla (RGB), gest, otisk prstu, tepové frekvence
Baterie 2550mAh nevyměnitelná 2800mAh vyměnitelná
Rozměry 143,4 mm x 70,5mm x 6,8mm 142,0 mm x 72,5 mm x 8,1mm
Hmotnost 138 g 145 g

Boj na život a na smrt

Projděme si nyní některé položky podrobněji.

 • Operační systém je u obou srovnávaných modelů stejný – Galaxy S5 se nedávno dočkal aktualizace na Android 5.0.2, zatímco letošní model ho bude mít hned po vybalení z krabice.
 • Z hlediska displeje nabídnou oba telefony stejnou velikost obrazovky 5,1″ (113 × 64 milimetrů), Galaxy S6 ovšem přichází s více body – konkrétně jich má o 50 % více. To v konečném výsledku znamená jemnost 577ppi, která je ale z praktického hlediska téměř irelevantní. Běžným okem totiž rozdíl mezi jemností obrazovky Galaxy S5 a S6 prostě nemáte šanci poznat. Obsluha vyššího počtu zobrazovacích bodů by se ale mohla projevit na spotřebě baterie.
 • Jednu z největších změn zaznamenáváme u procesoru, kde Samsung nasazuje vlastní osmijádrový čip namísto osvědčené značky Qualcomm. Soudě z prvních benchmarků to není špatný krok, ačkoli nový procesor má nižší taktovací rychlost. Navíc přinese také podporu 64 bitů a místo 28nm technologie je použit 14nm výrobní proces, který by měl znamenat menší zahřívání i spotřebu. Pro akceleraci grafiky je použit namísto dosavadního Adrena 330 čip Mali-T760MP8.
 • Z hlediska úložiště chválíme definitivní opuštění verze se 16 GB. Z této kapacity totiž uživateli kvůli systému a předinstalovaným aplikacím stejně nezbývalo mnoho prostoru. Galaxy S6 tak pořídíte s nejméně 32 GB interní paměti, nejvyšší varianta pak nabídne impozantní prostor 128 GB, který bude stačit asi i nejnáročnějším zákazníkům.
 • Na druhou stranu je tak trochu otázkou do pranice vypuštění možnosti rozšířit kapacitu paměťovými kartami. Kromě toho, že se jednalo o jeden z důvodů, proč někteří uživatelé volili právě telefony této značky. Paměťová karta je ovšem výrazně levnějším způsobem, jak do svého mobilního telefonu naložit více dat. Pokud se potvrdí informace o cenách, bude se 32GB varianta Galaxy S6 prodávat za 699 eur, zatímco verze se 64 GB by měla být o sto eur dražší. Za 32 GB prostoru si tedy zákazník připlatí přes 2 700 Kč, zatímco paměťová karta microSD se stejnou kapacitou přijde přibližně na 400 či 500 korun. Samozřejmě je nutné brát v úvahu skutečnost, že s paměťovou kartou nelze na Androidu zacházet stejně, jako s interní pamětí.
 • Z pohledu operační paměti disponuje Samsung Galaxy S6 třemi gigabajty RAM, což je hodnota, se kterou přišly ve druhé polovině roku i některé konkurenční modely (například Sony Xperia Z3). Loňský model má k dispozici 2 GB RAM, což je velikost, která bez problémů stačí na nejnovější Android i aplikace. Obecně sice o 50 % více operační paměti samo o sobě citelné navýšení výkonu nepřinese, nicméně je to určitě krok správným směrem.
 • Pochvalu Samsung zaslouží za to, že se v případě fotoaparátu nežene za co nejvyšším počtem megapixelů a letošní model přichází se stejným rozlišením, jako loňský. Výrobce se tentokrát zaměřil na vylepšování, a to možná i poměrně zásadní – Galaxy S6 totiž konečně nabídne optickou stabilizaci obrazu, kterou například již v srpnu 2013 disponoval konkurenční LG G2. Pokud fotíte ve zhoršených světelných podmínkách, pak patrně s “Galaxy es šestkou” získáte vyšší pravděpodobnost, že výsledný obrázek bude vypadat lépe, čemuž napomůže duální LED blesk. Přední fotoaparát/kamera má u Galaxy S6 rozlišení 5 Mpx, zatímco v loňském modelu 2 Mpx. Fotíte-li “selfies”, nebo jestliže realizujete videohovory, pak možná zvýšení tohoto parametru oceníte. Jak se bude lišit kvalita snímků, pořízených loňským a letošním modelem, se patrně dozvíme v nejbližších dnech.
 • Vylepšení podpory mobilní konektivity pro LTE kategorie 6 je v našich končinách spíše investicí do budoucna – skoro jistě to nebude aktuální rozhodující faktor.
 • V oblasti bezdrátové konektivity je změnou, hodnou zmínky, pouze podpora Bluetooth 4.1 namísto verze 4.0, kterou umí SGS5. Bluetooth 4.1 by neměl rušit ostatní konektivitu a nabídnout větší kontrolu nad opětovným připojením a odpojením. Zařízení s podporou poslední normy také umí fungovat paralelně v režimu hubu a periferie.
 • Poměrně velkým překvapením je v případě SGS6 baterie. Nabídne totiž menší kapacitu – zatímco loňský model měl 2800mAh akumulátor, letošní si musí vystačit se 2550 mAh, což je pokles o 9 %. V Galaxy S6 navíc nebude možné baterii uživatelsky vyměnit, což patrně bude trnem v oku všem, kdož život svého telefonu prodlužovali výměnou akumulátoru.
 • Rozměry letošního modelu jsou velice podobné tomu loňskému – “es šestka” vyrostla o milimetr na výšku, naopak ubrala dva milimetry v šířce a více než milimetr v tloušťce. Celkový objem zařízení klesl o 17,5 %. Hmotnost zařízení se snížila o pět procent z původních 145 gramů na 138 gramů.
 • Z hlediska materiálů vítězí jednoznačně Galaxy S6 – na solidnější kovové tělo čekali nejen příznivci této značky již dlouho. Jistě se ale najde i řada zákazníků, kterým dosud používaný polykarbonát vyhovoval lépe – ať už s ohledem na nízkou váhu, nebo příjemnější držení v dlani.

