TOPlist

V Číně se prodeji smartphonů vůbec nedaří. Kde je problém?

Prodeje mobilů v Číně výrazně poklesly
  • Výrobci mají problém s prodejem svých telefonů v Číně
  • Na tamním trhu se daří pouze některým domácím značkám    
  • Apple má jednu z největších ztrát

Prodejci smartphonů to mají teď v Číně opravdu těžké. V prvních šesti týdnech tohoto roku se tam prodalo o 7 % méně telefonů než ve stejném období loni. A většina výrobců se potýká s ještě výrazně většími poklesy. V případě Applu je situace obzvlášť kritická, prodeje americké značce klesly o 24 %. Hůř je na tom už jen Oppo. To má ztrátu 29 %.

Problém by měl být způsoben především menší ochotou Číňanů utrácet, a také tím, že ještě na trh nepřišly víceméně žádné zajímavé modely. Odborníci se zaměřili taktéž přímo na Apple. Zjistili, že si teď lidé nechávají své iPhony výrazně déle a s přechodem na nový model nijak nespěchají.

Srovnání prodejů smartphonů v ČíněSrovnání prodejů smartphonů v Číně v prvních šesti týdnech roku 2023 a 2024

Společnost Huawei a její bývalá dceřinka Honor jsou jedinými výrobci, kterým prodeje v roce 2024 naopak vzrostly. A v případě Huawei opravdu o dost. Společnost prodala o 64 % více telefonů než za stejné období v 2023. Největší zásluhu má na tomto profitu nejspíše nová řada Huawei Mate 60, která je v Číně velmi oblíbená. Honor zůstal téměř na stejných číslech, prodeje mu vzrostly o 2 %.

Huawei slavila nárůst prodaných kusůJedině Huawei počet prodaných kusů výrazně vzrostl

I přes svůj propad má však stále největší podíl na čínském trhu Vivo. Na druhé místo se vyhoupl Huawei. Třetí nově sdílí Apple s Honorem. Xiaomi se sice propadly prodeje o 7 %, s jeho podílem to ovšem nehnulo. Výrazný pokles prodeje však ovlivnil Oppo. To mělo podíl z celkových prodejů v prvních šesti týdnech minulého roku 17 % a letos už pouze 13 %. Odborníci odhadují, že bude čínský mobilní trh i nadále stagnovat.

Jaký je podle vás hlavní důvod poklesu prodejů smartphonů v Číně?

Zdroj: GSMArena, Counterpoint

Tomáš Křišťál
O Autorovi - Tomáš Křišťál

Tomáš je už od dětství fanouškem IT, především v oblasti chytrých telefonů a počítačů. Jeho první smartphone byl Samsung Galaxy Mini S5570i, postupem času však… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)