Menu

Co kdyby Samsung opustil Android ve prospěch OS Tizen?

Dominující výrobce mobilních telefonů Samsung oznámil svůj první smartphone Samsung Z s vlastním mobilním operačním systémem Tizen. OS Tizen byl vyvíjen poměrně dlouho a jeho cílem je zaplnit díru po nepříliš úspěšném sytému Bada, jehož vývoj byl ukončen v roce 2012. Systém Tizen sice do určité míry připomíná po vizuální stránce Android s grafickou nadstavbou TouchWiz, neobsahuje však podporu služeb Google a tím pádem ani Obchod Play, místo kterých používá vlastní nástroje, služby a repositář aplikací. S ohledem na malý počet podporovaných programů zatím Tizen podporuje i aplikace pro Android a používá podobný virtuální stroj, nicméně jedná se jen o dočasné řešení, jež by mělo fungovat do doby, kdy systém dosáhne širšího rozšíření.

Samsung Z: první mobilní telefon s OS Tizen

Samsung Z: první mobilní telefon s OS Tizen

Samsung zatím s vlastní platformou neuspěl

Celkově lze konstatovat, že Samsung se už nějakou dobu snaží rozjet vlastní platformu pro mobilní zařízení, nicméně až dosud nebyl v tomto směru příliš úspěšný. Po úvodní vlně chytrých telefonů s OS Symbian následovaly pokusy s Badou, která ale nikdy nedosáhla významnějšího podílu na trhu. Pak Samsung ve správném okamžiku přišel s telefony s Androidem a svezl se na vlně zájmu, která ho vynesla na výsluní. Kvůli široké konkurenci sice nedosáhl v mobilních telefonech takového zastoupení, jako kdysi dominantní Nokia, nicméně stal se leaderem trhu a pro mnohé zákazníky i synonymem chytrého telefonu. Někteří méně zkušení uživatelé, kteří často ani nerozlišují, jaký operační systém běží v jejich mobilu, chtějí prostě Samsung “protože Samsung.”

Samsung zatím s vlastní platformou neuspěl

Samsung zatím s vlastní platformou neuspěl

První závan: chytré hodinky s OS Tizen

Oznámení telefonu s Tizenem předcházelo vydání několika chytrých hodinek Samsung Gear, které v poslední generaci běží právě na operačním systému z dílny Samsungu (rozdíly mezi hodinkami viz článek Infografika pomůže s výběrem správného modelu hodinek Samsung Gear).

První generace hodinek přitom původně měla jako operační systém Android, nicméně ten byl nedávnou aktualizací nahrazen Tizenem. Tento krok vyvolal rozporuplné reakce v řadách laické i odborné veřejnosti a současně naznačil, jak může Samsung časem postupovat u stávajících modelů mobilních telefonů, pokud by je chtěl převést na Tizen, a také skutečnost, že je takový krok v jeho moci. Na jedné straně lze konstatovat, že zákazníci, kteří si pořídí telefon s Androidem, leckdy ani netuší, že v mobilu existuje nějaký operační systém. Prostě ho začnou a časem se i naučí používat. Na straně druhé je tu stálá uživatelská základna, průběžně pořizující nové modely, která má své důvody, proč volí produkty z dílny právě tohoto jihokorejského výrobce. Jedním z argumentů, který obstojí především při rozhodování proti konkurenčním iPhonům, může být právě operační systém Android.

První závan: chytré hodinky s OS Tizen

První závan: chytré hodinky s OS Tizen

Těžko říci, zda se Samsung jednoho dne rozhodne “na tvrdo” nahrazovat Android Tizenem i v prodaných mobilech, nicméně dle čerstvých informací již probíhá interní testování vlajkové lodi Galaxy S5 s vlastním operačním systémem. Tato zpráva zavdává námět k zamyšlení nad “alternativní realitou”, ve které se Samsung rozhodne opustit Android a převést svá aktuální zařízení na jinou platformu. Pojďme si představit, jak by to mohlo vypadat.

