Menu

Co s vysloužilým telefonem? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Už jsme se vás v rámci Víkendových hlasovaček ptali, jak dlouho máte svůj stávající telefon, nebo na to, jak často v průměru telefony měníte. Ze získaných výsledků vyplývá, že většina uživatelů mění mobil v průměru po dvou letech. Logicky tak vyvstává otázka: co s vysloužilým telefonem?

Tomuto tématu jsme se věnovali před rokem a půl ve článku, kde jsme nastínili i několik možností. Předpokládáme, že jedním z nejčastějších způsobů využití bude předání telefonu dalšímu členovi rodiny, který nemá na mobil tak vysoké nároky. Častou variantou bude také prodej, kde získaný obnos následně putuje k částce určené na pořízení nového modelu.

Co s vysloužilým telefonem?

Co s vysloužilým telefonem?

Vysloužilý mobil lze použít jako těžítko, ale jistě se najdou i užitečnější role. Díky podpoře tetherigu může posloužit jako přístupový bod k Internetu přes mobilní připojení dalším zařízením. Další možností je dálkový ovladač, konfigurovatelný USB disk, webkamera nebo bezpečnostní kamera s detekcí pohybu. Starý mobil můžete také použít pro VoIP telefonii, nakonfigurovat na něm síťový server, klienta pro stahování dat z Internetu nebo navigaci. Tablet lze například použít jako meteostanici nebo jednoduchý přehrávač videí. Jistě se najdou i tací, kteří si své telefony nechávají na památku a dost možná mají v šuplíku takové malé muzeum.

Co s vysloužilým telefonem děláte vy?

Co s vysloužilým telefonem děláte vy?

Co s vysloužilým telefonem děláte vy?

Pojďme se tedy podívat na možnosti pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Pokud jste vystřídali několik možností, hlasujte pro tu nejčastější, poslední, nebo tu, kterou zamýšlíte použít se stávajícím mobilem.

Hlasování z aplikace.
V diskuzi pod článkem se můžete podělit například o neobvyklé způsoby využití vysloužilého smartphonu, které jste buď viděli, nebo sami použili. Případně se můžete podělit o to, jaké aplikace vám pomohly využít telefon uvedeným způsobem.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali na to, zda byste si koupili telefon bez tradičního konektoru na sluchátka. U některých telefonů, jako jsou například Oppo R5, LeEco Le Max 2, LeEco Le 2 Pro, LeEco Le 2, LeEco Le 2S či Motorola Moto Z, totiž tento audio výstup nenajdete. Sluchátka pak můžete připojit buď přes nabíjecí/datový konektor USB-C, nebo bezdrátově přes Bluetooth.

Klasický konektor na sluchátka rozhodně chceme!

Ukázalo se, že většina čtenářů klasický konektor pro sluchátka vyžaduje – přesně 51 % by si telefon bez 3,5mm konektoru nekoupilo. Jedním ze zastánců tohoto pohledu je například Luis, který do komentáře napsal: “V tuhle chvíli určitě ne. Nevím, jak bych k telefonu připojoval sluchátkový zesilovač.” Podobný názor, jen podpořený jiným argumentem, má i Pavel_Bezak60: “Sluchátka slouží i jako anténa k radiu. Nevím jak to je z Bluetooth sluchátky, ale pochybuji, že bych s nimi naladil stanice, které poslouchám. 3,5 Jack je standard, který by se měl nechat ve všech mobilech.”

3,5mm jack je pro nás důležitý

Dalších 29 % by si takový mobil “pravděpodobně nekoupilo” s tím, že by přinejmenším zvážili další možnosti včetně jiných modelů. Jeden z praktických důvodů nastínil Libb: “Já sice používám skoro pořád bezdrátový modul, ke kterému můžu připojit, co chci (Sony SHB-20), ale občas se 3.5mm jack hodí. A právě pro těch pár momentů, kdy by chyběl, bych asi velice váhal, jestli koupit mobil bez audio výstupu. Ostatně to platí i v případě, kdy se BT modul vybije. Drátové připojení sice není tak pohodlné, ale je to lepší, než nic.”

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

Jen 18 % by si telefon bez tohoto konektoru koupilo, protože pro ně není důležitý. 3 % pak neví, nebo nemají vyhraněný názor.

Umírněný pohled přinesl čtenář swenak: “Je zvláštní, jak všem vadí nějaká kompatibilita a podobně. I DSUB je historie, FireWire mnoho z vás ani nezná. Ano, 3,5jack je rozšířenější, protože nejde pouze i „IT“ konektor, ale tak to prostě je, že někdy je potřeba zahodit minulost. Dlouho zde budou zařízení s jackem, takže si prostě koupíte ke svým sluchátkům za 250,- Kč smartphone za 10000 takový, který bude mít jack. Když už takové nebudou (a že se ještě načekáme) a ty sluchátka pořád budete mít, pořídíte si za 500,- Kč redukci a jupí, sluchátka za 250,- Kč budou pořád upotřebitelná :-) Nevidím v tom nic tragického. To je jako se rozčilovat, že miniUSB již nikdo na smartphonech nepoužívá, protože mám doma 3 kabely za 30,- Kč a 2 nabíječky včetně CL napaječe, protože má kamera v autě má pořád miniUSB a stejně tak 6 let starý foťák.”

 

Komentáře

TheVonix32

TheVonix32 0

z aplikace
20.8.2016 10:46

Starý telefon vždy ukládám do šuplíku jako rezerva pokud nový reklamuju.

