Příběh ze života: Aplikace Cerberus pomohla najít ukradený mobil

6297stolen-phone

Na začátku prosince náš server přinesl návod, jak zajistit, aby sledovací aplikace Cerberus přežila tovární restart a pomohla tak najít ukradený přístroj. Jeden z našich čtenářů si touto nepříjemnou zkušeností prošel, ale právě díky Cerberu dokázal svůj mobilní telefon získat zpět. Se svým příběhem se svěřil nám a prostřednictvím článku i dalším čtenářům.

Poznámka redakce: Jedná se o pravdivý příběh, který nám do redakce zaslal náš čtenář. Jména, která zazní v textu, jsou smyšlená.

Instalace Cerbera  (4. 3. 2013)

Po přečtení článku Cerberus – motorová palice na zloděje na portálu Světa Androida jsem nainstaloval na svůj rok starý přístroj Samsung Galaxy S2 (Root) aplikaci Cerberus. Po denním testování jsem se na základě pozitivních zkušeností rozhodl zakoupit plnou verzi, aplikaci nastavil, udělil práva a schoval v seznamu aplikací. Připravený Cerberus tedy sídlil v mém telefonu a já jej dále nesledoval.

Jeden z nejlepších nástrojů pro ochranu vašeho telefonu Jeden z nejlepších nástrojů pro ochranu vašeho telefonu

Den krádeže (14. 3. 2013)

Tento den jsem absolvoval firemní akci v Praze, ze které jsem se okolo 4. hodiny ranní vracel domů v značně podroušeném stavu. V této chvíli poprvé zjišťuji, že nemám svůj telefon. Zkoušel jsem vytočit své číslo, nakonec prohledat hospodu – bez výsledku. Po špatných zkušenostech s minulou krádeží ihned blokuji svou SIM kartu a pomalu se smiřuji s tím, že svůj přístroj už neuvidím. Shodou okolností jsem si v tento den měl jet pro nový mobil, na který čekám, a tak jsem situaci neřešil a na Cerberus úplně zapomněl. V té době jsem ani nevěděl, zda jej někdo ukradl, nebo jsem ho jen ztratil.

JBA19a14a_ALAMY_AB95M4

Cerberus ožívá (17. 3. 2013)

Mé ženě přichází na telefon podivná SMS a já zjišťuji, že je to hlášení od Cerbera – v ukradeném přístroji byla vyměněna SIM karta. Ihned sahám po webovém rozhraní aplikace, ale telefon je offline. Volám tedy na nově získané telefonní číslo a kupodivu dotyčný na druhé straně hovor přijal. Představil jsem se a slušně zeptal, zda dotyčný nenašel telefon značky Samsung. Následovala podezřelá odpověď, že nikoliv a že dotyčný vlastní klasický zaklapávací Samsung a ne dotykový. Právě zmínka o dotykovém je zvláštní, neboť jsem typ přístroje neupřesnil, ale dotyčný věděl, že takový hledám.

Okamžitě volám na policii – zde ovšem bez nahlášení na příslušné oddělení nemohou zatím nic dělat.

Cerberus-kradez-telefonu (1)

Ohlášení případu policii (18. 3. 2013)

Tento den jsem si vzal dovolenou a vyrazil s potřebnými dokumenty na PČR místní oddělení Můstek. Zde jsem vylíčil svou situaci a bylo mi sděleno, že pokud znám číslo SIM v ukradeném telefonu, je pravděpodobnost nalezení velká. Případ dostal na starosti pan Novák a bylo rozhodnuto telefon přes IMEI neblokovat. Telefon jsem sledoval webovým rozhraním, ale neozýval se.

201395-top_foto1-gw1ci

Telefon opět střídá majitele (23. 3. 2013)

Po menší odmlce se Cerberus opět ozval a prozradil nové číslo SIM, která byla do ukradeného přístroje vložena. Ihned volám na policii, kde mi sdělí, že na toto číslo zavolají. Policie zjistila, že je telefon v držení osoby, která neumí česky. Spolu s policií se tedy vydávám na adresu, kterou prozradil Cerberus, a míříme do asijského obchodu. V této době je již telefonní číslo nedostupné (nedá se na něj ani dovolat). Policie si na místě vyžádá mobilní telefon obsluhy, ale je přinesen jiný. Policie prý nemá pravomoc z tohoto telefonu vytočit námi známé číslo SIM pro zjištění, zda majitele SIM v mém ukradeném telefonu obsluha nezná. Zátah tedy neúspěšný, vracím se zpět a čekám na další aktivitu Cerbera.

