Tabletový boom asi končí. Trvale jim klesá prodejnost

prodejnost tabletů Q2 2022 Canalys statistika

Zejména vlivem koronavirové pandemie se v segmentu chytré elektroniky na výsluní po letech vrátila zařízení, od kterých by to už asi málokdo čekal. Tablety. Větší bratříčci dotykových smartphonů zaznamenávaly od roku 2010 neustálý propad prodejnosti, nicméně poslední dva až tři roky se jim vedlo velmi dobře. Zájem o tento druh zařízení ale podle posledních statistik znovu upadá.

prodejnost tabletů Q2 2022 Canalys graf

Podle analytické společnosti Canalys se ve druhém kvartálu roku 2022 tabletům propadly meziročně prodeje o 11 %. Absolutní čísla přitom klesla z 39 na 34 milionů prodaných kusů. Uplynulý kvartál je přitom již čtvrtým v řadě, který výrazně ztrácí s o rok starším. Největší boom tablety zaznamenaly v Q4 2020, tedy mimo jiné v období Vánoc a nejtvrdších protipandemických opatřeních.

prodejnost tabletů Q2 2022 Canalys tabulka

Pořadí nejúspěšnějších výrobců zůstalo stejné. Kraluje jim Apple, který je na dvojnásobných číslech druhého Samsungu. Třetí místo patří značce Lenovo, čtvrtý je Amazon (Kindle) a pátý Huawei. Bude zajímavé sledovat, jak se trh s tablety dál pohne. Nejen celkově, ale i v souboji mezi značkami. V segmentu se čím dál více angažují například Xiaomi či Realme a po letech oznámil přípravy vlastního tabletu i Google.

Kolik jste za život koupili tabletů?

Zdroj: Canalys

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)