Internet v ČR v číslech: Patříte k tuzemskému nadprůměru?

Internet ČR rychlost měření ČTÚ NetTest statistiky přehled 2023

Český telekomunikační úřad před několika hodinami vydal svou pravidelnou monitorovací zprávu, ve které kromě reportů z kontrol či změn v legislativě opět informuje i o zajímavých statistikách. Hned na titulní straně červencového vydání dostal prostor článek s daty z nedávno představeného měřicího nástroje NetTest. Získaná čísla například odhalují, že v druhém kvartálu roku 2023 činila průměrná rychlost stahování (download) u pevného připojení 88,36 Mb/s.

Internet ČR rychlost měření ČTÚ NetTest statistiky přehled 2023 graf

ČTÚ v této oblasti zaznamenává neustálý nárůst průměrné naměřené rychlosti. „V 1Q/2023 a následně i 2Q/2023 průměrná rychlost dosahovala ve směru download hodnoty 83,35 Mb/s, potažmo 88,36 Mb/s, což značí stále se zvyšující kvalitu poskytovaných služeb přístupu k internetu v pevném místě v České republice. V rámci predikce vývoje průměrné rychlosti (download) pro další období lze očekávat tendenci růstu kvality poskytovaných služeb i s ohledem na dotační program z roku 2022 pro vybudování sítí s velmi vysokou kapacitou (VHCN),“ stojí ve zprávě.

Internet v ČR – co říká ČTÚ a jeho NetTest?

  • Počet poskytovatelů služby přístupu k internetu: 1 823
  • Nejčastěji zastoupená rychlostní kategorie v měření: 30–100 Mb/s
  • Počet uživatelů mobilních datových služeb: 10 773 363
  • Počet přípojek k internetu v pevném místě: 4 013 628

Zmíněné sítě s vysokou kapacitou umožní koncovým uživatelům spolehlivé připojení k internetu o rychlostech nejméně 1 000 Mb/s při downloadu a 200 Mb/s při uploadu se zvláštním zaměřením na venkovské oblasti, kde existuje jen malá komerční motivace k zavádění takových sítí.

Související statistikou je, že největší procentuální zastoupení v rámci naměřených výsledků má v současné době rychlostní kategorie 30 až 100 Mb/s. „Ve 4Q/2022 a 1Q/2023 došlo rovněž k nepatrnému nárůstu výkonu služeb v nejvyšších kategoriích 100-300 Mb/s a 300-1000 Mb/s. Tento trend změn můžeme rovněž označit také bezpochyby jako zvýšení kvality služeb přístupu k internetu v pevném místě v České republice,“ míní Úřad.

Využití NetTestu

Nový nástroj z dílny ČTÚ provedl v roce 2023 celkem 581 670 měření, na kterých je část uvedených dat založena. Z toho 8 563 je počet provedených tzv. certifikovaných měření.

ČTÚ se rovněž zaměřil na to, kdy a jak moc případně rychlost kolísá. „Analýza změny průměrné naměřené rychlosti v závislosti na denní době ukázala rozptyl hodnot okolo 40 % a v posledních dvou sledovaných čtvrtletích i výrazně pod 40 % (36,66 % v prvním čtvrtletí roku 2023). Rychlost většinou nejvíce klesá mezi osmou a desátou hodinou večerní,“ vyjmenovává Úřad s tím, že tato hodnota je v souladu s podmínkou, aby poskytovatel zajišťoval minimálně 60 % inzerované rychlosti.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jak zapadáte do uvedených statistik?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)