Koupili byste mobil bez konektoru pro sluchátka? (Víkendová hlasovačka)

Hlasovačka z minulého týdne

Vypadá to, že tradiční konektor pro připojení sluchátek se pomalu ale jistě stává přežitkem minulosti. Někteří výrobci ve jménu moderního designu zdířku pro připojení 3,5mm “jacku” vypustili jako přijatelnou oběť. Otázka této víkendové hlasovačky tedy zní: koupili byste si mobil bez konektoru pro sluchátka?

První vlaštovky

Jako první postrádal konektor pro sluchátka Oppo R5, představený v říjnu 2014. Výrobcem, který se v dubnu tohoto roku dostal do titulků předních zpravodajských serverů právě vypuštěním konektoru pro sluchátka, byl LeEco s novými modely Le Max 2, Le 2 Pro a Le 2.

LeEco Le Max 2 LeEco Le Max 2

Mnohem větší rozruch však vyvolal tento krok v případě Motoroly Moto Z, která byla oznámena v červnu. Pro přenos zvuku byl v obou případech vybrán modernější datový a napájecí konektor USB-C, který využívá technologie Continual Digital Lossless Audio (CDLA). LeEco pro jistotu do balení přidalo i adaptér, přes který lze do USB-C připojit standardní sluchátka.

Také Motorola Moto Z přišla na svět bez konektoru pro sluchátka Také Motorola Moto Z přišla na svět bez konektoru pro sluchátka

Jedním z důvodů, proč tito výrobci od konektoru upustili, byla snaha o co možná nejtenčí zařízení. Samostatný zvukový konektor v tomto směru omezoval designéry a nutil je dělat kompromisy. Na druhé straně však mnohé vysloveně tenké telefony tímto konektorem disponují.

Řešení v podobě USB-C

Sluchátka do konektoru USB-C sice již existují, ale zatím je výběr značně omezený. V nabídce jednoznačně převládají klasické “jacky.” Majitelům výše uvedených modelů tedy zbývá buď připojení pomocí adaptéru nebo Bluetooth.

LeEco prezentuje audio přes USB-C jako výhodu LeEco prezentuje audio přes USB-C jako výhodu

Je pravdou, že sluchátka připojená přes Bluetooth se těší stále rostoucí popularitě. V jejich prospěch mluví především absence kabelu, který často překáží. Stejně tak adaptér snadno někde zapomenete, případně riskujete vylomení konektoru.

Přesto řada uživatelů preferuje tradiční kabelová sluchátka, zejména pokud vlastní nějaký kvalitnější model. Například redaktor serveru Android Police David Ruddock na toto téma říká: “Analogový signál je analogový signál, a sluchátka, která ve skutečnosti zpracovávají digitální signál a provádějí jeho zesílení, jsou v podstatě pouhým přidáním dalšího drahého článku v řetězci selhání.”

Jak rozhodující je způsob připojení sluchátek? Jak rozhodující je způsob připojení sluchátek?

Úplně mimo asi není ani myšlenka, že nový konektor má přimět zákazníky k pořízení nových sluchátek. Přeci jen trh v tomto segmentu proti minulosti viditelně stagnuje, a toto by mohla být forma jeho oživení.

Koupili byste si mobil bez konektoru pro sluchátka?

Vidíte nějaký dobrý důvod, proč zbavit telefony 3,5mm jacku, který je v oblasti hudebního sterea jakýmsi standardem? V této víkendové anketě chceme zjistit, jak se k rozhodnutí některých výrobců stavíte. Ptáme se na vaše aktuální rozhodnutí, nikoli na potenciální budoucnost.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak dlouho máte svůj stávající telefon. Můžeme konstatovat, že jednotlivé možnosti byly víceméně stejně zastoupené. Nejsilnější skupinou se nakonec stali ti, kteří mají současný mobil mezi jedním a dvěma roky – pro tuto možnost hlasovalo 25 % z vás.

screenshot_20160811_100523

Prakticky vyrovnané byly možnosti “méně než půl roku” (21 %), mezi dvěma a třemi roky (20 %) a půl roku až jeden rok (19 %). Jedinou slabší skupinou tak byli čtenáři vlastnící telefon déle než tři roky – těch bylo 14 %.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (81)