Trendy

Redmi Note 13 5G a Redmi Note 13 Pro (recenze): Xiaomi připravilo těžkou volbu

Redmi Note 13 5G a Note Pro 4G recenze
  • Xiaomi na náš trh uvedlo hned dva telefony Redmi Note 13 se stejnou cenou ale jinou výbavou
  • Výrobce tak na jednu stranu dává uživatelům možnost volby, na stranu druhou před ně klade nelehkou otázku
  • Je lepší volbou Redmi Note 13 5G nebo Redmi Note 13 Pro? Na to se pokusíme nalézt odpověď v dnešní recenzi

Xiaomi skutečně nelení a v posledních týdnech vrhlo na náš trh hned 4 nové smartphony z enormně populární rodiny Redmi Note – a to se nebavím o dalších novinkách uvedených pod značkou Poco. Rovnou dvě z těchto novinek pak prověří tato recenze. Oba telefony totiž na našem trhu stojí naprosto stejně a na první pohled nabízejí i velmi podobnou výbavu. Jak se ale můžete přesvědčit na následujících řádcích, první dojem někdy může klamat.

Obsah recenze telefonů Redmi Note 13 5G a Redmi Note 13 Pro

Obsah balení jako ze staré školy

Uvnitř balení obou telefonů se nalézá prakticky identický obsah. V obou případech obdržíte, krom telefonu samotného, také sponku na vytažení SIM, nutnou papírovou dokumentaci a především pak napájecí adaptér. K Redmi Note 13 5G obdržíte 33W napájecí adaptér a v případě 4G modelu Redmi Note 13 Pro pak jde o 67W adaptér. K oběma pak obdržíte tmavě šedá silikonová pouzdra, ve kterých se telefony příjemně drží. Jen škoda, že u Redmi Note 13 Pro je v pouzdru takový velký, poměrně nevzhledný výřez jen kvůli tomu, aby bylo vidět logo výrobce.

Redmi Note 13 obal

Plastová, ale kvalitně působící konstrukce

Oba telefony využívají plastovou konstrukci s imitací skla na zádech. Zatímco testované bílé Redmi Note 13 5G má záda lesklá se třpytivými odlesky, fialové Redmi Note 13 Pro využívá imitaci matného mléčného skla. Netřeba pak dodávat, že právě druhá varianta je podstatně praktičtější a zdaleka tolik neláká otisky a nečistoty. Rozložení fotoaparátů je pak u obou novinek identické jen s tím rozdílem, že 5G model má objektivy vsazené do vystouplého modulu oproti dvěma velkým tubusům. Ve finále tak právě Note 13 5G působí o něco tuctověji a „Pročko“ trochu stylověji, čemuž napomáhají i barevné pruhy v oblasti fotoaparátů.

Redmi Note 13 5G

Plastový rám je pak na první pohled takřka identický. Nejviditelnějším rozdílem, odhalujícím jednu z výhod Redmi Note 13 Pro je mřížka reproduktoru na horní hraně tohoto smartphonu. Vedle té zde pak mají oba telefony 3,5mm jack, infraport pro ovládání elektroniky a sekundární mikrofon. Rozložení ostatních prvků po okrajích je pak poměrně standardní u obou smartphonů. Pravá strana slouží jako útočiště pro kolébku hlasitosti a o kousek níže umístěného tlačítka napájení. Ta jsou u obou smartphonů na první pohled identická, nicméně pouze u Note 13 5G ukrývá čtečku otisků prstů. Spodní hrana pak ani v jednom případě nepřekvapí, neboť ukrývá USB-C konektor, mřížku hlasitého reproduktoru a mikrofon. Šuplíček na SIM karty lze v obou případech nalézt na levém okraji.

