Rolovací displej od Samsungu v akci, mrkněte na video

Samsung – rolovací displej – náhleďák

Samsung ví, jak své koncepty udělat zajímavé. Na konferenci Display Week 2016 v San Franciscu vůbec poprvé ukázal svůj ohebný – rolovací displej v akci. Konkrétně se jednalo o 5,7″ displej vyrobený OLED technologií.

Rolovací displej od Samsungu není jen fáma

Tento 5,7″ displej má rozlišení 1920 x 1080 pixelů a dosahuje tedy jemnosti 386 ppi. Díky použité technologii má displej krásně jasné barvy a je stejně tak živý, jako displeje, které bychom čekali v modelech Samsung Galaxy S.

Celý vtip tohoto displeje ale spočívá v jeho tloušťce a v tom, do jak malých rozměrů se dá uskladnit. Na videu se rolovací displej zabalí do tenké kovové tyčinky, o průměru podobném kanystrům na 35 mm kino filmy. To ale prý zdaleka není hranice.

Samsung Display rollable OLED prototype

Samsung Display rollable OLED prototype

Proč si může Samsung dovolit srolovat displej do tak malé ruličky? Tak především díky již zmiňované tloušťce. Ta totiž činí pouhopouhé 0,3 mm a celý displej váží 5 g. Valivost 10R pak zajišťuje, že je teoreticky možné displej srolovat do ruličky o velikosti zkumavky, tedy zhruba 10 mm poloměru.

Námitky? Jistěže jsou

Abychom nebyli příliš nadšení, je třeba upozornit, že zmíněná tloušťka je sice reálná, ale jen pro samotný displej, bez dotykové vrstvy. To ale neznamená jen to, že to bude mít dopad na tloušťku a možný finální průměr ruličky, do které bude možné displej rolovat. Přidání dotykové vrstvy by mohlo mít dopad i na samotnou flexibilitu displeje. A pokud jsme u přidávání vrstev, reálné zařízení by potřebovalo i nějakou ochranu, protože takto tenký displej by se mohl velice snadno poničit. Nakonec, aby se dal displej v praxi nějak rozumně použít, museli byste také vyřešit místo pro baterii. Koncept, který je vidět na videu je totiž napájen externě.

Samsung rolovací displej

Co Samsung neprozradil, je možný počet jednotlivých rolování, která displej zvládne. Když byl na toto téma Samsung dotazován, představitel společnosti jen suše pronesl: „To je dobrá otázka“. Samsung tedy buď opravdu sám neví nebo mlží.

Více podobných panelů? Jakoby Samsung mohl skončit u jednoho

Na téže výstavě měl Samsung i další panely. O něco méně dramatický, ale přesto stejně zajímavý je i koncept 5,7″, flexibilního OLED displeje s rozlišením 2560 x 1440 a údajně skvělým jasem 420 nitů. Hustota pixelů zde již dosahuje krásné jemnosti 551 ppi. Stejně jako u předchozího demonstrovaného panelu je tloušťka pouhé 0,3 mm.

Možná se teď ptáte, k čemu by mohl Samsung takové rolovací panely využít. Přitom se stačí podívat, jakým směrem se ubírají současné modely Edge. Také by se Samsung mohl stát kamarádem některé z velkých automobilek a do svých panelů mohl zabalit třeba komponenty palubních desek.

samsung-flexible-display-sg-0

Nejde o finální produkt

V každém případě, přestože rolovací displeje vypadají působivě již nyní, je zcela na místě podotknout, že v žádném případě nejde o finální produkt. Než se rolovací displeje dostanou do reálných zařízení, bude muset Samsung ještě vyřešit mnoho dalších, se samotnými displeji často nesouvisejících problémů.

Zdroj: slashgear.com

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)