Cerberus-kradez-telefonu (2)

Policie našla a zabavila můj telefon (2. 4. 2013)

Hned po velikonočním pondělí mi volá pan Novák, že byl přístroj konečně nalezen a mají ho v trezoru. Musím prý ale vydržet týden, než dokončí papírování.

1359701390228

 

Dozvídám se celý příběh (10. 4. 2013)

Natěšen se blížím k místnímu oddělení na Můstku, kde mi již ve dveřích pan Novák sděluje, že mi ještě telefon vydat nemůže, ale že jej mohu alespoň identifikovat. Svůj telefon jsem poznal – chybí pouze paměťová karta a je poškrábané přední sklo patrně od klíčů. Po spuštění přepínám vietnamský jazyk zpět na češtinu a čeká na mě překvapení –  telefon nebyl smazán. Nacházejí se zde mé fotky a dokonce i fotografie romských spoluobčanů i s dětmi. Policie ihned poznává Pečky. I poslední vietnamský majitel byl zachycen na fotografii.

Dozvídám se od pana Nováka, jak vlastně mobilní telefon policie našla. Hlavní roli zde hrála čísla SIM karet, která Cerberus vypátral. Bylo zjištěno, že přístroj ukradl nejspíše romský pachatel z Peček. Policie ovšem na místě přístroj nenašla (byl už u jiného majitele), a tak zůstal pachatel neznámý. Po kratším putování byl přístroj prodán Vietnamci z pražské tržnice SAPA, u kterého byl také údajně hrubší silou zabaven (nebylo přesněji specifikováno). Bylo mi sděleno, že obrovské množství kradených telefonů končí právě v SAPA a dále putuje do Vietnamu. Pan Novák vtipně dodává: “Co SAPA schvátí, už nenavrátí.” Můj telefon byl ovšem právě díky Cerberu světlou výjimkou.

Sepisuji protokol a byl jsem informován, že se k věci musí vyjádřit také osoba, u které byl mobilní telefon zabaven. Domluvili jsme se tedy na další týden, kdy si budu moci přístroj odnést.

samsung_galaxy_s2

Telefon mi byl předán zpět (15. 4. 2013)

Telefon mi byl konečně předán a příběh končí šťastně. Dozvídám se poslední informaci o Vietnamci, kterému byl můj přístroj zabaven – dopis mu byl doručen osobně a rovnou se vzdal odvolání.

Telefon mám zpět. Původní plán před krádeží byl jasný – telefon prodat a zafinancovat z něj Nexus 4. Po všech těchto peripetiích mi ale nějak přirostl k srdci a dostal ho syn. Ten s ním už měl také zážitek, kdy se mu ho opět romský spoluobčan snažil vyškubnout z ruky – naštěstí to odnesl jen kryt a sluchátka (bohužel Koss).

Cerberus-kradez-telefonu (3)

Závěr – Cerberus tentokrát pomohl

Dnešní příběh nesl znamení šťastného konce. Velkou roli zde sehrála aplikace Cerberus, která splnila přesně svůj účel – tiše sídlila v přístroji a dala o sobě vědět až po odcizení telefonu. Díky informacím z Cerbera se podařilo zajistit čísla SIM pachatele a dokonce i místo, kde byl později přístroj zabaven. Na otázku, zda má tato aplikace v mobilu smysl, není tedy třeba odpovídat. Rozhodně na ni ale nelze spoléhat 100%. Náš čtenář měl obrovské štěstí, že zloděj nebyl příliš chytrý a telefon neobnovil do továrního nastavení. Bez integrace Cerbera do systému by totiž tento proces aplikace nepřežila a šance na získání telefonu zpět by se drasticky snížila. Dobrou práci zde provedla také policie, která mobilní telefon vypátrala. Dá se ovšem předpokládat, že bez poskytnutých informací od Cerbera by celá situace probíhala úplně jinak.

Máte nějakou podobnou zkušenost?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (36)