Menu

Vědci omylem vytvořili samoopravitelné sklo. Objeví se v telefonech?

Asi každý už někdy upustil telefon na zem. Mnohokrát se také stane, že se při pádu rozbije sklo. Za pár let by to ale již nemusel problém. A to pokud se v telefonech začne objevovat nová technologie japonských vědců. Ti nyní s velkou dávkou štěstí vymysleli samoopravitelné sklo.

Samoopravitelné sklo může změnit trh s elektronikou

Displeje v posledních letech vídáme téměř v každé elektronice. Vyrábí se už i chytré reproduktory s displeji. Ochrana displejů se také zlepšuje, ale do materiálu, který by byl odolný proti pádům a mohl se použít na displej, je ještě hodně daleko. Vědci tak zkouší vytvořit materiály, které se dokážou samy vrátit do původní podoby.

Vědci z univerzity v Tokiu nyní objevili nový polymer, který se nazývá “polyether-thioureas”. Má velmi zajímavou vlastnost, jakmile se na něj vyvine tlak, tak dokáže opravit praskliny. V minulosti už se podobné metody objevily, ale vědci říkají, že až tato metoda umožňuje poměrně jednoduchou aplikaci, a hlavně stačí pokojová teplota.

Rozbitý-displej-telefonu-není-levnou-záležitostí-ikona

Použití polyether-thioureas bylo objeveno úplnou náhodou. Původně se totiž mělo jednat o lepidlo, během výzkumu ale vědci zjistili, že se tento materiál pod tlakem dokáže po několika hodinách vrátit do své původní podoby.

Nasazení do displejů je zatím ve hvězdách, nicméně je dobré vidět, že se i tohle odvětví posunuje a nemyslí se jen na kvalitu displejů. Prozatím jsme v telefonech mohli vidět technologii od LG, kdy řada LG G Flex měla záda se speciální technologií, která dokázala odstranit malé škrábance.

Hodila by se vám tato technologie, nebo si dáváte pozor na displej telefonu?

Zdroj: androidauthority.com

 

Komentáře

Pepapa

21.12.2017 18:14

Ahoj sice displej chráním a dávám na něj pozor, ale tohle by byla velká úleva, takže jo tohle bych bral.

cardi

21.12.2017 18:21

Ty blaho to jsou ekci omylem prý :D jasnýý to vám tak žeru :)

bjelko

21.12.2017 18:35

este opravit dotykovu vrstvu a je to dokonale

Radeg

radeg 22

22.12.2017 6:17

@cardi:
Hodně převratných objevů vzniklo omylem.

Vt_holub

Vít Holub 0

22.12.2017 8:02

@radeg:
Souhlasím viz penicilin…

TonyKuba

TonyKuba 9

22.12.2017 10:20

Samoopravitelné sklo ????? Nikoliv jen polyether-thioureas , jásáme, chceme, těšíme se, ale jaké má vlastnosti, nevíme. Takže asi by článku slušel lépe nadpis: Nahradí umělá hmota polyether-thioureas klasické sklo ? Jinak Sámo byl franský kupec, proto nemám rád , že je něco samo. Samo nic není a taková “samo” oprava displeje, může být klidně dlouhý a složitý proces. Líbilo by se vám kdyby jste museli třeba čekat měsíc než se “samo” sklo zacelí, obnoví ?

bkf1

22.12.2017 12:07

Určitě objeví, ale až po nových technologiích akumulátorů, které jsou plánované někdy kolem roku 3000 :D :D :D

Poustevnak Fenixu

22.12.2017 22:28

A skláři nebudou mít co žrát :D

RSS (komentáře k článku)