Používáte sluchátka? Pokud ano, jaká? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 14.5.2019
- 61
Chytré mobilní telefony dnes dokážou zastat roli mnoha dříve samostatných zařízení. Jedním z příkladů mohou být přenosné hudební přehrávače, které po nástupu smartphonů prakticky téměř úplně vyklidily trh. A právě sem bude mířit otázka Víkendové hlasovačky pro tento týden: Používáte sluchátka? Pokud ano, jaká?
Obsah článku
Legendární konektor
Ještě před několika lety byla sluchátka takřka běžným příslušenstvím, které výrobci „zdarma“ přikládali do základního balení. Většinou sice měla jen průměrný (leckdy i podprůměrný) zvuk, ale řadě nenáročných uživatelů na občasný poslech postačovala.
Logicky tak prakticky každý telefon měl klasický 3,5mm konektor typu „jack“ pro připojení sluchátek, který se v tomto směru stal nepsaným standardem. Z pohledu uživatele vynikal především jednoduchým způsobem zapojení a postupně se zmenšujícím výčnělkem konektoru sluchátek.
Jenže přišel rok 2016, kdy se začalo spekulovat o tom, že Apple iPhone 7 nebude mít konektor pro sluchátka. To se také později potvrdilo, nicméně historické prvenství náleží Motorole Moto Z, kde roli audio konektoru převzal port USB-C.
Sluchátka s drátem i bez
Ač se mnoho potenciálních zákazníků stavělo k opuštění 3,5mm konektoru odmítavě, nedali jim výrobci na výběr a tento „standard“ začali jeden po druhém postupně vypouštět. Nejčastějším argumentem byla snaha o co nejmenší tloušťku – vnější část konektoru totiž měla průměr 6,35 milimetrů, což už bylo u nejtenčích zařízení opravdu za hranou.
Uživatelé tak dostali na výběr ze tří možností. Tou první bylo a je používání stávajících sluchátek s adaptérem, který řada výrobců dodnes přidává do základního balení. Přes tento adaptér lze připojit tradiční sluchátka do portu USB-C. Nevýhodou tohoto řešení je především jeho neohrabanost a poměrně velká šance na zalomení konektoru, který současně slouží jako nabíjecí.
Druhá cesta spočívá v pořízení sluchátek s konektorem USB-C, která lze k telefonu připojit bez redukce. Podstatně větší svobodu pak dávají uživateli bezdrátová sluchátka, používající k přenosu zvuku Bluetooth konektivitu. Jejich výhodou bývá pohodlné nošení, značně limitujícím faktorem je však výdrž na jedno nabití – na rozdíl od sluchátek s kabelem totiž potřebují vlastní zdroj energie.
Používáte sluchátka? Pokud ano, jaká?
Tím jsme se pomalu ale jistě dostali k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze: používáte sluchátka? Pokud ano, jaká? V případě, že používáte více typů sluchátek, hlasujte podle těch, která máte na/v uších nejčastěji.
[gravityform id=“247″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak vnímáte postupné vypuštění standardního 3,5mm audio konektoru z chytrých telefonů. Pokud máte zkušenosti, zkuste porovnat, který typ sluchátek vám vyhovuje nejvíc, a uveďte v čem vidíte jeho výhody a nevýhody.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda dáváte přednost spíše tenkému telefonu, nebo velké baterii. Do hlasování se do uzávěrky zapojilo 129 čtenářů a jeho výsledky pro nás nebyly velkým překvapením.
Celých 59 % respondentů upřednostňuje velkou baterii i za tu cenu, že by znamenala nějaký ten milimetr v tloušťce navíc. Naopak tenkému telefonu dává přednost 29 % čtenářů a zbylých 12 % hlasovalo pro jinou odpověď – nejčastěji kompromis mezi oběma póly.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (61)
Přidat komentář