Menu

Proč (ne)používáte NFC? (Víkendová hlasovačka)

V úterý jsme ve článku Co je NFC a k čemu je dobré ho použít? poměrně podrobně rozebrali bezdrátovou technologii, která se postupně prosazuje v chytrých mobilních telefonech a stala se nedílnou kolonkou v seznamu technických specifikací. Jak ale tuto vymoženost využívají naši čtenáři? To je tématem Víkendové hlasovačky pro tento týden.

NFC v základní výbavě?

Ačkoli se tento typ bezdrátové technologie pomalu ale jistě stává standardem, čip schopný komunikace s dalším NFC zařízením stále není ve všech mobilech, které aktuálně můžete pořídit. Bohužel zejména v levnějších modelech, kde se v nákladech hraje doslova o každou korunu, na něj ještě většinou nenarazíte. Nutno říci, že například ve srovnání s “boomem,” s jakým nastoupil Bluetooth, se zatím podpora NFC nemůže rovnat.

Jak tedy zjistit, zda právě váš chytrý telefon technologii podporuje? Poměrně jednoduše: buď se podívejte na jeho zadní stranu, kde by mělo být logo v podobě malého stylizovaného písmena “N,” nebo hledejte v systémovém nastavení v sekci Bezdrátová připojení a sítě – Další položku NFC.

Toto logo byste měli najít na zadní straně telefonů s podporou NFC

Toto logo byste měli najít na zadní straně telefonů s podporou NFC

K čemu ho použít?

Ve článku, na který odkazujeme v prvním odstavci, jsme představili celou řadu možností, jak tento komunikační protokol použít v praxi. Velmi šikovné je například přenesení nastavení a aplikací ze starého telefonu do nového pouhým dotekem. Snadno také můžete přenášet mezi telefony obrázky, hudbu, webové odkazy nebo jakékoli jiné soubory, nicméně zde už se může negativně projevit jeden z největších nedostatků této technologie – pouze omezená vzdálenost, na kterou je možné komunikovat. Sladit dva telefony tak, aby spolu spolehlivě komunikovaly, nemusí být úplně snadné.

Dalším typickým využitím jsou nejrůznější štítky a samolepky, sloužící jako vstupní informace pro nějakou automatizační aplikaci. Názorný příklad použití uvedl v diskuzi pod článkem čtenář, který se podepsal jako imaster: “NFC používám ve formě nalepené nálepky na držáku mobilu v autě. Mobil dám do držáku a automaticky se mi vypne wifi, spustí data na SIM, nastaví jas, hlasitost a spustí navigace TomTom. Další nálepku mám na nočním stolku, položím mobil a ten se přepne na vibrace, vypne data a sníží jas.”

NFC štítek

NFC štítek

Dalším praktickým způsobem použití NFC jsou platby, kde telefon s touto technologií může suplovat bezkontaktní platební kartu. Bohužel v naší zemi jsme v tomto směru pozadu a banky nabízejí pouze variantu, kdy je NFC součástí SIM karty, případně tuto funkci suplují nálepkami, které si zákazník může přilepit třeba na telefon.

Dočkáme se placení mobilem u nás?

Dočkáme se placení mobilem u nás?

Možností využití NFC je ještě více – lze ho použít například k identifikaci při vstupu do budov, odemykání zámků (aut i domovních), tisk na tiskárnách s podporou tohoto protokolu a dalším účelům. Praxe však ukazuje, že většina uživatelů NFC vlastně vůbec nepoužívá.

Používáte NFC ve svém telefonu?

Toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze tedy věnujeme otázce, zda využíváte NFC ve svém smartphonu a jakým způsobem. Opět dáváme možnost vybrat více variant odpovědí, protože je možné, že používáte tuto technologii pro více účelů.

Odkaz pro hlasování z aplikace.

V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak vlastně technologii NFC vnímáte: je to slepá ulička, nebo v ní vidíte velkou budoucnost? Podělit se můžete i o své zkušenosti z praxe – jak jste spokojení s přenosem souborů, dat či nastavení mezi telefony skrze tento komunikační protokol? Existuje pro vás nějaký zásadní důvod, proč použít tuto technologii namísto jiné, či naopak proč ji nepoužívat?