Redmi Note 13 5G záda

Jestliže byly okraje u obou novinek velmi podobné, přední strana je pak již zcela identická. Telefony mě velmi mile překvapily rámečky okolo displeje, které jsou opravdu velmi tenké. Vlastně marně přemýšlím, zda jsem u nějakého smartphonu do 7 tisíc vůbec kdy viděl podobně tenké rámečky a navíc téměř symetrické kdy zcela chybí nevzhledná brada a rámeček je u horního i spodního okraje stejně široký – byť nepatrně širší než po okrajích. Zvlášť mě pak zaujalo bílé Redmi Note 13 5G, kdy je právě bílý boční rám při pohledu ze přední strany jasně vidět a v kontrastu s černými okraji okolo displeje je hezky kontrastní.

Redmi Note 13 Pro

Podobnost obou telefonů podtrhují i jejich rozměry 161,1 x 75 x 7,6 mm a 175 gramů u Note 13 5G a 161.1 x 75 x 8 mm a 188 gramů u jeho kolegy. Ostré hrany a rovná záda pak u obou trochu kazí pohodlný úchop. Nicméně díky tenkým okrajům okolo displeje a tím pádem ne až tak přehnaným rozměrům v kombinaci s nízko hmotností není manipulace s telefony až tak komplikovaná.

Xiaomi Redmi Note 13 5G

Kde koupit:

Cena od: 6 839 Kč

Matná záda jsou pak sice praktičtější co se odolnosti vůči otiskům týče, telefon je však díky ním poměrně kluzký, což také na pocitu bezpečného úchopu nepřidá. V neposlední řadě pak nesmím opomenout přítomnost certifikace IP54 v obou případech. V praxi to znamená, že telefony by měly zvládnout menší spršku kapek či prašné prostředí. Displeje pak chrání sklo Corning Gorilla Glass 5.

Jedna v displeji druhá v tlačítku

Jak jsem již naznačil v odstavcích výše, jedním z rozdílů mezi oběma recenzovanými smartphony je čtečka otisků prstů. Zatímco 5G model disponuje čtečkou v tlačítku na boku, 4G „pročko“ má dokonce čtečku integrovanou v displeji. Čtečku v zapínacím tlačítku musím pochválit jak za spolehlivost, tak i rychlost. Odemknutí telefonu jí nezabere ani celou vteřinu a stávalo se mi jen zřídka kdy, že jsem byl nucen na ni prst přikládat opakovaně.

Redmi Note 13 5G čtečka otisků

Oproti tomu čtečka integrovaná v displeji funguje o něco pomaleji. I když jsem trefil její plochu zcela ideálně, zabralo jí až o půl vteřiny déle, než můj otisk rozpoznala. Také se mi párkrát stalo, že jsem musel pokus opakovat. Pozici čtečky pak prozrazuje piktogram, který se na displeji objeví zaznamená-li telefon pohyb. Vezmu-li pak v úvahu cenu telefonu, je pro mě v celkovém pohledu použitá čtečka a její kvality milým překvapením.

Redmi Note 13 Pro čtečka otisků

Osobně bych pak měl v telefonu raději čtečku v displeji, než rychlejší čtečku v tlačítku napájení. Je pro mě jednoduše pohodlnější přiložit palec rovnou na displej, než s ním nejdříve šmátrat po tlačítku napájení. Vedle toho je čtečka mnohem lépe přístupná, když je telefon položený například na desce stolu. To je ale spíš má osobní preference a naprosto respektuji, pokud to má někdo jinak.

Dvakrát skvělý obraz

Obě novinky disponují identickým panelem s, na poměry dostupných telefonů, skoro až miniaturním průstřelem pro selfie kamerku. Jedná se o 6,67″ AMOLED panel s Full HD+ rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí obrazu. Tento panel je pak hned v několika ohledech nadprůměrný. V automatickém režimu nabídne vysoký jas až 1 000 nitů a ve špičce dokonce krátkodobě až 1 300 nitů. Čitelnost displeje je i za slunečného dne na velmi dobré úrovni. Vedle toho jde o 10bit panel, takže se můžeme spolehnout na schopnost zobrazit až miliardu barev.

