Jak prodloužit výdrž baterie vašeho telefonu? Plánovanou správou mobilních dat a Wi-Fi (návod)

baterie

20 % baterie? Jak je to možné, když jsem telefon vytáhl před pár hodinami z nabíječky? Pokud si pokládáte tuto otázku často, pak jste nejspíše majitelem chytrého zařízení, které řádně využíváte. Dnes si ukážeme jednoduchý tip, jak ušetřit spousty minut na jedno nabití. Využijeme k tomu aplikaci AutomateIt a chytré naplánování vypínání a zapínání mobilních dat (Wi-Fi).

Mobilní data – významný žrout baterie

Mobilní data sice nejsou zdaleka jediným konzumentem baterie v chytrém zařízení, ale v dnešním článku se zaměříme pouze na tuto část “spotřebitelů”. Pokud využíváte mobilní telefon naplno a potřebujete internetové připojení na cestách, máte nejspíše aktivní datové přenosy skoro celý den. Jistě nám dáte za pravdu, že to vaše baterie vždy pocítí a výdrž mobilního přístroje se dá počítat mnohdy na hodiny. Jak z toho ven?

Jako krajní a velice nepraktické řešení se jeví ruční zapínání a vypínání dat po určitém čase – internet zkrátka zapneme ručně, podíváme se, zda nepřišel nějaký ten mail, a mobilní data opět deaktivujeme. Tento způsob se velmi pozitivně podepíše na výdrži mobilního přístroje, ale pohodlný a praktický rozhodně není. Často můžeme zapomenout, navíc se pořád musíme obtěžovat s ručním zapínáním a vypínáním dat. Co tento proces zautomatizovat a nastavit, aby se data v pravidelném intervalu zapínala a vypínala, díky čemuž ušetříme spoustu minut na jedno nabití a nepřijdeme o žádné události? Samozřejmě je na každém uživateli, jaký bude rozestup mezi vypnutými daty, protože se od toho odvíjí zpoždění, s jakým k nám může například e-mail dorazit. S tím nám pomůže skvělá aplikace AutomateIt.

Calibrating-Battery

Jak prodloužit výdrž baterie s AutomateIt?

Aplikaci AutomateIt jsme vám podrobně představili v samostatném článku. Jednoduše řečeno se jedná o mocný nástroj, ve kterém pomocí pravidel naučíte telefon dalším funkcím, o kterých se vám dříve ani nezdálo. My jej využijeme i v našem případě a nastavíme pravidlo, které bude v pravidelném intervalu zapínat a vypínat mobilní data. Pro správnou funkci doporučujeme použít placenou verzi Pro, která umožní přidat složená pravidla. V případě bezplatné verze lze také pravidlo pro zapínání a vypínání dat sestavit, neobejdeme se ovšem bez oběti – pokud budeme s přístrojem pracovat a pravidlo bude aktivní, bude se stále vykonávat, což není úplně ideální. Lepší je vnořit složenou podmínku, aby se mobilní data pravidelně zapínala a vypínala pouze v případě, že telefon nepoužíváme (= je vypnutý displej).

AutomateIt Pro - Automate task
AutomateIt Pro - Automate task

Jak přidat pravidlo pro zapínání mobilních dat?

Po spuštění aplikace AutomateIt přejděme rovnou na volbu Přidat pravidlo.

Jak-prodlouzit-vydrz-baterie-16

V prvním kroku na nás čeká nastavení podmínky, kdy se má dané pravidlo spustit. V našem případě doporučujeme zajistit, aby se pravidlo spouštělo, pokud:

 • je obrazovka vypnutá
 • je vypnutá Wi-Fi
 • volitelná podmínka (čas, umístění atp.)

Nesmíme zapomenout přidat podmínku Opakující se událost, která zajistí pravidelné zapínání po určitém čase. Jak tedy na to?