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme tak trochu navodili téma, když jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda platíte mobilním telefonem. Respondenti přitom mohli vybírat více odpovědí současně. Jak to dopadlo? V podstatě podle očekávání: nadpoloviční většina našich čtenářů (přesně 52 %) používá pro placení pouze bezkontaktní kartu, dalších 10 % pak platí v obchodech pouze běžnou “kontaktní” kartou.

Skutečnost, že by o bezkontaktní platby telefonem mohl být přinejmenším v naší čtenářské obci zájem, potvrzuje 16 % hlasujících, kteří pro placení používají bezkontaktní nálepku.

Z dalších nabízených možností 29 % respondentů používá pro placení aplikaci mobilního bankovnictví, 15 % jinou aplikaci podobného typu a 12 % využívá platby prostřednictvím SMS.

Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

Přímo jako platební kartu realizovanou SIM kartou s NFC čipem používají svůj telefon jen dvě procenta hlasujících, jedno procento pak používá jiný typ implementace bezkontaktní karty do telefonu.

 

Komentáře

Daw

14.5.2016 9:48

Snažil jsem se zavést NFC do praxe přes různé štítky, ale dřív nebo později mě to přestalo bavit…
Každopádně to aktivně využívám na párování s mojí zvukovou reprosoustavou. Na to je to geniální, stačí přiložit mobil a vše je ihned spárované a automaticky začne hrát hudba. Pecka. :)

TomVal

TomVal 20

14.5.2016 10:11

NFC používám k párování přístroje s Bluetooth reproduktory, audio přístroji či s tiskárnou. Na tohle jste docela zapomněli, i když bluetooth reproduktorů s NFC najdete v obchodech už docela dost a tiskárny s NFC taky není problém koupit, ať už inkoustové nebo laserové/LED.

Faktuzorigamaxik

14.5.2016 10:32

Obrovskou výhodou NFC je, že v zapnutém stavu absolutně nebere žádnou energii z telefonu (baterie). Nevýhodou je, že telefon musí mít zapnutý display, což je ovšem zase z bezpečnostního hlediska OK. Jenže stačí zamknutá obrazovka, což je zase špatně. A pokud má někdo nastavený symbol, PIN nebo heslo a systém CM nebo proveden R O O T, zase jako by měl telefon otevřený :-/

doubt2doubt

14.5.2016 11:53

Není pravda, že nfc nebere vypnuté žádnou baterii, nfc nepoužívám, v nastavení jsem ho měl vypnutý. Pořád ale na pozadí běželo několik služeb souvisejících s nfc a k nfc platbám.
Přes Disable services jsem je povypínal a pokud máte trvale nízký jas displeje, tak se to promítne do výdrže telefonu na baterii až dvaceti minutama denně, pouze to, že jsem zakázal všechny nfc services.

Nainstaloval jsem také L Speed v něm jsem aktivoval položky podle návodu v Google Play, když v hodnocení psalo tolik majitelů LG G3, že jim app viditelně zrychlila telefon a je pravda, že i přes powersaving mode je telefon rychlejší a déle vydrží na baterii.

Dalším tipem je zvýšit hodnotu dpi displeje, třeba z 480 na 616 nebo 638,680…

http://i.imgur.com/bFsbGwH.jpg
http://i.imgur.com/lHeAeoc.jpg
http://i.imgur.com/ziEpfy5.jpg

Lubomír Sopůšek

14.5.2016 13:08

Na předchozím telefonu jsem NFC ze začátku využíval, měl jsem i sluchátka s NFC. Ovšem protože pro spárování bylo třeba i pěti pokusů, tak jsem to používat přestal (telefon i sluchádka od Sony, Xperia L + SBH20). Při výběru nového telefonu NFC mezi požadované funkce už nepatřilo, a taky jej nemá.

mimar48

14.5.2016 13:14

Využil jsem párkrát pro spárování s jiným zařízením, což je rozhodně vynikající záležitost.
… a možná tak jednou, maximálně dvakrát na sdílení fotky.

