TOPlist

Revoluční technologie Gameface od Googlu je tu! Umožní střílet doslova mrknutím oka

gameface
  • Projekt Gameface byl inspirován příběhem kvadruplegického streamera videoher
  • Umožňuje hendikepovaným lidem ovládat mobil pohybem hlavy a gesty obličeje
  • Kromě hraní her projekt zpřístupní i tak běžné činnosti, jako je psaní zpráv

Projekt Gameface byl představen už na I/O 2023. Jedná se vlastně o open-source hands-free herní „myš“, která lidem umožňuje ovládat kurzor počítače pomocí pohybu hlavy a gest obličeje. Lidé mohou zvednout obočí, aby klikli a přetáhli, nebo otevřít ústa a pohybovat kurzorem. K čemu je to dobré?

Projekt byl inspirován příběhem kvadruplegického streamera videoher Lance Carra, který žije se svalovou dystrofií, progresivním onemocněním, které oslabuje svaly. Celý příběh je k dispozici na blogu Google Keyword Blog.

Introducing Project Gameface for Android

Introducing Project Gameface for Android

Současnost a budoucnost projektu Gameface

Nyní je zpřístupňován další kód pro Project Gameface, který vývojářům pomůže vytvářet aplikace pro Android, aby bylo každé zařízení s Androidem dostupnější i hendikepovaným. Prostřednictvím kamery zařízení sleduje výrazy obličeje a pohyby hlavy a převádí je na ovládání zařízení. Vývojáři teď můžou vytvářet aplikace, ve kterých si uživatelé můžou nakonfigurovat prostředí přizpůsobením výrazů obličeje, velikostí gest, rychlosti kurzoru a dalších. V budoucnosti se počítá s rozšířením do vzdělávacího, pracovního a dalšího prostředí. Umožní to lidem psát zprávy rodině nebo hledat novou práci.

projekt gameface

Věděli jste, že v rámci API Androidu existuje 52 hodnot face blendshape, které představují 52 gest obličeje, jako je zvednutí levého obočí nebo otevření úst. Některé z těchto 52 hodnot projekt používá k efektivnímu mapování a ovládání široké škály funkcí, což uživatelům nabízí rozšířené možnosti přizpůsobení a manipulace.

Věděli jste, že telefon je možné ovládat gesty obličeje?

Zdroj: GoogleBlog, YouTube

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)