TOPlist

Recenze Dell Streak – malý tablet nebo velký telefon?

dell nahledovy

Před delší dobou jsme si tento tablet představili v krátkém video pohledu, dneska se na toto zařízení podíváme podrobněji. Jak jistě mnozí z Vás už ví, Dell Streak je jeden z mála tabletů, z kterého si zavoláte bez přídavného handsfree. Díky velikosti úhlopříčky displeje 5″ ho můžeme zařadit někde mezi malý tablet a velký telefon. Za telefony se označují zařízení do úhlopříčky cca 4,3 “ a za tablet je považováno zařízení s úhlopříčkou displeje 7″ a výše. Kam přesně zařadíte Dell Streak je jen na vás, ale jistě víme, že letošní rok 2011 bude patřit tabletům.

Obsah balení

Krabice tohoto tabletu je o dost větší, než jsme zvyklí u telefonu. Je dost prostorná a není problém, když potřebujete všechno příslušenství uložit zpátky do krabice. Po jejím otevření na Vás vykoukne tablet, který je pevně usazený v tvrdém kartonu šitém na míru. Pod tímto kartonem najdete ještě jednu menší krabici, která obsahuje: USB kabel, nabíjecí adaptér s evropským a americkým nástavcem, sluchátka a manuál. Co určitě nesmím zapomenout zmínit je přítomnost látkového obalu s poutkem, který vypadá dobře a zároveň poskytuje tabletu jistou ochranu.

krabice

kravice uvnitr

Vzhled a design

I když vzhled je vždy subjektivním názorem, dovolím si tvrdit, že Dell Streak má povedený design a svým reprezentativním vzhledem neurazí žádného manažera. Křivky telefonu jsou většinou zakulacené. I když většinu konstrukce tabletu tvoří plast, nedovolil bych si tvrdit, že vypadá lacině, ba naopak. Přední stranu přístroje tvoří z větší části displej, který pozvolna přechází do oblých hran. Na zadní straně najdeme velké stříbrné logo společnosti Dell, které na černém podkladu dobře vyniká. Na zadní straně nás můžou ještě zaujmout dvě diody, sloužící pro přísvit fotoaparátu, a zadní reproduktor schovaný v půlměsíci, který je drobně zapuštěn pod krytem baterie. Po zapnutí tabletu se na přední straně rozsvítí kapacitní tlačítka, která jsou v době nečinnosti Vašemu zraku skryta.

zapnuty1

Konstrukce a rozložení přístroje

Jak jsme si už řekli, telefon je z větší části vyroben z plastu, kovový je pouze odnímatelný kryt baterie. Všechny hrany dobře lícují a nic nevrže. Jeden nedostatek bych u Streaku přece jenom našel, a to je horší odolnost při zkrutu, kdy je vidět drobné vlnění v rozích displeje. U tak tenkého přístroje s úhlopříčkou 5″ se dá ale menší pevnost ve zkrutu předpokládat.

Na přední straně najdeme kapacitní displej. Horní část je osazena reproduktorem, přední kamerou, senzory pro snímání vzdálenosti a automatickou regulaci jasu displeje. Po stranách přístroje najdeme konektor na sluchátka a tlačítka – ovládání hlasitosti, zapínání přístroje a spoušť fotoaparátu. Na spodní hraně najdeme speciální několikapinový konektor, který slouží jak pro komunikaci, tak i pro nabíjení. Zadní strana tabletu je osazena 5Mpx fotoaparátem s dvěmi přisvětlovacími diodami a krytem baterie. Domnívám se, že tento kryt zároveň slouží jako GSM anténa. Po sejmutí krytu najdeme vedle baterie slot na MicroSD a SIM kartu. Mechanismus uložení SIM karty není úplně optimální a vyžaduje jistou dávku zručnosti. Naštěstí SIM kartu nevyměňujeme každý den.

vypnuty tel

zadni kamera

oble hrany

Technické parametry:

  • Displej: kapacitní 5″ 800 × 480 bodů, multitouch
  • Procesor: Qualcomm QSD 8250
  • Paměť: 512 MB ROM, 512 MB SDRAM, 2 GB určená pouze pro systém a aplikace
  • Fotoaparát: 5 Mpix (autofocus) + přední VGA kamera
  • Sítě: GSM/EDGE, UMTS/HSDPA/HSUPA
  • Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth, A-GPS, elektronický kompas
  • Systém: Android 2.2 FroYo
  • Kapacita baterie: 1530 mAh

Displej:

