TOPlist

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 bude naprosté dělo! Víme, kdy vyjde

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4
  • Qualcomm už pracuje na čipu Snapdragon 8 Gen 4
  • Je oficiálně potvrzeno, že dostane Oryon jádra jako Snapdragon X Elite
  • Debut i v letošním roce připadá na měsíc říjen

Výkon smartphonů se s modernějšími čipsety každoročně posouvá kupředu a odemyká zcela nové možnosti. Kromě navyšování hrubého výkonu se stalo zejména v loňském roce trendem přinášet rapidní zlepšení NPU, tedy procesoru pro práci s umělou inteligencí, kterou se jednotliví výrobci telefonů snaží postupně implementovat přímo do svých zařízení. Nikoho asi nepřekvapí, když řeknu, že čipoví designéři už připravují vlajková SoC pro tenhle rok. Neskutečně ambiciózně vypadá například Snapdragon 8 Gen 4 z dílny amerického Qualcommu.

Už dlouhou dobu se spekuluje, že Snapdragon 8 Gen 4 bude tentokrát spoléhat na jádra se speciální architekturou Oryon, kterou vyvinula dceřiná společnost Qualcommu Nuvia, složená z bývalých zaměstnanců Applu. Oryon jádry nyní disponuje notebookový čipset Snapdragon X Elite, s nímž chce Qualcomm konkurovat právě onomu jablečnému gigantovi. Fakt, že chystané americké mobilní eso nabídne právě tenhle typ jader, nyní potvrdil marketingový šéf Qualcommu Don McGuire v příspěvku na sociální platformě X.

McGuire se taktéž nechal slyšet, že Snapdragon 8 Gen 4 vyjde v říjnu letošního roku. Zatímco vloni jsme se o době konání Snapdragon Summitu dozvěděli až začátkem června, nyní můžeme s touhle informací pracovat dlouho dopředu. V praxi to každopádně znamená, že první vlajkové lodě s tímhle čipem by teoreticky mohly dorazit už někdy na přelomu října a listopadu. Jak na X uvedl uživatel @negativeonehero, výrobci smartphonů by měli finální verzi procesoru obdržet v červnu, tři měsíce nato pak má být zahájena sériová produkce.

Podle toho samého informátora může procesor dosahovat frekvencí přesahujících 4GHz hranici, což zní možná až příliš dobře. Otázkou každopádně je, jak se Qualcommu podaří ukočírovat spotřebu a teploty (i když zrovna prevence proti přehřívání dost závisí také na samotných výrobcích telefonů). Očekávat také můžeme až dvojnásobný výkon v oblasti umělé inteligence oproti předchůdci nebo přechod na modernější grafické jádro Adreno 830, jež by dokonce mohlo v leckterých disciplínách dosahovat lepších výsledků než GPU čipu Apple M2.

Jak se na Snapdragon 8 Gen 4 těšíte vy?

Zdroje: X (1, 2), Wccftech

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)