Jednou ráno přišel Tizen

Jednoho rána se milionům majitelů Samsungu Galaxy S5 objeví v notifikační liště oznámení o dostupnosti nové aktualizace. Z tradičně nudného popisu a výčtu nových funkcí, které update přináší, se uživatel jen málokdy dozví něco přínosného, proto ho většinou ani nečte. Přeci jen tvrzení, že aktualizace zlepšuje stabilitu, zvyšuje rychlost a přináší nové funkce, četl už několikrát a většinou nezískal dojem, že se s jeho telefonem stalo něco zásadního. Odklepne tedy novou licenční dohodu a dá souhlas k instalaci. Následuje restart zařízení do konzoly pro zotavení a po několika minutách telefon startuje s nejnovějším nainstalovaným firmwarem. Na první pohled se nestalo nic podstatného: uživatelské rozhraní doznalo jen drobných změn, adresář kontaktů, kalendář a další osobní údaje jsou tam, kde by je majitel hledal i předtím, dokonce i oblíbené aplikace pro sociální sítě jsou na svém místě. Když se ale podívá podrobněji, přijde na to, že ikony programů mají mírně pozměněný vzhled. Později se ukáže, že proměnou prošly i některé nabídky, panely nástrojů a další ovládací prvky, nicméně vše se odehrává v rámci slibovaných “drobných vylepšení”. Na první pohled to vypadá, jako by se tedy skoro nic nestalo a uživatel bez problémů používá svůj telefon s novou aktualizací.

Oznámení o dostupnosti nové aktualizace

Oznámení o dostupnosti nové aktualizace

Během dalších dnů ale zjistí, že v repozitáři Samsung Apps chybí některé populární programy, navíc v seznamu nainstalovaných aplikací není ikona Obchodu Play. Vyhledáváním na Internetu přijde uživatel na to, že Samsung poslední aktualizací změnil operační systém jeho telefonu z Androidu na novou platformu Tizen. Firma učinila toto rozhodnutí bez ohledu na odklepnuté dohody s Googlem, přičemž využila blížícího se vydání finálního sestavení Androidu L. Namísto tisíců hodin programování, upravování grafické nadstavby a vlastních aplikací pro novou verzi systému se Samsung rozhodl pro jednodušší a levnější způsob – aktualizaci všech svých zařízení na nejnovější verzi Tizenu s podporou aplikací pro Android. Pro uživatele z toho plyne přinejmenším jedna výhoda: nemusí se učit pracovat s novým rozhraním “Material”, nadiktovaným Googlem, ale nadále se bude pohybovat v důvěrně známém prostředí TouchWizu.

Na první pohled se skoro nic nezměnilo. Díváte se ale na OS Tizen.

Na první pohled se skoro nic nezměnilo. Díváte se ale na OS Tizen.

Čo bolo to bolo, těrazky je tu nový systém!

Jak jsme již zmínili, víceméně stejný postup zvolil Samsung v případě svých chytrých hodinek, a je otázkou, proč by takto neměl pokračovat i s telefony. Případné petice nespokojených zákazníků za návrat k Androidu by se skoro jistě nesetkaly se žádnou odezvou ze strany výrobce, protože asi skoro nikdo z podepsaných nepřispěje na vývoj systému pro zastarávající modely.

Co kdyby Samsung opustil Android ve prospěch OS Tizen?

Co kdyby Samsung opustil Android ve prospěch OS Tizen?

Protože by Samsung jistě připravil přechod tak, aby byl “bezbolestný” a možná i co nejméně nápadný, získal by během několika dnů či týdnů mnohamilionovou základnu uživatelů své proprietární platformy Tizen. Tím by se téměř hned stal přímým konkurentem nejen Googlu, ale také svého největšího rivala – firmy Apple, přičemž by se zbavil všech závislostí a zatěžujících či omezujících partnerství. S Androidem by Tizen mohl bojovat nejen na poli mobilů a tabletů, ale také další elektroniky, jako jsou hodinky, brýle, televizory, automobily, spotřební elektronika a další zařízení. Z hlediska výrobců mobilních telefonů by se tak firma ocitla “na vlastním písečku” a Googlu by zůstali jen “méně významní” výrobci, jako jsou LG, Sony, HTC a další.