Redmi Note 13 5G vs Note Pro 4G displej

Pochválit pak panel musím také za přítomnost 1 920Hz PWM stmívání, které eliminuje mihotání obrazu a šetří zrak uživatele. Ke stejnému účelu pak slouží také nízké emise modrého světla stvrzené certifikací TÜV Rheinland. Jediné zklamání v oblasti displeje je tak absence podpory jakéhokoli HDR formátu. Regulace obnovovací frekvence probíhá ve čtyřech stupních – 30, 60, 90 a 120 Hz. Většinu času však obrazovka běží na 120 Hz. K 60 Hz klesá pouze u statického obrazu a některých aplikací a 30 Hz jsem zaznamenal pouze při zobrazení Allways on Display.

Jednou skvělý zvuk

Oblastí, kde se oba telefony zásadně liší je hlasitá reprodukce. Skoro se mi až chce napsat, že když výrobce někde přidal, musel zároveň někde ubrat protože právě model disponující 5G přišel o jeden hlasitý reproduktor. Jeho zvuk je navíc plochý, jen s náznakem hlubších tónů a zastřenými výškami.  Reproduktor pak navíc rozhodně nepatří ani mezi nejhlasitější a nezachrání jej ani softwarové rozšíření Dolby Atmos.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro

Kde koupit:

Cena od: 6 999 Kč

Zato u Redmi Note 13 Pro je to jiná písnička. Telefon je vybaven hybridní soustavou hlasitých reproduktorů, takže k hlasité reprodukci využívá i telefonní reproduktor. Ten je vybaven ještě dodatečným zvukovým výstupem v horní části bočního rámu, čímž jednak do značné míry zabraňuje efektu kdy hraje spodní dedikovaný reproduktor výrazněji než právě telefonní. Dále je díky tomu zajištěn lepší dojem ze stereo zvuku. Výstup je pak překvapivě kvalitní. Basy jsou zastoupeny poměrně solidně, výšky jasné a i maximální hlasitost je na slušné úrovni.

Hardware klame jen na první pohled

Při pročítání hardwarových parametrů vás patrně jako jeden z největších rozdílů mezi oběma telefony patrně upoutá použitý čipset. Ve skutečnosti je to ale trochu složitější. Nebo možná jednodušší? MediaTek Dimensity 6080 v Redmi Note 13 5G je totiž prakticky identický čipset jako Mediatek Helio G99 Ultra v Redmi Note 13 Pro. Prakticky jediným rozdílem mezi nimi je – vcelku logicky – použitý modem. Zatímco Dimensity si umí poradit i s 5G konektivitou, Helio G99 Ultra zůstává nejvýkonnějším 4G čipsetem v nabídce Mediateku.

Redmi Note 13 5G vs. Note Pro 4G specifikace

Oba čipsety jsou vyrobeny za pomoci 6nm procesu a disponují osmijádrovým procesorem se dvěma jádry Cortex-A76 a šesti jádry Cortex-A55. A zde přichází na scénu druhý, nicméně více zanedbatelný rozdíl. Zatímco 6080 má dvě výkonná jádra taktovaná na 2,4 GHz, G99 Ultra si vystačí s maximálním taktem 2,2 GHz. Grafický výkon pak v obou případech obstarává dvoujádrová Mali-G57. Pro recenzi jsem pak měl k dispozici 8 / 256GB variantu Redmi Note 13 5G a 12 / 512GB verzi Redmi Note 13 Pro.

Redmi Note 13 5G a Redmi Note 13 Pro benchmarky

Pochopitelně jsem nemohl opomenout ani pořádně otestovat výkon obou telefonů a to nejen benchmarky, ale i hrami. Z těch náročnějších jsem zkoušel například velmi populární rozsáhlé RPG Gensin Impact, které běželo na nízké (tedy druhé nejnižší) grafické nastavení v průměru na 45 fps s občasnými pády k 30 snímkům. Na střední nastavení se pak kousek nad 30 snímky držel i port zběsilých závodů Wreckfest. Jak pak můžete vidět z výsledků benchmarků, 5G čipset Dimensity 6080 těží z vyšší frekvence výkonných jader, nicméně rozdíly jsou takřka zanedbatelné. Co ale až tak zanedbatelné není, je takřka dvakrát vyšší rychlost zápisu u Redmi Note 13 Pro a to jak u sekvenčního, tak u zápisu s náhodným přístupem. Přitom rychlost čtení je prakticky identická a oba telefony využívají UFS 2.2 úložiště.

