Menu

Pouzdra na mobil: Podle čeho si vybrat to nejlepší?

Vybrat si správné pouzdro na mobilní telefon se může zdát jako banální věc, nicméně pokusme se na tohle téma podívat trochu s odstupem. Dříve se pouzdra na mobil prodávala v konfekčních velikostech. Telefony nebylo třeba zase tak chránit, jako ty dnešní, a byly i trošku větší a ten půlcentimetr navíc v pouzdře nehrál roli.

Pouzdra na mobil – Obsah článku

Pouzdra na mobil chrání váš smartphone a také vaše peníze

Pokud vám spadl telefon na zem před deseti lety, měl mnohdy jen pár oděrek. Na moderních smartphonech s hliníkovým tělem, lesklých plastech, zařízeních mnohdy dražších a náchylnějších je to už problém. Nejenom, že nechceme mít poškrábaný telefon, ale také, když už k pádu dojde, pavouk na skle je snad o to horší. Podíváme se proto nejenom na pouzdra na mobil, ale i kryty a ochranné fólie nebo sklíčka všeobecně.

Pouzdro na mobil ochrání displej

Klasická pouzdra

K těmto klasickým pouzdrům můžeme zařadit v podstatě všechny, co se zavěšují za opasek, ať už ve vertikální nebo horizontální poloze, nebo také ty, co se do nich telefon vkládá vrchem a slouží jen jako obal. Vyrábějí se ve většině případů z umělé kůže nebo jiného syntetického materiálu.

Dnes už tyto pouzdra uvidíme spíše u starší generace. Jsou tak trochu, jak se říká „old school“. Než ochranu telefonu, řeší spíše otázku, kam mobil strčit. Chrání tak dobře telefon proti prachu, kterého je v kapsách u kalhot víc než dost. Nezanáší se vám tak konektory a u telefonů slabší konstrukce se ani nedostává prach „pod displej“.

Pouzdro na mobil klasického vzoru

Tyto typy vám však bohužel neposkytnou žádnou ochranu proti pádu, když telefon vytáhnete z pouzdra nebo z kabelky. Smartphone vám lehce může vypadnout při používání z ruky. Lepší řešení proto nabízejí například flipová pouzdra.

Flipová pouzdra

Mnohem populárnější variantou, než pouzdra klasická, jsou ty flipová. Prodávají se zpravidla univerzální pouze podle uhlopříčky telefonu. Mívají dva druhy uchycení. Telefon lze do pouzdra na mobil buďto “přilepit”, nebo “nacvaknout”. Když mobil “nalepíte”, přichycuje se ve většině případů k pohyblivému kusu plastu, a telefon při focení můžete bez problémů vysunout o pár centimetrů navrch.

Většina univerzálních pouzder nemá zadní výřez pro fotoaparát z toho důvodů, že každý telefon má foťák umístěn v jiných místech. “Nacvakávací” flipová pouzdra jsou už zpravidla i obaly na konkrétní typ telefonu a mají i výřez na zadní straně.

obaly-na-mobil-zaklapovaci-pouzdro

Výhodou flipových pouzder je, že působí elegantně, chrání telefon v kabelce nebo tašce a když vám zařízení vypadne z ruky, je stále chráněno. Navíc do mnoha typů můžete strčit i platební karty, či jiné dokumenty. Telefon v tomto pouzdře zabírá více místa a proto je nepraktického ho nosit v kapse u kalhot.

Zadní kryty

Tyto kryty bývají zpravidla vyrobeny z tvrzeného plastu. Některé z těchto zadních krytů jsou navíc ještě pogumované, nebo mají speciální protiskluzový povrch. Díky němu telefon nevykluzuje z ruky. Menší nevýhoda těchto krytu s protiskluzovou ochranou je ta, že po nějakém čase se na hranách vrstva začne odlupovat a kryt ztrácí na své atraktivitě.

Jako dobré pouzdro na mobil poslouží i zadní kryt

Tyto druhy zadních „nacvakávacích“ krytů zpravidla na straně displeje cca půl milimetru přesahují. Tudíž i když vám telefon spadne na beton na placáka, displej zůstane často nepoškozen. Pouzdra jsou velmi tenká (0,3-05 mm) a můžete v nich telefon nosit i v kapse. Jestliže vám v tomto krytu telefon spadne na zem, kryt zpravidla napraskne nebo se uštípne. K tomuto dochází i když telefon z krytu často vytahujete a nasazujete ho do něj.

Silikonový nebo TPU zadní kryt

Silikonové zadní kryty mají největší výhodu v tom, že jsou nejvíce flexibilní. Kryt snadno nasadíte a snadno sundáte. Jestliže vám telefon spadne na zem, kryt se maximálně zašpiní, ale zůstane nepoškozen. Stejně jako u plastových “nacvakávacích” krytů pouzdro přesahuje v místech displeje, takže i při pádu na přední stranu, může displej telefonu zůstat nepoškozen.