Trent

trent 0

14.5.2016 13:34

NFC jsem použil asi 2x a to na připojení k autorádiu. Na tohle je to poměrně přijmné, že člověk nemusí nikde nic nastavovat, jen zapne NFC a přiloží. Na druhou stranu to stačí udělat jednou a pak už se přistroje spojí automaticky, když jsou v dosahu. Z tohoto důvodu to nepovažuji za až tak důležitou funkci. Docela by mě zajímalo, jestli pro NFC ještě přijde doba, nebo to bude taková vcelku doplňková funkce, jako třeba infraport.

A teď si tu vyleju srdíčko. Tato hlasovačka tu mohla být minulý týden a ta ohledně placení tu nemusela být vůbec. Nebo alespoň ne v duchu bezkontaktních plateb.
A taky se mi moc nelíbí, že redakce začíná komentáře promazávat. Místo aby se zabývala jejich obsahem. Že by člověk mohl třeba už komentovat z aplikace, nebo by se třeba dozvěděl, proč včera aplikace potřebovala tolik dat. V mám případě to bylo necelých 50 MB při běhu na pozadí a kolega tu hlásil dokonce 100 MB.

Mr.Ferda

14.5.2016 14:23

Dnes již nepostradatelné. Placená verze NFC Tools a doplňky z toho dělají solidní nástroj. Přihlášení do Wi-Fi pro návštěvy. Start ovladače TV, Podmínka pro vynutí budíku, přepnutí profilu po příchodu domů nebo po usednutí do auta a další…. Pomocí NFC lze z platební karty a vhodného SW v pohodě vyčíst údaje o posledních platbách…. Navíc NFC samolepku mám vloženou do peněženky aby nešlo načíst platební kartu.

Temporarily_available

temporarily_available84 0

14.5.2016 15:28

Vše potřebné zvládá Tasker bez nutnosti zásahu (přepínání profilu v autě pomocí NFC tagu je naprostá zoufalost, telefon se samozřejmě přepne automaticky po spojení s hands free).
Zapínat kvůli NFC display (double tapem) zdržuje, ale hlavně je to zbytečné, když může akce proběhnout zcela automaticky. Podobně otevírání vrat na zahradu / u garáže, jak psal někdo v komentáři minule. Atd. Prostě pro NFC jsem využití nenašel.

Masa

14.5.2016 16:30

Někdo používá a někdo ne, to je v pohodě ale ten plb faktuz mě zase pobavil

mimar48

14.5.2016 16:59

@Trent: +1

Googler

14.5.2016 22:28

Opravdu zase nefungují komentáře z aplikace? Třošku nechápu redakci v tomto ohledu. Když máte peníte na to ,pořádat Android Roadshow a Váš velký sponzor je Samsung, tak proč si nemůžete zadat nějaké firmě, která se specializuje na vývoj mobilních aplikací (PixelSpace, PixelMate, apod.), ať Vám ji také nevytvoří? Neschopnost redakce, která se zaměřuje na Android, vytvořit aplikaci pro Android? Styďte se….
Možná je v tom více překážek, než si myslím, ale takový problém to přece být nemůže…

Karelk

Karel Kiliánexternista 13

14.5.2016 22:39

Googler napsal: 14.5.2016 22:28

Opravdu zase nefungují komentáře z aplikace? Třošku nechápu redakci v tomto ohledu. Když máte peníte na to ,pořádat Android Roadshow a Váš velký sponzor je Samsung, tak proč si nemůžete…

Já bych se lehce ozval proti té “neschopnosti redakce.” My jako redaktoři píšeme články. Na aplikaci jako takovou nemáme sebemenší vliv v jakémkoli směru.

Radeg

radeg 16

15.5.2016 8:47

@Kael Kilián:
COŽE?! Nemáte sebemenší vliv? Jako zadavatelé nemáte vliv?
Takže já jako správce nechám opravit koupelnu a nebudu mít vliv na použité materiály, na způsob opravy, nebudu moct do toho kecat? To bych byl sakra hovno správce.

mimar48

15.5.2016 13:20

@Karel Kilián: … nicméně jako redaktoři máte vliv na to, jak vás, jako redakci, budou brát vaši případní čtenáři. Stačilo by třeba napsat něco ve stylu “… máme tu nějaký problém, víme o něm, pracuje se na jeho odstranění, omlouváme se za komplikace a děkujeme za trpělivost i za zachování vaší přízně.”. Například…

mimar48

15.5.2016 13:27

… ale uznávám, že mi mohlo ujít, pokud to někde zaznělo. Ty doby, kdy jsem četl každý článek a každou diskuzi, už jaksi odplynuly (… což není narážka na úroveň redakce, je to spíše posunem mých zájmů :).

