Menu

Projekt Android-x86 – proměňte svůj netbook v Androida

Není žádným tajemstvím, že v současné době používají počítače a mobilní telefony odlišnou platformu. Zatímco stolní počítače dodnes přežívají hlavně na dinosauří architektuře s názvem x86, mobilní telefony používají mladší ARM. Software je tak vzájemně nekompatibilní, tudíž aplikace určené pro mobilní telefony si na počítači jen tak nespustíte. Stejné je to s operačním systémem Google Android, který vznikl na mobilní telefony. Přesto se objevil zajímavý projekt s názvem Android-x86 Project, který umožnil spuštění Androidu na počítačích. Jak to vypadá v praxi?

Tento “počítačový” Android lze teoreticky nahrát na každý počítač, nicméně zaručenou funkčnost a kompatibilitu  mají pouze tyto modely:

  • ASUS Eee PCs/Laptops
  • Viewsonic Viewpad 10
  • Dell Inspiron Mini Duo
  • Samsung Q1U
  • Viliv S5
  • Lenovo ThinkPad x61 Tablet

Jako majitel dědečka Asus EEE 901 jsem tak mohl vyzkoušet, jak si tito x86 androidi skutečně počínají. Kromě přechodu na jinou architekturu muselo být samozřejmě předěláno i ovládání, neboť netbooky v drtivé většině nedisponují dotykovou obrazovkou, ale klávesnicí a touchpadem. Ke stažení je verze Froyo (2.2), Gingerbread (2.3), Honeycomb (3.2) a dokonce i nejnovější Ice Cream Sandwich (4.0).

Instalace

Stažený soubor je ve formátu ISO (obraz disku) a k samotné instalaci z něj ještě musíme udělat bootovací médium. Vzhledem k velikosti souborů (80-180 MB) se mi jako nejsnazší možnost jevila vytvořit bootovací flash disk. Stáhl jsem tedy program Unetbootin, díky kterému je tento úkon velmi snadný. Po spuštění vyberu obraz disku, v dolní části pak příslušné písmenko u flash disku a potvrdím OK.

Aby Android mohl z instalačního média nabootovat, nesmíme zapomenout upravit pořadí bootování. Jestliže se podaří z flashky Android načíst, zobrazí se úvodní možnosti. Chceme-li systém jen vyzkoušet a zachovat si všechna data na disku, můžeme zvolit možnost Run Android-x86 without installation. Některé funkce však mohou být omezeny, a proto jsem zvolil možnost úplné instalace.

Následuje výběr oddílu disku, na který chceme Android nainstalovat. V dalším kroku jej můžeme zformátovat (například do formátu ext3), čímž přijdeme o všechna data na oddílu (ale je ideální instalovat systém na čistý oddíl). V dalších krocích se instalátor zeptá, zda chceme nainstalovat také zavaděč Grub pro případ používání více operačních systému najednou a zda-li chceme instalovat systémový adresář s možností zápisu (není nutné). Poté se již spustí samotná instalace, která vzhledem k malé velikosti systému trvá skutečně pár sekund.

Po úspěšné instalaci je před spuštěním vhodné vytvořit oddíl pro SD kartu volbou Create a fake SD card. Velikost takového oddílu záleží na Vás (a samozřejmě velikosti disku). Po vytvoření falešné sd karty se počítač restartuje – opět nesmíme zapomenout na správné pořadí bootování, protože nyní už chceme načíst systém z disku.

Gingerbread

Že jsme spustili systém Android poznáme okamžitě z úvodní obrazovky, která vypadá jako mobil v landscape režimu. Rozdílem je viditelný kurzor myši, kterým můžeme celý systém ovládat. Dokonce i notifikační lišta jde myší vytáhnout a používat stejně jako v mobilním Androidu. K dispozici máme pět ploch, na které je možné přidávat Widgety a zástupce. V pravé části nalezneme tlačítko pro přístup do menu, které taktéž zůstalo beze změny.

Ovládání není vůbec složité a dokázal bych si na něj zvyknout. Levým tlačítkem nebo enterem potvrzujeme, pravé tlačítko touchpadu nebo klávesa Esc zastupují tlačítko zpět. Tlačítko domů je pak klávesa Win a pro vyvolání nabídky slouží kontextová klávesa mezi pravým Alt a šipkami. Kurzorem lze ovládat celý systém včetně simulace tahů po displeji, takže pomocí myši se můžeme dokonce přesouvat mezi jednotlivými plochami.