Existují i kryty z termoplastické polyuretanu (TPU). TPU kryty nabízejí zpravidla lepší vlastnosti, jsou flexibilnější, než kryty z tvrzeného plastu, a odolné proti prasknutí. Nejsou však tak tvárné, jako silikonové kryty.

Silikonové pouzdro na mobil

Nevýhodou těchto pouzder, jak silikonových, tak i TPU je, že se po určité době špiní. Když si koupíte černé, máte asi vyhráno. V případě světlejších barev však dochází k zašpinění, které se i špatně odstraňuje. V případě transparentních silikonových krytů dochází také často ke žloutnutí.

Sportovní pouzdra

Tato pouzdra mnoho lidí používá při běhání nebo sportu obecně. Mají zapínání na suchý zip, zadní strana je zpravidla z neoprenu a přední je tvořena průhlednou fólií. Přes tu lze telefon pochopitelně ovládat. Opasek si můžete utáhnout okolo ruky. Některá sportovní pouzdra na mobil se vyrábějí i voděodolná s úchytem například i na řídítka kola.

Sportovní pouzdro na mobil

Ochranné fólie a skla

Displej telefonu, respektive jeho přední skleněná dotyková část je v případě poškození tím nejdražším při opravě. Proto displej můžeme ochránit buď nalepovací fólií, nebo sklíčkem.

Ochranná fólie displej telefonu ochrání proti škrábancům a při pádu telefonu může zabránit prasknutí. Fólie se vyrábí takřka na každý typ telefonu, a pokud na ten váš nenajdete, stále existuje možnost, že si ji zastřihnete na míru.

Po ochranné fólii neklouže prst tak dobře jako po skle. Při jejím nalepování také musíte dávat pozor na nečistoty a prach mezi ní a displejem. Dalším problémem jsou i bublinky. Pokud vám tam zůstanou nějaké větší, v místech jejich výskytu to pochopitelně brání kontaktu s dotykovou vrstvou.

obaly-na-mobil-temperovane-sklo

Větší výhodu oproti fóliím poskytují tvrzená skla. Nalepíte je mnohem snadněji, rychleji a přesněji než fólii. Prst po nich snadněji klouže a poskytují také větší ochranu proti prasknutí displeje. Jestliže telefon spadne, v mnoha případech se také stane, že praskne pouze sklíčko a displej zůstane v pořádku.

Existuje ideální řešení?

Ideálním řešením by samozřejmě asi byl nerozbitný telefon, který navíc ani nevyklouzne z ruky. K telefonu s displejem, který se dokáže sám opravit, máme asi ještě daleko, a proto ideální řešení je právě takové, jaké vám bude nejvíce vyhovovat.

Pro uživatelé, kteří telefon často vytahují a hrozí také pád, je ideální buď flipový obal nebo kombinace zadního krytu s tvrzeným sklem. Případně lze různé ochranné varianty také kombinovat. Minimální ochranou vašeho telefonu by však měla být alespoň ochranná fólie. Vždy je to volba mezi estetikou a bezpečností, jedna strana musí vždy ustoupit a záleží na vás, která to bude.

Jaký druh pouzdra používáte vy a proč vám nejvíce vyhovuje?

 

Komentáře

Martin Velký

7.9.2017 21:20

Mám odolný telefon, který kombinuju se sklem a pouzdrem které se přichytí na pásek

Doyl

7.9.2017 21:22

Flip je asi nejlepší ochrana , bohužel často fotím a při focení se musí držet tak , aby kryt nebránil při focení. (pokud ovládáte mobil hlasem , nemusí se otvírat )
Jinak jsem si oblíbil transparentní pouzdro se zesílenými rohy a nalepené odolné sklo.

Kdysi jsem upřednostňoval folie , ale pak mě z metru spadl mobil na zem na ostrý malý kamínek a nepomohla ani folie

Милан4еха

7.9.2017 21:53

Mám ručně šitý za 15leva. S prorezy na karty a otvorem pro foťák. Do něj vlepena silikonová vanička.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

7.9.2017 22:00

Průhledný silikonový obal a tvrzené sklo. Ochrání to telefon před poškrábáním, telefon tolik neklouže (Galaxy S6) a tvrzené sklo kryje poškrábání displeje. Po sundání obalu a skla je telefon i po roce jako nový, navíc tahle kombinace razantně nezhoršuje design telefonu (jako třeba hnusné flipy).