Jak to bude ve skutečnosti? Nikdo neví!

Samozřejmě se jedná pouze o fantazii jednoho z mnoha možných scénářů blízké budoucnosti. Je otázkou, zda se Samsung vydá cestou paralelního vydávání stejných či podobných telefonů s Androidem a Tizenem, nebo jestli se v budoucnu orientuje jen na jedinou platformu. Stejně tak je ve hvězdách, jestli Korejci vůbec plánují převádět na nový systém již prodaná zařízení – spíše bychom se v tomto bodě přikláněli k záporné odpovědi, kterou nám ale vyvrací rozhodnutí převést na Tizen první hodinky Samsung Gear. Co když si ale Google hřeje na svých prsou hada, čekajícího na vhodnou příležitost k vlastní realizaci? Korejský gigant dlouhodobě buduje značku Samsung Galaxy, která si získala u zákazníků solidní renomé, nicméně souběžně s tím pod svou hlavičkou staví vlastní ekosystém programů, zařízení a služeb.

Co kdyby Samsung opustil Android ve prospěch OS Tizen?

Co kdyby Samsung opustil Android ve prospěch OS Tizen?

Co myslíte: bude Samsung i v dohledné budoucnosti vyrábět a prodávat telefony s OS Android? Jste přesvědčeni, že byste si všimli, pokud by pod grafickou nadstavbou TouchWiz běžel jiný operační systém? Byla by pro vás nedobrovolná aktualizace na OS Tizen důvodem ke změně telefonu? Podělte se o své dojmy, názory a komentáře v diskuzi pod článkem!

Inspirace: Mobil Telefon.

 

Komentáře

Boos

z aplikace
4.7.2014 18:15

Samsung šetří a přitom má předražená zařízení…

XCrow

XCrow 1

z aplikace
4.7.2014 18:33

Tak pokud by mi to podsoupli takto jak trojskyho kone a znemoznilo by mi to ze dne na den pouzivat nektery aplikace ktery potrebuju….byl bych solidne nastvanej:)

xsonyx

xsonyx

z aplikace
4.7.2014 18:35

Samsung ma ted nos nahoru ale pokud bude pokracovat s tim jak to dela tak za chvili uz lidi nebudou chtit Samsung ani s Androidem natoz s nakym Tizenem…

Miquel

z aplikace
4.7.2014 18:57

Kdyby byl s Tizen tak koncim s nima.

stepo

stepo

z aplikace
4.7.2014 18:58

o důvod vice se na nejaky samsung vysrat a jit k jak pisou tady redakce mene znamim výrobcům! treba Sony! a nerekl bych ze prave Sony je mene zname!!!! se redakce proberte, Sony je na trhu s elektronikou mnohem dal nez nejaky samsung! kokik ma Sony uzivatelu ani nemluve ea to kdyz vezmete v potaz zakladnu hracu konzoli Playstation! tak si nejaky samsung sedne na prdel.!

jamesak

z aplikace
4.7.2014 19:00

No nevím, asi by mě to dost naštvalo, ale třeba by to mohla být zajímavá alternativa, Samsung mě štve s tím prehršle modelů a typů, v kterejch se nedá vyznat… ale i přes to že je předraženej je stále nejprodávanější značkou, já jsem s S5 spokojenej, ale to že je předražená je fakt, LG G3 je moc pěknej a v mnohem lepší až na ty příšerný záda, a cena je přívětivá…

darkluk

darkluk

4.7.2014 19:02

Ne
radši Nexus!

Jan

Jan

4.7.2014 19:04

Velká část lidí opravdu kupuje jen značku, protože Samsung… Takže věřím tomu, že kdyby zamával Samsung na nějaké kompatibilitě aplikací pro Android, tak je to lidem putna…

Tomáš

z aplikace
4.7.2014 19:48

většina lidí to neřeší, takže by kupovali dál, záleželo by hodně na tom jestli by nepřišly negativní kampaně od konkurence, které by mohly ovlivnit i ty skalní fanoušky a pak by se to pánům ze Samsungu mohlo nevyplatilo, ale pozor na masy, chovají se jako stádo. . .