Byl jsem zvědavý, jak to bude s podporou Wi-Fi. Netbook se zpočátku na domácí síť připojil a internet fungoval, což jsem si v předinstalovaném prohlížeči ověřil. Někdy se však stávalo, že síť zmizela z dosahu a pomohl jen restart.
Druhá bezdrátová technologie, kterou netbook disponuje, Bluetooth, funguje, ovšem soubory bylo možné jen odesílat. Příjem souborů Android vůbec nezaznamenal.
Počítačová verze dostala navíc podporu Ethernetu, díky které má netbook po připojení síťového kabelu přístup na internet.

Největším mínusem této verze je bezesporu absence Android Marketu, kvůli které se můžeme s většinou aplikací rozloučit. Náhradou je aplikace App Store, která ale na mém přístroji odmítala fungovat. Po spuštění následoval proces aktualizace, který se ovšem nedokončil a nešly tak vyhledat ani stahovat další aplikace. Škoda.

Standardní aplikace obsažené v každém Androidu fungovaly podle předpokladů – kontakty, kalkulačka, mapy, prohlížeč obrázků, zamykací obrazovka, gmail, prohlížeč souborů atp. Kvůli nemožnosti instalovat další aplikace však nebylo v mých silách otestovat i další funkce. Zajímalo mě především přehrávání videa. Nebyla by to nejspíš žádná hitparáda, čemuž napověděl i fakt, že v integrovaném youtube přehrávači se všechna videa při přehrávání trhala.

 

Honeycomb

Tento systém vypadá na LCD panelu netbooku daleko přirozeněji. Není divu, třetí verze Androidu je totiž čistokrevná verze pro tablety, jejichž rozměry a rozlišení obrazovky téměř odpovídají netbookům. Ovládání se tak o mnoho zefektivinilo.

Díky připojení Wi-Fi a integrovanému prohlížeči, který se podobá desktopovým verzím, bylo surfování po internetu daleko efektivnější než v případě Androidu 2.x.  Bluetooth se mi však zapnout nepodařilo.

Nově přibývá Android Market, který je sice funčkní, avšak kompatibilních aplikací zde moc nenajdeme. Některé aplikace však fungují, i když na Marketu k dispozici nejsou – stačí sehnat jejich instalační soubor. App Store byl stejně jako u předchozí verze nefunkční.

Předinstalovaná galerie konečně umí přehrávat videa, nicméně do plynulosti přehrávání přeci jen něco schází. Ostatní aplikace stejně jako v předchozím případě pracovaly správně, předinstalovány byly dokonce některé hry. Během používání mě však trápilo občasné otočení obrazovky o 90°, které nešlo dát nijak zpět a musel jsem systém restartovat.

Ice Cream Sandwich

A konečně poslední a nejnovější verze systému Android, která je velice podobná systému Honeycomb.

Ačkoliv bezdrátové připojení Wi-Fi pracovalo správně, prohlížeč nikoliv. Místo obsahu webu se objevovala jen prázdná černá obrazovka. Tento problém nevyřešila ani instalace jiného prohlížeče z Marketu. *

Potěší integrace Google+ a lepší správa kontaktů, kterou se vyznačuje Ice Cream Sandwich oproti starším systémům.

K dispozici jsou i editory obrázků a videa.

Třetí a čtvrtá verze Androidu si je velmi podobná. Ice Cream Sandwich nabízí logicky více funkcí, internetový obsah jsem si na něm bohužel nepromítnul.

*Internetový prohlížeč Ninesky, který je k dispozici na Android Marketu, obsah zobrazit dokáže. Poděkování patří čtenáři seff-ovi za tip.

VirtualBox

Máte-li strach, že byste neodborným zásahem mohli znefunkčnit Váš počítač, a přesto si chcete Android na počítači vyzkoušet, existuje ještě jedna možnost. Android-x86 je možné nainstalovat do virtuálního počítače, který je od běžícího systému izolovaný a nehrozí tak žádné nebezpečí. Pro spuštění budeme potřebovat VirtualBox, což je program, který nám vytvoří a emuluje virtuální počítač přímo v běžícím systému. Jak na to?

