Proč (ne)rootnout telefon s Androidem? (názory čtenářů)
- Články
- Karel Kilián
- 1.12.2014
- 31
Před týdnem jsme přišli v pořadí s již třetím brainstormingem, ve kterém se redaktoři našeho portálu vyjadřovali k otázce, zda a proč rootnout, či nerootnout zařízení s Androidem. Samozřejmě jsme „bouři mozků“ nechtěli nechat jen za dveřmi redakce, proto vybíráme z diskuze pod článkem ty nejzajímavější a nejpřínosnější názory čtenářů.
Instalace alternativní recovery a ROM
Grafické nadstavby výrobců jsou dvousečnou zbraní: na straně jedné mohou přinést řadu nastavení a funkcí, které „holý“ Android neobsahuje, na straně druhé ovšem téměř nesporně zatěžují a zpomalují systém jako takový. Zatímco pro jedny je grafická nadstavba a její výhody rozhodujícím faktorem, pro druhé je to zbytečnost, které se chtějí jakýmkoli způsobem zbavit.
Jedním z nejčastějších způsobů, jak se na telefonu dostat k „čistějšímu“ Androidu, je instalace alternativní ROM. K tomu zpravidla budete potřebovat alternativní konzoli pro obnovení („recovery“) a samozřejmě soubor s vytouženou ROM. Bez rootu se neobejdete především při instalaci alternativní recovery.
Typický průběh popsal jimmy: „Mám SGS4 I9505 a asi po roce, ostatně jako u všech telefonů s Androidem jsem provedl root a následně nahodil nejnovější TWRP recovery. Po mnoha otestovaných ROM jsem skončil u CyanogenMod. Vše je fantastický rychlé a bez problémů. No proč vlastně root? Zaprvé je možné zazálohovat systém, nahrát alternativní ROMku a hlavně aplikace, které bez ROOTu nenainstalujete. U mě se jedná o xposed installer, AdAway, Greenify, root app delete, AFWall+ a mnoho dalšího. Takže co se týče ROOTu, jsem zásadně pro“
Orbit09 má nainstalovanou ROM ParanoidAndroid z následujících důvodů: „Já rootuji kvůli ROMce ParanoidAndroid, která je opravdu úžasná. Nejnovější funkce „Dynamic Status & Navigation Bar“ umožní obarvit pozadí notifikační a navigační lišty z černé na barvu, ve které je udělána právě ta aplikace, ve které se právě nacházíte. Tuto funkci můžete znát z iOSu.“
Alternativní ROM přitom nepřinášejí jen Android bez zbytečností, ale často také novější verzi operačního systému. V případě některých modelů jde i o generaci či dvě čerstvější systém, než jaký oficiálně připravil výrobce. Příkladem budiž Jarda: „Bez rootu bych měl na svém HTC Desire Z stále 2.3.4 (Gingerbread) – takhle tam je Jelly Bean (4.2.2). Lepší funkčnost, méně bezpečnostních děr (navíc díky rootu mohu mít i „disguised“ Cerberus)… Za mne tedy root jednoznačně ano – alespoň do té doby, než zase někdo začne vyrábět telefony s androidem a použitelnou HW QWERTY klávesnicí :)“
Rozšíření funkcí systému
Android sám o sobě příliš nefandí paměťovým kartám a snaží se uživatele (naprosto zbytečně) držet v omezené interní paměti zařízení. Možnosti přesunu na microSD kartu jsou relativně omezené, nicméně s rootem si může uživatel dovolit podstatně více. Právě tento problém díky rootu vyřešil asmar: „1. Mám rootlý telefon 2. Link2SDPro a jinak nic.“ Dodejme, že aplikace Link2SD Plus umí linkovat adresář s daty aplikací na paměťovou kartu a automaticky mazat vyrovnávací paměť programů. Podobně je na tom i dwarf, který napsal: „Tak u mne hlavně root znamená přesun na SD kartu, Xposed na úpravu a zálohování a odstranění aplikací, které výrobce dal jako takzvaný bonus :) Přišel bych ještě na spoustu věcí, ale tyhle je asi ty nejdůležitější.“
Hodně častým argumentem pro rootnutí je možnost provedení kompletní zálohy systému či aplikací i s jejich daty a nastavením. mysteriouss popsal svůj případ: „SGS2, CyanogenMod, root moc nepotřebuji, snad jen kvůli zálohování, když se nudím a experimentuji, záruky se nebojím, jelikož je už po záruce :-D“
