Recenze set-top boxu SledovaniTV: Multimediální centrum s Androidem a podporou 4K rozlišení

set-top box sledovani tv recenze

O internetové televizi Sledování TV už jsme v minulém roce psali. Službu jsme testovali na telefonu, počítači a na chromecastu. V prosinci společnost představila svůj nový produkt. Jde o set-top box s plnohodnotným systémem Android TV. Už jen kvůli využití Androidu nás tento box neboli spíše multimediální centrum zajímalo. Jak tedy novinka dopadla v recenzi a vyplatí se nákup set-top boxu SledovaniTV?

Android TV box SledovaniTV

Obsah balení set-top boxu SledovaniTV

Set-top box SledovaniTV přichází v modrobílé krabičce. Uvnitř se nachází samotné zařízení, dálkový ovladač i s bateriemi, napájecí adaptér, baterie. síťový kabel a HDMI kabel. Jedná se tak o kompletní balení a ihned od vybalení můžete začít set-top box SledovaniTV používat.

set-top box SledovaniTV obsah baleni

Minimalistický moderní design TV boxu

Už po vybalení jde vidět, že se jedná o brandovaný TV Box s Androidem, kterých v Číně naleznete desítky. V tomto případě je zařízení založeno na SDMC DV8220. Potěší ale určitě to, že si ve SledovaniTV dali práci s certifikací Android TV, o tom ale až níže. Kromě klasického loga na ovladači a samotném boxu, si můžete všimnout také malého poutka na zařízení s logem společnosti a speciálního tlačítka na ovladači. Samotný design je hodně minimalistický až nenápadný a pod televizí se téměř ztratí. Rozměry boxu jsou 18 x 84 x 84 mm.

set-top box SledovaniTV design

Na přední straně jsou informační diody a tlačítko pro zapnutí/vypnutí set-topboxu. Na boční straně se nachází dva USB sloty například pro zapojení myši, klávesnice, gamepadu či třeba flashdisku. To nejzajímavější se pak nachází na zadní straně. Přesněji jde o AV – audio/video výstup, HDMI, Ethernet port, napájecí zdířku a tlačítko pro resetování. Poměrně dost času nám zabralo hledání slotu na paměťovou kartu (microSD). Je schovaný hned pod HDMI konektorem. Nicméně pokud už máte v boxu zapojený HDMI kabel, tak vůbec nejde vidět.

Zajímavé je to u ovladače, který má poměrně kompaktní rozměry. Nachází se na něm všechna potřebná tlačítka. A to včetně rychlého spuštění aplikace SledovaniTV anebo aktivace hlasového ovládání. Nechybí ani tlačítko zpět a návrat domů pro ovládání systému Android TV. V základu se ovladač chová jako klasický IR ovladač. Má ale poměrně skrytou funkci. A to podporu Bluetooth. Pokud si ovladač s boxem propojíte pomocí Bluetooth, získáte možnost ovládat set top box z jakéhokoliv úhlu a není přitom třeba mířit na zařízení. Hlavní přidaná funkce je ale v tom, že se vám zpřístupní hlasové ovládání.

Ovládání a hmatová odezva na tlačítka je dobrá. Pokud by vám náhodou nevyhovoval ovladač, tak můžete použít i Android telefon. Přímo set top box vám po dokončení prvotního nastavení nabídne možnost připojit k němu telefon. To se hodí i k tomu, že každý člen rodiny může mít v podstatě vlastní ovladač u sebe.

Výkon set top boxu plně dostačuje i na 4K filmy

Pokud se zaměříme přímo na výkon tohoto zařízení, tak na první pohled parametry nevypadají moc dobře. Používá se čipset Amlogic S905X, který doplňuje grafický čip Mali-450 a 2GB paměť RAM. K dispozici je 8 GB vnitřní paměť pro systém a Android aplikace či hry. U telefonů už jsme zvyklí na úplně jiné hodnoty, nicméně v porovnání s jinými TV Boxy anebo chytrými televizemi s Android TV to není nic špatného a jde spíše o standard.