V prvním kroku vytvoříme virtuální počítač volbou Nový. Vyplníme název, na verzi a  typu operačního systému nezáleží. Android příliš operační paměti potřebovat nebude, přesto bych jako minimální hranici volil 256 MB (ideálně 512 MB). Posledním krokem je vytvoření virtuálního pevného disku pomocí průvodce. Typ VDI, dynamicky alokovaný, velikost bych volil minimálně 256 MB. Po dokončení průvodce máme připraven počítač ke spuštění.

Dvojklikem na počítač spustíme průvodce prvním spuštěním, ve kterém zvolíme stáhnutý ISO obraz, který se použije jako bootovací médium. Pro VirtualBox stahujte obrazy určené pro Asus EEE PC. Jediný Ice Cream Sandwich měl s VirtualBoxem problémy, všechny ostatní verze fungují. Chcete-li Android pouze spustit, při nabootování zvolte Vesa Mode.

Závěr

Každý něco, žádný pořádně. I tak by se daly popsat jednotlivé portace systému Android na architekturu x86. Možná je to tím, že Asus EEE 901 patří mezi první modely, protože i přes papírovou podporu jsem se v každé verzi potýkal s nějakým problémem. Na druhou stranu asi nikdo nemohl čekat, že by místo Windows nebo Linuxu mohl používal Android jako plnohodnotný systém. Tato portace je tak spíše zpestření a pobavení. Výhodou je, že lze systémy spouštět přímo z média bez instalace, stejně tak ve VirtualBoxu, díky čemuž se nemusíte bát ztráty dat na Vašem počítači.

Ice Cream Sandwich na netbooku přitom nevypadá vůbec špatně a ani ovládání není zlé. V mém případě však použití totálně pohřbila nemožnost používání internetových prohlížečů. (vyřešeno) Druhým problémem je nedostatek aplikací, což je jedna z předností Androidu, která zde zaniká. Některé aplikace ale i přes nemožnost stažení na Marketu nainstalovat jdou, seženete-li si instalační soubor.

Všechny potřebné informace naleznete na stránkách projektu, kde jsou k dispozici obrazy ke stažení. Zkusili jste už Android na svém počítači?

 

Komentáře

Martin

Martin

18.1.2012 11:33

Ahoj ako to odinštalujem z pc keď som to inštaloval cez unetbootin?Moja skúsenosť je že v každom z ponúkaných androidov je nejaká chyba.Vďaka.

Martin

Martin

18.1.2012 11:34

Mám Asus Eee pc.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

18.1.2012 11:36

Martin: Jestli jste to skutečně nainstaloval na disk, tak vložit instalační medium od jiného operačního systému a ten nainstalovat.

Martin

Martin

18.1.2012 12:25

Mám tam aj android aj win7.Takže sa nedá ten android inak dať preč ako prinštalovať celý win?

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

18.1.2012 12:31

Martin: Zformátovat oddíl s Androidem a upravit zavaděč (Grub?). Detailně ale neporadím.

OptimusKuba

OptimusKuba

18.1.2012 12:42

Já to teda eště nezkoušel, ale zrovna nedávno sem nad tím přemýšlel, že bych si to chtěl jen tak pro zajímavost zkusit. Pochopil sem to teda správně, že lze androida nakopírovat na flashku a spustit ho z ní bez instalace? Nerad bych přišel o data nebo nějak domrvil stávající systém, abych pak musel reinstalovat windows.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

18.1.2012 12:43

OptimusKuba: Ano, stačí vytvořit pomocí Unetbootin bootovací flashku a při nabootování zvolit Live CD – Run Android….

Vlado D.

Vlado D.

18.1.2012 12:43

ahoj chcel by som vedieť či sa tam dajú nejako nainštalovať ďalšie app a ako si možem pripojiť USB alebo SD kartu mam spusteny android 2.3 cez virtual box.

OptimusKuba

OptimusKuba

18.1.2012 12:47

Jan Dolejš: Díky, v tom případě mám dneska o zábavu postaráno. :)

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

18.1.2012 13:01

Vlado D.:

Aplikace jsou potíž. Je možnost sehnat instalační soubor apk, který si pak například stáhnout pomocí prohlížeče. ES Správce se mi tak podařilo nainstalovat. Většina aplikací však nejspíš pracovat nebude. U Androidu 2.3 nejspíš bude potíž vůbec soubor apk nainstalovat.

