Budiž světlo! Nejrychleji s aplikací Power Button FlashLight

flashlight_ico

Aplikací typu “baterka”, které dokážou na přání uživatele rozsvítit LED, sloužící původně k přisvícení scény pro fotografování, najdete v Obchodě Play desítky. Power Button FlashLight se od ostatních odlišuje především způsobem spuštění – k tomu, aby se rozsvítila LED, stačí třikrát stisknout hardwarové tlačítko, kterým zapínáte/vypínáte telefon respektive rozsvěcíte/zhasínáte displej. Uvedenou funkci mohou znát majitelé Samsungů řady Active a Rugby, OnePlus One s CyanogenModem 11S a uživatelé některých alternativních ROM. S tímto programem je ale k dispozici pro všechna zařízení, disponující LED (bez nutnosti mít práva roota).

Co Power Button FlashLight slibuje?

V Obchodě Play je na to, že jde o relativně prostou aplikaci, poměrně obšírný popisek. Autoři v něm vyzdvihují následující funkce a vlastnosti:

 • Spusťte baterku stisknutím tlačítka napájení telefonu třikrát během tří sekund. Pokud je obrazovka zapnutá, musíte tlačítko stisknout 4x.
 • Nejrychlejší svítilna – není nutné odemykat displej, ba ani se na něj dívat, pokud potřebujete světlo blesku.
 • Funguje vždy – spustí se, i když displej je vypnutý nebo zařízení spí.
 • Svítilna svítí, zatímco můžete dělat jiné věci, nebo i když displej je vypnutý.
 • Je optimalizována pro výkon a dobrou uživatelskou zkušenost – podívejte se do nastavení.
 • V plné/placené verzi je možné světlo vypnout stejným způsobem – tedy trojím stiskem tlačítka.
 • Nevyžaduje práva roota.

Lepší představu si můžete udělat z následujícího videa.

Demo of Power Button Flashlight app for Android

Demo of Power Button Flashlight app for Android

Jak Power Button FlashLight funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 2.0 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Po jejím spuštění jsme se dostali do velmi prostého uživatelského rozhraní, sestávajícího z jednoho velkého a třech menších tlačítek. Za trošku nepraktický považujeme fakt, že program běží v celoobrazovkovém režimu (schovává tedy oznamovací lištu), což nám připadá poněkud zbytečné.

Uživatelské rozhraní Power Button FlashLight Uživatelské rozhraní Power Button FlashLight

Největší tlačítko slouží k zapnutí/rozsvícení LED. Po jeho stisku telefon zavibruje, LED se rozsvítí a tlačítko zezelená. Opětovným stiskem LED zhasnete.

Modré tlačítko se zdviženým palcem je určeno k hodnocení aplikace. V případě spokojenosti můžete udělit hvězdičky v Obchodě Play, pokud se vám naopak něco nelíbí, je tu možnost poslat autorovi e-mail.

Další malé tlačítko s ozubeným kolem slouží ke vstupu do nastavení programu, kde najdete tyto možnosti:

 • Hit Power button 3 times within… – zde si můžete zvolit, během jakého časového úseku musíte třikrát stisknout tlačítko, aby se rozsvítila LED. Na výběr je 2, 3, 4, nebo 5 sekund.
 • Switch Off flashlight by Power Button – možnost vypnutí světla trojím stiskem tlačítka je ve výchozím stavu neaktivní. Aktivovat ji můžete pouze v placené verzi.
 • Auto shutdown Flashlight after… – aby se zamezilo přehřátí diody, lze nastavit dobu svícení, po jejímž uplynutí dojde k jejímu zhasnutí. Na výběr je 1/2/5/10/15/20 minut. Funkce je užitečná také v případě, kdy dojde k rozsvícení LED omylem.
 • Vibrate that Flash/LED is on after… – po uplynutí nastavené doby telefon upozorní vibrací, že LED stále svítí. Upozornit může po 1/2/3/5 minutách, nebo nikdy.
 • Vibrate when Flashlight starts – zavibrování při rozsvícení LED lze zapnout či vypnout.
 • Disable Power Button 3x function – deaktivuje funkci rozsvícení LED po trojím stisku hardwarového tlačítka. Světlo pak lze rozsvítit pouze z aplikace, nicméně připravili byste se tím o hlavní vlastnost, kterou se tento program odlišuje od ostatních.

Vyzkoušeli jsme tedy v různých situacích zapnout světlo opakovaným stiskem tlačítka pro zapnutí/vypnutí telefonu (podotýkáme, že program přitom nemusí běžet v popředí). Nikdy jsme nezaznamenali problém – “baterka” fungovala pokaždé, když jsme ji potřebovali. Ve verzi zdarma je možné svícení ukončit přes oznamovací lištu, kde klepnete na Stop flashlight, čímž se dostanete do aplikace. Zde pak zhasnete LED zeleným tlačítkem. Při opouštění programu počítejte se zobrazením celoobrazovkové reklamy, která je sice poněkud vlezlá, nicméně je to daň za to, že jste za aplikaci nezaplatili.

Pokud se rozhodnete koupit plnou verzi, vede nejrychlejší cesta přes poslední, tedy oranžové tlačítko. Za 25 korun získáte možnost vypínat světlo trojím stiskem hardwarového tlačítka, zbavíte se reklamy a ještě podpoříte autora, což rozhodně není špatné.

Resumé

Podobně fungujících “baterek” pro Android je v Obchodě Play nespočet, ovšem tato vyniká především nápadem. Ať už budete hledat klíče, nebo si chcete posvítit na cestu, nebudete muset odemykat telefon, hledat aplikaci či widget a následně stisknout nějaký ovládací prvek. Místo toho stačí kdykoli a kdekoli třikrát stisknout tlačítko na boku zařízení, které snadno nahmatáte (a které byste většinou stejně museli najít), a budete mít světlo k dispozici. Praktické využití je asi ve všech situacích, kdy potřebujete světlo, kdy obvykle není čas procházet se nabídkami a plochami systému, abyste našli tu správnou ikonu.

Pozitivně hodnotíme také požadovaná oprávnění, která odpovídají tomu, co program dělá (nákupy v aplikaci pro zakoupení plné verze, přístup k fotoaparátu pro rozsvícení led, ovládání vibrací pro oznamování a přístup k Internetu kvůli stahování reklam).

Malou, ale šikovnou aplikaci Power Button FlashLight /Torch si zatím nainstalovalo více než deset tisíc uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,3. Instalační balíček velký 2,65 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3 a vyšším. Spokojené uživatele reprezentuje například Radek Pokorný, který napsal: “Jednoduché zapnutí a vypnutí svítilny bez odemykání telefonu! Konečně to někdo vymyslel a zrealizoval! S radostí jsem zaplatil… :-) Šest hvězdiček mínus jedna za chybějící češtinu rovná se pět hvězd! ;-)” Podobně to vnímá i Mates Klapal: “Nedávám pět hvězdiček často, ale tato aplikace, která na mém stařičkém přístroji s ještě starší verzí systému funguje rychle a bez chyby si to zaslouží.”

Power Button FlashLight - LED
Power Button FlashLight - LED

Používáte pro tyto účely jiný program? Podělte se o své tipy v diskuzi pod článkem! Pokud tak učiníte, zmiňte především to, čím daná aplikace vyniká nad ostatními.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)