Projekt Android-x86 – proměňte svůj netbook v Androida

android-netbook-big

Není žádným tajemstvím, že v současné době používají počítače a mobilní telefony odlišnou platformu. Zatímco stolní počítače dodnes přežívají hlavně na dinosauří architektuře s názvem x86, mobilní telefony používají mladší ARM. Software je tak vzájemně nekompatibilní, tudíž aplikace určené pro mobilní telefony si na počítači jen tak nespustíte. Stejné je to s operačním systémem Google Android, který vznikl na mobilní telefony. Přesto se objevil zajímavý projekt s názvem Android-x86 Project, který umožnil spuštění Androidu na počítačích. Jak to vypadá v praxi?

Tento „počítačový“ Android lze teoreticky nahrát na každý počítač, nicméně zaručenou funkčnost a kompatibilitu  mají pouze tyto modely:

  • ASUS Eee PCs/Laptops
  • Viewsonic Viewpad 10
  • Dell Inspiron Mini Duo
  • Samsung Q1U
  • Viliv S5
  • Lenovo ThinkPad x61 Tablet

Jako majitel dědečka Asus EEE 901 jsem tak mohl vyzkoušet, jak si tito x86 androidi skutečně počínají. Kromě přechodu na jinou architekturu muselo být samozřejmě předěláno i ovládání, neboť netbooky v drtivé většině nedisponují dotykovou obrazovkou, ale klávesnicí a touchpadem. Ke stažení je verze Froyo (2.2), Gingerbread (2.3), Honeycomb (3.2) a dokonce i nejnovější Ice Cream Sandwich (4.0).

Instalace

Stažený soubor je ve formátu ISO (obraz disku) a k samotné instalaci z něj ještě musíme udělat bootovací médium. Vzhledem k velikosti souborů (80-180 MB) se mi jako nejsnazší možnost jevila vytvořit bootovací flash disk. Stáhl jsem tedy program Unetbootin, díky kterému je tento úkon velmi snadný. Po spuštění vyberu obraz disku, v dolní části pak příslušné písmenko u flash disku a potvrdím OK.

1

Aby Android mohl z instalačního média nabootovat, nesmíme zapomenout upravit pořadí bootování. Jestliže se podaří z flashky Android načíst, zobrazí se úvodní možnosti. Chceme-li systém jen vyzkoušet a zachovat si všechna data na disku, můžeme zvolit možnost Run Android-x86 without installation. Některé funkce však mohou být omezeny, a proto jsem zvolil možnost úplné instalace.

IMG_20120113_153937

Následuje výběr oddílu disku, na který chceme Android nainstalovat. V dalším kroku jej můžeme zformátovat (například do formátu ext3), čímž přijdeme o všechna data na oddílu (ale je ideální instalovat systém na čistý oddíl). V dalších krocích se instalátor zeptá, zda chceme nainstalovat také zavaděč Grub pro případ používání více operačních systému najednou a zda-li chceme instalovat systémový adresář s možností zápisu (není nutné). Poté se již spustí samotná instalace, která vzhledem k malé velikosti systému trvá skutečně pár sekund.

IMG_20120113_154915

Po úspěšné instalaci je před spuštěním vhodné vytvořit oddíl pro SD kartu volbou Create a fake SD card. Velikost takového oddílu záleží na Vás (a samozřejmě velikosti disku). Po vytvoření falešné sd karty se počítač restartuje – opět nesmíme zapomenout na správné pořadí bootování, protože nyní už chceme načíst systém z disku.

IMG_20120113_155534

Gingerbread

Že jsme spustili systém Android poznáme okamžitě z úvodní obrazovky, která vypadá jako mobil v landscape režimu. Rozdílem je viditelný kurzor myši, kterým můžeme celý systém ovládat. Dokonce i notifikační lišta jde myší vytáhnout a používat stejně jako v mobilním Androidu. K dispozici máme pět ploch, na které je možné přidávat Widgety a zástupce. V pravé části nalezneme tlačítko pro přístup do menu, které taktéž zůstalo beze změny.

IMG_20120113_175730

Ovládání není vůbec složité a dokázal bych si na něj zvyknout. Levým tlačítkem nebo enterem potvrzujeme, pravé tlačítko touchpadu nebo klávesa Esc zastupují tlačítko zpět. Tlačítko domů je pak klávesa Win a pro vyvolání nabídky slouží kontextová klávesa mezi pravým Alt a šipkami. Kurzorem lze ovládat celý systém včetně simulace tahů po displeji, takže pomocí myši se můžeme dokonce přesouvat mezi jednotlivými plochami.

Byl jsem zvědavý, jak to bude s podporou Wi-Fi. Netbook se zpočátku na domácí síť připojil a internet fungoval, což jsem si v předinstalovaném prohlížeči ověřil. Někdy se však stávalo, že síť zmizela z dosahu a pomohl jen restart.
Druhá bezdrátová technologie, kterou netbook disponuje, Bluetooth, funguje, ovšem soubory bylo možné jen odesílat. Příjem souborů Android vůbec nezaznamenal.
Počítačová verze dostala navíc podporu Ethernetu, díky které má netbook po připojení síťového kabelu přístup na internet.

IMG_20120113_175834

Největším mínusem této verze je bezesporu absence Android Marketu, kvůli které se můžeme s většinou aplikací rozloučit. Náhradou je aplikace App Store, která ale na mém přístroji odmítala fungovat. Po spuštění následoval proces aktualizace, který se ovšem nedokončil a nešly tak vyhledat ani stahovat další aplikace. Škoda.

