Kolik mobilů jste měli? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

kolk_mobilu_jste_meli_ico

Zatímco někomu vydrží mobilní telefon sotva rok a už pokukuje po novém, další se sveřepě drží osvědčeného modelu i několik let. Ti aktivnější tak vystřídali až několik desítek zařízení, na druhé straně jsou zákazníci, jenž by své mobily spočítali na prstech jedné ruky. V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se tedy chceme podívat na to, kolik mobilů měli naši čtenáři.

Ačkoli technologie, která je základem dnešních mobilních telefonů, existuje již od šedesátých let minulého století, prvních mobilních zařízení se movitější zákazníci dočkali až roku 1978. V Česku (tehdy ještě Československu) se mobilní telefonie začíná datovat od roku 1991, kdy byl uskutečněn první mobilní hovor mezi Prahou a Bratislavou. V té době byla zákazníkům k dispozici ještě analogová služba NMT.

Překvapivě již roku 1992 byl světu představen telefon, který se jako první mohl chlubit přídomkem “chytrý.” Za první smartphone je tak v několika směrech považován model IBM Simon, který již v té době nabídl dotekové ovládání.

V roce 1996 pak společnosti Eurotel a Radiomobil spustily síť GSM v pásmu 900 MHz. Mobilní telefony však v té době nebyly ani zdaleka tak dostupné, jako dnes – jejich ceny často i několikanásobně převyšovaly průměrné platy. Přesto věříme, že se i mezi našimi čtenáři najdou tací, jejichž délka mobilní historie se blíží 25 rokům.

Dovolíme si (možná odvážně) tvrdit, že éru dotekových telefonů, kde je dominantním vstupně/výstupním prvkem obrazovka, odstartoval na začátku roku 2007 Apple s vůbec prvním iPhonem. První Nexus s operačním systémem Android byl představen až o tři roky později. V březnu 2010 vstoupil do hry modelem Galaxy S dnes největší hráč Samsung.

Kolik mobilů jste měli?

Otázka pro tento týden je tedy prostá: kolik mobilů jste měli? Pro účely ankety počítejte jen ty modely, které jste vlastnili, byli jste tedy jejich majiteli. Zapátrejte v paměti a zkuste spočítat opravdu všechny kousky, včetně tlačítkových a “hloupých.”

Od kdy se píše vaše mobilní historie? V diskuzi pod článkem můžete rozepsat seznam vašich dosavadních mobilů. Budeme také rádi, když zavzpomínáte, jaký byl váš první mobil, co všechno uměl a naopak neuměl. Jistě ve svém “muzeu” najdete i telefon, který v jedné či více vlastnostech vyčnívá nad ostatními, možná i takový, který byste označili slovem “legendární” – který to je?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, co děláte s vysloužilým telefonem. Víceméně stejné procento mobilů – konkrétně po 29 % – končí buď u dalšího člena rodiny, a nebo v šuplíku. 21 % hlasujících pak své starší telefony prodává.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Další možnosti zůstaly spíše minoritní záležitostí – například 8 % hlasujících své staré telefony sbírá, 2 % je darovala někomu mimo kruh své rodiny.

Z praktických použití vede se 2 % využívání vysloužilého mobilu jako bezpečnostní kamery, stejný počet čtenářů využívá starý přístroj jako navigaci. Po jednom procentu pak získaly možnosti použití pro sledování auta a jako těžítka.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (51)