Redmi Note 13 5G Redmi Note 13 Pro 4G
AnTuTu Benchmark 458 025 bodů 448 591 bodů
Geekbench 6 Single-core 779 bodů 728 bodů
Geekbench 6 Multi-core 2 072 bodů 1 926 bodů
3DMark Wild Life 1 334 bodů 1 293 bodů
AnTuTu Storage test čtení 1 043 MB/s 1 044 MB/s
AnTuTu Storage test zápis 520 MB/s 984 MB/s

5G je hlavní rozdíl

Tou největší odlišností mezi oběma smartphony, kterou prozrazuje již jejich samotný název je pochopitelně (ne)podpora sítí páté generace. Vedle té zde v oblasti konektivity nalezneme ještě jeden, podstatně menší, rozdíl. Zatímco Note 13 5G disponuje Bluetooth ve verzi 5.3, jeho 4G bratříček si musí vystačit s Bluetooth 5.2. To však pro cílovou skupinu uživatelů nebude znamenat prakticky žádný rozdíl. Majitelé obou těchto chytrých telefonů se pak mohou spolehnout na dvoupásmovou Wi-Fi 802.11ac, NFC pro bezkontaktní platby a USB-C konektor svázaný s pomalým, ale pro tuto třídu smartphonů typickým USB 2.0 řadičem.

Redmi Note 13 5G Note Pro 4G konektivita

Příznivci poslechu přes klasická drátová sluchátka pak zajisté ocení přítomnost 3,5mm jacku. Navigace s telefony byla naprosto bezproblémová, byť v městské zástavbě občas trochu klesala její přesnost. Pro potřeby navigace v autě jsou ale obě novinky naprosto dostatečné. Na tomto místě pak musím zmínit také dobrou funkčnost s Android Auto, kdy jsem během využívání této funkce prostřednictvím drátového připojení nezaznamenal jediný problém.

Překvapivé rozdíly ve výdrži baterie

Oba testované telefony disponují 5 000mAh baterií a velmi podobným hardwarem. Vlastně největší potenciální rozdíl se skrývá v 5G modemu, který je obvykle o něco „žravější“, nicméně ani tak jsem nečekal nijak zásadní rozdíl ve výdrži. A jak teď patrně čekáte vy, nakonec jsem se dočkal většího rozdílu, než bych řekl. V praxi mi při běžném pracovním zatížení, ve kterém nechybělo brouzdání po webu, vyřizování mailů, komunikace přes různé instant messengery a pár minut na YouTube vydržel Redmi Note 13 Pro okolo 6 až 7 hodin.

Redmi Note 13 5G Note Pro 4G výdrž baterie

Oproti tomu Redmi Note 13 5G na jedno nabití při podobném použití obvykle zvládl maximálně jen lehce přes 5 hodin. To je u telefonu této kategorie poměrně zklamání, není však vyloučeno, že výrobce na tomto aspektu v budoucnu zapracuje prostřednictvím aktualizací. Co však aktualizace jen stěží ovlivní je rychlost nabíjení. To je totiž další disciplína, ve které tahá Redmi Note 13 5G za kratší konec, jelikož nabídne pouze 33W rychlonabíjení oproti 67W u Redmi Note 13 Pro. V praxi pak nabití baterie z 15 na 100 % zabralo 5G modelu v průměru 1 h 5 minut, kdežto 4G model to zvládal okolo 40 minut.

Stále Android 13 a MIUI

Oba smartphony v době psaní této recenze stále ještě běžely na Androidu 13 a MIUI 14, což je narovinu trochu ostuda. Především tento fakt ochudí oba telefony o jednu velkou aktualizaci, protože jedna proběhne již na Android 14 a HyperOS, nedivil bych se proto, kdyby telefony skončily na Androidu 15. Na druhou stranu musím novinkám přičíst k dobru, že v době testování disponovaly lednovou bezpečnostní aktualizací. V obou případech pak pochopitelně jde o MIUI 14 přesně tak jak ho milujete / nenávidíte (nehodící se škrtněte) a nějaké rozdíly v samotných funkcích byste zde hledali marně. Nadstavba takřka dokonale překrývá výchozí operační systém Android svým vlastním grafickým rozhraním, které je pro Xiaomi typicky barevné, hravé ale pro někoho možná již malinko těžkopádné.