Tomáš

z aplikace
4.7.2014 19:50

mohlo nevyplatit. . . oprava viz. níže : )

Wendafon

wendafon 0

z aplikace
4.7.2014 19:54

Myslim si že dost lidí chce Samsunga ale dost určitě jen se systémem android a jestli bude mít někdo spoustu aplikací koupenou na Google Play tak o vše přijde a pak mu peníze nikdo nedá.

Alesak

Alesak

z aplikace
4.7.2014 20:35

evěřím tomu, že spousta lidí si kupuje Samsung právě proto, že má Android 4.x.x nebo proto, že má na displeji odkvetlou pampelišku, Pro koncového uživatele je daleko prioritnější jak telefon vypadá, co umí a OS nechává někde vzadu.

Nikdo z vás co tady Tizen odsuzujete nevíte jak vypadá, jak funguje a mohl bych pokračovat. 

Samsung se chce osamostatnit od vnucujícího, diktujícího Googlu a já to vidím jako správný krok.

V žádném případě neodsuzuji Google ani Android, sám je používám oba, ale některé app mi byli Googlem v nuceny a to se mi nelíbí.

Závěrem, na funkčnost a obsluhu je mi jedno jestli budu mít v telefonu Android nebo Tizen.

Pokud bych se měl přiklonit k jedné z variant byl by to Tizen. Nevěřím tomu, že by z populárního Androida něco chybělo a zmiňovaný „Obchod Play“ se bude ve velké míře těšit i v OS Tizen.

Tonda

Tonda

4.7.2014 20:57

No tak Samsung je Samsungem kvůli Androidu. Pokud přejde na Tizen podepíše si rozsudek smrti jako Nokia, která donekonečna hájila Symbian a pak se ze zoufalství upsala Microsoftu. …..
I když ona se čínská konkurence postará o zánik Samsungu a to jak s Tizenem, tak s Androidem.

Jirka Teplický

Jirka Teplický

4.7.2014 20:58

Nejsem sice majitel samsungu (nikdy jsem nebyl odrazuje mě TouchWiz a plast), ale podle mě by bylo velmi zajímavé, kdyby zde bylo něco na styl “dual boot”, uživatel by si mohl zvolit, který systém by chtěl ovládat a jedině továrním nastavením by to zase již mohl přepnout. Přišlo by mi to velmi zajímavé (ale je to jen můj názor)

jan

jan

4.7.2014 21:38

Jen at udela vse tizenovite aspoň prestanou svym stupidnim touchwizem obtezovat,zpomalovat a zosklivovat android

Juraj

Juraj

4.7.2014 21:38

Ja si kupujem Samsung nie kvôli tomu že je to samsung ale preto že ako jediný mobil a takisto tablet ktorý sa dá používať aj na serióznejšiu prácu je rada NOTE. Ostatné mi pripadá len ako hračka. Keby to pochopili aj ostatný výrobcovia tak by asi samsungu prepadli o niečo viac predaje. To čo sa dá robiť z radou Note je fakt super na prácu a myslím že takých ľudí je dosť ktorý majú tablet poprípade mobil aj na niečo iné ako na hry,web a podobne.Ja mám napríklad mobil samsung note a takisto aj tablet Note 12,2, ale kedže veľa robím z grafikou tak notebook mám Aplle Macbook Pro a takisto veľký Mac. Rád by som mal všetko na jednej platforme ale keď si porovnám funkcie na Iphone a na Note tak apple je na prácu o ničom…ale každý má iný názor

Marek

Marek

4.7.2014 21:58

Proboha jen to ne. Už Bada ukázala, že je Samsung v oblasti operačních systémů pro mobily naprosto neschopný.

Erydia

Erydia

z aplikace
4.7.2014 22:11

Som jediná čo si myslí že Samsung chce to isté čo jabĺčko, získať úplnú kontrolu nad apk. a príjem do vlastného vrecka,aj s vývoja a poskytovania kódu vývojárom a td.??? Všetko spoplatniť a hrabať ešte viac ako do teraz!? Verím že si výkope hrob – len tak ďalej Samsung.