Připojení SD karty je popsáno zde http://www.android-x86.org/documents/virtualboxhowto

Vlado D.

Vlado D.

18.1.2012 13:09

dakujem pomohlo

david

david

18.1.2012 13:26

a uděla z toho ten program i dotykovy display?

ic

ic

18.1.2012 14:01

S tou ‘dinosauří architekturou’… no… Intel by nesouhlasil. XD

Janek

Janek

18.1.2012 21:11

Jan Dolejš: zdravím, a neprodal bys třeba EEE devětsetjedničku ? :)

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

18.1.2012 21:15

Janek

Řekl bych, že můj netbook je neprodejný. Jednak u něj odešel disk, který jsem za pár kaček nahradil paměťovou kartou (notebook byl výhra, takže jsem do něj nechtěl investovat), a navíc je to ta ženská edice (růžová barva). :)

Janek

Janek

18.1.2012 22:18

Jan Dolejš: aha….tak růžová barva by ani nevadila, to je jen kosmetická záležitost :D …a disk by taky nevadil, 16GB paměťovka stačí :) …tak kdybys se ho chtěl někdy zbavit tak dej kdyžtak vědět, já bych ho možná přes to všechno bral :D

MartinKaše

MartinKaše

19.1.2012 20:46

Mám amilo ui3520 mininetbook a vše včetně appstore mi funguje jen nemohu zapojit sd kartu :(

Milhouse

Milhouse

19.1.2012 21:22

Cely clanek mi pripada,jako kdyz pisatel objevil,ze vlastne ten Android je Linux.
Proto rada pro vsechny,mate-li problem nainstalovat nebo se zbavit Androidu,kouknete se na jakekoliv forum s Linuxem. Treba forum.ubuntu.cz kde najdete dost rad,jak s tim pracovat.

pokud se trochu zajimate o svet open source , uvidite, ze se snazi spojit ovladani klasickeho desktopu s mobily, TV apod.
nejvice to je videt u Apple, a MS to kopiruje.

Rekl bych,ze nejprinosnejsi informace pro instalaci je zminka o Virtualboxu, kde si muzete hrat bezpecne do aleluja!

Ale jo,rad jsem si to precet… ;)

Tom

Tom

20.1.2012 12:48

Díky za tip. Mám EEE 901, zažil Win XP, Win 7, aktuálně Ubuntu 11.10 a tak zkusim Android. Jen se modlim, aby stacilo 4GB. U Ubuntu 11.10 jsem mel smulu a musim to mit na pametove karte. Odezvy nejsou nic moc.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

20.1.2012 12:53

Tom:
Mám to stejně, akorát jsem při instalaci Ubuntu dal vše na těch 4 GB a přípojný bod /usr na paměťovou kartu. Problém s místem nemám, používám netbook jen na internet a čtení dokumentů. Odezvy jsou kromě delšího bootování přijatelné.

4 GB na instalaci Androidu bude stačit bohatě, s nasazením místo Ubuntu však nepočítejte.

seff

seff

20.1.2012 14:52

rotace obrazovky lze vypnout v nastaveni. Ale ten prohlizec jsem take nerozchodil. skoda.

seff

seff

20.1.2012 15:36

Prohlizec co funguje: ninesky
Problem je s flashem. Resi se to:
http://code.google.com/p/android-x86/updates/list

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

20.1.2012 16:18

seff
Díky za tip, doplněno v článku.

Alias75

Alias75

22.1.2012 16:51

Moc povedený počin. Bohužel na PackardBell PAV80 nejde wifi a to znamenalo konec. Bez wifi, jak už někdo psal výše to nemá smysl.

Ivan

Ivan

27.1.2012 17:49

Zdravím experimentátorov! Chcem sa opýtať aj na opačný pokus: Ako emulovať na tablete s Androidom 3.0 prostredie MS Windows, aby sa mohla nainštalovať CADová utilitka od Autodesku, ktorou sa dajú otvárať na verejnom internetovom portáli zdigitalizované katastrálne mapy vo vektorovom formáte (.dwg)???