IMG_20120113_180254

Standardní aplikace obsažené v každém Androidu fungovaly podle předpokladů – kontakty, kalkulačka, mapy, prohlížeč obrázků, zamykací obrazovka, gmail, prohlížeč souborů atp. Kvůli nemožnosti instalovat další aplikace však nebylo v mých silách otestovat i další funkce. Zajímalo mě především přehrávání videa. Nebyla by to nejspíš žádná hitparáda, čemuž napověděl i fakt, že v integrovaném youtube přehrávači se všechna videa při přehrávání trhala.

IMG_20120113_180344

 

Honeycomb

Tento systém vypadá na LCD panelu netbooku daleko přirozeněji. Není divu, třetí verze Androidu je totiž čistokrevná verze pro tablety, jejichž rozměry a rozlišení obrazovky téměř odpovídají netbookům. Ovládání se tak o mnoho zefektivinilo.

IMG_20120113_184118

Díky připojení Wi-Fi a integrovanému prohlížeči, který se podobá desktopovým verzím, bylo surfování po internetu daleko efektivnější než v případě Androidu 2.x.  Bluetooth se mi však zapnout nepodařilo.

IMG_20120113_184335

Nově přibývá Android Market, který je sice funčkní, avšak kompatibilních aplikací zde moc nenajdeme. Některé aplikace však fungují, i když na Marketu k dispozici nejsou – stačí sehnat jejich instalační soubor. App Store byl stejně jako u předchozí verze nefunkční.

IMG_20120113_200613IMG 20120113 184518

Předinstalovaná galerie konečně umí přehrávat videa, nicméně do plynulosti přehrávání přeci jen něco schází. Ostatní aplikace stejně jako v předchozím případě pracovaly správně, předinstalovány byly dokonce některé hry. Během používání mě však trápilo občasné otočení obrazovky o 90°, které nešlo dát nijak zpět a musel jsem systém restartovat.

IMG_20120113_195215

Ice Cream Sandwich

A konečně poslední a nejnovější verze systému Android, která je velice podobná systému Honeycomb.

IMG_20120113_203053

Ačkoliv bezdrátové připojení Wi-Fi pracovalo správně, prohlížeč nikoliv. Místo obsahu webu se objevovala jen prázdná černá obrazovka. Tento problém nevyřešila ani instalace jiného prohlížeče z Marketu. *

IMG_20120113_203235

Potěší integrace Google+ a lepší správa kontaktů, kterou se vyznačuje Ice Cream Sandwich oproti starším systémům.

IMG_20120113_203805

K dispozici jsou i editory obrázků a videa.

IMG_20120113_203709

Třetí a čtvrtá verze Androidu si je velmi podobná. Ice Cream Sandwich nabízí logicky více funkcí, internetový obsah jsem si na něm bohužel nepromítnul.

*Internetový prohlížeč Ninesky, který je k dispozici na Android Marketu, obsah zobrazit dokáže. Poděkování patří čtenáři seff-ovi za tip.

VirtualBox

Máte-li strach, že byste neodborným zásahem mohli znefunkčnit Váš počítač, a přesto si chcete Android na počítači vyzkoušet, existuje ještě jedna možnost. Android-x86 je možné nainstalovat do virtuálního počítače, který je od běžícího systému izolovaný a nehrozí tak žádné nebezpečí. Pro spuštění budeme potřebovat VirtualBox, což je program, který nám vytvoří a emuluje virtuální počítač přímo v běžícím systému. Jak na to?

V prvním kroku vytvoříme virtuální počítač volbou Nový. Vyplníme název, na verzi a  typu operačního systému nezáleží. Android příliš operační paměti potřebovat nebude, přesto bych jako minimální hranici volil 256 MB (ideálně 512 MB). Posledním krokem je vytvoření virtuálního pevného disku pomocí průvodce. Typ VDI, dynamicky alokovaný, velikost bych volil minimálně 256 MB. Po dokončení průvodce máme připraven počítač ke spuštění.

3

Dvojklikem na počítač spustíme průvodce prvním spuštěním, ve kterém zvolíme stáhnutý ISO obraz, který se použije jako bootovací médium. Pro VirtualBox stahujte obrazy určené pro Asus EEE PC. Jediný Ice Cream Sandwich měl s VirtualBoxem problémy, všechny ostatní verze fungují. Chcete-li Android pouze spustit, při nabootování zvolte Vesa Mode.

6

Závěr

Každý něco, žádný pořádně. I tak by se daly popsat jednotlivé portace systému Android na architekturu x86. Možná je to tím, že Asus EEE 901 patří mezi první modely, protože i přes papírovou podporu jsem se v každé verzi potýkal s nějakým problémem. Na druhou stranu asi nikdo nemohl čekat, že by místo Windows nebo Linuxu mohl používal Android jako plnohodnotný systém. Tato portace je tak spíše zpestření a pobavení. Výhodou je, že lze systémy spouštět přímo z média bez instalace, stejně tak ve VirtualBoxu, díky čemuž se nemusíte bát ztráty dat na Vašem počítači.

Ice Cream Sandwich na netbooku přitom nevypadá vůbec špatně a ani ovládání není zlé. V mém případě však použití totálně pohřbila nemožnost používání internetových prohlížečů. (vyřešeno) Druhým problémem je nedostatek aplikací, což je jedna z předností Androidu, která zde zaniká. Některé aplikace ale i přes nemožnost stažení na Marketu nainstalovat jdou, seženete-li si instalační soubor.

Všechny potřebné informace naleznete na stránkách projektu, kde jsou k dispozici obrazy ke stažení. Zkusili jste už Android na svém počítači?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)