Prohlížeč Seznam.cz – rychlý blesk, který toho příliš neumí

seznam

Server Seznam.cz zná téměř každý z nás, kdo se kdy připojil k internetu. Tento portál představuje stále nejčastější domovskou stránku a e-mailového poskytovatele českých uživatelů a velmi oblíbené jsou také mapové podklady či další služby. Po aplikaci Mapy.cz vychází pro Android další velmi zajímavý počin – prohlížeč Seznam.cz. Jaký je? Vyrovná se konkurenci?

Uživatelské prostředí

Prohlížeč v mobilním přístroji by měl být velmi jednoduchý, přehledný a intuitivní. Novinka z dílen Seznamu tyto body splňuje a naše oči lákají skutečně jen ty nejzákladnější prvky pro toulání internetem. Základ tvoří adresní řádek v horní části aplikace, který je po stranách doplněn navigačními klávesami zpět a vpřed, funkcí obnovit stránku a pak také odkazem na stránky autora – www.seznam.cz.

Ani pod oknem obsahu webu nejsou schovaná žádná tajemství – volby spodní lišty nám umožní sdílet aktuální stránku, zařadit web mezi oblíbené, zobrazit listy (více otevřených stránek zároveň) a přístup do dalšího nastavení.

Prostředí je velmi jednoduché a přehledné Prostředí je velmi jednoduché a přehledné

Na šířku se zjeví ještě jedna navigační klávesa Na šířku se zjeví ještě jedna navigační klávesa

Listy

Moderní prohlížeče nabídnou uživateli prohlížeč více internetových stránek současně a řadí je do tzv. listů. Ani Seznam.cz se této funkce nevzdal, navíc elegantně vyřešil zobrazení jednotlivých listů – stačí táhnout z levého okraje doprava, případně použít tlačítko na spodní straně obrazovky.

Listy jsou přehledně řazeny pod sebe a lze je jedním stiskem zavírat či přidávat nový list.

Seznam.cz se nebrání ani surfování na několika webech zároveň Seznam.cz se nebrání ani surfování na několika webech zároveň

Záložky

Pokud se vám některý z webů zalíbí a chcete si jeho adresu uchovat, slouží k tomu funkce Oblíbené. Přidání stránky je velmi snadné – stačí si žádaný web zobrazit a použít volbu skrývající se pod ikonkou hvězdičky. Na další stránce nám prohlížeč prozradí, které weby už máme uložené, a můžeme ikonkou plusu tento seznam rozšířit o aktuální otevřenou stránku.

Pokud se vám některý z webů zalíbí a chcete si jej pamatovat, šup s ním do Oblíbených Pokud se vám některý z webů zalíbí a chcete si jej pamatovat, šup s ním do Oblíbených

Další volby

Pod třemi tečkami ve spodním pravém rohu se ukrývají další volby. Můžeme zde měnit velikost písma, mazat historii, zobrazit web na celou stránku či zapnout verzi stránky pro počítač.

Některé další volby jsou trochu skryty Některé další volby jsou trochu skryty

Widgety a služby Seznamu.cz

Asi není nutné připomínat, že Seznam.cz stojí za dalšími internetovými službami. Dalo se proto očekávat, že i samotný prohlížeč od stejných tvůrců bude tyto služby propagovat. Hravě si tak prohlédnete například e-mailovou schránku na Seznamu, která dokonce na vaše e-maily upozorní v notifikační liště. Připraveny jsou i mapové podklady, nákup zboží, televizní program, Novinky.cz a další.

seznam.cz-email (1)

Pokud tyto služby často používáte, může se vám hodit také možnost přidat Widget na pracovní plochu. Aplikace jich nabízí rovnou 10 a ukrývají se pod nimi téměř všechny služby od Seznamu.cz. Bohužel chybí detailnější nastavení Widgetů a stejně tak design jednotlivých obdélníků by si zasloužil větší pozornost.

Seznam.cz-widgety

Rychlost prohlížeče a spotřeba paměti

Velmi nás zajímalo, jak si novinka mezi prohlížeči povede v rychlosti načítání stránek. Vždy jsme provedli několik měření a udělali průměr. Je jasné, že tento test musíme brát s rezervou, neboť je pro nás téměř nemožné nastolit stejné podmínky (stejnou rychlost internetového připojení či samotného serveru), ale po sérii několika měření máme jasno, jak rychlý Seznam.cz je. A vězte, že jako blesk!

Srovnání jsme provedli s velmi oblíbeným prohlížečem Google Chrome, který standardně sídlí v nových přístrojích. Na zkoušku jsme vybrali čtveřici internetových serverů, které jsme načítali, a měřili rychlost. V prvním případě jsme vždy před načtením vymazali veškerá data, v druhém nikoliv. Výsledky hovoří samy za sebe.

I když výsledky pouze orientační, je jasně vidět, že je Seznam.cz rychlejší. I když jsou výsledky pouze orientační, je jasně vidět, že je Seznam.cz rychlejší.

Majitelé přístrojů, jejichž RAM paměť nedosahuje hodnoty 2 GB, si často hlídají každý megabajt. Zajímalo nás, jak šetrný bude v tomto ohledu Seznam.cz oproti Chromu. Načetli jsme čtveřici webů (Google.cz, AndroidForum.cz, SvetAndroida.cz a Smartmania.cz) a podívali se, kolik megabajtů v paměti oba programy zabírají. Mnohem lépe na tom byl opět Seznam.cz, který zabíral v paměti 178 MB, Google Chrome se stejnými stránkami “užral” 334 MB. To je velký rozdíl.

Závěr – rychlý blesk, který toho moc neumí

Pokud si shrneme všechny vlastnosti zmíněné v článku, nevychází prohlížeč od Seznamu vůbec špatně – je jednoduchý, rychlý, šetrný k operační paměti, zarovnává text do bloku a jako bonus nabídne podporu oblíbených služeb od tvůrců ze Seznamu.cz. Pokud ho ovšem srovnáme s ostatními prohlížeči, zjistíme, že toho příliš navíc neumí. Moderní prohlížeče nabízejí synchronizaci uživatelských dat z desktopového prohlížeče, což jsme zde postrádali, a stejně tak další funkce – gesta, pluginy, anonymní režim, historie atp.

Co tedy říci závěrem? Seznam.cz je velmi rychlý a jednoduchý prohlížeč, který je na začátku své existence, a je tedy logické, že toho oproti starší konkurenci příliš neumí. V současné době tedy nejspíše zaběhlé prohlížeče nenahradí, ale pokud se naučí další užitečné funkce, mohou se ostatní prohlížeče začít bát. Seznam.cz je k dispozici zdarma – za zkoušku opravdu nic nedáte.

Seznam.cz
Seznam.cz

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)