Menu

Remote Mouse: Telefon jako bezdrátový touchpad

Pokud používáte bezdrátovou myš, určitě se vám někdy stalo, že její baterie vypověděly službu v ten nejméně vhodný okamžik. Jestliže jste naopak konzervativními příznivci “myší s ocáskem,” pak jistě dokážete vyjmenovat několik situací, ve kterých by bezdrátová myš byla lepší. Stačí málo a můžete v bezdrátovou myš, případně i klávesnici, proměnit svůj telefon nebo tablet. Představíme vám aplikaci Remote Mouse, s jejíž pomocí budete moci ovládat počítač z celé místnosti.

Asi již správně tušíte, že k popsané funkcionalitě musí být dva – na jedné straně aplikace, běžící na počítači, na straně druhé program v telefonu. Jednou z výhod Remote Mouse je podpora několika platforem – na desktopu funguje pod Windows XP, Vista a 7, fandy jablek potěší podpora Mac OS X 10.5 a vyššího. V bezdrátovou myš pak můžete proměnit nejen jakékoli zařízení s Androidem, ale též iPhone, iPod Touch nebo iPad.

Co Remote Mouse umí?

Na otázku z nadpisu je jednoduchá odpověď: umí prakticky vše, co dokáže běžná bezdrátová myš a klávesnice. K dispozici tak je posun kurzoru, kliknutí levým i pravým tlačítkem, emulace kolečka myši, výběr a přetažení. Podporován je jak režim na výšku, tak i na šířku. S počítačem můžete komunikovat přes mobilní datovou síť, nebo (to bude asi v Česku častější) přes Wi-Fi.

Jak používat Remote Mouse?

 1. Zkontrolujte, zda máte zapnutou Wi-Fi na Android zařízení, a jestli je počítač připojený do sítě. Počítač a telefon přitom musí být ve stejné síti (může být nutné připojit je na stejný směrovač).
 2. Na počítači si stáhněte a nainstalujte ovládací program. Instalační soubor má lehce přes 3 MB.
 3. Instalace je jednoduchá – v podstatě vystačíte s klikáním na tlačítko Next. Když pak na jejím konci (nebo kdykoli poté) spustíte nainstalovaný program, usadí se v systémové oblasti (vedle hodin) svítivě zelená ikona myši. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte možnost Show IP Address.
 4. Pokud by se zobrazil dialog firewallu s dotazem, zda má blokovat Remote Mouse, povolte aplikaci připojení k síti.
 5. Nainstalujte Remote Mouse na telefon (odkaz na Obchod Google najdete níže) a spusťte jej.
 6. Na úvodní obrazovce máte dvě možnosti připojení. Tlačítko Auto Connect spustí skenování sítě, během kterého by měl být nalezen počítač se zapnutou aplikací Remote Mouse. To se ale v našem případě nezdařilo.

  Můžete zkusit buď automatické připojení, nebo manuální zadání IP

  Můžete zkusit buď automatické připojení, nebo manuální zadání IP

 7. Druhou možností je ruční zadání IP adresy počítače, kterou jste zjistili ve třetím bodě tohoto postupu. Po stisku tlačítka Connect by mělo proběhnout připojení.
 8. Jestliže se připojení podařilo, můžete ovládat počítač prostřednictvím vašeho Androidu. Klepnutí na displej přístroje odpovídá kliknutí levým tlačítkem myši, klepnutí dvěma prsty je interpretováno jako stisk pravého tlačítka myši, posouvání dvou prstů na obrazovce supluje kolečko myši.

  K dispozici je touchpad, levé a pravé tlačítko, jakož i klávesnice

  K dispozici je touchpad, levé a pravé tlačítko, jakož i klávesnice

 9. Otočením zařízení doleva nebo doprava schováte klávesnici a přepnete touchpad na celou obrazovku.

  Otočením zařízení doleva nebo doprava schováte klávesnici a přepnete touchpad na celou obrazovku

  Otočením zařízení doleva nebo doprava schováte klávesnici a přepnete touchpad na celou obrazovku

Proč používat Remote Mouse?

Zde si dovolíme odkázat na zkušenosti uživatelů. Tak například: pokud máte notebook s malým touchpadem, nebo obtížně stisknutelnými tlačítky, s touto aplikací je práce mnohem jednodušší. Další možnost využití: jestliže máte notebook připojený například k televizi a používáte ho jako multimediální centrum, nepotřebujete k jeho ovládání samostatnou bezdrátovou klávesnici a myš. Vystačíte s telefonem, který máte při ruce i pro další funkce – například pro hledání v televizním programu. Nesporně pohodlnější (a efektnější ;) ) bude též použití telefonu při ovládání prezentace. Pravděpodobně se vám také nestane, že byste telefon neměli nabitý a na rozdíl od vybité baterie či myši tak nezůstanete “bez rukou.” Remote Mouse může posloužit také jako dočasná náhrada za právě nabíjenou myš/klávesnici apod.

