Flashlight LED Revolution: posviťte si telefonem

flashlight_ico

Většina chytrých telefonů je vybavena přisvětlovací LED, která primárně slouží k osvětlení scény při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách. Tuto “diodu emitující světlo” lze využít také jako trvalejší zdroj osvětlení – váš telefon tak snadno zastoupí roli baterky.

Hned na začátek si řekněme, že Flashlight LED Revolution (v české mutaci “Baterka LED Revoluční”) je jednou z mnoha aplikací, skrze které lze ovládat přisvětlovací LED. Patrně nejpopulárnějším programem této kategorie je Nejjasnější Svítilna Zdarma (v originále “Brightest Flashlight Free”), kterou si stáhlo více než padesát milionů uživatelů a v Obchodě Play má průměrnou známku 4,8. “Nejjasnější Svítilnu” ale nedoporučujeme – včera jsme ve článku Nenechte se špehovat svým Androidem! aneb Proč sledovat oprávnění aplikací? zmiňovali kauzu, kdy autory vyšetřovala FTC (Federal Trade Commission; obdoba českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže) z důvodného podezření na porušení ochrany osobních údajů. Indikátorem potenciálních problémů přitom mohly být (a nadále jsou) podezřele široké požadavky na oprávnění (nač potřebuje aplikace, ovládající přisvětlovací LED, právo zjišťovat polohu?).

Flashlight LED Revolution: posviťte si telefonem! Flashlight LED Revolution: posviťte si telefonem!

Flashlight LED Revolution je v tomto směru v pořádku a snad jen právo na úplný přístup k síti a zobrazování síťových připojení nemá přímou souvislost s funkcí této aplikace (používá se pro stahování zobrazované reklamy). Dalším důvodem, proč jsme si k recenzi vybrali právě tento program, je široké spektrum nadstandardních funkcí, zabalených do jednoduchého uživatelského prostředí.

Požadovaná oprávnění jsou v souladu s funkcí aplikace Požadovaná oprávnění jsou v souladu s funkcí aplikace

Co slibuje?

V popisku v Obchodě Play autoři tvrdí, že jejich dílko bylo pečlivě navrženo tak, aby bylo co nejpraktičtější. Jako hlavní funkci, kterou se tento program odlišuje od mnoha podobných, zmiňují nový unikátní způsob, jak zapnout světlo přímo z odemykací obrazovky. Podívejme se nyní na seznam deklarovaných vlastností:

 • Velmi jasné a silné světlo (což ovšem není věc aplikace, ale LED v zařízení).
 • Velmi rychlá!
 • Unikátní funkce rozsvícení z odemykací obrazovky – stačí zatřást telefonem a LED se rozsvítí i při zamčené obrazovce.
 • Integrovaný kompas.
 • Možnost rozsvícení světla hned po spuštění aplikace.
 • Volitelné zapínání světla z notifikační lišty.
 • Nádherný design.
 • Widget na domovskou obrazovku pro pohodlné ovládání.
 • Svícení pomocí přisvětlovací LED fotoaparátu, nebo můžete použít jako zdroj světla displej.
 • Možnost svícení současně s jinou otevřenou aplikací.
 • Určeno i pro tablety.

Flashlight Revolution for Android

Flashlight Revolution for Android

Jak funguje v praxi?

Aplikace hned po spuštění aktivuje přisvětlovací LED zařízení, což je ale možné v nastavení vypnout. Na úvodní obrazovce zabírá dolní polovinu výrazné červené tlačítko, kterým lze “baterku” vypínat a zapínat, což je doprovázeno zvukem cvakání. V horní polovině je malý kompas, využívající digitální kompas telefonu (fungovat bude samozřejmě jen na zařízeních s tímto senzorem) a indikátor stavu baterie.

Flashlight LED Revolution - tlačítko pro zapnutí, kompas, indikátor stavu baterie Flashlight LED Revolution – tlačítko pro zapnutí, kompas, indikátor stavu baterie

Z vizuálního hlediska Flashlight LED Revolution imituje grafické rozhraní Holo UI, mezi jednotlivými sekcemi ale není možné přecházet horizontálním posunem, nýbrž pouze přepínáním záložek, situovaných v horní liště.