Redmi Note 13 aktualizace

Nechybí široké možnosti úprav vzhledu, od klasických stažitelných témat, přes úpravu barevného ladění některých aplikací na základě použité tapety až po možnosti volby mezi aplikacemi vyskládanými na ploše nebo v „zásuvce“. Typicky bohatá je nabídka úprav Allways on Display. Ovšem, jak je pro smartphony Redmi a Poco typické, tato obrazovka se vám může zobrazovat pouze na 10 vteřin. Poté ji musíte znovu vyvolat buď klepnutím na displej. Dvojitým klepnutím se pak dostanete na zamykací obrazovku. Vybrat si pak typicky můžete i mezi dvěma designy centra oznámení a přepínačů. Buď můžete mít vše postaru s přepínači v horní části a pod nimi naskládanými oznámeními, nebo můžete využít dvě obrazovky, kdy na jedné budou oznámení, na druhé přepínače a přecházet mezi nimi můžete swipováním. Launcheru nechybí dnes poměrně populární možnost volby velikosti složek a celá řada předinstalovaných widgetů.

Předinstalované aplikace a optimalizace

V MIUI 14 pak tradičně nalezneme rovněž celou řadu předinstalovaných aplikací. Ty rovnou z dílny výrobce přitom nejsou vlastně vůbec špatné, ovšem u některých z nich je potřeba počítat s reklamou, což mě osobně dokázalo od jejich používání dokonale odradit. V obou telefonech je pak navíc přímo neskutečné množství bloatware. Třeba jen her je zde předinstalovaných rovnou 7 a k tomu ještě aplikace nazvaná „herní centrum“ což není nic jiného než launcher her, které mi dali vzpomenout na éru webových stránek s flashovými hrami spouštěnými v prohlížeči. K tomu jsou zde různé aplikace sociálních sítí, služeb jako Netflix či Spotify, či obchodů. Nově pak Xiaomi své telefony vybavuje také alternativním obchodem z aplikacemi, prostřednictvím kterého lze některé předinstalované aplikace aktualizovat. Osobně jsem jej využil pouze ke stažení AnTuTu benchmarku. Dobrou zprávou je pak alespoň fakt, že drtivou většinu bloatwaru lze odinstalovat.

Očistnou kůru bych pak opravdu doporučoval, neboť pokud do telefonů ještě nainstalujete své oblíbené aplikace, dokážete je již poměrně solidně zahltit. Co však mohu doporučit ještě důrazněji je vypnutí funkce virtuální RAM paměti. V první řadě mají oba telefony oba telefony slušnou porci operační paměti, kdy už kapacita fyzické RAM daleko předčí možnosti čipsetů. Hlavně se ale Xiaomi implementace této funkce příliš nepovedla. V obou případech měly telefony tendence na pozadí běžící aplikace ukládat do virtuální paměti a to i třeba přesto, že jsem jen pomocí gesta rychle přecházel mezi naposledy spuštěnými aplikacemi. To mělo za následek poměrně citelné zpomalení systému a sekání animací. Po zakázání virtuální RAM však problémy zmizely. Správa operační paměti sice nebyla ani tak úplně dokonalá a na můj vkus ukončovala na pozadí běžící procesy poměrně agresivně, používání telefonů to však příliš nelimitovalo.

Redmi Note 13 5G nebo Note Pro 4G?