Mario Hlas

7.9.2017 22:23

K mobilu Lenovo Vibe K5 jsem si dokoupil tvrzené sklo a flipové pouzdro – obojí doporučované výrobcem jako originální příslušenství k tomuto typu. Tvrzené sklo jsem si dal raději nasadit v servisu, protože jsem už viděl pár amatérsky nasazených gorilla glass s neodstranitelnými bublinkami. Až sem dobrý, ALE teprve doma jsem si všiml, že flipové pouzdro se zavírá magneticky (čtvercový plochý magnet v pásce, destička z měkkého železa v koženkové stěně víka). Vyřešil jsem to vypitváním obou kovových čtverečků a nalepením dvou čtverečků suchých zipů.
Hádanka : Tento mobil je vybaven Portable maps a Google maps (obě s kompasem atd.), dále samostatným kompasem, vyhledávačem satelitů a monokulárním dalekohledem s kompasem. Hádejte, jakým tělesným orgánem přemýšleli ti, kdož vyvinuli a doporučili ono flipové pouzdro jako optimální pouzdro pro tento typ mobilu ? Jsem přesvědčen, že mozkem to určitě nebylo …

Pavel Sulc

7.9.2017 22:29

Jedině kvalitní flip a nikdy ty hnusné vaničky ze silikonu

Pavel Sulc

7.9.2017 22:36

Mario tak to se ještě podívejte na tu část pouzdra co se přiklápí na display.Bývá tam magnet tuším kvůli funkci chytré pouzdro kdy se po otevření pouzdra sám zapne display.

All_mobile

8.9.2017 6:46

Každému vyhovuje něco, to je jasný.Ja mám nejraději pouzdra PULL s magnetický uzávěrem a automatickým vysouváním.

Při práci s mobilem ho potřebuji mít v co nejčistší podobě tak jak byl stvořen a tím ho i nejkvalitněji otestuji :-)

nosac

8.9.2017 7:43

Líbí se mi taky flipové pouzdro s uzavíráním na magnet. Ale myslím, že to bude vážně ovlivňovat funkci hardwarového kompasu v telefonu. Výrobce pouzder na to určitě nehledí, hlavně že se to prodává. Suchý zip je sice alternativá, ale dočasná. Asi je dobré mít dva. Flipové do rizikovejších podmínek a jinak silikonové resp. TPU na bežné nošení. Tvrzené sklo je pro mne zásadní nutnost.

mercenary

8.9.2017 8:14

Mám ASUS ZENFONE 3 a používám Asus View Flip Cover a jsem s ním nadmíru spokojen , na přední straně má výřez , pak vidíte kdo vám volá , sms , email , atd , výborná věc.

Synus

Synus 0

8.9.2017 8:18

Já už na třetím telefonu používám: https://goo.gl/hnK8G8 a k tomu tvrzené sklo.

Pavel Sulc

8.9.2017 8:19

Berte to prosím jako moji neznalost ale v čem je zásadní přesná funkce magnetického kompasu?

Surac

surac 0

8.9.2017 8:37

já používám už 10 let jenom pouzdra na opasek Krusell Hector. Vydrží toho dost, většinou 1,5-2 roky každodenního používání.

Rato

Radek Toman 0

8.9.2017 8:38

Pavel Sulc Domnívám se, že je zásadní pro všechny navigační aplikace. Určuje totiž směr v místě geolokace. Pokud s ním je něco v nepořádku, například v mapách google šipka mění směry a vlastně nevíš, jestli jít ulicí na sever nebo jih.

nosac

8.9.2017 8:43

Pavle, mně pomáhá v geocachingu nebo v horách. Ale jinak u autonavigaci není potřeba. Viděl jsem nějaké video, jak přítomnost magnetu ovlivňovalo dokonce chování mobilu. Rozsvecoval se. Určitě závisí ve které části je magnet a různé senzory v telefonu.

nosac

8.9.2017 8:53

Řešil jsem to, když jsem uvažoval o koupi magnetického držáku na mobil do auta. Sice směr při autonavigaci při jízdě ukacuje navigace dle pohybu GPS, ale myslím si, že dlouhodobé působení magnetu není vhodné. Vemte si kolik kovových častí je v telefonu. Např. když potřebujete udržet šroubek na šroubováku, tak třeba šroubovák na chvíli přiložit k magnetu a hned šroubek drží. :-)

MikeWolf86

8.9.2017 15:15

Silikonový obal a sklo. Měl jsem i plastový kryt, ale ten po prvním pádu na zem prasknul. Naštěstí telefon v pohodě.

Pancho15969

8.9.2017 15:20

Já používám nejradši flip (neoriginál, silikonová vana) a k tomu ochranné sklo. Tak je telefon chráněn ze všech stran. Jediné, co mi vadilo, bylo focení s bleskem u Mi3, kdy se blesk odrážel do foťáku. U OnePlus 3 tenhle problém nemám. Popravdě, ani mi nevadí magnetky v zavírání a to ani u geocachingu, ani při navigaci po městě.