stb-android-sledovani-tv

Například oblíbený Xiaomi Mi Box má velmi podobné specifikace jako set top box od SledovániTV. Výrazně vyšší výkon můžeme vidět například až u Nvidia Shield TV, což je rovněž TV Box, ale z části i herní konzole, kde je vyšší výkon potřeba. Po stránce výkonu se tedy jedná o standard, ale to neznamená, že by to bylo něco negativního. Bez problémů si poradí s přehráváním 4K videí a zároveň i s náročnějšími 3D hrami jako je Real Racing 3. V tomto případě ale doporučujeme připojit ke stb gamepad, protože s klasickým ovladačem si moc pohodlně nezahrajete.

Technické parametry zařízení od Sledování TV

Systém OS Android 8, 2GB DDR3 RAM, 8GB eMMC, Amlogic S905X Quad Core Cortex-A53 1.5GHz CPU, Mali-450 Penta Core GPU
Video soubory AVI, MOV, MPEG, MPE, MPG, TS, M2TS, M3TS, M4TS, M5TS,MTS,M4V, DAT, M2V, ISO, VOB, 3GP, 3GPP, 3G2, FLC, FLV, WMV
Video kodeky MPEG2/MPEG-4 H.264/AVC, H.265/HEVC 10bits 4K Compliant
Audio formáty MP3, WMA, OGG/OGA, FLAC, APE, AAC/M4A, RM
Formáty obrázků JPG, JPEG, BMP, GIF, PNG, TIF
Souborové systémy NTFS, FAT32, EXT2, EXT3, EXT4
Podpora pamětí USB 2.0 Host, MicroSD
Síťové připojení RJ45 10/100 Ethernet, WiFi 2.4/5G, Bluetooth
Rozměry boxu v18 x š84 x d84 mm

Jedinou výtku tak máme k horší Wi-Fi, která v některých případech kazí zážitek ze sledování ať už filmů nebo i třeba jen YouTube videí. V rámci testování jsme vyzkoušeli přehrávání Sledování TV na telefonu, notebooku, chromecastu a právě set top boxu. A to v nejvzdálenější místnosti od WiFi routeru. U prvních tří zařízení se online televize bez problémů přehrávala přes domácí Wi-Fi síť, jenže u set top boxu se obraz čas od času seknul a stejné to bylo i například na YouTube, kdy se videa několikrát zastavila a načítala. Naštěstí máme možnost připojení ethernetového kabelu bez větších problémů, jakmile byl set top box spojený kabelem, vše jelo perfektně a bez sekání. Stejné to bylo i v případě, kdy byl signál Wi-Fi silný.

Set-top box SledovaniTV

Set-top box SledovaniTV

1.0
  • Konektivita WiFi 2.4/5 GHz, Bluetooth
  • Hmotnost -
  • Představení na trh 2018
  • Rozmery 18 x 84 x 84 mm
  • Baterie -
  • Ostatní set-top box

Android TV funguje dobře. Zcela bez chyby ale není

Set-top box SledovaniTV běží na Android TV, která je založena na Androidu 8 Oreo. Potvrzena nám byla také informace, že na jaře 2019 přijde i aktualizace na Android 9 Pie. Ta snad vyřeší jeden hlavní problém, na který jsme během testování narazili. A to občasné zamrznutí systému. O tom ale níže, nejprve se podíváme na ty kladné věci. Zařízení má oficiální certifikaci Android TV, což mimo jiné znamená i oficiální podporu Chromecastu.

Samotný systém se ničím neliší od jiných Android TV zařízení. Jeden z rozdílů je v tom, že hlavní předinstalovaná aplikace je SledováníTV, nicméně nic nebrání tomu instalovat si z Google Play další aplikace a hry, nebo dokonce konkurenční IPTV. Co se týče rychlosti a plynulosti prostředí, tak bychom tento box zařadili zhruba do středu. Existují zařízení s rychlejším a plynulejším prostředím, ale zároveň se nejedná o nic špatného, co by snižovalo zážitek z používání, v minulosti už jsme měli tu čest s mnohem horší integrací Android TV. Funkce Chromecastu i Asistenta Google fungují dobře, respektive u Asistenta se jedná prozatím o hlasové ovládání, které se dá využít například k hledání filmů nebo videí na YouTube.

