Proč (ne)používáte NFC? (Víkendová hlasovačka)

nfc_hlasovacka_ico

V úterý jsme ve článku Co je NFC a k čemu je dobré ho použít? poměrně podrobně rozebrali bezdrátovou technologii, která se postupně prosazuje v chytrých mobilních telefonech a stala se nedílnou kolonkou v seznamu technických specifikací. Jak ale tuto vymoženost využívají naši čtenáři? To je tématem Víkendové hlasovačky pro tento týden.

NFC v základní výbavě?

Ačkoli se tento typ bezdrátové technologie pomalu ale jistě stává standardem, čip schopný komunikace s dalším NFC zařízením stále není ve všech mobilech, které aktuálně můžete pořídit. Bohužel zejména v levnějších modelech, kde se v nákladech hraje doslova o každou korunu, na něj ještě většinou nenarazíte. Nutno říci, že například ve srovnání s “boomem,” s jakým nastoupil Bluetooth, se zatím podpora NFC nemůže rovnat.

Jak tedy zjistit, zda právě váš chytrý telefon technologii podporuje? Poměrně jednoduše: buď se podívejte na jeho zadní stranu, kde by mělo být logo v podobě malého stylizovaného písmena “N,” nebo hledejte v systémovém nastavení v sekci Bezdrátová připojení a sítě – Další položku NFC.

Toto logo byste měli najít na zadní straně telefonů s podporou NFC Toto logo byste měli najít na zadní straně telefonů s podporou NFC

K čemu ho použít?

Ve článku, na který odkazujeme v prvním odstavci, jsme představili celou řadu možností, jak tento komunikační protokol použít v praxi. Velmi šikovné je například přenesení nastavení a aplikací ze starého telefonu do nového pouhým dotekem. Snadno také můžete přenášet mezi telefony obrázky, hudbu, webové odkazy nebo jakékoli jiné soubory, nicméně zde už se může negativně projevit jeden z největších nedostatků této technologie – pouze omezená vzdálenost, na kterou je možné komunikovat. Sladit dva telefony tak, aby spolu spolehlivě komunikovaly, nemusí být úplně snadné.

Dalším typickým využitím jsou nejrůznější štítky a samolepky, sloužící jako vstupní informace pro nějakou automatizační aplikaci. Názorný příklad použití uvedl v diskuzi pod článkem čtenář, který se podepsal jako imaster: “NFC používám ve formě nalepené nálepky na držáku mobilu v autě. Mobil dám do držáku a automaticky se mi vypne wifi, spustí data na SIM, nastaví jas, hlasitost a spustí navigace TomTom. Další nálepku mám na nočním stolku, položím mobil a ten se přepne na vibrace, vypne data a sníží jas.”

Dalším praktickým způsobem použití NFC jsou platby, kde telefon s touto technologií může suplovat bezkontaktní platební kartu. Bohužel v naší zemi jsme v tomto směru pozadu a banky nabízejí pouze variantu, kdy je NFC součástí SIM karty, případně tuto funkci suplují nálepkami, které si zákazník může přilepit třeba na telefon.

Dočkáme se placení mobilem u nás? Dočkáme se placení mobilem u nás?

Možností využití NFC je ještě více – lze ho použít například k identifikaci při vstupu do budov, odemykání zámků (aut i domovních), tisk na tiskárnách s podporou tohoto protokolu a dalším účelům. Praxe však ukazuje, že většina uživatelů NFC vlastně vůbec nepoužívá.

Používáte NFC ve svém telefonu?

Toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze tedy věnujeme otázce, zda využíváte NFC ve svém smartphonu a jakým způsobem. Opět dáváme možnost vybrat více variant odpovědí, protože je možné, že používáte tuto technologii pro více účelů.

Odkaz pro hlasování z aplikace.

V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak vlastně technologii NFC vnímáte: je to slepá ulička, nebo v ní vidíte velkou budoucnost? Podělit se můžete i o své zkušenosti z praxe – jak jste spokojení s přenosem souborů, dat či nastavení mezi telefony skrze tento komunikační protokol? Existuje pro vás nějaký zásadní důvod, proč použít tuto technologii namísto jiné, či naopak proč ji nepoužívat?

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme tak trochu navodili téma, když jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda platíte mobilním telefonem. Respondenti přitom mohli vybírat více odpovědí současně. Jak to dopadlo? V podstatě podle očekávání: nadpoloviční většina našich čtenářů (přesně 52 %) používá pro placení pouze bezkontaktní kartu, dalších 10 % pak platí v obchodech pouze běžnou “kontaktní” kartou.

Skutečnost, že by o bezkontaktní platby telefonem mohl být přinejmenším v naší čtenářské obci zájem, potvrzuje 16 % hlasujících, kteří pro placení používají bezkontaktní nálepku.

Z dalších nabízených možností 29 % respondentů používá pro placení aplikaci mobilního bankovnictví, 15 % jinou aplikaci podobného typu a 12 % využívá platby prostřednictvím SMS.

Výsledky Hlasovačky z minulého týdne Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

Přímo jako platební kartu realizovanou SIM kartou s NFC čipem používají svůj telefon jen dvě procenta hlasujících, jedno procento pak používá jiný typ implementace bezkontaktní karty do telefonu.

Mohlo by vás zajímat

nfc platby telefonem android pay

Co je NFC a k čemu je dobré ho použít?

Články Karel Kilián Karel Kilián
9 min. uložit na později

Komentáře (29)