Ve druhé sekci pod záložkou Zámek obrazovky najdete dvě alternativní možnosti rozsvícení “baterky”. Nejprve je ale nutné tento způsob aktivace povolit, k čemuž slouží zatržítko Povolit baterku při zamčené obrazovce. Následně si budete moci vybrat jednu ze dvou možností rozsvícení světla:

 • Zatřepání telefonem – v tomto případě můžete nastavit citlivost, na kterou bude aplikace reagovat. Přímo v nastavení lze otestovat, zda telefon na dané nastavení reaguje.
 • Baterka v notifikační liště se dá použít pouze v případě, kdy obrazovka není uzamčena PINem, kódem, diagramem, heslem, nebo jiným podobným způsobem. Základní podmínkou tak je, že musí být z odemykací obrazovky možné otevřít notifikace, což může být problém při použití některých alternativních launcherů. Pokud tedy máte z odemykací obrazovky dostupné notifikace, můžete zapínat a vypínat světlo jednoduše tapnutím na položku v oznamovací oblasti.

Zapnutí světla při zamčené obrazovce zatřepáním Zapnutí světla při zamčené obrazovce zatřepáním

Zapnutí světla při zamčené obrazovce skrz notifikace Zapnutí světla při zamčené obrazovce skrz notifikace

Zapnutí světla při zamčené obrazovce skrz notifikace Zapnutí světla při zamčené obrazovce skrz notifikace

Widget na domovskou obrazovku

Widget jsme nejprve chvilku hledali – v seznamu se totiž skrývá pod názvem Revoluční baterka. Jedná se o jednoduchý widget o rozměru 1×1 bez jakýchkoli možností nastavení. Tapnutím rozsvítíte nebo zhasnete světlo, což je také indikováno změnou ikony widgetu. Nic víc bychom od této drobnosti vlastně ani nečekali, přesto chválíme za možnost snadného přístupu.

Možnosti nastavení

V sekci Nastavení najdete tyto možnosti:

 • Zapnout světlo automaticky, když se spustí aplikace.
 • Ukázat kompas – pokud kompas na vašem telefonu nefunguje, můžete ho deaktivovat, aby zbytečně nezabíral místo na obrazovce.
 • Použít obrazovku jako osvětlení místo LED – tato volba je primárně určená pro tablety a zařízení bez přisvětlovací LED. V takovém případě “svítící diodu” alternuje obrazovka telefonu, která se po stisku spínače rozsvítí na maximum, abyste ji mohli použít jako zdroj světla.
 • Hrát zvuk – zapíná a vypíná zvuk při klepnutí na spínač.
 • Nastavit čas automatického zastavení baterky, pokud je spuštěna z uzamčené obrazovky – jako výchozí hodnota je nastaveno 20 minut, nicméně můžete určit jinou hodnotu.

Dále je v této sekci možné kontaktovat autora, odstranit reklamy prostřednictvím “nákupu v aplikaci” (cena za nezobrazování reklam je 45 Kč) a oznámkovat Flashlight LED Revolution v Obchodě Play.

Obrazovka jako osvětlení místo LED Obrazovka jako osvětlení místo LED

Podpora autora a nezobrazování reklamy Podpora autora a nezobrazování reklamy

Resumé

Aplikace Flashlight LED Revolution plní to, co slibuje – svítí. To by samozřejmě bylo na samostatný článek málo, takže zmiňme další klady, proč byste si tento program měli nainstalovat. Oceňujeme lokalizaci do češtiny a především hned několik různých způsobů, jak zapnout světlo, aniž byste se předtím museli přehrabovat seznamem nainstalovaných aplikací. Každý si jistě vybere, zda mu více vyhovuje zatřesení telefonem, klepnutí na položku v notifikační liště, nebo widget na ploše. S ohledem na zkušenost s “Nejjasnější Svítilnou” stojí za zmínku také požadovaná oprávnění, odpovídající tomu, co aplikace dělá.

Na závěr přidejme zkušenosti dosavadních uživatelů. Daniel Stružka dal aplikaci maximální možné hodnocení, které zdůvodnil takto: “Mírné problémy s nastavením ale nyní vše ok. Nevěřil jsem tomu, že to tak funguje, ale je to super. Dávám plný počet, protože to funguje, tak jak píšou!” Miroslav Neděla udělil tři hvězdičky z pěti, přičemž konstatoval: “Jako baterka funguje, ale kompas je nefunkční a aktivace zatřepáním jak kdy.”

Flashlight LED Revolution je k dispozici zdarma, z Obchodu Play si ji zatím stáhlo více než sto tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,4. Balíček velký 2,8 MB můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.1 a novějším.

Flashlight LED Revolution
Flashlight LED Revolution

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)