ReFlex: Konečně ohebný smartphone se vším všudy

ReFlex – ohebný prototyp

V zástupu smartphonů najdeme hned několik zařízení, která používají ohebný displej. Patří mezi ně například LG G Flex (2) nebo Samsung Galaxy Round. Tato zařízení ale nejsou ohebná, nýbrž zahnutá. Je sice pravda, že zmíněné smartphony od LG se dají lehce ohýbat (jsou pružná), není to však přímo účel zařízení a při větším ohýbání by se mohl přístroj i poškodit. ReFlex z Queens University na to jde ale jinak a je ukázkou zařízení, které pojmu „ohebný displej“ dává tu správnou definici.

ReFlex není ohebný jen na oko

Tento prototyp využívá 6″ ohebný OLED (FOLED) displej od LG a je vybaven senzorem, který dokáže určit míru jeho ohnutí. Displej dosahuje rozlišení 720 x 1280 pixelů a samotné zařízení je vybaveno Androidem ve verzi 4.4 KitKat. Po stranách displeje jsou dostatečně široké nedotykové plochy, za které můžete prototyp pohodlně chytit.

Díky senzoru ohybu pak můžete například displej ohnout do takové míry, jako byste rychle listovali knihou a případná čtečka pak opravdu může stejným způsobem otáčet stránky. Flexibilní displej se pak ve spolupráci se zmíněným senzorem snaží chovat realisticky. Čím více tedy displej ohýbáte, tím rychleji bude čtečka listovat. Ve hře Angry Birds pak například můžete ohýbáním displeje natahovat prak, vystřelující ptáky.

Aby byl pocit z ohýbání opravdu realistický, vše doplňuje hmatová odezva, která například právě v Angry Birds dodá pocit natahování praku a při čtení zase pocit listování. Díky této hmatové odezvě pak můžete ohýbání používat například i pokud se na displej nedíváte, protože prostě cítíte, že se něco děje.

Prototyp by měl být představen na nizozemské konferenci, která se zabývá interakcí mezi člověkem a počítačem. Samotní tvůrci zařízení pak říkají, že prototyp dělí od komerčního používání přibližně pět let vývoje. Podle prototypu se alespoň zatím nedá říci, že by tato technologie mohla přijít dříve.

Pokud vás zajímá, jak tento ohebný prototyp v současnosti vypadá a funguje, neváhejte a podívejte se na následující prezentační video. Všechny zmíněné funkce jsou v něm docela dobře ukázány a popravdě, video vydá více než tisíce slov.

ReFlex: Revolutionary flexible smartphone allows users to feel the buzz by bending their apps.

ReFlex: Revolutionary flexible smartphone allows users to feel the buzz by bending their apps.

Zdroj: PhA.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)