Vlada.B77

Vlada.B77 0

20.8.2016 11:24

Starý mobil, co s nim?
No záleží na výbavě telefonu, na jeho zbytkové hodnotě apod. Nelze jednoznačně říci,že pokaždé postupují stejně.
Např. když zestárl Note 2 šel do odkupu protože posloužil jako dost velká rezerva na nákup Note 3.
Když ale zestárla Lumie 820 posloužila jinému členovi rodiny, který neměl takové nároky a přesto chtěl dotykový chytrý telefon s dobrým foťákem.
Samozřejmě že Samsung Galaxy S II s vyhořelým procesorem už šel jako HTC Wildefire do šuplíku…
Takže proto jsem zvolil způsob jiný, protože se nedá zvolit vice voleb…

avenged

z aplikace
20.8.2016 11:57

zatím jsem všechny prodal

Jiři Chuděj

20.8.2016 12:02

Chybí vám tam možnost odevzdat telefon do sběrny telefonů, které je sbírají kvůli exotickým kovům pro další využití.

Radeg

radeg 33

z aplikace
20.8.2016 12:10

@Jiří Chuděj:
Co je axotický kov?

Spodni_voda

spodni_voda 0

20.8.2016 12:11

Starý teletón (malá paměť) s 5 palcovým displejem je nyní na nočním stolku. Na 3D tiskárně vytištěný stojánek ho drží naležato, asi 15 stupňů od svislice. Kdo nemá 3D, může to vypižlat z překližky. Všechny aplikace jsem odinstaloval, co nešlo odinstalovat jsem zakázal, bez SIM, wifi jsem nechal běžet kvůli času, přepnutí letní/zimní a internetovému rádiu. Jediná spuštěná aplikace jsou hodiny v celoobrazovkovém režimu. Dva budíky (manželka vstává přesně o 7 minut dřív) a občas RadioParadise na dobrou noc. Displej je povětšinou zhasnutý, případně po ránu po něm šáhnu a nechám svítit čas. Výdrž na baterku nekonečná. Přesto jsem prošel šuplíky a našel nabíječku s nejmíň miliAmpérama a na tý to je stále připojený. Každopádně to neshodí žádný výpadek elektřiny, tak jako můj předchozí radiobudík.

Takže plusy: přesný čas, přepnutí letní/zimní, výdrž při výpadku el.en., libovolný počet MP3 buzení, internetrádio, hromada budíků ke stažení s individuálním nastavením. Docela dobře to vypadá.

Mínusy: Ovládání dotykem, takže člověk musí rozlepit alespoň jedno voko, ale asi by to šlo nastavit na čudlítka na boku telefonu.

Pokud jde o mě, po té co jsem vzteky rozšlapal radiobudík je s tímto maximální spokojenost.

PS: Vlastní telefon na buzení nepoužívám, mám ho v jiné místnosti aby mě nebudil neboť i v noci je na něm docela provoz. Důvody jsou docela složité, takže tak.

LOPO888

20.8.2016 17:40

Většinou slouží k prodeji na novější lepší železo jen stará Nokia E51 leží ve skříni a pořád funguje. Tu jedinou jsem nechal

Jodok

z aplikace
20.8.2016 20:13

Použiju ho jako záložní a nebo prodám.

Karel Čajan

20.8.2016 21:30

Každý mobil jsem zlikvidoval. HTC wildfire s umřel na přehřátí, Huawei g 510i nezdarily root, asus zenfone 5 smrt základové desky. Vše po roce až po roce a půl. Nyní zenfone max. Tak uvidíme.

nosac

z aplikace
21.8.2016 11:01

Odkaz na hlasovaní z aplikace nefunguje. Staré Nokie slouží na hraní malým děckam a nějaký zůstává v záloze kdyby současný přestal fungovat nebo jiný problém.

Jirka2014

z aplikace
21.8.2016 11:09

Těm poslední jako záloha. Jinak starý odevzdám k recyklaci.

Richard_rafaj

Richard Rafaj 0

21.8.2016 15:03

Ja telefón schovám, a buď s ním nahrávam zvuk pri videách, poprípade keď potrebujem na niečo dve zariadenia, tak si ho vždy zoberiem.

Sagitarius

sagitarius64 0

21.8.2016 22:26

Recyklovat? Můj předchozí foun Nokia 5110 pořád funguje!

atom_cz

22.8.2016 7:46

používám jako dětskou chůvičku s neomezeným dosahem

detizeme

22.8.2016 8:04

Zajímavé kousky schovávám…
…takže mám Motorolu v100, Nokii 5510, 6600 a N70. Dále mám HTC Desire, Wildfire S a Samsung Galaxy S3.
Všechny jmenované jsou plně funkční.
Moc mě mrzí ztráta Nokie 7650, kterou jsem měl také, ale vlastní neopatrností jsem ji zničil.

Fazol_007

22.8.2016 13:18

pouzivam jako prehravac MP3 v garazi a ne terase se spojeim z BT reproduktorem :), ale jeste jsme to poradne nevychytal, ale spokojeny. Druhy pouzivam jako navigaci. Ale porad premyslim nad dalsim vyuzitim …

bupredik

z aplikace
22.8.2016 18:36

Jak se dá používat jako dětská chůvička?

cjr888

23.8.2016 5:45

I mě se ze šuplíku pomalu stává skladiště..2x Lumia 820, 1x Lumia 535, Nokia N82, Siemens M55, Nokia 6230i (kupodivu všechny plně funkční , jen občas nabiju když si vzpomenu aby úplně neumřely baterky) takže co s nimi, když jsou v dnešní době neprodejné

RSS (komentáře k článku)