Quik: stříhejte videa jako “jablíčkáři”

quik_editor_ico

Aplikaci Quik mohou znát uživatelé iOS pod původním názvem Replay, nicméně po odkoupení společností GoPro došlo ke změně názvu na stávající. Od dubna probíhalo testování betaverze pro Android, počátkem května byl tento nástroj pro zpracování videa uvolněn jako stabilní verze. Cílem této aplikace je snadná editace videí doslova “během několika sekund.” Na časovou osu lze umístit klipy a fotografie a následně na ně aplikovat přednastavený styl textů, filtrů a hudby. Jednotlivé atributy stylu je možné uživatelsky měnit a samozřejmě nechybí základní funkce, jako jsou střih, ukládání a sdílení.

Co Quik slibuje?

Aplikace umí pracovat se soubory v paměti přístroje nebo s uloženými ve cloudu Fotek Google. Zvolená data analyzuje, automaticky vybírá ty nejlepší momenty z videí a zaměřuje se na zachycené tváře na fotografiích. Součástí balíčku je více než dvacet stylů, přes 70 zvukových stop a možnost používat svou vlastní hudbu. Výsledné video lze uložit do galerie v rozlišení 720p či 1080p a sdílet v aplikacích jako WhatsApp, Instagram nebo e-mailem.

Dle oficiálního popisku je “Quik nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak automaticky vytvořit úžasná videa. Během několika sekund analyzuje fotografie a videoklipy, najde nejlepší záběry a dodá k nim přechody a efekty. Vše přitom synchronizuje do rytmu hudby.”

Podívejme se nyní na hlavní vlastnosti a funkce v bodech:

 • Možnost přidat až 50 fotografií a videoklipů z galerie, alba nebo Fotek Google.
 • Quik analyzuje videa a vybere ty nejlepší momenty. Můžete také oříznout videa ručně.
 • Rozpoznává tváře a upravuje barvy. Manuálně lze nastavit bod zaostření.
 • Vyberte si ze 24 pečlivě navržených stylů přechodů a grafiky.
 • Možnost úprav písma, filtrů a grafiky jakéhokoliv stylu.
 • Nastavení pořadí fotografií, videoklipů a titulků.
 • Střih videoklipů pro zachycení těch správných okamžiků.
 • Možnost přidat překryvné i samostatné titulky s podporou smajlíků.
 • Při sdílení na Instagram lze změnit formát obrazu na čtvercový.
 • Vyberte si z více než 70 skladeb zdarma, nebo použijte vlastní hudbu.
 • Quik automaticky synchronizuje přechody do rytmu hudby.
 • Uložení videa v HD 720p nebo 1080p (tuto možnost najdete v nastavení).
 • Sdílení videí na Instagram, WhatsApp, Facebook a další.

Jak Quik funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.1.1259 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.1.1 Lollipop. Po spuštění se nejprve zobrazí animace v logu symbolizujícím písmeno Q, na uživatele pak čeká jediné tlačítko Create a new video. Po klepnutí se okamžitě ocitnete v galerii, zobrazující všechny snímky uložené v zařízení (včetně například těch, které byly přijaty přes Facebook Messenger).

Úkol je v tomto případě jasný: na třech záložkách (Gallery, Albums a Google Photos) vybrat fotky a klipy, které chcete zařadit do videa. Jednotlivé soubory lze přitom vybírat napříč všemi sekcemi a složkami.

Výběr dokončíte akčním tlačítkem v pravém dolním rohu, čímž se dostanete k nastavení parametrů připravovaného filmu. Jako první můžete zadat úvodní titulek, následně se ocitnete v galerii stylů, kde si zvolíte ten, který nejlépe odpovídá celkovému vyznění videa.

Zvolený styl okamžitě vidíte živě v náhledovém okně včetně všech efektů, přechodů a hudebního doprovodu.

Přepínači ve spodní nástrojové liště pak můžete ovlivnit ještě další parametry, konkrétně:

Šikovná je vlastnost aplikace, kdy po ukončení či pádu automaticky nabídne po opětovném spuštění pokračování v rozpracovaném projektu.

Po nastavení všech parametrů zbývá poslední krok: export videa, který spustíte akčním plovoucím tlačítkem. O průběhu vytváření filmu je uživatel informován náhledy a procentním vyjádřením. Výsledné video lze přímo z aplikace sdílet do jiných programů, přejmenovat, smazat, duplikovat a upravit.

Resumé

Quik si zjevně neklade za cíl konkurovat profesionálním ani poloprofesionálním aplikacím pro střih videa, ve kterých si můžete pohrát s časovou osou, vyladit přechody a vyšperkovat titulky. Uživateli sice dává poměrně velký prostor, aby si výsledný film vyladil podle svých představ, nicméně celkové pojetí je takové “typicky jablíčkové,” což v žádném případě ale nevnímáme jako negativum. Uživatel si prostě vybere videa a obrázky, nastaví styl a z programu vypadne hotový film s vyladěnými efekty, přechody, titulky i hudbou, jež jsou spolu ve vzájemné symbióze.

Je jasné, že tento program nebude vyhovovat všem. Pokud jste někdy stříhali video v programech, jako jsou Pinnacle či Windows Movie Maker a vyhovoval vám tento způsob práce, pak patrně Quik nebude nic pro vás. Pokud se ale vaše ambice a požadavky dají shrnout do: “Mám několik fotek a videí z dovolené, ze kterých bych rád sestavil dobře vypadající film, ale nechci nad tím sedět několik hodin,” pak může být tento program přesně tím, co potřebujete.

Aplikace může “namixovat” celé video za vás, nicméně pokud máte trochu času a trpělivosti, poskytne vám dostatek možností, abyste výsledný snímek přizpůsobili svým představám.

Aplikaci Quik si dosud stáhlo více než 50 tisíc uživatelů a její průměrné hodnocení v Obchodě Play je velmi vysoké: 4,7 z 5,0 možných. 55 MB velký instalační balíček lze použít na zařízeních s Androidem 4.3 a novějším.

Quik – Free Video Editor for photos, clips, music
Quik – Free Video Editor for photos, clips, music
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)