bicista

15.5.2016 19:44

Kdyz jsem se dostal zdarma k nfc stitkum tak jsem si s tim hral ale po tydnu mne to pdestalo bavit. Smysluplnost nwvidim ve stitkach, ale aby muj mobil byl smysluplnym stitkem, tj mohl telefonem platit. Otvirat jim dvere atp. Proste udelat klon stitku do telefonu.

maxipes

15.5.2016 20:30

Za mě je NFC zbytečnost. Spárovat BT zařízení bez NFC je sice asi tak o 15 vteřin pomalejší ale vzhledem k četnosti takového úkonu (sotva párkrát do roka) to není nic k řešení. A proč bych potřeboval platit mobilem v době bezkontaktních karet a štítků?
V ostatních případech si vystačím s Lamou a akcemi navázanými na podmínky – např. lokalizace dle BTS nebo akce na základě přihlášení k HF v autě. Jinak řečeno, na svém telefonu mám už dva roky NFC na off a zatím mě vůbec nic nemotivovalo ho zapínat. Možná jsou věci, na které je NFC fakt dobré, já jsem však ve svém poměrně rušném životě zatím na žádné nepřišel. A na tom nakonec většina podobných “skvělých” technologií umře. Není pro ně reálné využití, tedy nemluvím o nadšených hračičkách, ale o běžném uživateli.

Mr.Ferda

15.5.2016 23:14

Obzvláště ranní vstávání je pro mne horor. Toho zmrda co vymyslel šichtu ráno na 6 hodin měli sterilizovat. Takoví by se neměli množit.

1 budík : “Prober se” rukou často zaklapnu.
2 budík : “Vstávej” zkontrolují a občas zaklapnu.
3 budík : “Mazej už nebo přijdeš pozdě” a zde nastupuje NFC. Zvonění nejde vypnout jinak než načtením samolepky v koupelně takže opravdu musím vstát a dojít až tam.

Jenda Kudera (Dreamer Duke)

16.5.2016 10:11

Používal bych, ale jaksi není propojení mezi bankou a operátorem.

Faktuzorigamaxik

16.5.2016 14:50

Mr.Ferda : S budíkem to máme naprosto stejně ;) Já mám ještě v 2. stupni nastavenou matematickou úlohu :-D

Uni

uni -43

16.5.2016 15:19

maxipes: Mám to naprosto stejně. I štítky jsem si koupil a pak zjistil, že mě nenapadá scénář, kdy by mi něco přinesly. Buď to reaguje ne polohu (typicky Smart Lock) nebo na čas (noční režim), bezdráty tomu běží furt (mimo noční režim), tak nevím co bych kde přepínal, aktivoval nebo nevím co bych s tím NFC dělal. Vyjma platby, ale opět vyřešeno nálepkou od banky pod krytem (což je zu a) pohodlnější, b) bezpečnější, c) to je vůbec dostupné řešení.
Snad jen v kolíbce, kdy by se nahodil nějaký “day screen”, ale za a) takovou kolíbku nemám (pokud vůbec existuje) b) “day screen” asi taky ne, pokud to není součást FW od výrobce, např. v Samsung Touch Wiz.

Faktuzorigamaxik

16.5.2016 19:39

uni: Já si taky říkal že je mi to k ničemu, než jsem koupil první mobil s NFC a zjistil, že za doslova pár korun (NFC štítek začíná na 5,- Kč za kus) si můžu poměrně slušně usnadnit život. Využívám to denně:

1. Třetí stupeň budíku nepřestane zvonit, dokud nepřiložím mobil k NFC tagu v koupelně.
2. Položím mobil na stůl k PC, synchronizuje se mi vše co mám nastaveno od emailů po fotky atp. (mám automatické aktualizace vždy a všude zásadně vypnuté).
3. Při odchodu z domu zvednu mobil a přejedu na tom stejném místě = deaktivuje se mi wifi a synchronizace, dá osvětlení displaye na maximum a zapne bluetooth.
4. Přiložím mobilní telefon k alarmu, čímž jej zakóduji a zabouchnu dveře.
5. Auto odemknu přiložením mobilu k zámku.
6. Při příjezdu do práce projedu mobilem kolem brány, čímž otevřu závoru.
7. Vstup do budovy opět proběhne mobilem.
8. Vstup do kanceláře opět proběhne mobilem.
9. Synchronizace, podobně jako doma, jen jiných záležitostí, opět proběhně položením mobilu na stůl.
A pořád dokola ….