K článku bych uvedl, že právě naopak, většina prodávaných (kupovaných) flip pouzder není universální, ale dělaná přesně pro ten daný model.

Tslnox

tslnox 0

8.9.2017 16:12

Měl jsem nějaký levný TPU, během měsíce se vlivem zahřívání při nabíjení/v kapse na hale na fabrice totálně vytahalo. Teď mám tvrdý plastový pogumovaný pouzdro a jsem spokojenej, hlavně se mi líbí, že kryje i tlačítka (jedna z děr, kudy se tam může dostat bordel, je tak zakrytá)

Pavel Sulc

8.9.2017 20:53

Zdravím tak šipku v mapach tak moc neřeším.Většinou se v mapě z orientují podle okolí nebo stačí par kroků než se hne gps ale je fakt že ty magnetické držáky do auta to je jiný level než magnetek v pouzdru.Chtělo by to nějaký test.Co na to redakce?

Lanternon13

9.9.2017 15:56

Nejvíce mi vyhovují flipová pouzdra Quickcircle od LG. Při zaklapnutí mám v kulatém okýnku hodiny a rychlé aplikace, pouzdro má po otevření vystouplé rohy, takže i při upadnutí s otevřeným flipem displejem dolů telefon přežije bez úhony, fotit můžu s otevřeným i zavřeným…

BladeCZE

9.9.2017 22:33

TPU kryt + tvrzené sklo. Nikdy nezradí a nezklame :-)

cardi

14.9.2017 17:45

Spigen a zadne sklo na to vam sere tesak

Ivanka7405

10.12.2017 21:11

To já nedám dopustit na silikonový kryt a ochrannou fólii.. patřím mezi ty lidi, co neustále máchají rukama, takže už se mi hodněkrát stalo, že mi telefon prostě vyklouzl nebo vyletěl z ruky, ale v kombinaci s tímhle příslušenstvím byl vždycky bez jediného škrábance. Obal vydrží fakt hodně, jen ta fólie se časem opotřebuje, tak si je většinou kupuju po více kusech, abych je když tak mohla bez čekání vyměnit. Třeba teď jsem si je objednávala z https://www.ilovemobil.cz/ , kde aktuálně mají akci 2 + 1 zdarma. :)

Tereza_slaninov

Tereza Slaninová 1

17.1.2018 16:21

Na starém mobilu jsem měla flipové pouzdro, nedoporučuji si koupit bílé, rychle se ušpiní :) :/ Nyní mám silikonové, průhledné se zesílenými rohy a nemohu ho vynachválit :) telefon má pořád stejný tvar, je příjemný na dotek a nevadí při focení :) Co se týče tvrzených skel a fólií, u těch jsem zklamaná. Při rozbalení mého mobilu (Honor 6X) byla na displeji fólie, ta se ale po cca. 2 týdnech začala sloupávat a vytvářely se bublinky. Koupili jsme tedy tvrzené sklo, u něho bohužel netrvalo ani týden a pod sklem se začaly objevovat bublinky…. možná bylo jenon špatně dáno, ale celkem dost mě zklamalo….

Crocodille

17.1.2018 16:24

Flipové chytré pouzdro pro Honor

H4nz

H4nz 0

27.1.2018 23:24

Já jsem snad na kupování krytů zavislej, už to vypadá jak sbírka, nakupuji podle toho jak se mi líbí konkrétní kryt, dost na aliexpress nebo na  http://remare.cz

Janantosovsky

Stringo 3

20.2.2018 6:42

Používám kožené flipové pouzdro pro konkrétní typ telefonu. Sice je telefon celkově rozměrnější, ale za 7 let a x telefonů se mi nestala žádná nehoda (myšleno, že by po pádu utrpěl telefon nějaké poškození). Jinak všechny měly magnetické zavírání a nikdy nebyl žádný problém s funkcemi telefonů (GPS, kompas, gyro atd.).

TomVal

TomVal 30

20.2.2018 7:27

Kdysi mívaly mobily poutko, pomocí kterého se daly pověsit na krk. Dneska už to není a ani nejde sehnat pouzdra, která by pověšení na krk umožňovala. Zkoušel jsem se po nich ptát hodněkrát a v obchodech s mobilním příslušenstvím na mě koukali jak vyoraná myš.

Nel78

nel78 0

20.6.2018 7:58

Díky za užitečný článek. Vezmu si z něho informace k srdci :-) Jelikož, si každý rok dělám radost s novým chytrým mobilem, tak každý rok také řeším nové pouzdro na mobil. V kamenných obchodech se mi nabídka krytů nezdá dost široká a hezká, tak jsem se porozhlédla po internetu, abych nějaké to pouzdro splašila a narazila jsem na e-shop https://www.obalynamobily.cz/ Musím říct, že jsem si vybrala a ještě jsem dost ušetřila :-)

RSS (komentáře k článku)