Menu

Samsung Galaxy S IV podrobně: známe cenu a dostupnost!

Zajímavá vás, kolik zaplatíte za jeden z nejlepších přístrojů na světě? Kdy přijde na trh a co skrývá v útrobách? V New Yorku jsme se podívali na zoubek nové vlajkové lodi společnosti Samsung – modelu Galaxy S IV. Všechny informace před včerejším dnem byly jen zvěsti, nyní už máme o všem jasno.

První pohled přímo z New Yorku

 

Vzhled přístroje – obavy se naplnily

Tak jako před rokem visel i letos nad finální podobou nového modelu otazník. Krátce před uvedením začala kouty internetu prometat podoba přístroje Galaxy S IV Dual SIM, který se podobal staršímu modelu Galaxy S III. V té době se většina čtenářů shodla na tom, že bude finální podoba trochu jiná – mýlili jsme se.

SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES

Jediným znatelnějším rozdílem jsou boky přístroje, které jsou nyní z kovu. Ano, dámy a pánové, Samsung konečně u čtvrtého modelu použil kov, který dodává pocit luxusu. Zbytek jsou ovšem opět plasty a vezmeme-li do rukou konkurenci v podobě Sony Xperie Z či HTC One, bude Galaxy S IV trochu jako plastová hračka. Povrchová úprava způsobí, že materiál trochu připomíná karbon, plast je ovšem velmi lesklý a moc to výsledný pocit z provedení nezmění.

SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES

Rozměry přístroje zůstaly velmi podobné předchozímu modelu, snížila se ovšem tloušťka – S IV je tenká sympatických 7,9 mm. Výborná je též nízká váha 130 gramů.

Super AMOLED náhradu nedostal, vylepšení ano

Zde jsme byli poněkud vedle. Šeptalo se šeptalo a musíme přiznat, že jsme věřili tomu, že Galaxy S IV dostane jinou technologii displeje. Zpočátku se zdálo, že má Samsung problém vyrobit Super AMOLED displej s Full HD rozlišením, a tak se dočkáme LCD. Později se spekulovalo nad PHOLED displejem, který měl vynikat nižší spotřebou. Samsung se však držel svého a představil 5″ Full HD displej se známou technologií Super AMOLED.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Bohužel zde zůstala Pentile matice (na rozdíl od RGB u většiny konkurence), Samsung však nějaký ten pixel do matice přidal, a tak by měl být výsledný efekt velmi dobrý, což potvrzují první snímky podání barev. Výsledná jemnost činí 441 DPI, což je pro naše oči rozhodně dostačující.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Samsung předvedl též další velmi vítanou funkci – Floating Touch. Co si pod tímto tajuplným názvem představit? Displej v S IV reaguje i na prst, který se nedotýká displeje. To s sebou nese hned několik výhod – díky funkci Air View či Air Gestures je vylepšeno samotné ovládání přístroje, navíc je nyní možné ovládat přístroj také v rukavicích, což se skvěle hodí na zimu.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

8 jader nebo 4? Obojí správně, Češi se však dočkají jen 4

Na internet prosakovaly již nějaký ten měsíc zpátky snímky obrazovek z různých testovacích nástrojů, které prozrazovaly skóre a také použitý chipset. Před samotným vydáním jsme byli postaveni před dvě verze – 8jádrový Exynos Octa a čtyřjádrový Snapdragon 600. Nakonec se vyplnilo obojí. Galaxy S IV totiž dostane jak Exynos, tak i Snapdragon 600 ve své verzi s LTE. Právě verze s čtyřjádrovým procesorem se dostane na náš trh.

Snapdragon 600 nabídne 4 jádra Krait 300 postavená na 28nm výrobní technologii a bude doplněn grafickým akcelerátorem Adreno 320. To je tedy stejný nástroj, jakým disponuje HTC One. Je ovšem pravděpodobné, že Galaxy S IV svého soka v syntetických testech překoná – má totiž o celých 200 MHz (1,7 vs 1,9 GHz) vyšší tak, což nějaké to procento výkonu navrch udělá.

Architektura big.LITTLE - ukázka 4jádrového řešení

Architektura big.LITTLE – ukázka 4jádrového řešení

 

Galaxy-SIV-Antutu

Snímek obrazovky z testovacího nástroje AnTuTu

Cena 17 tisíc nepřekvapí, dorazí na přelomu dubna a května

Velmi důležitou otázkou je pro potenciální zákazníky cena. Podle našich informací by měl být tento model přístupný za cenu 17 000 Kč (nejspíše 16GB varianta). Je to moc nebo málo? S příhlédnutím na to, že uživatelé staršího bratříčka Galaxy S III moc důvodů ke  změně nemají, je to dost. Ovšem pokud si uvědomíme, že se jedná o jedno z nejlepších zařízení na světě, s vysokou cenou v počátcích prodejů se prostě počítá.

Na světový trh by měl dorazit již koncem dubna, u nás nejspíše o pár dní později, přesto by to měl být stále přelom dubna a května. Do našich obchodů dorazí verze s čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 600.

SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES

Software – krok před konkurencí

Chytrý telefon netvoří pouze použité komponenty v útrobách, ale také softwarová část – systém a aplikace. Model Galaxy S IV dostal již při vydání systém Android 4.2.2, čímž překonal většinu konkurence. To není vše. Samsung tradičně obohatil svůj přístroj nadstavbou TouchWiz, která s sebou přináší několik zajímavých funkcí.

Smart Pause a Smart Scroll

Spustíte-li na svém Galaxy S IV přehrávání videa a projde kolem vás bruneta s vnadnými křivkami, oči zcela jistě přestanou kmitat po obrazovce displeje, ale zaměří se jinam. Na tyto situace je ovšem nový přístroj připraven a díky funkci Smart Pause přehrávání pozastaví, neboť ví, že rozsvícené pixely ženskou krásu nenahradí.

Funkce Smart Scroll o sobě také dala vědět ještě před vydáním, trochu jsme se ale nechali nachytat – přístroj nesleduje oči, ale reaguje na mávnutí rukou před telefonem. Tímto gestem můžeme scrollovat stránky.

Air View

Je vám tento pojem povědomý? Není divu – s touto funkcí přišel Samsung již loni ve svém Notu II, zde byl ovšem potřeba stylus. Díky Floating Touch si ale u Galaxy S IV vystačíme pouze s prstem. Jak to funguje? Jednoduchým příkladem může být například přehrávání videa, kdy prstem nad displejem ukážeme na časovou osu, a přístroj nám zobrazí náhled, co se v daném čase ve videu bude dít. Podobně to funguje ve webovém prohlížeči a náhledech otevřených tabů.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Fotoaparát dostal pár nových funkcí

13MPx snímač nás zatím neoslovil; ani nemohl. Počet megapixelů je pouze číslo z marketingového oddělení, my si raději počkáme na reálné testy. Aplikace se ovšem dočkala některých zajímavých funkcí. Pojďme si je vyjmenovat:

 • Duální kamera – nyní je možné točit přední i zadní kamerou zároveň
 • Drama shot – až 100 snímků za 4 vteřiny.
 • Eraser – dokáže z fotografie odstranit nežádoucí prvky

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Další nové funkce

 • Group Play – spárování více přístrojů přes NFC s následným sdílení obsahu či vytvoření prostorového zvuku
 • Adaptivní displej a zvuk – přístroj se dokáže přizpůsobit přehrávanému obsahu a vylepšit jeho požitek při sledování
 • S-Voice Drive  – vylepšené hlasové ovládání při řízení automobilu
 • Smart Switch – snadná synchronizace položek ze staršího telefonu do nového (PC jako prostředník)
 • Samsung Knox – oddělení pracovních a osobních dat v přístroji
 • S Health – přístroj dokáže sledovat a zaznamenávat vaše životní funkce (s příslušným vybavením).
 • Story Album – chytré album, které automaticky sestavuje vaše fotografie do alb podle času, lokace, osob atp.
 • S Překladač – obdoba Google Translatoru. Tento překladač umí také převod řeči na text a obráceně, dokáže též překládat text z fotografií. Češtinu zatím nepodporuje

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Hardware vyrovnal konkurenci

O zmíněných procesor Exynos Octa a Snadpdragon 600 jsme se již zmínili v úvodu. K těmto výkonným řešením přibude 2GB RAM paměť a grafický akcelerátor PowerVR SGX 544MP3, respektive Adreno 320.

Ve velikosti úložiště jsme se trefili – přístroj bude existovat hned ve třech verzích 16/32/64GB, nezapomnělo se ani na slot pro MicroSD kartu, díky kterému je možné interní paměť rozšířit až o dalších 64 GB.

Velikost baterie opět sedí – 2600 mAh. Uvidíme, jakou výdrž to zajistí v praxi. Dobrou zprávou zůstává, že baterie je vyměnitelná, a tak můžou potenciální majitelé nosit baterií více a v případě nutnosti vyměnit, což nejbližší konkurence nenabízí (One, Xperia Z).

Přibyly také nové senzory – Galaxy S IV nyní dokáže měřit okolní teplotu a vlhkost. Údaje sice zajímavé, určitě bychom se ale bez nich obešli.

Výbornou vlastností je též infračervený port, který poslouží k ovládání dalších přístrojů – například televize či satelitního přijímače. Galaxy S IV tak může nahradit ovladače ve vašem obýváku.