Co se týče rychlosti a plynulosti prostředí, zde i po zmíněných krocích tahá – trochu paradoxně – za kratší konec o něco výkonnější Redmi Note 13 5G. Nešlo sice o nic, co by vyloženě limitovalo použití telefonu, při delším používání jsem se zde setkával s občasným zadrhnutím animace, nebo nepřiměřeně dlouhým načítáním nějaké aplikace. Pocitově se pak telefon i při relativně nenáročných činnostech zahříval mnohem rychleji než jeho sourozenec. Rozhodně zde nemůže být řeč o žádném přehřívání, ale v ruce vyzařované teplo jednoduše cítit bylo. Oproti tomu Redmi Note 13 Pro běžel prakticky za všech okolností krásně plynule, skoro se mi chce napsat, že na poměry cenové kategorie výrazně nadstandardně. K drobnému zaškobrtnutí animace jsem jej donutil až v případě, že jsem ukončoval hru nebo testoval limity multitaskingu.

Fotoaparáty

Primární fotoaparát je, vedle zmíněné 5G konektivity, bezesporu jeden z nejviditelnějších rozdílů mezi oběma smartphony. Zatímco Redmi Note 13 5G disponuje velmi dobře známým 108MPx snímačem Samsung Isocell HM6, Redmi Note 13 oplývá fotoaparátem s novějším snímačem Isocell HP3 který nabídne 200MPx rozlišení Xiaomi jej také také dovybavilo optickou stabilizaci. Zbylé dva fotoaparáty jsou pak u obou smartphonů identické. Jedná se o 8MPx fotoaparát se 120° úhlem záběru a 2MPx makro kamerku

Hardware fotoaparátů Redmi Note 13 5G

  • 108MPx primární fotoaparát, f/1,7 objektiv, 1/1,67″ snímač, velikost pixelů 0,64 µm, PDAF
  • 8MPx ultraširokoúhlý, f/2,2 objektiv, 1/4,4″ snímač, velikost pixelů 1,0 µm, FF
  • 2MPx makro fotoaparát, f/2,4, FF
Redmi Note 13 5G fotoaparát

Hardware fotoaparátů Redmi Note 13 5G

  • 200MPx primární fotoaparát, f/1,7 objektiv, 1/1,4″ snímač, velikost pixelů 0,56 µm, PDAF, OIS
  • 8MPx ultraširokoúhlý, f/2,2 objektiv, 1/4,4″ snímač, velikost pixelů 1,0 µm, FF
  • 2MPx makro fotoaparát, f/2,4, FF
Redmi Note 13 Pro fotoaparát

Fotografie z primárního fotoaparátu

Redmi Note 5G produkuje na svou cenovou kategorii poměrně slušné, avšak zdaleka ne bezchybné snímky. Barevní podání je zde takové, nebojím se říct pro tuto třídu, typicky smartphonové. Barvy jsou tak živější, ale ne vyloženě přesaturované, detailů je ve snímcích dostatek a zrovna tak kontrast je zde poměrně slušný. V některých situacích si lze na fotkách všimnout i za dne šumu a ocenil bych větší dynamický rozsah. Nejvíc mě zde však štvalo viditelné digitální přeostřování na hranách, které bylo místy přímo do očí bijící.

U nočních fotografií z Redmi Note 13 5G pak výrazněji promlouvá šum. Ten sice umí částečně redukovat přítomný noční režim, stále je však na snímcích patrný. Krom toho jsou noční fotky „měkké“ a ztrácejí se na nich detaily. A právě fotografie pořízené v noci nejvýrazněji demonstrují rozdíly mezi fotoaparáty obou testovaných telefonů. Redmi Note 13 Pro dokáže v noci pořídit výrazně kvalitnější snímky s menší mírou šumu a především nesrovnatelně větším množstvím detailů a lepší ostrostí. V neposlední řadě jsou pak tyto fotografie barevně věrnější.

Lépe si pak pochopitelně Redmi Note 13 Pro vede i při focení za dne. Nejviditelnější rozdíl se týká výše zmíněného přeostřování, ke kterému u telefonu s 200MPx primárním fotoaparátem nedochází. Barevné podání je zde o něco málo věrnější a především konzistentnější napříč všemi situacemi a i míra detailů je na skvělé úrovni. I zde ale mírně pokulhává dynamický rozsah.

