Qualcomm představuje novinky, na své si přijdou telefony i chytré hodinky

phpn2ejmm

Americkou společnost Qualcomm většině z vás pravděpodobně nemusíme vůbec představovat. Pro ty, co by to ale nevěděli, jedná se o jednoho z předních výrobců mobilních chipsetů na světě. Jeho produkty tak nalezneme například v telefonech od těch základních až po špičkové TOP modely. Nově pak tato společnost představila nová čipová řešení pro mobilní telefony a chytré hodinky, nezůstalo však pouze u těch.

qualcomm chipsety

Snapdragon 425 a 435

První novinku představuje dvojice chipsetů spadajících do řady Snapdragon 400. Oba využívají 28nm výrobní proces a disponují jádry Cortex-A53. Na základě označení možná očekáváte, že oba chipsety nabídnou podobnou výbavu, opak je však pravdou.

Snapdragon 425 je totiž vybaven čtyřmi procesorovými jádry o taktu 1,4 GHz a grafický výkon mu dodává starý známý čip Adreno 306. Chipset je určen pro telefony s rozlišením displeje maximálně 1280 x 800 px a podporuje až 16MPx snímače s možností natáčení maximálně Full HD videa. V podstatě se tak jedná jen o mírnou evoluci dobře známého Snapdragonu 410.

techcresendo2

Oproti tomu Snapdragon 435 je poněkud “jiná káva”. Disponuje sice také jádry pracujícími na frekvenci 1,4 GHz, oproti předešlému modelu jich však nabídne hned 8. Velkou odlišností je také použití nového grafického čipu Adreno 505 s podporou OpenGL ES 3.1. Chipset si také poradí s až 1080p displejem a 21MPx snímačem. Maximální rozlišení natáčeného videa zůstalo na hodnotě Full HD. Další (vítanou) novinkou oproti Snapdragonu 425 představuje přítomnost rychlonabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0 a lepšího LTE modemu, který umožňuje teoretické přenosové rychlosti až 300 Mbps při stahování a až 100 Mbps při odesílání.

Snapdragon 625

Další nově představený chipset nese označení Qualcomm Snapdragon 625 a jak již jeho název prozrazuje, jedná se o produkt směřující do zařízení střední třídy. Největší zajímavostí je, že se jedná o vůbec první chipset z řady Snapdragon 600, při jehož produkci je využit 14nm výrobní proces, díky čemuž by tato novinka měla dosahovat solidního výkonu při zachování nízké spotřeby. Samotný Qualcomm tvrdí, že novinka v porovnání s předchozím Snapdragonem 617 spotřebovává o 35 % méně energie. Snapdragon 625 využívá 8 jader Cortex-A53 na frekvenci rovné 2 GHz. Grafiku zde obstarává Adreno 506.

Meet the Snapdragon 625 processor

Meet the Snapdragon 625 processor

Z dalších vlastností tohoto chipsetu musíme vyzdvihnout také schopnost pořizovat videozáznam ve Full HD při 60 FPS nebo 4K rozlišení a podporu až 24MPx snímačů. O rychlé datové přenosy se pak postará Wi-Fi 802.11ac nebo LTE modem podporující teoretické přenosové rychlosti až 300 Mbps při stahování a až 150 Mbps při odesílání. Ani zde výrobce nezapomněl na technologii rychlého nabíjení Quick Charge 3.0.

Snapdragon Wear 2100

Vedle chipsetů pro mobilní telefony však Qualcomm představil také zbrusu novou řadu čipových řešení pro chytré hodinky a další nositelnou elektroniku. První chipset z dílny Qualcommu vyvinutý speciálně pro toto použití nese název Snapdragon Wear 2100 a v brzku tak nahradí Snapdragon 400, který se sice zejména v hodinkách s Android Wear těší poměrně solidní oblibě, jedná se však pouze o mírně upravený čip, původem z mobilních telefonů.

Oproti svému předchůdci novinka nabídne například o 30 % menší fyzické rozměry, což umožní výrobu kompaktnějších hodinek, případně uvolní místo větším bateriím. Dále pak můžeme počítat s o 25 % úspornějším provozem, což je v případě chytrých hodinek více než dobrá zpráva. Uvnitř tohoto chipsetu se pak ukrývají 4 jádra Cortex-A7 o taktu 1,2 GHz a grafika Adreno 304 známá z chipsetů Snapdragon řady 200. Chipset pak dále nabídne podporu displejů o rozlišení až 640 x 480 px.

snapdragon_wear-layered-smartwatch-feature

Ani zde se nezapomíná na rychlodobíjení Quick Charge, i když “pouze” ve verzi 2.0. Vzhledem k nízkým kapacitám baterií v hodinkách a podobných wereables se i tak můžeme těšit na opravdu bleskové dobíjení na plnou kapacitu. Snapdragon Wear 2100 podporuje také NFC a GPS. K dispozici pak budou hned dvě varianty tohoto čipového řešení. První nabídne pouze Bluetooth a Wi-Fi konektivitu a druhá se pak může pochlubit také podporou mobilních sítí 2G/3G/LTE.

Na prvních chytrých hodinkách ale i další nositelné elektronice s chipsetem Snapdragon Wear 2100 by již mělo pracovat jihokorejské LG. Tyto produkty by se pak na trh měly dostat ještě letos.

Snapdragon X16 LTE modem

Nebyly to však jen chipsety, s čím se Qualcomm pochlubil. V záplavě novinek a informací si své místo našel i nový LTE modem, který je schopen dosáhnout rychlosti stahování až 1 Gbps. Novinka je také založena na moderním, 14nm výrobním procesu a nabídne také podporu LTE-U pracujícího v 5GHz spektru. Na jeho reálné nasazení si však počkáme až do roku 2017.

Snapdragon X16 LTE: welcome to the era of Gigabit Class LTE speeds (:60)

Snapdragon X16 LTE: welcome to the era of Gigabit Class LTE speeds (:60)

Kterou ze svých novinek vás Qualcomm zaujal nejvíce?

Zdroj: GSMArena.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)