Magez

Magez

z aplikace
4.7.2014 22:22

Už se těším až to nastane a pak za pár korun budeme přehrávat zpět android. Zase bude na pivo

mishulaczek

mishulaczek

4.7.2014 23:00

Přesně tohle téma jsem tu nakousl už asi 2 měsíce zpět!!! Když se zbaví androidu a na většinu zařízení pošlou Tizen tak se stanou hned druhý nejúspěšnějším OS.

o__o

o__o

5.7.2014 2:06

pokud by toto Samsung udělal tak by dopadl jako Nokie …. jen ať to udělá stejně poslední roky jsou jejich smartphony předražené těžítka

unavix

unavix

5.7.2014 6:40

Jen ať to udělají. Ovšem nejdříve doporučuji nastudovat pád do žumpy u Nokie se slavným WP. Tizen dopadne jako Bada.

Megaranator

z aplikace
5.7.2014 8:59

Samsung si myslí že, má pozici stejnou jako Apple ale nemá a na to dojede

Blábol

Blábol

5.7.2014 9:58

Podle mě je to blbost. V Samsungu nejsou tak blbý aby udělali takovou závažnou věc na mobilních telefonech a je takymožnost že tuto skutečnost by i ozbámili celé veřejnost a pak by si tu aktualizaci udělal jem málo kdo a vše by bylo dobré.

Mikez

Mikez

5.7.2014 11:22

Pro mě za mě, ať si dá Samsung do svých zařízení třeba OS s vodotryskem, já už do něj znova nepůjdu.

dusli

dusli

6.7.2014 6:58

At to skusi a skoncil….Nokia si taky myslela ,ze muze vse a jak dopadla. J a Samsung nechci, ne protoze je to Samsung, ale nedokaze odladit ani svuj TouchWiz a pokud vse slape jak ma, nasledujici aktualizaci to pos.re. Hovorim ze sve vlastni zkusenosti s Galaxy S1-3 a Galaxi Tab….Samsung uz si nikdy nekoupim tecka

Jiří Ráž

8.7.2014 22:47

Zaplatil jsem dost peněz za aplikace z GooglePlay, např. navigace atd. Pokud by mi Samsung bez mého souhlasu na mobilu změnil operační systém, změnil bych značku telefonu, a myslím, že bych nebyl sám.
Ale s ohledem na to, jak “rozumná” je aktuální cenová a modelová politika Samsungu si nejsem úplně jistý, že tuto šílenost nezkusí.

mab

mab

25.7.2014 14:33

Tizen pohřbí stejně jako Badu, nejspíš i se stejným nepravdivým tvrzením o nízké oblibě tohoto systému navrch. Bada se naopak prodávala sakra dobře, a než jí Samsung odpískal, měla dlouhodobě a stabilně lepší prodeje jak Microsoft s win7/8 mobile. Samsungu sbohem, po podrazu s Badou mé další telefony vaše logo mít nebudou.

MartyRovi

MartyRovi

1.9.2014 12:57

Nevím jak vy, ale já si kupuji smartphone kvůli hw vybavenosti a OS si přehraji. Z alternativ bych chtel zmínit CM, Ubuntu Phone, FirefoxOS nebo třeba debian přes Android. Chápu, že je tu spousta bfu, kteří nemaj páru, že touchwiz od samsungu si můžou odinstalovat /ale jak jim říkat nebudu/ a přizpůsobit si android k obrazu svému.

dex

dex

9.6.2015 17:02

Nokia bývala svého času taky jednička na trhu a jak dopadla… Tak to končí, když má firma pocit, že zákazníkům bude diktovat co budou chtít a potřebovat…..
S5 byl poslední model, který jsem od Samsungu koupil. Kdo chtěl uzavřenou platformu a snobský design kouil si jablíčko, kdo chtěl Android, výměnnou baterii a SD slot, koupil Samsung. Kdo by chtěl Tizen, telefon s životností max 2 roky, omezenou pamětí a cenou přesahující konkurenci o 20-30%?

RSS (komentáře k článku)