Fotografie z ultraširokého fotoaparátu

Jelikož oba telefony disponují identickými ultraširokoúhlými fotoaparáty, je na místě očekávat i takřka stejné výstupy. Ve prospěch Redmi Note 13 Pro opět hovoří o něco věrnější barevné podání a za některých situací i o něco lépe potlačený šum. Jinak však snímky z obou fotoaparátů trpí na nízké rozlišení snímače ale přesto nabídnou až překvapivě slušně podané detaily. Diametrální rozdíl pak nastává v noci. Redmi Note 13 Pro totiž nabídne noční režim i u ultraširokoúhlého fotoaparátu, narozdíl od 5G příbuzného. Ve výsledku sice ani jeden telefon nedokáže fotoaparátem se širokým úhlem záběru v noci uchvátit, s „Pročkem“ však pořídíte alespoň trochu použitelné snímky.

Fotografie z makro fotoaparátu

Také makro fotoaparát je u obou testovaných smartphonů stejný. Buhužel nabídne standardně bídné, 2MPx rozlišení a fixní focus, což značně snižuje jeho reálnou použitelnost. I zde je pak znát rozdíl v barevném ladění snímků, ale to je patrně ten poslední problém, který by vás zde trápil.

Rozsah zoomu fotoaparátů

Níže naleznete rychlé porovnání rozsahu zoomu u obou smartphonů. To poměrně dobře ilustruje nejen rozdíly mezi jejich fotoschopnostmi, ale také výhodu 200MPx fotoaparátu s optickou stabilizací. Ten zajišťuje poměrně dobře použitelné snímky i při čtyřnásobném přiblížení, kdy 108MPx smartphone již výrazně ztrácí.

Video

Natáčení videa je další oblastí, kde je výbava Redmi Note 13 5G o něco slabší. Ani jeden z testované dvojice si neporadí se 4k videem, což ale není  nijak překvapivé. Co mě ale nemile zaskočilo bylo omezení snímkové frekvence na pouhých 30 fps u Redmi Note 13 5G. To je něco, co jsem ochotný akceptovat u smartphonu za poloviční cenu, zde mi ale takováto restrikce na místě nepřijde. V případě Redmi Note 13 Pro je pak maximem FullHD video při 60 snímcích za vteřinu.

Redmi Note 13 Pro vs Redmi Note 13 5G – ukázka videa [FHD, 30fps]

Redmi Note 13 Pro vs  Redmi Note 13 5G - ukázka videa [FHD, 30fps]

Pomyslný bod za celkovou kvalitu videa pak musím také přiřknout Redmi Note 13 Pro. Video je zde i při 30 fps o něco více plynulé, o kousek líp funguje dynamický rozsah a na videu je zachyceno více detailů. Mnohem více však, vedle možnosti natáčet při 60 fps, u Note 13 Pro oceníte přítomnost elektronické stabilizace, která funguje až překvapivě dobře. Ve prospěch 5G modelu pak mluví rychlejší ostření, hlavně v přechodech mezi záběry do dálky a nablízko.

Cena Redmi Note 13 5G a Redmi Note 13 Pro

Xiaomi se zřejmě rozhodlo dát uživatelům na výběr, které vlastnosti u svého budoucího smartphonu z řady Redmi Note 13 upřednostní aniž by museli hledět na jeho cenu. Jak jinak si vysvětlit, že obě testované novinky na našem trhu stojí 6 990 Kč s DPH? V obou případech pak za tuto částku dostanete smartphone v 8 / 256GB verzi.

Finální verdikt Redmi Note 13 5G

Redmi Note 13 5G představuje univerzální smartphone pro všechny, kteří chtějí slušný telefon s podporou 5G a zároveň za něj nechtějí moc utrácet. Bohužel je zde ale na můj vkus až příliš velké množství ústupků. Například chybějící druhý hlasitý reproduktor, schopnost natáčet maximálně FullHD video při 30 snímcích nebo výdrž baterie, která zůstala za očekáváním.

