Prodeje iPhonů stále klesají. Proč?

iphone iphonů

Uživatelé jablečných systémů nepotřebují každý rok nový iPhone. Alespoň tomu odpovídá stále klesající prodeje jablečných telefonů, které zažily svůj prodejní vrchol před pár lety. Důvod ovšem není pouze ten, že i dva nebo tři roky staré iPhony jsou stále dobře použitelné a relativně svižné, ale je zde i další.

Analytická společnost Strategy Analytics nedávno zveřejnila výsledky průzkumu, ve kterém se uživatelů ptala na otázku ohledně telefonů, kde respondenti odpovídali na otázky jako loajalita vůči značce, klesající nákupy a také na požadavky, které zařízení musí splňovat, aby si ho koupili. A výsledek ničím nepřekvapil. Jak jsme psali výše, obměna telefonů již není záležitostí jednoho roku (v případě jablíčkářů září) ale dvou, tří a někdy i čtyř let (iPhone 6s). iPhone vydrží průměrnému uživateli rok a půl.

Od koupě nejnovějšího iPhonu uživatele kromě toho, že jim nic nechybí odrazuje samozřejmě cena. Ta se zejména u iPhonů za poslední roky dosti zvedla, jelikož pokud chcete nejlepší možnou vlajkovou loď připravte si minimálně třicet tisíc. To není zrovna malý skok oproti ceně např. iPhonů 7, který startoval na 19 tisících. Druhou nejčastější odpovědí pak byl fakt, že došlo ke zpomalení vývoje. Každý rok se dočkáme lepšího fotoaparátu, rychlejšího čipu a dalších, ale spíše méně potřebných funkcí. Běžnému smrtelníkovi i dnes stačí fotoaparát z iPhonu 7 a pokud má např. iPhone Xs tak má pocit, že drží v ruce zrcadlovku za vyšší desítky tisíc a nedokáže ji využít.

O stejném trendu hovoří i Petr Mára ve svém videu:

Jaký iPhone si vybrat? XS? Nebo XR? Nebo ušetřit a koupit X?

Jaký iPhone si vybrat? XS? Nebo XR? Nebo ušetřit a koupit X?

Strategy Analytics dále uvedlo, že se doba obměny telefonu prodloužila na přibližně 3 roky. A máme zde i některá další zajímavá data. 7 % respondentů odpovědělo, že jsou schopni utratit za telefon více, než 1 000 dolarů. V loajalitě naopak Apple dominuje, jelikož 70 % jablíčkářů uvedlo, že by si jiný telefon nekoupili.

Jak často si kupujete nový telefon?

9to5mac.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (85)