Hardwarové specifikace

 • displej: 5palcový Super AMOLED s Full HD rozlišením (1920 × 1080 pixelů), jemnost 441 DPI
 • procesor: čtyřjádrový Snapdragon 600 od společnost Qualcomm na taktu 1,9 GHz (APQ8064T)
 • GPU: Adreno 320
 • paměť: 2GB RAM, 16/32/64GB vnitřní s Micro SD slotem
 • OS: Android 4.2.2 s nadstavbou TouchWiz
 • fotoaparát: 13MPx zadní, 2MPx přední
 • baterie: Li-Ion 2600 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
 • sítě: HSDPA, 42,2 Mbps; HSUPA, 5,76 Mbps; LTE, Cat3, 50 Mbps UL, 100 Mbps DL
 • rozměry: 136,6 x 68,9 x 7,9 mm
 • hmotnost: 130 gramů
Hardwarové specifikace černé na bílém

Hardwarové specifikace černé na bílém

Více informací naleznete v našem katalogu

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Šikovné příslušenství

SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES

Žádná revoluce, spíše evoluce – bitva mezi HTC One a Galaxy S IV začíná

A jaký dojem na nás přístroj zanechal? Smíšený. Společnost Samsung sama sebe postavila před nelehký úkol – připravit přístroj, který vylepšuje předchozí model a nabídne funkce navíc, aby donutila zákazníky k nákupu a obměně. To však vzhledem k vybavenosti modelu Galaxy S III a konkurence (HTC One X+ atp.) bylo velmi složité, Samsung tak přišel s jednoduchou taktikou – představil přístroj, který přinesl téměř všechny trendy současného trhu (výkonný procesor, spousty RAM, Full HD displej, Android 4.2 Jelly Bean), přidal nějaké softwarové vychytávky a vypustil do éteru. To se povedlo.

Zklamáním je v našich očích design, který si oproti modelu Galaxy S III o moc nepolepšil, a plastová konstrukce je opět zachována. Jistě – toto řešení má své výhody, luxusní zboží ale na omak prostě nedržíme a to je už tak výkonného a drahého přístroje škoda. Spousta funkcí vypadá výborně na papíře a v prezentaci, uplatnění v normálním životě však příliš nenajdeme a zejména funkce založené na neustálém sledování kamery či senzorů budou možná také na škodu – šťaví baterii.

Pro nás to však znamená jediné – o nejlepší telefon letošního roku se poperou modely Galaxy S IV, HTC One a Sony Xperia Z.

http://youtu.be/2LHv1FPd1Ec

Záznam představení v New Yorku

http://youtu.be/Yaw6CSaPnfk

Jak se líbí nový model vám? Zklamal vás či mile překvapil?

 

Komentáře

josfa

17.3.2013 10:18

souhlas ,ja S1,S2 nyni S3 jsem kategoricky odmital S4 ,krucis pisek cim vice to studuju tim vice po ni prahnu ,jeste par marketingovych nachytavek a maj me ,buuuuu ja uz nechci utracet sileny prachy za krabicky z plastu co ale vim urcite ,ze kdyz prestanu navstevovat tyto a jim podobne stranky s tematikou mobil,nebudu mit touhu koupit si cokoli co mobilem se nazyva.

Joe

Joe

17.3.2013 10:57

Jste jedini, kdo informuje o kovovem tele. Je to skutecne pravda?

marsec

17.3.2013 22:45

Josfa: Já ti rozumím :-) přesně takhle jsem to měl u s3 :-) ale tento rok mě nedostanou, to vím :-) už jednou jsem naletěl a vlastně si i myslel, že s3 je best phone, ale ted mám HTC butterfly na zkoušku a musím říct, že nechápu, proč jsem měl sgs3, ten telefon je užasnej a s3 je horší úplně ve všem :-( Prostě samsung má super marketing a umí to na těch prezentacích prodat, ale není to tak dobrý, jak se zdá…

LooKpiK

18.3.2013 11:53

S4 ačkoliv je po hardwarové stránce perfektní, tak pro mě jako majitele S3 a NOTE II prakticky žádný důvod ke změně . Doufejme, že to Samsung napraví na NOTE III :)

Ferency

Ferency

18.3.2013 17:00

Nevím co je tak supr na tom že musí nacpat 4 jádro do telefonu, aby fungoval jak má, nebo to zapotřebí není a jen neví co by nám ještě prodali.Pokud je takové navýšení výkonu pro ten přístroj tak důležité, je to pak negativní reklama pro softwarový bordel od googlu.Pokud ne měli by se stydět za tu cenu.

mounopolis

mounopolis

19.3.2013 8:33

Tak sem videl vedle sebe S4 is SIII a i kdyz sem zprvu smal ze je novy stejny jako stary, no mel bych si nafackovat :D S4 je designove dost jiny. Celkove se mi telefon libi cim dal tim vic ale abych ho koupil musel by mit uz od zakladu cisty android (profesionalni deformace) :D ale toho se bohuzel nedockam, jinak S4 tleskam :-)

Joe

Joe

19.3.2013 12:23

Tak jak je to s tím kovovým tělem?
(viz můj příspěvek z neděle: „Jste jedini, kdo informuje o kovovem tele. Je to skutecne pravda?“)

Díky za odpověď.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

19.3.2013 13:17

Joe
Díky za připomínku. Informaci ověříme a případně opravíme.

Relavanch

Relavanch

21.3.2013 12:42

Dovolím si nesouhlasit s tvrzením, že HTC se roztříská jako iPhone či Samsung. HTC je v tomhle držák, ne jednou mi spadl na dlažbu v domě, na koberec či na kočičí hlavy a výsledek? Display nemá žádné viditelné známky poškození.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

24.3.2013 17:30

Joe
Díky za podnět. Nakonec to vypadá, že to je opět jen plastová imitace kovu. :(

RSS (komentáře k článku)