Systém sice není vyloženě pomalý, do opravdové plynulosti za všech okoloností však patrně ještě nějaká ta aktualizace schází. Ocenit ale musím velmi dobrý displej v těle s tenkými rámečky. Čtečka otisků se v displeji sice nenachází, ale ta v tlačítku napájení je alespoň rychlá a spolehlivá. Čipset pak bez potíží uspokojí i občasné, či méně náročné hráče. A v neposlední řadě musím zmínit i fotoaparát, který sice ostudu neudělá, patří však nanejvýš k lehkému nadprůměru dané cenové kategorie.

Redmi Note 13 5G recenze

Klady

+ kvalitní displej
+ 5G konektivita
+ dostatečný výkon
+ rozumná cena

Zápory

– slabší výdrž baterie
– systém obsahuje bloatware a reklamy
– pouze jeden hlasitý reproduktor
– ne úplně dokonalá optimalizace
– pouze 1080p 30 fps video

Hodnocení redakce: 68 %

Finální verdikt Redmi Note 13 Pro

Redmi Note 13 Pro je pro mě ve finále nečekaně milým překvapením. Tou nejvýraznější slabinou tohoto smartphonu je, nepřekvapivě, absence 5G konektivity. Rozhodně pak nejsem nadšený z faktu, že telefon dorazil s Androidem 13 a MIUI 14 namísto na Androidu 14 postaveném HyperOS. Naopak vyzdvihnout musím povedenou optimalizaci, která byla – po deaktivaci virtuální RAM – po dobu testování prakticky bezchybná.

Xiaomi Redmi Note 13 5G

Kde koupit:

Cena od: 6 839 Kč

Fotoaparát s 200MPx rozlišením a optickou stabilizací patří jednoznačně k tomu lepšímu, ne-li nejlepšímu, co v dané ceně můžete aktuálně získat. Zrovna tak displej je na danou cenu velmi kvalitní a nasazení v něm integrované optické čtečky až překvapivé. Pochválit pak musím kvalitní stereoreproduktory a také výdrž na baterii.

Redmi Note 13 Pro recenze

Klady

+ solidní primární fotoaparát
+ výdrž na baterii a rychlé nabíjení
+ stereo reproduktory
+ optimalizace

+ dostatečný výkon
+ kvalitní displej

Zápory

– absence 5G konektivity
– stále na Androidu 13 a MIUI
– systém obsahuje bloatware a reklamy

Hodnocení redakce: 80 %

Redmi Note 13 5G nebo Redmi Note 13 Pro, aneb který zvolit?

Na úplný závěr dnešní, trochu neobvyklé, dvojité recenze se musím přiznat, že ještě před začátkem testování obou smartphonů jsem osobně favorizoval spíše Redmi Note 13 5G a to z úplně prostého důvodu – 5G je pro mě (a věřím že i pro řadu dalších uživatelů) u dnešních smartphonů prakticky nutnost. Pokud by ale teď přede mě někdo položil Redmi Note 13 5G a Redmi Note 13 Pro, po chvilce váhání bych nakonec oželel 5G konektivitu a sáhl po „Pročku“.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro

Kde koupit:

Cena od: 6 999 Kč

To totiž nabídne nejen lepší fotoaparát, rychlejší nabíjení a stereoreproduktory. Momentálně má i lépe optimalizovaný systém a citelně lepší výdrž na baterii. Oba smartphony pak sice disponují nepříliš prakticky tvarovanou konstrukci, právě 13 Pro ale má drobný plusový bod za použití matného povrchu zad. Ve finále ale pochopitelně záleží na samotném uživateli, které vlastnosti jsou pro něj stěžejní a jak tomu přizpůsobí své rozhodnutí.

Který z této dvojice smartphonů byste volili vy?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Xiaomi.

Avatar of Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na časopisy s touto tématikou ho však ani ve snu nenapadlo, že jednou bude o chytrých technologiích sám psát. Samotným recenzím se pak věnuje již od roku 2012 a za tu dobu jeho recenzemi prošlo přes 100 smartphonů, desítky notebooků, tabletů, chytrých hodinek a různých gadgetů. A nadšení jej stále neopouští. více o autorovi

Komentáře (13)