Díky použité technologii displeje se může Dell Streak pochlubit velmi jemným rozlišením čitelnosti. Na druhou stranu je možné pozorovat (například při startu telefonu) drobnou nerovnoměrnost v podsvícení displeje. Výhodou je, že Dell vybavil tento tablet tzv. Gorilla Glass, které displej dostatečně chrání před nárazy a je odolné vůči škrábancům. U velikosti displeje můžou nastat smíšené pocity, vše záleží jak na tento přístroj pohlížíte. Z pohledu telefonu je 5″ displej opravdu velký, což znamená, že je obtížněji uschovatelný a volání z takto velkého zařízení může na okolí působit komicky. Na druhou stranu, pokud na zařízení pohlížíte jako na tablet, a to taky společnost Dell chtěla, je velikost displeje 5″ optimální. Vysoké rozlišení zaručuje dobrou čitelnost dokumentů a obsahu webových stránek. Další aktivity, při kterých je velikost displeje přínosem jsou – navigace, elektronická knížka, sledování filmů, fotorámeček a v kombinaci se stojanem dobře poslouží i jako hodiny s budíkem.

vypnuty1

displej1

Fotoaparát

Dell Streak byl vybaven 5Mpx fotoaparátem s dvěmi přisvětlovacími diodami a autofokusem. Kvalitu fotek a videí bych subjektivně hodnotil jako průměrnou, vlastní názor získáte z přiložených fotografií. Vzhledem k tomu, že objektiv fotoaparátu je umístěn velmi těsně na levé straně, může se Vám častěji stávat, že si nechtěně vyfotíte i vlastní prsty :). Proto bych doporučil Dell Streak používat při focení spíše na výšku. Velkým plusem bych hodnotil přítomnost tlačítka pro focení, které při namáčknutí zaostří a po domáčknutí vyfotí. Navíc dlouhé přidržení tlačítka slouží pro vyvolání foto aplikace. Na přední straně najdeme další fotoaparát, tentokrát bez přisvětlovacích diod, který je primárně určen pro videokonferenční hovory.

Michal doplňuje:
Dell Streak, jak již bylo zmíněno, má 5megapixelový fotoaparát s přisvětlovacími diodami. Foťák v tomto telefonu mě zklamal. Fotí průměrně. Nečekejte žádný zázrak. Většinou byly fotky rozmazané a hodně záleželo, jaké světelné podmínky k pořízení fotek máme. Přisvětlovací dioda je poměrně slabá. Focení ve tmě nikoho rozhodně neohromí.

foto1

Fotografie a video pořízené tabletem

Tma s bleskem

tma bez blesku

Makro s bleskem a bez blesku

makro s bleskem

Interiér s bleskem a bez blesku

interier sero blesk1

Venku

venku

venku2

Video

Dell Streak – jak natáčí video.3gp

Dell Streak - jak natáčí video.3gp

Systém a aplikace

Když jsem poprvé uviděl prostředí Streaku, myslel jsem si, že to je jen upravený ADW launcher. Ale zdání klame. Otočíte-li telefon na šířku a máte-li  povolený režim otáčení obrazovky, současná plocha se jakoby rozšíří do sousedních ploch. Vidíme tedy část toho, co je vedle na ploše. Což možná v člověku budí dojem nikdy nekončící obrazovky. Výhodou tohoto uspořádání je, že máme-li na ploše widget, který zabere normálně celou plochu,  můžeme ještě vedle něho mít i aplikace. To ovšem neplatí, když je telefon na výšku. To se totiž plocha chová jako u standardního Androidu. Pohyb mezi plochami lze provádět tažením prstů do stran po obrazovce nebo pokud v dolní oblasti displeje dlouze podržíme prst, objeví se mini lišta s ikonami jednotlivých obrazovek. Hodně jsem ocenil způsob, jakým se lze dostat do nabídky aplikací. Na základní ploše tažením prstu zdola nahoru se objeví seznam programů. Obráceným gestem po obrazovce jsme zpátky na ploše.

V základní nabídce programů najdeme jen pár kousků od společnosti Dell. Nejdůležitější je Backup a Sync. Bohužel Sync se mi nepodařilo na mém počítači zprovoznit. Ale měl by sloužit ke správě multimédií a kontaktů v telefonu. Backup slouží k záloze a k obnovení dat. Dále najdeme v základní výbavě navigaci CoPilot. Bohužel jen v trial verzi na 30 dní. Poté si můžete koupit mapy Evropy za zhruba 1400 kč. Zajímavá aplikace je TuneIn radio. Nabízí i naše česká rádia. Dokonce dle polohy pozná aplikace místní vysílání. Jen chci upozornit, že to jsou streamovaná rádia, tudíž značně rozhýbou data u Vašeho operátora. Samozřejmě, že tento program se dá sehnat na Marketu. Dell také přibalil do systému své widgety. Nechybí zde widget pro sociální sítě, kontakty, e-mail atd. Trochu mě mrzí, že ve Streaku není widget pro kalendář, ale to se dá vyřešit aplikacemi třetí strany.