Praktický test odezvy

K rozhodnutí v otázce, zda se vyplatí pořídit místo Samsungu Galaxy S5 letošní model, může přispět i následující výsledek praktického testování obou telefonů s nejnovějším Androidem. Autoři ze serveru Phandroid se zaměřili na to, jak rychle Galaxy S6 otevírá aplikace ve srovnání se svým předchůdcem. Aby byly výsledky relevantní, připravili oběma zařízením stejné startovací podmínky:

 • Na obou telefonech běží Android 5.0 Lollipop.
 • Oba přístroje byly obnoveny do výchozího nastavení.
 • Všechny aplikace na pozadí byly uzavřeny.

TouchWiz Speed Test: Samsung Galaxy S6 vs S5 on Lollipop

TouchWiz Speed Test: Samsung Galaxy S6 vs S5 on Lollipop

Výsledek je zřejmý: zatímco na Galaxy S5 (možná i díky nadstavbě TouchWiz) systém občas poněkud “laguje”, na novince funguje citelně plynuleji. Rozdíly jsou ale přiměřené hardwarové výbavě.

Resumé

Dostáváme se k zásadní otázce: vyplatí se tedy přejít ze Samsungu Galaxy S5 na Galaxy S6? Patříte-li do skupiny zákazníků, kteří nepočítají každou korunu a jejich prioritou je mít vždy nejnovější a “nejnadupanější” model, pak je řešení jasné – novou vlajkovou loď prostě musíte koupit!

Ve prospěch Galaxy S6 hovoří vyšší výkon, větší operační paměť a celkové zpracování, které lépe odráží “prémiovost” tohoto modelu. Pro někoho ale může být při rozhodování (leckdy i zásadním) “mínusem” nemožnost výměny akumulátoru, nebo rozšíření paměti microSD kartou.

Budeme-li ale zvažovat cenu, pak Samsung Galaxy S5 aktuálně pořídíte v českých e-shopech za průměrnou cenu 13 767 Kč, nejméně pak dokonce za 9 500 Kč. Proti tomu se nejlevnější (tedy 32GB) varianta Galaxy S6 nabízí v předprodeji za ceny těsně atakující 20 000 korun. Je jisté, že několik měsíců po zahájení prodejů cenovky spadnou, nicméně v tomto okamžiku jsme přesvědčeni o tom, že o 43 % vyšší cena neodpovídá poměru výkonu a nabízených funkcí obou modelů.

Vývoj ceny Samsungu Galaxy S5 můžete vidět na následujícím grafu:

Další informace a technické parametry najdete v našem katalogu telefonů.

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Jak to vidí naši čtenáři? Plánujete si pořídit nejnovější model Samsungu? Jaké vnímáte největší klady a zápory proti loňské vlajkové lodi? Podělte se o své názory v diskuzi pod tímto článkem!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (44)