Praktické zkušenosti

Otestovali jsme spolupráci s operačním systémem Windows XP. Do sítě bylo PC připojeno gigabitovou LAN, telefon pak přes Wi-Fi standardu 802.11n. První, nač jsme přišli: jestliže optika fotoaparátu na vašem telefonu vyčnívá, rozhodně doporučujeme umístit jej na měkkou podložku, aby nedošlo k poškrábání. Stejně tak plastová záda telefonu na dřevěném stole nejsou tím “pravým ořechovým” a možná v takové situaci oceníte starou dobrou podložku pod myš, aby mobil neklouzal. Pokud ale budete telefon držet v dlani, což se dá předpokládat například u multimediálního centra, patrně budete spokojeni.

Klávesnice fungovala velmi dobře – kromě velkých a malých písmen abecedy nabídne i čísla, speciální znaky, jakož i funkční klávesy F1 až F10. Škoda jen, že k dispozici nejsou i písmenka s nabodeníčky a chybí alternativa klávesy Escape.

Klávesnice nabídne i čísla a speciální znaky

Klávesnice nabídne i čísla a speciální znaky

Nechybí funkční klávesy F1 až F10, postrádali jsme ale Escape

Nechybí funkční klávesy F1 až F10, postrádali jsme ale Escape

Levé i pravé tlačítko virtuální myši na displeji fungovaly tak, jak bychom předpokládali, možná by autoři mohli zauvažovat o vibrační odezvě při jejich stisku. Patrně nejslabším místem tak byla samotná “plocha touchpadu” – zejména pokud telefon ležel na stole, jsme občas zaznamenávali občasné drobné zadrhávání, projevující se zejména při delších pohybech kurzoru. Přeci jen vzhledem k rychlosti připojení obou zařízení bychom čekali zcela plynulý posun. Přesun oken a objektů s použitím multitouch nicméně fungoval dobře (zde samozřejmě záleží na tom, jak zvládá podporu více doteků samotné Android zařízení).

Co když to nefunguje? (FAQ)

Proč nefunguje připojení?

Ujistěte se, že jste udělali následující kroky:

 1. Máte nainstalovanou a spuštěnou aplikaci Remote Mouse na počítači (tj. vidíte její ikonu v systémové oblasti).
 2. Wi-Fi na telefonu/tabletu je zapnutá.
 3. Telefon i počítač jsou připojeny ve stejné síti LAN – typicky tedy ke stejnému routeru.
 4. V některých sítích nemusí fungovat tlačítko Auto Connect. V takovém případě zadejte IP adresu počítače ručně a potom klepněte na tlačítko Connect.
 5. Zkontrolujte, zda je na firewallu povolena aplikace Remote Mouse, případně můžete zkusit na chvilku firewall vypnout.

Jak zjistím IP adresu počítače?

Jednoduše – po spuštění aplikace stačí kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu v pravém dolním rohu a zvolit z menu Show IP Address.

Takto zjistíte IP adresu počítače

Takto zjistíte IP adresu počítače

IP adresa počítače

IP adresa počítače

Jak změnit směr rolování myši nebo jiné nastavení?

Spusťte aplikaci na telefonu, klepněte na tlačítko Settings, čímž se dostanete ke všem nastavením, včetně nastavení rychlosti posunu kurzoru, možnosti zapnutí/vypnutí zobrazování tlačítek myši na displeji, rolování dvěma prsty, kliknutí tapnutím, zamezení uspávání zařízení během práce, směr posunu při rolování nebo automatické připojování.

Široké možnosti nastavení najdete pod tlačítkem Settings

Široké možnosti nastavení najdete pod tlačítkem Settings

Jak mohu přetáhnout okno, soubor, nebo jiný objekt?

Stiskněte a držte levé tlačítko myši na displeji, druhým prstem přesunujte ukazatel myši po ploše touchpadu.

Mohu použít Remote Mouse bez Wi-Fi routeru?

Pokud používáte Windows 7, můžete si nainstalovat aplikaci Connectify, která dokáže použít Windows 7 jako přístupový bod Wi-Fi.

Mohu použít Remote Mouse ve 3G síti?

Pokud je počítač připojen k Internetu přes router (což je obvyklá situace), je v první řadě nutné nastavit na routeru přesměrování portu TCP 1978 z vnějšího na port PC.

Pak navštivte web whatismyipaddress.com, kde zjistíte IP adresu vašeho počítače. Na telefonu pak zadejte zjištěnou IP adresu a klepněte na tlačítko Connect. V tomto případě nemá smysl zkoušet Auto Connect.

Pokud je počítač připojen k Internetu přímo, navštivte web whatismyipaddress.com, zjistěte IP adresu a tu pak zadejte na telefonu.

