TOPlist

Snapdragon X Elite poražen? Procesory Apple M3 představeny!

AppleM3
  • Apple opět posunul možnosti dnešních procesorů o kousek dál a je na špici vývoje
  • První stroje s procesory Apple M3, Apple M3 Pro a Apple M3 Max koupíte už brzy
  • Qualcomm Snapdragon X Elite se nevzdá bez boje, ale jeho šance nejsou velké

Už před několika lety se Apple odhodlal k důležitému kroku a vsadil na vlastní procesory (máme na mysli ve světě počítačů). A byl to správný krok, jeho vlastní rodina procesorů je skvělá. Nyní máme za sebou představení nové generace procesorů, přivítejte Apple M3, Apple M3 Pro a Apple M3 Max. Notebooky s těmito procesory budou v prodeji už za pár dní!

Na co se můžeme těšit? Pravděpodobně na jedny z nejlepších a nejkomplexnějších procesorů současnosti. Nejsem velkým příznivcem superlativů, ale Apple procesory umí a jsem si jistý, že nové trio jeho výsadní pozici opět potvrdí. Všechny tři procesory jsou vyrobeny 3nm technologií, díky tomu jsou rychlejší a úspornější. Přitom už předchozí generace byla skvělá. Došlo ke značnému nárůstu výkonu ve všech sledovaných oblastech, především grafika se posunula kupředu.

AppleM3

Základní Apple M3 má 8 jader, připočítejte k tomu 10jádrové GPU a podporu až 24 GB operační paměti. Procesor Apple M3 Pro přichází s kombinací 12+18 jader, to už je pořádná porce výkonu. Operační paměť může být až 36 GB. Nejvyšší Apple M3 Max disponuje brutálním výkonem, konfigurace (CPU+GPU)  je 16+40 jader a podporuje až 128 GB operační paměti. Potěší výrazně zrychlený Neural Engine nebo podpora Ray Tracing. Všechny tři procesory jsou moderními technologiemi naplněny až po okraj. A není to na úkor výdrže, Apple uvádí, že na jedno nabití zvládnou Macbooky pracovat klidně 22 hodin.

 

Doma v současnosti máme jeden Macbook Air s procesorem Apple M2, předtím jsme měli Macbook Air ještě s procesorem od Intelu. A rozdíl je značný, už procesor Apple M2 poskytuje dostatek energie na naprostou většinu úkolů, přitom jeho spotřeba je velmi nízká a notebook zvládne dlouhé hodiny práce bez nabíjení.

Prodej v České republice začíná už za týden

Od nejnovějších Apple procesorů očekávám, že budou patřit na naprostý vrchol. Budou mít zdatného soupeře, Qualcomm před pár dny představil procesor Snapdragon X Elite, který jde podobným směrem a bude procesorům Apple M3 přímou konkurencí. V tomto směru bych si ale vsadil na Apple, v oblasti procesorů se vydal správným směrem a funguje to. Qualcomm se během představení hodně srovnával s procesory Apple, tehdy to ale bylo ještě s předchozí generací. Ta nová je výkonově opět dál.

První počítače s procesory Apple M3 si koupíte už brzy, prodej v České republice startuje 7. listopadu. Základní Macbook Pro 14 s procesorem Apple M3 pořídíte za 49 990 korun, nejvyšší konfigurace Macbook 16 s procesorem M3 Max vyjde na „krásných“ 215 990 korun. Počítače Apple nepatří mezi levné stroje, ale moje zkušenost s nimi je pozitivní a ačkoliv se mnou nebude každý souhlasit, investice do nich mi dává smysl.

Koupíte si Macbook s procesorem Apple M3?

Zdroj: Apple

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)