A jestli to někomu přijde zbytečné, pak má samozřejmě pravdu. Jenže já nedělám naprosto nic navíc, než děláte vy. nemám klíče, mobil jako já také pokládáte na stůl = jsme si rovni, jen mi stačí ten telefon, k terý mi kompletně nastavit a spárovat s NFC tagy zabralo když to sečtu možná tak 5 minut.

Sitler

sitler 3

z aplikace
17.5.2016 8:49

Dokud mobil nebude umět pracovat s Nfc i zamceny či se zhasnutou obrazovkou, u mě využití nenajde. Abych ráno s telefonem honil tagy po bytě, to by mě asi spolubydlící zabili

Mr.Ferda

17.5.2016 9:09

Sitler: a jsme u toho. Ty nejsi doma. Ja si to mohu doma dělat jak chci. Mám Note4 tam je smartlock na GPS BT a tuny dalších. Pruser je že to je v okolí 80 a více metrů. Ja to chci mít pod kontrolou. Tedy přihlášení pro návštěvy jen u dveří a nikde jinde. Na WPS nechci. To se přihlásí o soused když to odchyti. A heslo nikomu dávat nechci. Buzení jsem schopen přerušit i z polospanku a znova usnout. Tvrdí manželka. Vím že aplikací pro ovládání TV mohu spustit na základě GPS ale já ji chci spustit jen když chci a ne pokaždé když jsem od TV 80 metrů kolem baráku. Na základě SmartLock mohu zrušit zámek otiskem prstů který tam je vždy mmo domov a tím si to celé usnandim. Jinak pomocí NFC si občas kontrolují záznamy na své platební kartě. Takze i na to se mi to hodí.

Mr.Ferda

17.5.2016 9:19

Sitler: ještě mne napadá jedná věc kvůli které je tvé tvrzení nesmysl. Nechci aby mobil načítal NFC kdykoliv. Tedy mé tři NFC platební karty, mou NFC ODIS kartu do MHD a mou NFC kterou mám vloženou do peněženky právě z důvodu aby to nikdo přitisknuty v MHD neokopiroval. Navíc stále aktivní NFC bude vic mlátit baterku.

Uni

uni -43

17.5.2016 9:32

Faktuzorigamaxik:
1) Tak tp fakt neberme jako std. scénář:)
2) Podivnost
3) Zbytečnost
4) OK, nicméně řekl bych, že vysoce ojedinělé.
5) viz 4.
6) viz 4
7) viz 4
8) viz 4
9) viz 2
Mno, odhlédneme-li od faktu, že 99,9999999% lidí nemá šanci si přes NFC odemykat svět okolo a zbytek je zbytečný,. stále jsme u toho podstatného, k čemu v reálu NFC:) Navíc 4-8 je defakto na odstřel, obdobně jako u plateb, samotná přítomnost v dostatečné blízkosti ověřuje. U Apple na to slouží iBeacon, resp. Bluetooth, který je univerzálnější ve svém užití.

Sitler

sitler 3

z aplikace
17.5.2016 9:38

Mr.Ferda: proto píšu ze u mě využití nenajde, ne že není použitelné u ostatních. Já bydlím doma, ale vím jak vypadám po ránu a manželka i dcera by mě asi zabily kdybych se tam metal ještě se rvoucim telefonem v ruce. Stačí že se tam motam bez něj :D,. To že nereaguje zhasnuty mě omezuje. Ale tak to prostě je, každý má jiné preference.

Jirka2014

z aplikace
17.5.2016 10:03

Faktuž… Jsi podivný tvor. Osobně jsem využil nfc jednou od té doby je mi k ničemu.

RSS (komentáře k článku)