Rozpohybujte své fotky s aplikací Story Z, vytvoří z obrázku animaci i video

jak vytvořit cinemagraf pohyblivé obrázky

Cinemagraf neboli fotografie, v jejíž části probíhá nějaký pohyb je ve fotografických kruzích používaný už nějakou dobu. Tento princip byl původně používán jako nástroj pro oživení módních a reportážních fotek, mezi širokou veřejnost se však dostal zejména v podobě statických fotek krajiny s pohybujícím nebem, nebo padajícím vodopádem. Existuje řada způsobů, jak cinemagraf vytvořit. Jedním z nich je aplikace Story Z, která umí nejen udělat vaše fotky a obrázky pohyblivé, ale i pracovat s vrstvami a přidávat další efekty.

How to use Geometric path in ripple for seamless motion using StoryZ app for iOS

How to use Geometric path in ripple for seamless motion using StoryZ app for iOS

Pohyblivé fotky a obrázky na Instagram stories i do alba

Cinemagraf dostal druhý dech v rámci využití příspěvků příběhů sociální sítě Instagram – Instagram stories, kde se pohyblivé obrázky staly populárním způsobem, jak sdílet své zážitky nejen z cest. Jak cinemagraf vytvořit? Cinemagraf obecně, je postaven na principu statické fotografie, která je pomocí efektů přeměněna v animaci, ale pouze částečně. Na obraze zůstane část, která „stojí“, čímž vytváří mezi pohybem a statikou větší kontrast. Ten pak ve výsledku na lidské oko působí tak, jako by se jednalo o video.

How to merge photo with overlay video to create magical moving photos/video using StoryZ

How to merge photo with overlay video to create magical moving photos/video using StoryZ

Ve skutečnosti jde však pouze o krátkou časovou smyčku, která se pouští stále dokola. Přidané efekty pak ze statické fotografií dělají obrázky pohyblivé. Výstup je typicky ukládán ve formátu GIF, tedy jako animace, případně ve video formátu.

Jak z fotky vytvořit cinemagraf v rámci aplikace Story Z

Aplikace Story Z nabízí hned čtyři režimy, ve kterých lze pohyblivé obrázky vytvořit. První z nich je Ripple neboli vlnění. Tento režim dokáže do vaší fotografie, nebo obrázku přidat pohyb a zároveň určit statické body, které zůstanou nezměněné. Jeho využití tak může nalézt právě například u pohybující řeky, nebo pohledu na město s pohybujícím se nebem. Postup, jak cinemagraf z fotky vytvořit je snadný. Po načtení fotky, kterou můžete libovolně oříznout se dostanete ke čtyřem nástrojům. První z nich „Motion“ neboli pohyb označuje směr a délku pohybu animace. Pokud tedy chcete například rozpohybovat vodopád, použijete sérii bodů, která vede od vrchu vodopádu směrem dolů. Zvolit si pak můžete, zda chce body přidávat jednotlivě, nebo ve skupinách.

StoryZ Photo Motion Video loop
StoryZ Photo Motion Video loop

Pokud je součástí kompozice také místo, které by mělo zůstat statické, stačí v rámci aplikace Story Z využít stejných bodů v záložce „Stabilize“, případně přidat masku v záložce „Mask“ ta slouží pro vyloučení celých oblastí obrazu z animace – například vynechání člověka, který stojí pod pohybujícím se vodopádem. Dále můžete ovlivnit rychlost animace a směr smyčky v záložce „Tools“. V této záložce pak můžete pro pohyblivé obrázky přidat filtry, nebo zvuk. Rychlost se pak ovlivňuje v rámci ikony pro rychlost u tlačítka play, kterým si můžete svůj výtvor přehrát. Pak už jen stačí výsledek uložit buď v GIF nebo video formátu.

Efekty pro fotky a pohyblivé obrázky s videem

Další záložkou je pak „Overlay“ neboli vrstvy. Tato záložka umožňuje do fotky, nebo pro obrázky přidat nejrůznější filtry, které slouží jako pohyblivé efekty. Můžete tak do fotky vložit déšť, kouř, nebo světelné efekty a bokeh. Free verze na sebe pak umožňuje vložit až tři vrstvy – tedy tu původní a dvě navíc. Opět je zde pak možné přidat zvuk, barevný filtr a vynechat z efektu určitá místa. Přímo na efekty se pak soustředí třetí záložka, která umožňuje nejrůznější prolínání a deformace obrazu. Poslední volba „Motion“ pak umožňuje do fotky přidat video.

Možnosti aplikace jsou nekonečné, podpora vrstev a desítek efektů dává velký prostor pro kreativitu uživatele a příležitost pro vytváření zajímavých příspěvků nejen na Instagram stories a další sociální sítě, ale i pro ilustraci nejrůznějších zážitků z cest. YouTube kanál aplikace Story Z pak nabízí celou řadu tutoriálů, které mohou sloužit nejen pro edukaci, ale i pro inspiraci.

Zkoušeli jste vytvořit vlastní cinemagraf?

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)