Samsung Galaxy S5: technické parametry potvrzeny z “interního zdroje”

s5_ico

Jak bývá zvykem před uvedením vlajkových lodí velkých výrobců, tak i v případě očekávaného Samsungu Galaxy S5 se s blížícím se termínem představení doslova rojí spekulace o jeho hardwarových parametrech. U páté řady telefonu Galaxy S se nejčastěji probírají otázky, zda bude vyroben z kovu nebo plastu, jestli bude mít procesor Samsung Exynos či Qualcomm Snapdragon 805, bude-li fotoaparát disponovat optickou stabilizací obrazu či jestli bude k ověření uživatele používat skener duhovky. Server SamMobile přinesl včera zprávy z “interního zdroje”, který kromě Galaxy S5 prozradil také něco o Galaxy S5 mini a Galaxy S5 Zoom, na kterých Samsung taktéž pracuje. Pojďme se tedy podívat, co můžeme od jihokorejského výrobce elektroniky čekat v roce 2014.

Samsung Galaxy S5

Asi nejzásadnější informací je, že Samsung Galaxy S5 bude skutečně vyráběn jak v tradiční plastové (nebo, chcete-li, polykarbonátové) verzi, tak i ve variantě s kovovým tělem. Samsung tak půjde podobnou cestou, jako Apple se svými iPhony, kdy nabízí plastový iPhone 5c a kovový iPhone 5s. Ačkoli je hodně předčasné hovořit v těchto okamžicích o cenách, zdroj uvádí, že kovová “es pětka” bude stát kolem 800 eur (asi 21 900 Kč), zatímco cena plastové verze se bude pohybovat okolo 650 eur (cca 17 800 Kč). V tuto chvíli není zřejmé, zda kovová varianta bude či nebude prodávána pod označením Galaxy F.

Jeden z mnoha konceptů Samsungu Galaxy S5 Jeden z mnoha konceptů Samsungu Galaxy S5

Podstatně menším překvapením je displej, který bude opět typu SAMOLED s rozlišením 2560 x 1440 obrazových bodů. Zcela jistá není jeho velikost, nicméně pravděpodobně se bude pohybovat kolem 5,25″. Na zadní straně zařízení bude fotoaparát s rozlišením 16 Mpx, nicméně ani tentokrát není jisté, jestli bude disponovat hardwarovou optickou stabilizací (OIS).

Srdce bude buď procesor Samsung Exynos 6, nebo Qualcomm Snapdragon 805 – v závislosti na tom, zda se bude jednat o verzi určenou pro sítě LTE, nebo ne. Zatímco nasazení Exynosu 6, který bude pravděpodobně schopen pracovat s osmi jádry současně, se očekávalo, v případě Snapdragonu 805 by byla “es pětka” jedním z prvních mobilů osazených tímto čipem. Tento procesor by měl nabídnout podstatně vyšší výkon než Snapdragon 800 z Galaxy Note 3, a to zejména v grafické oblasti.

Překvapení nemůžeme čekat od operačního systému – v tomto bodě je takřka úplně jasno v tom, že jím bude Android 4.4 KitKat s grafickou nadstavbou TouchWiz, pravděpodobně v nové verzi.

Podle posledních zpráv proběhne představení Samsungu Galaxy S5 v březnu v Londýně, takže s uvedením na trh můžeme počítat v průběhu dubna. Zatím nejsou jasné některé parametry, jako je velikost operační paměti, kapacita baterie či velikost interního úložiště.

Rekapitulace technické specifikace Samsungu Galaxy S5:

  • Displej QHD (2560 x 1440), SAMOLED
  • Procesor Exynos 6 / Snapdragon 805
  • 16Mpx fotoaparát
  • Android 4.4 KitKat
  • Provedení plast / kov

Samsung Galaxy S5 mini, Samsung Galaxy S5 Zoom

Někdy po zahájení prodejů Samsungu Galaxy S5 by měly spatřit světlo světa další dva odvozené modely – Galaxy S5 mini a Galaxy S5 Zoom. Předpokládá se, že by mohly být odhaleny v květnu nebo červnu. Oba přístroje budou mít displej SAMOLED s úhlopříčkou 4,8″ a poběží na nich Android 4.4 KitKat. To jsou v tuto chvíli veškeré informace, které jsou k dispozici. V každém případě je jasné, že Samsung bude v letošním roce aktualizovat některé své modely na novější hardware.

Zdroj: SamMobile.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (47)