 1. V části Spouštěč nejprve přidejme volbu Složený A spouštěč – umožní spojit všechny tři podmínky do jedné a pravidlo se provede pouze tehdy, pokud jsou splněny všechny zároveň. Složenou podmínku umožní pouze placená verze AutomateIt.
 2. Přidáme podmínku Obrazovka: Vypnutí.
 3. Přidáme další podmínku Stav Wi-Fi a zaškrtneme Wi-Fi zakázáno.
 4. Přidáme poslední podmínku Opakující se událost a nastavíme časový interval na dobu, po kterou budou aktivní přenosy neaktivní, tedy rozestup mezi zapnutími datových přenosů. K tomuto intervalu je nutné přičíst dobu, po kterou budou přenosy aktivní (další odstavec). Pokud tedy zvolíme 5 minut a mobilní data necháme aktivní 20 sekund, budou se data pravidelně zapínat každé 4 minuty a 40 sekund.
 5. Tlačítkem Další přejděme na nastavení Akce.
 6. Vyberme možnost Nastavit mobilní data, zaškrtněme volbu Mobilní data povolena a přesuňme se tlačítkem Další na poslední obrazovku.
 7. Zde se hodí pravidlo pojmenovat, abychom mohli později pozorovat, zda je vše správně.

Jak-prodlouzit-vydrz-baterie-2

Jak-prodlouzit-vydrz-baterie-5

Jak přidat pravidlo pro vypínání mobilních dat?

 1. Volbou Přidat pravidlo spusťme průvodce.
 2. Opět přidáme Složený A spouštěč.
 3. Přidáme podmínku Obrazovka: Vypnutí.
 4. Přidáme podmínku Mobilní data – stav a zaškrtneme Data povolena.
 5. Tlačítkem Další přejděme na nastavení Akce.
 6. Vyberme možnost Nastavit mobilní data a přesuňme se tlačítkem Další na poslední obrazovku.
 7. V dolní části zaškrtněme Opožděné spouštění a nastavme dobu, po kterou budou datové přenosy aktivní. Pravidlo se opět hodí pojmenovat.

   Jak-prodlouzit-vydrz-baterie-8

Jak-prodlouzit-vydrz-baterie-11

Kontrola správného nastavení pomocí Historie

Funkčnost pravidel není lehké ověřit, protože se vykonávají na pozadí, když je displej vypnutý. Samozřejmě se to dá zjistit zasláním zkušebního e-mailu a pozorovat, za jak dlouho dorazí do telefonu. Na odladění je ovšem snazší využít přímo log programu AutomateIt, který prozradí, kdy byla jaká pravidla aktivována. Tuto část aplikace nalezneme pod položkou Historie.

Jak-prodlouzit-vydrz-baterie-14

Zde vidíme, že se v našem případě zapínala data přibližně po 5 minutách na dobu 20 sekund. A přesně toho jsme chtěli docílit.

Zapnutí a vypnutí pravidla

Může nastat situace, kdy je použití pravidel nežádoucí a chceme, aby data na pozadí běžela nepřetržitě. Pak je nutné obě pravidla deaktivovat. To snadno provedeme v sekci Moje pravidla – stačí klepnout na dané pravidlo a kliknout na Zapnout.

Jak-prodlouzit-vydrz-baterie-15

Poznámka: Stejná pravidla lze samozřejmě aplikovat také na připojení k Wi-Fi síti, které ovšem nespotřebovává tolik energie.

Poznámka 2: Stejné funkce lze docílit také v jiných podobných nástrojích. Hravě to zvládne například Tasker či MacroDroid.

Závěr – ušetřená výdrž není zadarmo

Po přečtení návodu je vám určitě jasné, že při rozumném nastavení ušetříme slušnou porci energie a mobilní telefon vydrží déle. Každý ovšem musí počítat s tím, že mobilní telefon zkrátka není tak úplně “online” a spíše jen pravidelně kontroluje, zda nepřišel nějaký ten mail a zda jsme nezameškali nějaké události. Může se tedy stát, že e-mail přijde se zpožděním rovnajícímu se nastavenému intervalu mezi zapnutím mobilních dat. Pro normální uživatele by ovšem například v článku zmiňovaný interval 5 minut mohl představovat ideální kompromis mezi ušetřenou energií a dostatečným pobytem na internetové síti.

Na Google Play se jistě nachází aplikace, který tento proces umí rovněž zautomatizovat, ale díky AutomateIt si můžeme pravidlo doladit do detailů a přidat i další podmínky. Díky vnořené podmínce času lze například pravidlo používat pouze ve všední dny, kdy jsme v práci. Možnosti jsou nekonečné.

Android-Battery-Life

Máte nějaký tip, jak ovládat své datové přenosy? Podělte se s námi v komentářích.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)