Jaký komunikační port Remote Mouse používá?

TCP 1978

Používáte zařízení s Androidem jako myš nebo klávesnici k počítači s jinou aplikací? Dejte nám vědět, jaké funkce nabízí a jak jste s ní spokojeni!

Remote Mouse
Remote Mouse
Verze1.00 (9. 3. 2012)
Velikost6,6 MB
2.0.1+


Zdarma

V následující videorecenzi sice uvidíte verzi pro iOS, nicméně instalace, nastavení i způsob ovládání jsou zcela shodné s variantou pro Android.

 

Komentáře

Ohm711

Ohm711

10.5.2012 8:40

Před pár týdny jsem si koupil “Advanced Touchpad” a jako jeden z mála funguje dobře.
Vyzkouším ale i toto.

Fiza

Fiza

10.5.2012 9:29

Vyzkoušel jsem jich hodně, ale nejvíc mě oslovil Unified Remote…

ic

ic

10.5.2012 10:10

Zase client-server, to je nuda a navíc takových je hodně. Já už delší dobu hledám nějaký, který by se choval jako univerzální bluetooth zařízení… tedy žádný souftware do PC, jen běžné ovladače, které jsou součástí OS.
Několik takových pokusů už tu je, ale všechny jsou nutně pouze pro root, a co je horší nefungují moc dobře, nebo jsou placené. Nějaký plně funkční jsem ale stále nenašel.

FOX

FOX

10.5.2012 10:26

Jo jo, Unified Remote je jasná volba pro každého, kdo to se vzdáleným ovládáním PC pomocí Android zařízení myslí vážně! https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Relmtech.Remote

Bobo

Bobo

10.5.2012 11:07

Já používám Gmote a jsem spokojen. Ale pravda je, jak píše ic, že přes wifi je to dost omezené, chtělo by to něco, co není závislé na tom, jestli mám zrovna wifi.

Pascalwb

Pascalwb

10.5.2012 11:23

No sak to som skusal, asi pred rokom, tusim to bol ten Gmote, vyuzitie asi len ked mam k PC pripojenu TV.

Honza

Honza

10.5.2012 12:01

Taky používám Unified Remote. Je to nejen myš, ale i dálkový ovladač na přehrávař, prohlížeč souborů v pčítači, atd atd…

arcadio

arcadio

10.5.2012 12:06

no chtělo by to recenzi nějakých těhle remote programů. používám RemoteControl, ale na 100% s nim spokojen nejsem, ale nikde jsem nenašel nějakou komplexní recenzi

Mira

Mira

10.5.2012 15:31

Funguje dobre :-)

Matas

Matas

14.5.2012 15:10

Jo, vsechno je to klient-server… mam krome RAZRa jeste Nokii N900, tam existuje software ktery se jmenuje BlueMaemo a ten se umi pres bluetooth tvarit jako klvesnici+mys bez toho ze bych musel do PC instalovat extra software… staci mit pouze bluetooth. Pokud by nekdo vedel o necem podobnem (muze byt i pro root) napiste budu vam vdecny… ja totiz nic nenasel… :-(

mrpedro

mrpedro

14.5.2012 16:53

sem to zkusil a stahl se mi na linuxu nejaky exe soubor, takze zase na …

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

14.5.2012 16:58

To: mrpedro
A Vy jste někde četl, že to má fungovat pod Linuxem?
Já to určitě nepsal.

Rejsek

Rejsek

15.5.2012 16:11

Mám takový problém,když zapnu program na LG 2X,tak se mi ukáže jen ta úvodní obrazovka a nic jiného nenaběhne,ani po restartu a přeinstalování. Poprvé se to spustilo v poho,ale teď už to nenaběhne.Díky

Vit

Vit

15.5.2012 18:30

To: mrpedro
Na linuxu by mohl slapat RemoteDroid, ten je na javě. Sice je to jednoduchá myš a písmena, ale šlape dobře a je jednoduchý.

Feldrod

18.1.2014 23:59

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli existuje něco
na zpusobu Remote Mouse, ale pomocí Datového Kabelu by aplikace
,,brala” FUP a posílala ho do PC/Notebooku … Já vím že existuje
USB modem kde se jen je… strčí datová simka a jedu, ale protože
moc cestuji (jako sportovec po celý Republice) tak nemám ani korunu na takovéto kravinky… byl bych rád, kdyby někdo z vás odpověděl bud zde
nebo na email jan.kamir.HB@seznam.cz… Děkuji za odpovědi

Homer

Homer 0

3.4.2018 23:14

Měl bych otázku. Můžu to připojení obrátit? Tedy když mobilem ovládám PC, můžu se z PC díky tomu připojit na mobil? Děkuji za odpověď.

RSS (komentáře k článku)