MartinH konstatoval, že „Root je naprosto v pořádku, pokud člověk ví, co dělá.“ Pak také doporučil několik aplikací, které používá, a jež se bez nejvyšších oprávnění neobejdou: „Titanium backup, Automate It, Silent Boot, Adblock a další jsou pro mne jasný důvod, proč roota mít.“ Sleep_Walker napsal: „Bez přístupného uživatele root nemůžu změnit připojení, swap, chroot, nemůžu ladit výkon. Chci mít plnou kontrolu nad telefonem.“ chobotnatec pak přidal seznam programů, bez kterých si neumí představit život: „Root je nutnost alespoň pro mne. Měl jsem mobil z WM, iOS a zvítězil Android, a to kvůli možnosti jiné custom ROM a kernelu. Bez AdAway, Cerberus, X Privacy, Greenify a modulu Xposed se neobejdu.“
Petr M. je jedním z uživatelů, kteří si dříve svůj telefon bez rootnutí neuměli ani představit. Napsal: „No, já používal Root na všech svých HTC, které jsem doteď měl. Důvodů bylo několik, od možnosti zálohovat aplikace včetně dat a nastavení, AdBlock, který na těch malých displejích ušetřil místo, nepoužitelnost originálních ROM na telefonu s malým výkonem, chybějící updaty Androidu na novější verze, možnost dělat screenshoty apod.“ Postupně ale došel do stavu, kdy je se svým mobilem spokojený ve stavu, v jakém ho pořídil: „Nyní jsem ale zakoupil Honor 6 a vše je jinak. Systém je svižný, rychlý, přehledný (konečně něco bez Sense), očekávají se aktualizace systému v brzké době na Android 5, AdBlock mě s ohledem na velikost obrazovky netrápí, screenshoty umí telefon dělat i bez rootu, ale hlavně …. nevím jak to Huawei dělá, ale má v sobě aplikaci na zálohování, která umí zazálohovat a následně i obnovit aplikace včetně jejich dat i bez roota! A tím pro mě tedy veškerá nutnost práva root na mém telefonu končí. Navíc …. asi jak stárnu, se už ocitám v situaci, kdy nemám čas a chuť si s telefonem hrát, ale chci jej prostě používat. V tomto ohledu se mi líbí i Windows Phone, nicméně tam mě odrazuje v tuto chvíli nedostatek aplikací, systém jako takový je ale super.“
Vadí vám, že na Androidu mohou k Internetu přistupovat prakticky všechny aplikace, aniž by se musely dotazovat uživatele, jak bývalo zvykem na starších telefonech? Koneckonců i operační systém Windows se ptá, zda povolíte přístup k webu podezřelé aplikaci. Programy přitom mohou z webu nejen data stahovat, ale také odesílat a prakticky neexistuje kontrola nad tím, kam a co pošlou. Na tento problém upozornil v diskuzi JirkaS: „Bez rootu si Android nedokážu představit z mnoha různých důvodů, které tu už vesměs padly. Ale jeden nepadl – firewall. To je první věc, kterou na rootlé zařízení instaluji a hned přepínám do whitelist režimu (která komponenta/aplikace nedostane explicitní povolení, tak nekomunikuje).“
Další funkcí, která například může chybět, je režim OTG (USB On-The-Go – možnost připojení zařízení jako jsou flash disk, počítačová myš nebo klávesnice). Ten nativně nepodporuje tablet Nexus 7 s oficiálním čistým Androidem přímo od Google, což některé uživatele vede k tomu, aby provedli root systému. Potvrzuje to cajmen: „tak právě na Nexu 7 (2012) mi OTG funguje jen díky rootu.“ Dodejme, že k automatickému připojení USB flash disků na zařízeních, jako je Galaxy Nexus, Nexus 7 a Nexus 10 (Nexus 4 není podporován) lze s úspěchem použít aplikaci StickMount. Program přitom poskytne přístup k souborům na připojeném USB úložišti ze všech aplikací.
Úpravy systému
Kdo by to byl řekl, že i ke změně zaváděcí animace a zvukové znělky je na většině zařízení s Androidem nutný root? Ano, skutečně je to tak! Čtenář ventlas měl jednodušší život díky prodejci svého mobilu: „Mironet prozíravě rootnul ZTE v967s,takže dle návodu na webu jsem zlikvidoval ohavný start mobilu, jak světelný, tak zvukový.“
Tak trochu filozofičtěji pojal otázku práv roota Shermen, který napsal: „Root by měl být naprostou samozřejmostí jako je to u PC a nikdo se nad tím nepozastavuje. A je na každém, jak s tím naloží. Když kupuji zařízení za víc jak 15tis., nevím, proč by mi měl někdo v přístupu do mého úložného prostoru, který jsem si zaplatil. A taková ta ochrana před sebou samými nikdy nefunguje, spíš na opak.“
A proč telefon nerootnout?