system

Psaní textu

Toto je třeba vyzdvihnout, jelikož se na Streaku píše fakt dobře. Kdo má velké prsty, ocení velikost jednotlivých kláves na virtuální klávesnici. Toto platí v případě použití Swype klávesnice, která je součástí systému. Nevýhodou může být chybějící český slovník.

text1

Výdrž baterie

Velikost displeje je nejvíce znát na výdrži baterie, která se pohybuje v rozmezí jednoho dne. Takže se vám bude jistě hodit nějaký šikovný nabíjecí dok, do kterého svůj tablet při nečinnosti odložíte, nebo pár tipů jak zvýšit výdrž, které najdete v tomto článku.

Telefon v praxi

Nejdříve začnu konektorem pro nabíjení. Ze začátku budete mít určitě problém konektor nasadit. Nehledě na to, že je to nestandardní konektor. Osobně bych uvítal radši microUSB. Při používání v noci jistě neoceníte rozložení tlačítek fotoaparátu a vypnutí/zapnutí. Většinou kvůli velikosti telefonu uchopíte přístroj na šířku. A jestli bude tma, marně se hledá tlačítko pro zapnutí displeje. Časem tento neduh odstraníte. Zapamatujete si pozici tlačítka. Problém by nebylo umístění, ale to, že vedle sebe jsou blízko totožná tlačítka. Chtěl bych pochválit výrobce za reproduktor, který se nachází na zadní straně těla Streaku. Hraje  výtečně. Při přehrávání filmu nebo hudby je to vítané. Při pohledu na obrazovku vás napadne, že byste chtěli vidět, jak na takové ploše vypadá video. Opravdu, s tímto přístrojem si užijete i požitek ze sledování videa. Komu vadí čtení PDF dokumentů na malém displeji telefonu jako mně, potom Dell Streak je určen přesně Vám. S velikostí telefonu souvisí i způsob nošení přístroje při sobě. Do malé kapsy rozhodně není. Protože pak je problém si i zavázat tkaničku u boty.

V softwaru mi chybí pořádná klávesnice, která by se vyrovnala klávesnici od HTC. Swype je skvělá klávesnice, ale bez českého slovníku. Tudíž asi sáhnete po jiné klávesnici na Marketu s českým slovníkem. Hodně mi vadilo, že není možné nastavit, aby se hlavní obrazovka zobrazovala jen na výšku. Když vypnete otáčení plochy, obrazovka se bude zobrazovat jen na šířku. Toto by se zřejmě dalo vyřešit instalací jiného správce plochy. Ale myslím si, že ten od Dellu je asi nejlepší. Většinu mých přístrojů používám v angličtině. A tady jsem narazil na jeden problém. V kalendáři není možné změnit začátek týdne. V anglickém prostředí se musíte smířit, že první den bude neděle.

Výkon

Procesor od firmy Qualcomm propůjčil tabletu dostatečný výkon. Když započteme přítomnost Androidu ve verzi 2.2, který systém urychluje, jedná se o velmi svižné zařízení, ne však nejsvižnější :). Výkon si zkusíme demonstrovat na některém z níže uvedených benchmarků.

An3DBenchXL (rozlišení 800×480)
celkové skóre: 15970

benchmark1

Neocore
34,7 FPS

benchmark neocore

Nenamark1
16,2 FPS

benchmark nenamark1

Linpack
MFLOPS 33,56

Quadrant
skóre 773

Benchmark Qudrant2

Hodnocení:

klady
+ cena vzhledem k parametrům
+ možnost volání bez nutnosti handsfree
+ doplňkové aplikace Dell
+ přítomnost přední kamery pro konferenční hovory
+ Gorilla glass

zápory
– umístění fotoaparátu
– menší pevnost ve zkrutu
– umístění tlačítka vypnutí/zapnutí

Závěr

Nebál bych se Dell Streak označit za hybridní přístroj a to v dobrém slova smyslu. Díky svojí velikosti poslouží dobře jako klasický dotykový telefon, tak i jako tablet. Doporučil bych ho jako vhodný nástroj pro manažerské účely, ale díky příznivé ceně (cca 10tis.) i jako ideálního pomocníka pro domácnosti.
Google dovoluje být se svým účtem přihlášen najednou ve dvou zařízeních. Například venku budete používat menší Android telefon a až přijdete domu vyměníte ho za svůj Dell Streak, se stejnými online daty a účty :).

Za zapůjčení tabletu děkujeme společnosti Dell

Na recenzi spolupracoval Michal Mátl

Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

Jak Petr Mišák poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)