Revoluce mobilního hraní? Samsung odhaluje Exynos 2200 s AMD RDNA2 grafickým čipem

Samsung Exynos 2200

Po dlouhých měsících plných spekulací jsme se konečně dočkali a Samsung oficiálně představuje svůj zbrusu nový vlajkový čipset Exynos 2200 s grafickým čipem Xclipse založeným na architektuře AMD RDNA2. Minimáně co do grafického výkonu by tak už jihokorejský gigant nemusel hrát druhé housle.

Podpora Ray Tracingu dorazila i do mobilních čipů

Díky novému grafický čipu založenému na architektuře AMD RDNA 2 je Exynos 2200 vůbec prvním mobilním čipsetem s podporou hardwarově akcelerovaného Ray Tracingu. Ten, zjednodušeně řečeno, simuluje chování světla, aby dosáhl zejména co nejrealističtějších odrazů a stínů. Správná implementace těchto efektů do hry pak může i u starších titulů výrazně zlepšit celkový dojem z jejich grafického zpracování. Další novinkou související s použitím grafického čipu Xclipse je pak implementace Variable rate shading. Díky tomu mohou vývojáři her alokovat méně výkonu na renderování oblastí hry, kde to není tolik potřeba a neovlivní to jejich kvalitu a tím dosáhnout vyšší snímkovací frekvence.

Exynos 2200 RDNA2

Zbrusu nový grafický čip však není to jediné, co Exynos 2200 nabízí. Čipset využívá moderní 4nm EUV výrobní proces, který by ve spojení s technologií nazvanou AMIGO měl přinést citelně lepší efektivitu a tím prodloužit výdrž baterie. Kámen na kameni nezůstal ani v procesorové části. Po vzoru Snapdragonu 8 Gen 1 od konkurenčního Qualcommu vsází na nové ARMv9 jádra. Konkrétně se jedná o jedno vysoce výkonné jádro Cortex-X2, tři Cortex-A710 a čtyři úsporná jádra Cortex-A510. Konkrétní takty, na kterých jednotlivá jádra pracují, si pak Samsung nechává pro sebe. Dočkat bychom se měli také NPU (neural processing unit) s dvojnásobným výkonem v oblasti AI.

Exynos 2200 specifikace

Zbylé specifikace Exynosu 2200 zahrnují například podporu až 4k dispejů s obnovovací frekvencí 120Hz, nebo 144Hz QHD+ panelů. V kombinaci s novým čipsetem pak mohou být použity až 200MPx snímače a pracovat bude také s LPDDR5 paměťmi a UFS 3.1 úložišti. Dle Samsungu pak již Exynos 2200 vstoupil do fáze sériové výroby. Oficiální datum, kdy se jej dočkáme v prvním zařízení však zatím odhaleno nebylo. Byli bychom však překvapeni, pokud by prvním zařízením s novým čipsetem bylo cokoli jiného než nová řada smartphonů Samsung Galaxy S22.

Dokážete si představit reálné uplatnění grafického výkonu Samsung Exynos 2200 v praxi?

Zdroj: GSMArena.com

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)