Kicko

Kicko

29.1.2012 11:46

Po nainstalovani ICS na HDD a jednom restarte prestalo fungovat WiFi a nainstalovane aplikacie … takze nepouzitelne, zatial :(

Noby

Noby

23.2.2012 10:46

Na Eee funguje wifi, čtečka SD karet.
Nefunguje změna jasu, po uspání už nenaběhne, je problém najít plně funkční aplikace, třeba pro přehrávání videa se mi to nepovedlo. Pro icq, gtalk, skype funguje dobře IM+. Hlavně mi nefunguje mailový klient, v detailu je jen černá plocha, asi to je problém defaultního browseruy, který vypadá podobně.

Chce to ještě hodně vychytat.

Michal Vasicek

Michal Vasicek

21.6.2012 14:27

a je tam aktualizace?

honza

honza

17.7.2012 15:09

Dnes jsem naistaloval ICS (verzi na asus EEE)na Acer ONE D250!
Internet:Funguje!
Google play :Funguje!
Youtube:videa nefunguji!

mg

mg

4.9.2012 21:21

Já to na D250 taky zkoušel, všechny možný verze. Obecně mi nešlo video – černá obrazovka, taky mi nefungovala česká klávesnice.

Robert

Robert

20.9.2012 8:38

Zdravím,
Nechápu proč instalovat Android na desktop. Vždyť pro něj neexistuje využití.

Na místo Androida jsem zkoušel MeeGo a jede bez problémů.
Dále mám vyzkoušené všechny distribuce Linuxu a jely bez problémů.

Dále bych zmínil, že všechny instalace dělám přes Unetbootin a zatím nebyl problém.

Přes Flashdisk instaluji jak Windows 7, tak i Linux, MeeGo a další operační systémy.

fotr

fotr

12.1.2013 16:07

Nadpis je ponekud zavadejici, Android x86 mi nadherne slapal uz pred pul rokem na NOTEBOOKu Acer rady 5738ZG vcetne klavesnice, mysi a velkokapacitnich zarizeni

fotr

fotr

12.1.2013 16:14

Jen pro uplnost. Chybelo mi akorat pripojeni site pres kabel, ale jinak wifi bez problemu. Mimo her slapalo vsecko, co mam na x10 mini s CM9 ICS. A nebyt toho, ze jedna z pro me nejpotrebnejsich aplikaci, ke ktere jsem nenasel odpovidajici alternativu, behala jen vertikalne, mel bych je tam doted. btw aplikace se berou klasicky pres market, ale to asi v clanku nekde je ;-)

fotr

fotr

12.1.2013 16:20

@Robert Jak neexistuje vyuziti? Zvladne to, co s nim umi ostatni ne-PC HW. Ten ve dnesnim svete taky nema vyuziti? To tech bachorek od Applaku o jednoduchosti jejich systemu vs. napr. Windows nemate dost? A na rozdil od Ubuntu jsem nemusel hledat balicky na pripojeni ext. HDD nebo flashky a ani hledat navody na mount pres terminal, pac prikazovyho radku jsem si za mlada v MS-DOSu uzil dost…

tomas

tomas

7.7.2013 23:08

Kde mám stáhnout ten android ? :)

LubikCZ

LubikCZ

21.9.2013 2:26

Zdravím, jak je to s eMachines eM350, zkoušel to někdo na tomhle stroji? A pro některé bych ještě dodal, že Android z obyčejného displeje dotykový neudělá, to je hardwarová záležitost, nikoliv softwarová :)

KIDBV

KIDBV

20.10.2013 20:59

Ahoj, tak postup jsem 100% dodržel. Z USB se Android spustí a šlape jako hodinky (jen po usnutí se neprobudí). Ale nefunguje mi boot z SSD. Píše, že není systémový disk a zamrzne hlášením “Error loading operating system”. Zkoušel jsem to horem spodem, měnil jsem i formát SSD (FAT32, linux ,Ext…). Díky za každou radu.

jozo

jozo

8.11.2013 10:33

nainstaloval som na acer aspire one zg5 ktory ma ssd 16gb disk…spustil som aj Grub pri instalacii androidu x86..ked som zistil ze nefunguje aplikacia skype tak som chcel preinstalovat spät win xp z recoveri cd..instalacka sa spusti ale potom nechce skopirovat subori z cd na disk??preco preco???ako to obnovit..a pred instalaciou mi neukaze nazov a velkost ssd disku…ako to mam napravit pleas

Peter

Peter

22.6.2014 11:27

funguje na acer aspire one zg8

RSS (komentáře k článku)