S ostatními aplikacemi jsme rovněž neměli žádný problém. K set top boxu si můžete připojit flash disk a například si přehrávat filmy nebo prohlížet fotografie. Aplikace z Google Play jsou uzpůsobeny dálkovému ovladači a stejně tak i nastavení nebo prostředí boxu. Nemusíte se tak obávat, že by bylo ovládání složité. Moc se toho vytknout nedá, až tedy na jeden dost otravný problém. Jak už jsme psali výše, občas nám zamrznul systém.

A to takovým způsobem, že jsme museli provést ruční restartování tv boxu. Přesný důvod toho, proč systém zamrzne, jsme během testování nedokázali odpozorovat. Jednou to bylo při zesílení zvuku, podruhé při přechodu do menu, následně při přetáčení obsahu apod. Vždy se to ale stalo jednou maximálně dvakrát denně. I to je ale zkrátka hodně, od televize se očekává, že bude fungovat na 100 procent. Stačí si představit, že pohodlně sedíte nebo ležíte u televize, sledujete zajímavý film nebo oblíbený pořad a najednou se set top box sekne a musíte jít k němu a ručně ho restartovat. Velice rychle vás to přestane bavit, to nám můžete věřit. I díky tomuto problému opadlo počáteční nadšení. Na druhou stranu je zde velká šance toho, že se tento problém opraví pomocí softwarové aktualizace.

Aplikace SledováníTV

Zařízení je samozřejmě určeno hlavně k tomu, aby se využívalo se službou SledováníTV. V systému Android TV se nachází jako samostatná aplikace. Brzy si ale zvyknete na zapínání přes dálkový ovladač, na kterém je speciální tlačítko pro rychlé spuštění aplikace. Po spuštění se ocitnete na výchozí obrazovce, kde si můžete vybrat přehrávání programu anebo si vybrat některou z položek v menu. V menu se nachází vyhledávání, které slouží pro prohledávání nahrávek, v sekci televizi naleznete dostupné kanály pro přehrání

Nechybí ani TV program, rádio a nastavení. Se samotnou aplikací jsme neměli žádný problém a funguje stejně dobře jako aplikace pro klasický Android. Pokud by vás služba zajímala více, doporučujeme naši recenzi Sledování TV, kde se věnujeme všemu, co tato IPTV nabízí.

SledovaniTV: Více než 200 TV kanálů v nabídce

SledovaniTV: Více než 200 TV kanálů v nabídce

Cena Android TV Boxu SledovaniTV

Set top box se dá pořídit přes stránku sledováníTV. Cena je 2 299 Kč za samotný Android TV Box a zároveň ještě musíte připočítat k ceně poštovné 120 Kč. K set top boxu je zároveň zdarma na dva měsíce tarif “Základ”, který normálně stojí 199 Kč na měsíc. S free balíčkem bude fungovat i sledování tv přes internet zdarma.

Závěr recenze set-top box SledovaniTV

Set-top box od SledovaniTV je hodně povedený. Cena sice není extra výhodná, například se stejně výkonnými boxy z Číny. Na druhou stranu ale za vyšší cenu dostanete podporu Google funkcí včetně Asistenta anebo Chromecastu. Pokud plánujete přechod na službu SledováníTV, nebo už ji máte, tak je set top box určitě zajímavou investicí, která se vyplatí. Samozřejmě ale pouze v případě, že nemáte například smart TV anebo jiný TV Box. Nějaké extrémní nedostatky jsme během testování neobjevili, je tu občasné zamrznutí systému a dosah Wi-Fi sítě by mohl být lepší.

Klady

+ Podpora přehrávání ve 4K rozlišení
+ Android TV
+ Integrace Google Cast
+ Skvěle fungující aplikace Sledování TV
+ Podpora hlasového ovládání

Zápory

– Občasné zamrznutí systému
– Menší dosah Wi-Fi

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sledovani TV.

Jak se vám líbí set-top box SledovaniTV?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)