Posloucháte na telefonu rádio? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

poslouchate_radio_ico

Dnešní mobilní telefony už dávno neslouží jen k telefonování a psaní SMSek. Dokážou zastat nespočet rolí – zastoupí například kompaktní fotoaparát, diář, navigaci či dálkový ovladač. Zájem o některé dříve oblíbené funkce však postupně klesá. Patří k nim i poslech rozhlasového vysílání? To se pokusíme zjistit v této Víkendové hlasovačce. Budeme se vás ptát, zda na svém mobilním telefonu posloucháte rádio.

Je rádio v telefonu je přežitkem minulosti? Je rádio v telefonu přežitkem minulosti?

Rádio, nebo raději internetový stream?

Každá technologie má své klady a zápory. Například běžné rozhlasové vysílání v pásmu velmi krátkých vln (FM) má omezený dosah. Některé stanice sice vysílají celoplošně, tedy po území České republiky, ale třeba na dovolené v zahraničí je nechytíte. Nespornou výhodou tohoto způsobu konzumace hudby a mluveného slova jsou absolutně nulové nároky na přenesená data či dostupnost internetového připojení. Asi největší výhodou je možnost poslechu aktuálních zpráv, během kterého se můžete zabývat jinou činností (například během). Pokud pomineme poplatky, jež byste měli platit za vlastnictví rozhlasového přijímače, pak je poslech FM rádia prost jakýchkoli nákladů.

Rádio se dobře poslouchá třeba při běhu Rádio se dobře poslouchá třeba při běhu

Proti tomu internetová rádia zpravidla nejsou omezená lokalitou. Můžete si tak třeba poslechnout písničky, které zněly během vaší dovolené v Řecku, nebo z jakéhokoli jiného kouta na světě. Obejdete se sice bez antény (zpravidla ji suplují sluchátka), nebudete mít výběr omezený na komerční vkus hudebních manažerů rozhlasových stanic, ale budete potřebovat Internet. A v případě mobilního připojení je nutné počítat s nemalým objemem přenesených dat.

Troška historie nikoho nezabije

Poměrně těžko jsme hledali telefon, který měl FM rádio jako první. Jednou z prvních vlaštovek byla Nokia 8310, která byla představena v březnu roku 2001. Měla ještě monochromatický displej s pěti řádky, s okolím komunikovala (kromě mobilního rádia) přes infračervený port a k Internetu se připojovala pouze přes WAP. Jen pro zajímavost: baterie s kapacitou 830 mAh dokázala udržet telefon naživu až dva týdny.

Rádiem pak disponovala i poněkud kontroverzněji pojatá Nokia 5510 s tlačítky po stranách displeje, představená v říjnu 2001.

Většina dnešních smartphonů sice obsahuje čip pro příjem rozhlasového vysílání, ale až na dvou třetinách zařízení je cíleně deaktivován. Výrobci ho z nejrůznějších důvodů vypínají – možná proto, že zákazníci rádio nepotřebují, nebo proto, aby museli konzumovat online obsah.

K výrobcům, kteří často rádiový přijímač deaktivují, patří třeba Samsung, Apple a LG. Na druhé straně barikády pak stojí třeba HTC, Motorola a donedávna také Sony. V některých případech je možné se k rádiu dostat, přestože ho výrobce zakázal, jak můžete vidět na následujícím videu.

Enabling the FM Radio on the Galaxy S7

Enabling the FM Radio on the Galaxy S7

Patrně nejhlasitěji vypustil FM přijímač Samsung, který se už v roce 2013 nechal slyšet, že rádio není pro zákazníky v dnešní době tak důležité. I letošní modely Samsung Galaxy S7 a S7 Edge tak přišly na trh bez možnosti příjmu rozhlasového vysílání. Ve Spojených státech ale byla později tato funkce zpřístupněna formou softwarové aktualizace u přístrojů z distribuční sítě operátora T-Mobile. Díky tomu mohou uživatelé Galaxy S7 naladit své oblíbené stanice – jedinými požadavky jsou připojena sluchátka (fungují jako anténa) a nainstalovaná aplikace FM rádia, jako je třeba NextRadio.

Je samozřejmě otázkou, na čí straně by mělo ležet rozhodnutí o užitečnosti rádia. Zda na zákazníkovi, který se rozhodne ho používat či nepoužívat, nebo na výrobci, který ho na základě vlastního uvážení zablokuje.

Posloucháte na svém telefonu rádio?

Jak jste na tom s poslechem rádia v telefonu vy? Jste věrným posluchačem, nebo jste aplikaci pro příjem rozhlasového vysílání nikdy nezapnuli?
[gravityform id=“84″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se pak můžete zamyslet třeba nad tím, jak vnímáte svévolné rozhodnutí výrobců deaktivovat funkci FM rádia ve svých telefonech. Budeme rádi, když nám napíšete, kdy a kde rádio nejčastěji posloucháte.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se vás v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, kolik mobilních telefonů jste měli. V tomto případě je asi více než tisíc slov výstižnější graf. Z něj vyplývá, že nejčastěji (ve 20 %) naši čtenáři vystřídali pět až šest telefonů. Těsně za touto možností skončila (s 19 %) varianta 7 až 8 telefonů. Mezi devíti a deseti mobily vystřídalo 14 % hlasujících. Překvapivě silná je také skupina, které rukami prošlo 21 a více kousků – takových čtenářů máme v našich řadách 12 %.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)