Na druhém břehu stojí čtenář, vystupující v diskuzích pod přezdívkou Faktuzmezacinatestvat, a zde jsou jeho argumenty: „Díky Rootu si uživatelé v Google Play stěžují na to, že jim nejedou určité aplikace a ve fórech pak na to, že jim nefunguje určitá část zařízení jako celku. Pro všechny je to přítěž a z mého pohledu je uživatel s root pro Android prakticky něco jako škodná pro myslivce. Neříkám, že se mají uživatelé odstřelit, ale prostě jim tyto možnosti ve větší míře zakázat. Problémy, které Android má, jsou pouze a jen díky benevolentnosti systému. Ta může stále zůstat na slušné úrovni, ale pokud má Android vyspět, v téhle jediné věci by se mohl inspirovat …třeba u iOS, a to Apple skutečně od srdce nenávidím.“
Root nepotřebuje ani Vlado: „Zatiaľ som nepotreboval rootovať. Aplikácie vrátane nahraných pozícií hrier sa mi podarilo aj bez oprávnení root preniesť zo Samsung Galaxy S3 do SONY XPERIA Z3 compact pomocou programu Helium. Jedine Hungry Shark Evolution sa mi nepodarilo obnoviť nahranú pozíciu a Go Launcher Prime (odomknutý cez AppSales) mi nenačítalo plnú verziu.“
Spokojen je s telefonem bez nejvyšších oprávnění také Petr Rolf: „Dříve mi vždy vadila nemožnost plné zálohy bez rootu. Jen proto bych do něj tenkrát šel. Ale nějakou dobu je toto možné i bez rootu, takže v pohodě :-) Navíc mám zařízení, které šlape, jak má – není potřeba do něj nijak zasahovat a těch pár aplikaci navíc, co nepoužívám, mi vůbec nepřekáží :-)“ S respektem k oponentům ale dodává: „Ale mít nějakého mobilního dědečka bez aktualizací, asi bych ho rootnout musel :-)“
Závěrem aneb Jiný úhel pohledu
Řekli jsme si, proč telefon s Androidem rootnout a předložili i několik názorů, proč tak nečinit. Nepadla ale odpověď na otázku, proč vlastně výrobci zařízení v rootu uživatelům brání. Nad touto otázkou se zamyslel OKMilda, který napsal: „Zazněla tu otázka, proč výrobci brání resp. výrazně znesnadňují root na svých zařízeních. Dovolím si spekulativně tvrdit, že jsou zatím peníze a to dle mého ze dvou hlavních hledisek. Jednak tím chrání své aplikace, které jsou tím pádem stále na očích, nutí tím uživatele je používat a stávat se na nich „závislými“, což je pro ně marketingem jejich vlastního ekosystému (to je případ zejména Samsungu) a jednak tím snižují, domnívám se ve značné míře, náklady na „zbytečné“ reklamace. S povolením práv root pro značnou skupinu obyčejných uživatelů, k čemu jistě zjednodušení procesu rootnutí vedlo, by nepochybně právě od těchto nezkušených uživatelů přicházelo mnohem více požadavků na záruční opravy. A i neoprávněná reklamace něco stojí.
Pokud se tedy někdo ohradí, že nás mají výrobci za lamy, tak si myslím, že mají zcela oprávněně. Relativně malá skupina „Androidích hrabošů“ nebude asi pro výrobce stěžejním vzorkem pro to, jakým způsobem se svými přístroji zachází drtivá většina ostatních uživatelů.
A já, ačkoli se také rád v ledasčems povrtám, potřebuji telefon a tablet hlavně používat a k tomu, upřímně, root nepotřebuji. Sluhou mají být přístroje mě a ne já jejich otrokem. (Výrobky si vybírám podle toho, co umí a ne podle toho, co by možná umět mohly).“
Petr M. pak doplnil o další postřehy: „Navíc je tu ten důležitý fakt, že není zájmem výrobců donekonečna podporovat ve všech telefonech nové verze Androida apod. Víte, kolik lidí vymění telefon za novější, jen aby se dostalo k novému Androidu, novým funkcím apod.? A o to tu jde především. Nemožnost roota ve standardním balení tedy navíc považuji za takové „kurvítko“, které nutí uživatele kupovat stále nové a nové telefony. Přiznejme si totiž, že spousta telefonů by bez problémů zvládla novější Android, ale to není zájem výrobců. A ta naprosto minoritní skupina lidí, co se rádi v něčem vrtají opravdu za ty problémy, co by vznikly otevřením systému na úrovni všech výrobců, nestojí.“
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (31)
Přidat komentář